Trądzik u kobiet w ciąży - czemu powstaje i jak sobie z nim radzić?

Opublikowano 09.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Trądzik u kobiet w ciąży - czemu powstaje i jak sobie z nim radzić?

Trądzik stanowi najczęściej występującą chorobę skóry, która w dużej mierze dotyczy osób w okresie dojrzewania. Zmiany skórne mogą pojawić się również w trakcie ciąży, do czego przyczyniają się przede wszystkim wahania w gospodarce hormonalnej organizmu.

Aktualnie dostępnych jest wiele różnorodnych metod zwalczania zaskórników, jednak nie każdy sposób leczenia trądziku jest odpowiedni w przypadku kobiet ciężarnych. Kluczową rolę zarówno w zapobieganiu zmianom skórnym, jak i ich leczeniu odgrywa indywidualnie dobrana pielęgnacja skóry.

Spis treści

Czym różni się trądzik w ciąży od trądziku pospolitego?

Trądzik pospolity jest częstym problemem skórnym, szczególnie w okresie dojrzewania, jednak przebieg zmian trądzikowych w okresie ciąży różni się od niego pod względem kilku aspektów.

Jedną z głównych różnic jest to, czym spowodowane jest powstawanie zaskórników. W trądziku pospolitym są to głównie zmiany hormonalne typowe dla okresu dojrzewania, a także wpływ czynników zewnętrznych, takich jak dieta czy stres.

Natomiast w ciąży pojawienie się niechcianych wyprysków spowodowane jest działaniem estrogenów, androgenów oraz kortyzolu, co prowadzi do nadprodukcji sebum na skórze, jego nagromadzenia i zablokowania ujścia gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych.

Ponadto zmiany trądzikowe u nastolatków lokalizują się najczęściej w obrębie twarzy, szczególnie na czole i brodzie, podczas gdy trądzik w ciąży często zajmuje okolice pleców oraz dekoltu. Wysyp pryszczy u ciężarnej może być bardziej intensywny i bolesny, często występują głębokie, zapalne guzki i torbiele.

Należy podkreślić, że podczas ciąży sposób postępowania z zaskórnikami różni się znacząco - nie wszystkie środki farmakologiczne i kosmetyczne są bezpieczne dla zdrowia matki i dziecka.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy trądzik u kobiet w ciąży jest częstą chorobą?

Najczęściej zmiany trądzikowe pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży i mogą stanowić jedne z wczesnych symptomów ciąży. Dane na temat częstości występowania trądziku w okresie ciąży są różne, ale szacuje się, że ponad połowa kobiet ciężarnych może doświadczać pojawienia się lub zwiększenia ilości zaskórników w tym czasie.

Zmiany trądzikowe często zanikają w drugim i trzecim trymestrze ciąży, ale u niektórych kobiet mogą utrzymywać się nawet po urodzeniu dziecka. Kobiety, które przed ciążą miały problemy z zaskórnikami, cechuje największe prawdopodobieństwo pojawienia się trądziku ciążowego - w większości wypadków ich stan skóry może się zmienić i następuje pogorszenie zmian trądzikowych.

Jakie są przyczyny trądziku w trakcie ciąży?

Patogeneza powstawania zaskórników w ciąży składa się ze zmian hormonalnych, metabolicznych oraz immunologicznych. Hormony, a zwłaszcza androgeny, pełnią istotną funkcję w tym kontekście. W organizmie kobiety dochodzi do naturalnego wydzielania tych hormonów, lecz zwykle w ograniczonych ilościach. Jednak już na początku ciąży ich stężenie wzrasta i skutkuje pogorszeniem stanu cery.

Natomiast zmiany immunologiczne w ciąży wiążą się z zaburzeniem równowagi pomiędzy limfocytami Th1 i Th2, co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. W czasie ciąży obserwuje się wzrost proporcji limfocytów Th2, które są zaangażowane w odpowiedź humoralną, podczas gdy limfocyty Th1, które oddziałują na odpowiedź komórkową, mogą sprzyjać rozwojowi chorób autoimmunologicznych. W ciąży dochodzi do zmniejszenia liczby limfocytów Th1, co ma na celu zapobieganie autoimmunologicznej reakcji organizmu matki przeciwko tkankom dziecka.

Przewaga komórek Th2 nad Th1 wpływa także na gruczoły łojowe wydzielające sebum. Wraz z urodzeniem dziecka następuje przywrócenie równowagi immunologicznej, co często prowadzi do ustąpienia trądziku.

Jak wygląda trądzik u kobiet w ciąży?

W czasie ciąży trądzik może objawiać się w postaci głębokich i bolesnych guzów oraz torbieli, które są zazwyczaj bardziej nasilone niż standardowe zaskórniki. Dodatkowo niedoskonałości mogą pojawiać się na szerszych obszarach, nie ograniczając się tylko do twarzy. Typowe jest pojawienie się pryszczy również w takich okolicach jak szyja, plecy czy dekolt.

Trądzik w ciąży może mieć różne stopnie nasilenia. U niektórych kobiet występują jedynie drobne zaskórniki, natomiast inne mogą zmagać się z bardziej intensywnymi i obszernymi zmianami skórnymi.

Trądzik różowaty u ciężarnych

U ciężarnych może również występować trądzik różowaty, który głównie charakteryzuje się poszerzeniem naczyń krwionośnych na twarzy (tworząc obraz "pajączków") oraz stałym zaczerwienieniem. Z czasem mogą się pojawić zmiany typowe dla trądziku, takie jak grudki i krostki.

Oprócz widocznych objawów trądzik w ciąży wpływa na nastrój i emocje kobiety spodziewającej się dziecka. Istotne jest uświadomienie sobie, że takie zmiany są normalnym i zazwyczaj tymczasowym elementem ciąży.

Czy dieta może wpływać na trądzik w ciąży?

Wyniki badań sugerują, że istnieją pewne rodzaje żywności, które mogą przyczyniać się do zaostrzenia symptomów trądziku. Szczególnie dotyczy to produktów o wysokim indeksie glikemicznym, w tym białego pieczywa, słodyczy i żywności silnie przetworzonej.

Dieta przeciwtrądzikowa - co jeść, aby zapobiec wypryskom?

Niezależnie od problemów z trądzikiem, dieta zbilansowana i bogata w witaminy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe pomoże poprawić kondycję skóry od wewnątrz. Dla utrzymania zdrowej cery kluczowe jest spożywanie owoców, warzyw, pieczywa pełnoziarnistego, zdrowych tłuszczów i białka.

Dodatkowo żywność bogata w kwasy omega-3, cynk oraz antyoksydanty może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w obrębie skóry i regulacji wydzielania sebum, co może skutkować redukcją objawów trądziku. Produkty, które warto włączyć do codziennej rutyny to ryby morskie (pamiętając o niespożywaniu surowych ryb w ciąży), siemię lniane, orzechy, nasiona dyni, rośliny strączkowe, borówki, maliny, szpinak, brokuły, zielona herbata czy gorzka czekolada.

Sposób odżywiania ma potencjalny wpływ na trądzik w ciąży, a spożywanie pewnych pokarmów może wspomóc jego kontrolowanie. Dieta bogata w wartościowe składniki odżywcze może stanowić ważny element kompleksowej pielęgnacji skóry w czasie ciąży.

Jak wygląda leczenie trądziku w czasie ciąży?

Trądzik w ciąży pojawia się stosunkowo często i najczęściej ustępuje wraz z normalizacją stężeń hormonów. Najbezpieczniejszą opcją dla zdrowia matki i dziecka jest unikanie zarówno leków na trądzik dostępnych na receptę, jak i produktów kosmetycznych zawierających substancje o silnym działaniu.

Niemniej jednak takie postępowanie nie jest zawsze możliwe, dlatego niezmiernie istotne jest omówienie z lekarzem spodziewanych korzyści oraz ewentualnych skutków ubocznych leczenia trądziku w sytuacji, gdy kobieta planuje zajść w ciążę, jest już w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Jakie leki przeciwtrądzikowe są bezpieczne w ciąży?

Leki do użytku zewnętrznego na skórę , które są uważane za bezpieczne podczas ciąży, obejmują:

 • kwas azelainowy w stężeniu 15% i 20%;

 • nadtlenek benzoilu od 2,5% do 5% - nie należy nakładać go jednocześnie na duże powierzchnie;

 • kwas salicylowy w niskich stężeniach (do 2%) - również nie powinien być stosowany na dużych obszarach, a wyższe dawki mają potencjał przenikania przez łożysko;

 • antybiotyki miejscowe (erytromycyna, azytromycyna, metronidazol) - powinny być zawsze stosowane w połączeniu z innych preparatem (np. nadtlenkiem benzoilu), aby ograniczyć lekooporność bakterii.

Z kolei wśród leków o działaniu systemowym, które mogą być bezpiecznie stosowane przez kobiety ciężarne, znajdują się antybiotyki, takie jak penicyliny, cefalosporyny, erytromycyna oraz klindamycyna. Jednak nie wszystkie leki posiadające właściwości antybakteryjne są przeznaczone do przyjmowania w ciąży, co zostanie opisane w dalszej części artykułu.

Jakie leczenie nie jest wskazane w czasie ciąży?

Mimo że retinoidy stosowane miejscowo przenikają przez skórę w niewielkim stopniu, istnieje obawa, że mogą one spowodować wady rozwojowe płodu. Dlatego preparaty na receptę, takie jak adapalen czy tretinoina, nie są zalecane dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wśród antybiotyków, których stosowania powinny unikać kobiety w ciąży, znajdują się tetracykliny i ich pochodne, takie jak tetracyklina, doksycyklina czy minocyklina. Ich użycie może prowadzić do zatrzymania wzrostu kości u płodu oraz trwałych przebarwień zębów.

Hormonoterapia również jest niewskazana podczas ciąży. Nie powinno się stosować estrogenów ani spironolaktonu w okresie ciąży.

Izotretynoina, będąca jednym z doustnych retinoidów stosowanych w leczeniu ciężkich przypadków trądziku, jest jednym z leków bezwzględnie przeciwwskazanych w ciąży. Ta substancja ma działanie teratogenne, co może skutkować wystąpieniem samoistnych poronień oraz wrodzonymi wadami rozwojowymi płodu, w tym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego czy grasicy.

Co więcej, retinoidy przenikają do mleka kobiecego, dlatego ich przyjmowanie jest niewskazane również po zakończeniu ciąży, w okresie laktacji.

Z powodu ograniczeń w leczeniu przeciwtrądzikowym, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży, niezwykle ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia indywidualnego planu postępowania wobec zmian skórnych.

Jak pielęgnować cerę trądzikową w ciąży?

Odpowiednią pielęgnację skóry w ciąży należy stosować nie tylko, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się zmian skórnych, ale także w procesie leczenia już istniejących zaskórników. Pielęgnacja skóry w ciąży opiera się na kilku podstawowych elementach, które obowiązują również u innych pacjentów:

 • używanie delikatnego produktu oczyszczającego do mycia twarzy (nie powinien to być środek o wysokim pH i zawartości alkoholu);

 • utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia skóry;

 • niezapominanie o ochronie przeciwsłonecznej, nawet w mało słoneczne dni;

 • sprawdzanie składu danego produktu oraz unikanie takich substancji jak retinol i retinoidy;

 • unikanie dotykania twarzy palcami oraz przykładania do niej telefonu podczas rozmów;

 • częsta zmiana poszewek na poduszki i pościeli;

 • unikanie wyciskania pryszczy, ponieważ takie postępowanie może dodatkowo podrażnić skórę i skutkuje pojawianiem się trwałych blizn.

Czy kobiety planujące ciążę mogą stosować każdą metodę leczenia trądziku?

Nie wszystkie metody stanowią odpowiednie leczenie trądziku w okresie planowania ciąży. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek preparatów o działaniu zwalczającym zaskórniki, kobieta rozważająca ciążę powinna zgłosić się do lekarza w celu wyboru najbezpieczniejszych opcji dla niej oraz przyszłego dziecka.

Należy zwrócić szczególną uwagę na produkty niezalecane w ciąży, do których m.in. zalicza się powszechnie stosowana izotretynoina. Lek ten jest również bezwzględnie przeciwwskazany w przypadku kobiet planujących ciążę ze względu na wysokie ryzyko wad rozwojowych u płodu.

Co więcej, w sytuacji przyjmowania doustnej izotretynoiny przez kobiety w wieku rozrodczym wymagane jest używanie najlepiej dwóch metod antykoncepcji podczas kuracji. Natomiast starania o dziecko można rozpocząć po odczekaniu co najmniej miesiąca po zakończeniu terapii izotretynoiną.

W przypadku kobiet planujących ciążę, istotne jest długofalowe planowanie leczenia trądziku. Warto wcześniej wdrożyć leczenie, aby uniknąć stosowania silnych leków w okresie bezpośrednio przed ciążą i w jej trakcie.

Czy trądzik w ciąży stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka?

Wiele przyszłych matek zastanawia się, czy trądzik, który pojawia się lub nasila w czasie ciąży, może stanowić zagrożenie dla zdrowia ich dziecka. Hormonalne przyczyny trądziku w ciąży są naturalnym elementem i nie wpływają negatywnie na rozwój dziecka. Wahania w poziomie hormonów są typowe dla ciąży i służą prawidłowemu rozwojowi płodu.

Choć sam trądzik nie jest zagrożeniem dla dziecka, kluczowe jest ostrożne podejście do metod leczenia trądziku w ciąży. Poszczególne leki mogą być szkodliwe dla płodu, dlatego wybór odpowiedniego leczenia powinien być dokładnie skonsultowany i omówiony z lekarzem.

Warto podkreślić, że istnieją bezpieczne sposoby leczenia trądziku w ciąży, które nie zagrażają dobrostanowi dziecka. Obejmują one stosowanie łagodnych środków pielęgnacyjnych i zmiany w stylu życia, takie jak zbilansowana dieta i odpowiedni poziom nawodnienia (według zaleceń kobieta ciężarna powinna przyjmować ok. 2-2,5 litrów płynów dziennie, w tym ok. 1,5 litra wody).

Czy trądzik ciążowy ustąpi po porodzie?

Większość pacjentek doświadcza pojawienia się trądziku na początku ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, kiedy występują zmiany w stężeniach hormonów, np. podwyższony poziom progesteronu. W związku z tym, kiedy równowaga hormonalna zostaje przywrócona, objawy trądzikowe często znikają. Może się to zdarzyć już w drugim lub trzecim trymestrze ciąży bądź po urodzeniu dziecka.

Niemniej jednak, u części pacjentek trądzik może nie zniknąć po porodzie, co związane jest ze zwiększonym stężeniem prolaktyny, która odpowiada za wzrost gruczołów piersiowych oraz regulację produkcji mleka w okresie karmienia piersią.

Czy trądzik w ciąży może przepowiedzieć płeć dziecka?

Często można spotkać się z twierdzeniem, że trądzik zwiastuje urodzenie dziewczynki, natomiast nieskazitelna cera w ciąży oznacza płeć męską dziecka. Na ten moment badania naukowe nie potwierdziły tego założenia.

Bibliografia

"Pregnancy Acne", portal WebMD, [online], [dostęp 26.11.2023r.], dostępny pod adresem:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/acne-during-pregnancy-treatments-causes

"What's the best way to treat pregnancy acne?", portal Mayo Clinic, [online], [dostęp 26.11.2023r.], dostępny pod adresem:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/pregnancy-acne/faq-20058045

"Trądzik w ciąży – przyczyny powstawania i bezpieczne metody leczenia", dr n. med. Nina Wiśniewska, portal Mama Ginekolog, [online], [dostęp 26.11.2023r.], dostępny pod adresem:

https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/piekna-w-ciazy/tradzik-w-ciazy/

"Trądzik w trakcie ciąży – zapobieganie i zwalczanie", portal Mama i Noworodek, [online], [dostęp 26.11.2023r.], dostępny pod adresem:

https://szkolarodzeniagdansk.pl/tradzik-w-trakcie-ciazy-zapobieganie-i-zwalczanie/

Inni czytali również

Nezyr - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Nezyr - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Łysienie androgenowe jest powszechnym problemem, który dotyka wielu mężczyzn na całym świecie. Jest to rodzaj łysienia spowodowanego działaniem hormonów androgenowych, głównie dihydrotestosteronu (DHT), na mieszki włosowe. Skutkuje ono stopniowym przerzedzeniem i utratą włosów, co może znacząco wpływać na pewność siebie i jakość życia mężczyzn.W ostatnich latach, dzięki postępom w dziedzinie medycyny, pojawiają się nowe nadzieje dla osób dotkniętych łysieniem androgenowym. Jednym z obiecujących leków jest Nezyr, który oferuje nowe perspektywy w leczeniu tego rodzaju łysienia .

Charakterystyka produktów leczniczych
17.02.2024
Epiduo forte – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Epiduo forte – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z różnymi problemami skórnymi, które mogą wpływać na ich komfort życia i samoocenę. Jednym z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie dermatologii jest żel Epiduo Forte, który zdobywa coraz większą popularność w leczeniu takich schorzeń jak trądzik. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu produktowi, jego składnikom oraz skuteczności w łagodzeniu dolegliwości skórnych.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Evra - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Evra - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

EVRA jest złożonym preparatem antykoncepcyjnym, który w swoim składzie zawiera dwie substancje czynne - etynyloestradiol oraz norelgestromin. Produkt występuje w postaci plastrów do przyklejenia na skórę. 

Charakterystyka produktów leczniczych
09.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!