Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Czemu trądzik pojawia się na dekolcie i ramionach? Jak pozbyć się tych krost?

Trądzik na dekolcie i ramionach to dermatoza często powstająca na podłożu zaburzeń hormonalnych, dotykająca zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież w okresie dojrzewania. Symptomy to grudki i krostki, niekiedy wypełnione ropną treścią. Dodatkowo objawia się występowaniem zaskórników oraz zmian zapalnych, takich jak guzy, cysty czy ropne torbiele. Leczenie trądziku często jest wyzwaniem zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza, jednak odpowiednio dobrane leczenie może przynieść zadawalające rezultaty.

Czemu trądzik pojawia się na dekolcie i ramionach? Jak pozbyć się tych krost?
Autor: Redakcja Erecept.pl 06.05.2024

Czym jest trądzik na dekolcie i ramionach?

Trądzik (Acne vulgaris) to jedna z najbardziej rozpowszechnionych dermatoz na świecie, dotykająca osoby młode, jak i dorosłe. Choć do najczęstszej lokalizacji zmian zalicza się twarz, zmiany skórne mogą się pojawiać na różnych częściach ciała takich jak dekolt, ramiona, plecy.

Rozpowszechnienie trądziku na tułowiu do dziś nie zostało jeszcze dobrze ustalone. Niektóre badania donoszą, że ok. 50% pacjentów z trądzikiem na twarzy, cierpi również na trądzik tułowiowy.

Występowanie trądziku ze względu na problem nie tylko dermatologiczny, ale też również estetyczny, może przyczyniać się do obniżenia samooceny i komfortu życia kobiet oraz mężczyzn, dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej wdrożyć zmianę nawyków pielęgnacyjnych i odpowiednie leczenie.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Kogo dotyka trądzik na dekolcie i ramionach?

Trądzik na dekolcie i ramionach to schorzenie, które może dotykać osoby w okresie dojrzewania jak i osoby dorosłe, przyjmując formę trądziku późnego.

W większości przypadków (80%) trądzik późny przybiera formę przewlekłą, będąc kontynuacją problemów skórnych zapoczątkowanych w okresie dojrzewania. Pozostałe 20% przypadków to tzw. trądzik o późnym początku, który pojawia się po raz pierwszy po ukończeniu 25 lat.

Trądzik na dekolcie zwykle obserwuje się u kobiet, jednak może się on również pojawić u płci przeciwnej, częściej u dojrzewających chłopców.

Co przyczynia się do powstawania trądziku na dekolcie i ramionach?

Etiopatogeneza przyczyniająca się do powstawania trądziku na dekolcie i ramionach nie jest jednoznaczna. Do najczęstszych czynników przyczyniających się do trądziku w tych miejscach należy:

 • pojawienie się stanu zapalnego w obrębie jednostki włosowo-łojowej;

 • nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe;

 • nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych;

 • uwarunkowania genetyczne;

 • przyjmowanie niektórych leków;

 • nadpotliwość;

 • działanie bakterii;

 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry;

 • zaburzenia hormonalne.

Do jednej z głównych przyczyn wpływającej na zmiany trądzikowe w obrębie dekoltu i ramion zalicza się zaburzenia hormonalne. Podwyższenie poziomu androgenów w okresie dojrzewania wiąże się z rozwojem trądziku. Receptory dla androgenów są obecne na sebocytach i keratynocytach mieszka włosowego. Hormony te mogą indukować lipogenezę gruczołu łojowego oraz proliferację C. acnes co może przyczynić się do rozwoju trądziku.

Zmiany trądzikowe są również wyrazem klinicznym zespołu policystycznych jajników (PCOS), wrodzonej nadczynności kory nadnerczy, zespołu Cushinga oraz guzów wydzielających androgeny.

Do pozostałych hormonów powodujących trądzik na ramionach i dekolcie zalicza się progesteron, insulina, insulinowy czynnik wzrostu 1 (wpływ na aktywność gruczołów łojowych) oraz kortykoliberyna (indukuje produkcję cytoklin prozapalnych w keratynocytach, co powoduje mikrozapalne zmiany skórne).

Innym czynnikiem, który może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych w obrębie skóry, jest stres.

Trądzik na plecach i dekolcie może również wynikać z nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Niektóre badania sugerują, że wzmożona konsumpcja mleka oraz produktów o wysokim indeksie glikemicznym może korzystnie wpływać na powstanie nowych zmian zapalnych.

Jednym z błędnych poglądów dotyczących pojawiania się trądziku na dekolcie i plecach jest, że rozwija się on na podłożu złej higieny. Jednak na rozwój krost w tych rejonach mogą mieć wpływ czynniki mechaniczne takie jak tarcie ciężkiego plecaka czy torby, podrażnienia spowodowane poduszkami lub kołdrami z surowców o szorstkiej strukturze.

Jak wygląda trądzik na dekolcie i ramionach?

Obraz kliniczny trądziku pojawiającego się na dekolcie i ramionach jest niemal identyczny jak ten, który pojawia się na twarzy. Często wyróżnia się jego dwie postacie:

 • trądzik zapalny - w trakcie jego przebiegu charakterystyczne są zmiany na dekolcie i ramionach - krostki wypełnione ropną treścią, grudki, zapalne guzki, z czasem ustępujące i zostawiające po sobie zapalne blizny;

 • trądzik retencyjny - dla tego typu trądziku, typowym objawem są zaskórniki oraz mikrotorbiele wypełnione ropną treścią, chorobie towarzyszy silny łojotok, skóra jest przetłuszczona, świecąca i nierówna.

Jak można zapobiegać powstawaniu trądziku na dekolcie i ramionach?

Aby zapobiegać występowaniu trądziku na dekolcie i plecach, warto wdrożyć pewne zasady, które mogą pomóc w walce ze stanami zapalnymi:

 • regularna zmiana ręczników i pościeli;

 • wybieranie do prania produktów hipoalergicznych np. przeznaczonych dla dzieci;

 • noszenie ubrań wykonanych z przewiewnych materiałów;

 • unikanie narażania skóry na czynniki mechaniczne, takie jak tarcie, nacisk;

 • odpowiednia dieta niezawierająca produktów mlecznych i produktów o wysokim indeksie glikemicznym, zrezygnowanie z ostrych potraw;

 • zdrowy tryb życia.

  Na czas leczenia dermatozy warto wybierać produkty niekomedogenne, czyli takie które nie będą prowadzić do zapychania porów. Dekolt należy traktować jak przedłużenie skóry twarzy i stosować kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji tej części ciała.

Ze względu na powiązanie trądziku późnego z występowaniem zmian hormonalnych, często zalecana jest wizyta u endokrynologa czy ginekologa, aby określić czynniki powodujące trądzik. Do objawów sugerujących rozszerzenie diagnostyki w tym kierunku należą: nieregularne cykle menstruacyjne, hipertrofia łechtaczki (przerost łechtaczki), hirsutyzm (nadmierne owłosienie), wypadanie włosów.

Jak leczyć trądzik na dekolcie i ramionach?

W doborze odpowiedniego leczenia trądziku na dekolcie i ramionach bardzo ważne jest, aby w prawidłowy sposób ocenić rodzaj i nasilenie obecnych zmian trądzikowych oraz obecność następstw trądziku, takich jak hiperpigmentacja czy blizny.

Aby wyleczyć trądzik, istotne może się również okazać zebranie dobrego wywiadu przez lekarza dotyczącego poprzednich terapii. Należy ustalić, czy leczenie trądziku w przeszłości było nieskuteczne. Brak odpowiedzi na terapię jest czasami wynikiem braku przestrzegania schematu leczenia przez odpowiedni czas lub wczesnego przerwaniastosowania leku z powodu działań niepożądanych.

Terapeutyczne podejście do osób w okresie adolescencji zwykle jest podobne jak do osób młodych. Oprócz standardowych terapii przeciwtrądzikowych dostępnych dla ogółu pacjentów z trądzikiem (takich jak retinoidy miejscowe, kwas azelainowy, kwas salicylowy, substancje przeciwbakteryjne i doustna terapia izotretynoiną), terapia hormonalna jest opcją dla kobiet zmagających się z trądzikiem.

Doustne środki antykoncepcyjne z lub bez progestagenów o działaniu przeciwhormonalnym oraz spironolakton to najczęstsze przepisywane terapie hormonalne.

W przypadku poważniejszych zmian zapalnych może się okazać niezbędne stosowanie antybiotyków doustnych w połączeniu z lekami miejscowymi.

U kobiet w ciąży niektóre leki ze względu na działanie teratogenne są przeciwwskazane, dlatego koniecznie jest, aby każda metoda leczenia była omówiona z lekarzem. Do leków, które nie powinny być stosowane podczas ciąży zalicza się m.in.: izotretynoinę (działanie teratogenne, co może skutkować wystąpieniem samoistnych poronień oraz wrodzonymi wadami rozwojowymi płodu, w tym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego czy grasicy), tetracyklinę, doksycyklinę czy minocyklinę (ich użycie może prowadzić do zatrzymania wzrostu kości u płodu oraz trwałych przebarwień zębów).

Do domowych metod wspierających leczenie farmakologiczne cery trądzikowej zalicza się:

 • olejek z drzewa herbacianego;

 • ciepłe kompresy;

 • ocet jabłkowy;

W jaki sposób pielęgnować skórę przy trądziku na dekolcie i brodzie?

Aby zminimalizować ryzyko występowania trądziku na naszym ciele, kluczowe jest, aby w odpowiedni sposób zadbać o stan cery. Jednym z istotnych czynników jest odpowiednie nawilżenie skóry. Należy unikać kosmetyków o właściwościach silnie złuszczających naskórek.

Dobrym pomysłem może okazać się stosowanie kremów z filtrem w okolicy dekoltu i ramion. Nie powinno się również dotykać i rozdrapywać krost we wszystkich obszarach ciała.

Wdrożenie zdrowych nawyków takich jak odpowiednia ilość snu, unikanie stresu, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość wody również może zmniejszyć występowanie zmian skórnych i poprawienie kondycji skóry.

Bibliografia

Dréno B, Thiboutot D, Layton AM, et al. Large-scale international study enhances understanding of an emerging acne population: adult females. J Eur Acad Dermatol Venereol 2015; 29:1096.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6298394/

Grossi E, Cazzaniga S, Crotti S, et al. The constellation of dietary factors in adolescent acne: a semantic connectivity map approach. J Eur Acad Dermatol Venereol 2016; 30:96.

Tan JK, Degreef H. Oral contraceptives in the treatment of acne. Skin Therapy Lett. 2001 Feb;6(5):1-3. PMID: 11242137.

Woo YR, Kim HS. Truncal Acne: An Overview. J Clin Med. 2022 Jun 24;11(13):3660. doi: 10.3390/jcm11133660. PMID: 35806952; PMCID: PMC9267677.

Inni czytali również