Trądzik na brodzie. Jak pozbyć się tych krost?

Opublikowano 12.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Trądzik na brodzie. Jak pozbyć się tych krost?

Trądzik jest to dermatoza skórna, która może przybierać wiele postaci oraz występować nie tylko na twarzy, ale również na całym ciele z różną częstotliwością. Jedną z częstszych i bardziej problematycznych odmian jest trądzik na brodzie.

Spis treści

Czym jest trądzik na brodzie?

Trądzik na brodzie jest schorzeniem, które w szczególnym stopniu dotyka osoby po 25. roku życia, stąd często jest on klasyfikowany jako trądzik późny.

W większości przypadków (80 procent) trądzik późny ma charakter przewlekły i jest kontynuacją choroby zapoczątkowanej w okresie dojrzewania. Pozostałych 20 procent przypadków to tzw. trądzik o późnym początku, występujący po raz pierwszy po ukończeniu 25 lat. Zaburzenie wydaje się dotykać w większym stopniu kobiety niż mężczyzn.

Choć trądzik stanowi poważny problem dermatologiczny, estetyczny, nie tylko w kontekście aktualnego wyglądu, ale też powstawania na twarzy blizn, co może znacząco wpłynąć na jakość życia kobiet i mężczyzn w każdym wieku

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Kogo dotyka trądzik na brodzie?

Kobiety, częściej po 25. roku życia, są szczególnie narażone na powstawanie krost na brodzie.

U mężczyzn ze względu na fakt, że zmiany hormonalne pojawiają się znacznie rzadziej, pryszcze na brodzie mogą pojawiać się na skutek golenia.

Co przyczynia się do powstawania trądziku na brodzie?

Wiele czynników przyczynia się do powstawania wyprysków, krost czy zmian zapalnych. Do czterech głównych przyczyn skórnych należy:

 • nieprawidłowa keratynizacja mieszków włosowych

 • nadmierne wydzielanie sebum, nadaktywność gruczołów łojowych;

 • kolonizacja przez bakterię Cutibacterium (dawniej Propionibacterium) acnes;

 • zapalenie.

Do endogennych czynników, mających wpływ na powstanie zmian, zalicza się:

 • androgeny są zdolne do stymulowania wzrostu gruczołów łojowych skóry, a także zwiększania produkcji łoju, co może przyczyniać się do powstawania zmian trądzikowych;

 • cykl menstruacyjny - wiele kobiet z trądzikiem zauważa korelację nasilenia trądziku z cyklem menstruacyjnym. Aż do 83 procent kobiet z trądzikiem zauważa nasilenie objawów przedmiesiączkowych;

 • palenie papierosów - efekt nikotyny wywiera wpływ na nieprawidłową keratynizację i produkcję łoju;

 • produkty kosmetyczne - stosowanie kosmetyków lub nieprawidłowa pielęgnacja skóry i włosów może przyczynić się do powstawania trądziku;

 • stres powoduje drapanie i zmiany na skórze pacjenta z trądzikiem co zwiększa ryzyko zapalenia, bliznowacenia i przebarwień zmian skórnych;

 • inne czynniki - na wpływ powstawania trądziku mogą mieć wpływ leki hormonalne, niewłaściwa dieta, czynniki genetyczne, stany zapalne.

Dodatkowo problem ten może mieć również podłoże genetyczne. To znaczy, że jeśli starsze pokolenie zmagało się z problemem trądziku, istnieje szansa, że będzie on również występował u potomstwa.

Jak wygląda trądzik na brodzie?

Obraz kliniczny trądziku na brodzie wygląda niemal identycznie jak ten, który pojawia się w okresie młodzieńczym, przy czym wyróżnia się jego dwie postacie:

 • trądzik zapalny - w trakcie jego przebiegu, charakterystyczne są wypryski na brodzie, wokół i w linii żuchwy - krostki, grudki, zapalne guzki, z czasem ustępujące i zostawiające po sobie zapalne blizny;

 • trądzik retencyjny - dla tego typu trądziku, typowym objawem są zaskórniki oraz mikrotorbiele wypełnione ropną treścią, zwłaszcza w dolnej części twarzy, chorobie towarzyszy silny łojotok, skóra jest przetłuszczona, świecąca i nierówna.

Jak można zapobiegać powstawaniu trądziku na brodzie?

Przyczyny występowania trądziku na brodzie mogą mieć różne podłoże i często zależą od indywidualnych predyspozycji, takich jak wiek, płeć czy ciąża.

Często używane przez nas kosmetyki do pielęgnacji twarzy mają wpływ na powstawanie krost, przyczyniając się do pogorszenia kondycji skóry. Mając na uwadze skłonność do tego typu problemów, powinno się stosować środki maksymalnie delikatne. W pielęgnacji istotne jest właściwe nawilżenie oraz unikanie kosmetyków o właściwościach silnie złuszczających naskórek.

Ze względu na powiązanie trądziku późnego z występowaniem zmian hormonalnych, często zalecana jest wizyta u endokrynologa czy ginekologa, aby określić czynniki powodujące trądzik. Do objawów sugerujących rozszerzenia diagnostyki w tym kierunku należą: nieregularne cykle menstruacyjne, hipertrofia łechtaczki, hirsutyzm, wypadanie włosów.

Zmiana diety również może mieć wpływ na zwalczanie trądziku. Wiele źródeł podaje zależność między nadmiernym spożywaniem produktów z wysokim indeksem glikemicznym a wzmożonym powstawaniem nowych zmian.

Należy pamiętać, że do przyczynienia się do poprawy kondycji skóry u osób dorosłych będzie również należało unikanie takich czynników jak: palenie, zaburzony sen, ekspozycja na słońce czy zimno.

Czy trądzik na brodzie ma hormonalne podłoże?

Bardzo często zmiany na brodzie pojawiają się na skutek zaburzeń hormonalnych. Nieregularne miesiączki, hirsutyzm, wypadanie włosów, niepłodność, PCOS czy trądzik w okolicy brody i żuchwy mogą być zwiastunem hiperandrogenizmu.

Jednak należy mieć na uwadze, że trądzik hormonalny może powstać na wielu zaburzeń, dlatego bardzo istotne jest, aby problem omówić z lekarzem specjalistą.

Warto również zaznaczyć, że wiele bolących krost na brodzie często związanych jest u kobiet z cyklem miesiączkowym. Najczęściej zmiany te pojawiają się na kilka dni przed miesiączką.

Jak leczyć trądzik na brodzie?

Aby włączyć odpowiednie leczenie trądziku na brodzie, na początku bardzo ważna jest ocena rodzaju i nasilenia trądziku

Przy standardowych terapiach często zastosowanie mają takie substancje jak retinoidy miejscowe, kwas azelainowy, tlenek cynku, kwas salicylowy, substancje przeciwbakteryjne, doustnie izotretynoina. Czasem do leczenia niezbędne jest włączenie miejscowych antybiotyków.

W przypadku terapii hormonalnej można rozważyć przyjmowanie doustnych leków antykoncepcyjnych czy spironolaktonu.

Przy występowaniu trądziku opornego na standardowe leczenie możemy wykonać takie zabiegi jak peelingi laserowe czy lasery nieablacyjne.

W rzadkich przypadkach konieczne jest działanie ogólnoustrojowe. Wówczas przepisuje się retinoidy doustne (np. Axotret, Curacne) czy antybiotyki (przy zakażeniach skóry, np. Clindamycin MIP, Dalacin C)

U kobiet w ciąży niektóre leki ze względu na działanie teratogenne są przeciwwskazane, dlatego koniecznie jest, aby każda metoda leczenia była omówiona z lekarzem.

W jaki sposób pielęgnować skórę przy trądziku na brodzie?

W przypadku pielęgnacji skóry podczas występowania trądziku na brodzie, należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków delikatnych i naturalnych. Jednym z istotnych czynników jest odpowiednie nawilżenie skóry. Należy unikać kosmetyków o właściwościach silnie złuszczających naskórek.

W przypadku stosowaniu na co dzień podkładu, ważne jest, aby unikać produktów na bazie oleju, a w zamian wybierać taki produkt, który w swojej bazie zawiera silikon.

Aby unikać powstawania dodatkowych pryszczy na brodzie warto zaprzestać popełniania takich błędów jak:

 • dotykanie brody lub podpieranie jej dłońmi w ciągu dnia;

 • wyciskanie krost i zaskórników;

 • niedokładny demakijaż i oczyszczanie cery;

 • nieużywanie ręczników jednorazowych do osuszania twarzy.

Bibliografia

Portal UpToDate, [online] [dostęp: 20.11.2023], dostępne w internecie:

https://www-1uptodate-1com-15zmsrb2f021e.han.gumed.edu.pl/contents/postadolescent-acne-in-women?search=trądzik%20na%20brodzie&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1

Kutlu Ö, Karadağ AS, Wollina U. Adult acne versus adolescent acne: a narrative review with a focus on epidemiology to treatment. An Bras Dermatol. 2023 Jan-Feb;98(1):75-83. doi: 10.1016/j.abd.2022.01.006. Epub 2022 Oct 14. PMID: 36253244; PMCID: PMC9837660.

Tan JK, Degreef H. Oral contraceptives in the treatment of acne. Skin Therapy Lett. 2001 Feb;6(5):1-3. PMID: 11242137.

Pappas A. The relationship of diet and acne: A review. Dermatoendocrinol. 2009 Sep;1(5):262-7. doi: 10.4161/derm.1.5.10192. PMID: 20808513; PMCID: PMC2836431.

Inni czytali również

Wszystko co musisz wiedzieć o wizycie u ginekologa
Wszystko co musisz wiedzieć o wizycie u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa dla wielu młodych kobiet stanowi stresujące doświadczenie. Wiedza na temat tego, jak przebiega wizyta, jak się do niej przygotować oraz jak wygląda badanie ginekologiczne, pozwala rozwiać wątpliwości i zmniejszyć dyskomfort pacjentki.

Artykuł
08.03.2024
Antykoncepcja dla kobiet palących - co stosować? Czego unikać?
Antykoncepcja dla kobiet palących - co stosować? Czego unikać?

Wybór metody antykoncepcji powinien być dostosowany indywidualnie. Podczas podejmowania decyzji należy brać pod uwagę wiele czynników m.in. styl życia. Czy antykoncepcja hormonalna jest odpowiednia dla kobiet palących? Jak palenie papierosów wpływa na wybór antykoncepcji?

Artykuł
27.03.2024
Jak szybko działają tabletki antykoncepcyjne?
Jak szybko działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji dostępnych na receptę. Aż 16% Polek decyduje się na tę formę zabezpieczenia. Najczęściej wybieranymi tabletkami antykoncepcyjnymi są pigułki dwuskładnikowe, zawierające komponentę progesteronową i estrogenową oraz jednoskładnikowe, w których substancją czynną są gestageny. Szybkość działania tabletek antykoncepcyjnych jest uzależniona od momentu włączenia antykoncepcji. Kiedy należy rozpocząć pierwsze opakowanie i co zrobić, gdy zapomnimy o przyjęciu pastylki?

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!