Trądzik kosmetyczny - czemu się pojawia i jak się go leczy?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Trądzik kosmetyczny  czemu się pojawia i jak się go leczy?

Problemy skórne nie są ograniczone wyłącznie do wieku dojrzewania i często wiążą się z różnymi konsekwencjami psychicznymi. Oprócz powszechnie znanego trądziku pospolitego (acne vulgaris), wyróżniamy także trądzik kosmetyczny.

Produkty stosowane na twarz mogą posiadać właściwości komedogenne, co oznacza zdolność do zatykania porów i powstawania niedoskonałości. Leczenie trądziku kosmetycznego koncentruje się przede wszystkim na wyborze pielęgnacji skóry dopasowanej do jej aktualnych potrzeb i ograniczeniu codziennego użycia kosmetyków.

Spis treści

Czym jest trądzik kosmetyczny?

Trądzik kosmetyczny, znany też jako acne cosmetica, to odmiana trądziku charakteryzująca się łagodnymi, ale często uporczywymi objawami, wywołanymi stosowaniem kosmetyków. Wykwity skórne mogą pojawić się na różnych częściach ciała, ale zazwyczaj dotyczą twarzy, szyi, linii włosów oraz skóry głowy.

Kto boryka się z trądzikiem kosmetycznym?

Osoby dotknięte trądzikiem kosmetycznym to najczęściej pacjenci po 30. roku życia. Objawy przypominają w pewnym stopniu trądzik pospolity, jednak największą różnicę stanowi przyczyna problemów skórnych, czyli zapychanie porów i mieszków włosowych przez źle dobrane kosmetyki.

Zmiany skórne w trądziku kosmetycznym - jak wyglądają?

Zmiany trądzikowe najczęściej występują pod postacią drobnych zaskórników lub grudek. Mogą pojawić się podskórne guzki oraz ropne wypryski, chociaż rzadziej niż w trądziku hormonalnym obserwujemy stan zapalny skóry.

Co więcej, trądzik kosmetyczny może współwystępować z trądzikiem pochodzenia hormonalnego, sprawiając, że postawienie diagnozy jest wyjątkowo utrudnione.

@erecept.pl Potrzebujesz leku na trądzik? E-konsultacja z e-receptą na stronie ERECEPT.PL - wejdź i przekonaj się jak możemy ci pomóc bez wychodzenia z domu! #trądzikporady #zmianyskórne #erecept ♬ Tattoo - Loreen

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie mogą być przyczyny trądziku kosmetycznego?

Zmiany skórne typowe dla trądziku kosmetycznego wynikają z używania produktów do pielęgnacji skóry i włosów, które posiadają właściwości komedogenne. Oznacza to, że wspomniane kosmetyki mają tendencję do blokowania porów skórnych i zatykania ujść mieszków włosowych, co stanowi jeden z mechanizmów powstawania zmian trądzikowych.

Produkty blokujące pory prowadzą do gromadzenia się wydzieliny w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych. W rezultacie nadmierna produkcja sebum sprzyja powstawaniu trądziku.

Trądzik kosmetyczny jest przede wszystkim związany z nieodpowiednio dobranymi kosmetykami. Zarówno produkty do pielęgnacji cery, jak i kosmetyki kolorowe, powinny być starannie wybierane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb skóry i jej aktualnego stanu.

Które kosmetyki wywołują trądzik kosmetyczny?

Trądzik kosmetyczny powstaje, gdy stosuje się produkty nieodpowiednie dla konkretnego rodzaju skóry. Kluczowe znaczenie ma tu skład kosmetyków i unikanie używania tych, które zawierają substancje zapychające.

Produkty, które najczęściej prowadzą do powstawania trądziku to pomady i olejki do włosów, obciążające kremy nawilżające, kremy pod oczy, a także kosmetyki do makijażu.

Również znane są substancje o wyjątkowo dużym potencjale komedogennym, które można odnaleźć w składzie wielu produktów kosmetycznych. Należą do nich:

 • izopropyl mirystynian,

 • lanolina,

 • stearynian butylu,

 • alkohol stearylowy,

 • kwas oleinowy,

 • ekstrakty z alg,

 • oleje roślinne, takie jak olej kokosowy i olej lniany,

 • produkty destylacji ropy naftowej, np. parafina.

Co więcej, powstawanie zaskórników może wynikać z rzadkiego czyszczenia pędzli i gąbek używanych do makijażu oraz nieodpowiedniej częstotliwości mycia skóry twarzy. Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie oczyszczanie skóry może negatywnie wpłynąć na jej barierę hydrolipidową i ogólny stan cery.

Zobacz także: Kremy, żele i maści na trądzik - jakie są dostępne metody miejscowego leczenia trądziku?

Jakie są objawy trądziku kosmetycznego?

Czynnikiem odgrywającym kluczową rolę w procesie powstawania zaskórników w przypadku trądziku kosmetycznego jest zatkanie porów. Nagromadzenie produktów kosmetycznych, martwych komórek naskórka, zanieczyszczeń oraz sebum w obrębie gruczołów łojowych sprawia, że na powierzchni skóry pojawiają się czarne wągry, białe krostki oraz grudki zapalne.

Zobacz także: Trądzik zaskórnikowy - jak się objawia, czemu powstaje i jak można go leczyć?

Cera, która charakteryzuje się zablokowaniem porów i ujść mieszków włosowych ma nierówną powierzchnię, często wygląda na szorstką i pozbawioną energii.

Trądzik kosmetyczny to odmiana charakteryzująca się łagodnymi objawami. Typowe symptomy to krostki, grudki oraz podskórne guzki. Rzadziej zauważa się zmiany z widocznym stanem zapalnym, zaczerwienieniem i gromadzeniem się ropnej wydzieliny.

Zobacz także: Trądzik grudkowy - przyczyny, wygląd zmian skórnych, leczenie

Lokalizacja zmian trądzikowych może wskazywać na to, który z używanych produktów negatywnie wpływa na skórę. Pojawianie się niedoskonałości na granicy twarzy i skóry owłosionej głowy oraz w rejonie czoła może wynikać z nieodpowiednio dobranych produktów do stylizacji włosów.

Jak rozpoznać trądzik kosmetyczny?

Zidentyfikowanie przyczyny trądziku może pomóc w zmniejszeniu frustracji pacjenta związanej z obecnością widocznych zmian skórnych. W przypadku trądziku kosmetycznego, gdzie pozytywny wynik można osiągnąć przez odstawienie produktów działających niekorzystnie na skórę i opracowanie nowego planu pielęgnacji, ustalenie właściwej diagnozy staje się szczególnie ważne.

Przygotowanie listy używanych aktualnie kosmetyków może znacząco ułatwić diagnozę oraz leczenie. Trądzik kosmetyczny zwykle nie pojawia się od razu po włączeniu nowego produktu - średni czas, w którym powstają niedoskonałości, wynosi od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Jeżeli ostatnio zacząłeś używać nowego kosmetyku i zauważyłeś niespodziewane zmiany trądzikowe, to prawdopodobnie składniki tego produktu nie są odpowiednie dla Twojego typu skóry. W takiej sytuacji powinieneś przestać używać podejrzanego kosmetyku i obserwować, czy w ciągu około dwóch tygodni nastąpi poprawa stanu cery.

Inną potencjalną metodą ustalenia przyczyny trądziku może być ograniczenie codziennej rutyny pielęgnacyjnej do mycia twarzy rano i wieczorem oraz używania kremu nawilżającego. Następnie można stopniowo wprowadzać kolejne produkty, obserwując reakcję skóry.

Niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia zmian trądzikowych będzie skonsultowanie się ze specjalistą. Lekarz dokona właściwej diagnozy, ustali zalecenia dotyczące codziennej pielęgnacji dostosowanej do potrzeb skóry i w razie potrzeby przepisze leki dostępne wyłącznie na receptę (recepta online).

Jaki jest wpływ odpowiedniej pielęgnacji skóry na trądzik kosmetyczny?

Warto zaznaczyć, że właściwa pielęgnacja skóry jest kluczowa w leczeniu trądziku kosmetycznego. Codzienna rutyna pielęgnacyjna powinna obejmować stosowanie produktów, które odblokowują pory, delikatnie złuszczają zrogowaciały naskórek, oczyszczają twarz z nadmiaru sebum i regulują aktywność gruczołów łojowych.

Kluczowe jest wybranie odpowiedniego środka do mycia twarzy, który nie podrażnia skóry ani nie uszkadza jej bariery hydrolipidowej. Na rynku dostępne są różne preparaty oczyszczające, na przykład w formie żelu, zawierające składniki takie jak ceramidy czy kwas hialuronowy.

Na pojedyncze zmiany trądzikowe warto stosować produkty miejscowe, które mają za zadanie złuszczać skórę i redukować stan zapalny. Raz w tygodniu zalecane jest również używanie peelingu enzymatycznego, który umożliwi dokładniejsze oczyszczanie skóry bez ryzyka rozprzestrzeniania się bakterii pochodzących z istniejących zmian skórnych.

Dobrym wyborem w postępowaniu z niedoskonałościami będą dedykowane dermokosmetyki oparte na zawartości nadtlenku benzoilu, który działa przeciwbakteryjnie, lub kwasu salicylowego, wspierającego odblokowanie zatkanych porów.

Zobacz także: Trądzik - rodzaje, charakterystyka i leczenie

Czy można zapobiegać trądzikowi kosmetycznemu?

Z uwagi na łatwo identyfikowalne i możliwe do wyeliminowania przyczyny, trądzik kosmetyczny jest problemem skórnym, któremu można stosunkowo łatwo zapobiegać. Wprowadzenie drobnych zmian w codziennej rutynie i pielęgnacji cery może przynieść znaczące rezultaty.

 1. Wybieraj produkty do pielęgnacji oraz do makijażu oznaczane jako "niekomedogenne".

 2. Unikaj stosowania na twarz ciężkich kremów nawilżających, zwłaszcza tych opartych na olejach. Lepszą opcją są produkty na bazie wody.

 3. Rano i wieczorem używaj łagodnego środka myjącego bez olejów.

 4. Ogranicz codzienne stosowanie ciężkiego makijażu.

 5. Regularnie czyść pędzle i gąbki do makijażu.

 6. Zmieniaj poszewkę na poduszkę co najmniej co 3 dni, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Ponadto, unikaj pościeli wykonanych z tworzyw sztucznych.

 7. Zawsze zmywaj makijaż przed snem.

Jeśli po wprowadzeniu nowego produktu do rutyny pielęgnacyjnej pojawią się nieoczekiwane zmiany skórne, prawdopodobnie jest to trądzik kosmetyczny. Objawy te często ustępują po zaprzestaniu używania nieodpowiednich kosmetyków i dostosowaniu pielęgnacji do potrzeb skóry.

W przypadku wątpliwości zalecana jest konsultacja z lekarzem, aby dobrać indywidualne metody postępowania w leczeniu trądziku.

Bibliografia

Skn Clinics, "Acne cosmetica. Causes, symptoms and treatment", [online], [dostęp 14.12.2023r.], dostępny pod adresem:

https://www.sknclinics.co.uk/conditions/acne-cosmetica

Verywell Health, "Acne Cosmetica: Causes, Treatment, and Prevention", [online], [dostęp 14.12.2023r.], dostępny pod adresem:

https://www.verywellhealth.com/acne-cosmetica-15494#toc-acne-cosmetica-treatment

SuperPharm, "Trądzik kosmetyczny - co go wywołuje i jak z nim walczyć?", [online], [dostęp 14.12.2023r.], dostępny pod adresem:

https://www.superpharm.pl/blog/tradzik-kosmetyczny-przyczyny-jak-wyglada-leczenie

Portal Kosmetologa, "Trądzik kosmetyczny – przyczyny, objawy, leczenie", [online], [dostęp 14.12.2023r.], dostępny pod adresem:

https://kosmetologa.pl/choroby/tradzik-kosmetyczny-przyczyny-objawy-leczenie.html

Inni czytali również

Epiduo - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Epiduo - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Epiduo to lek stosowany w miejscowym leczeniu trądziku z guzkami, zaskórnikami oraz krostkami. Występuje w postaci białego lub lekko żółtego żelu. Istnieje również wersja z większym stężeniem substancji czynnych o nazwie Epiduo Forte.

Charakterystyka produktów leczniczych
15.02.2024
Finapil - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Finapil - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Finapil jest lekiem stosowanym w leczeniu łysienia typu męskiego, a nawet odwrócenia procesu łysienia. Co jest substancją czynną leku Finapil? Czy konieczne jest stosowanie leku codziennie? Kto nie może stosować leku Finapil?

Charakterystyka produktów leczniczych
20.03.2024
Infectoscab 5% krem - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Infectoscab 5% krem - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Infectoscab 5% krem jest to preparat do stosowania na skórę, przeznaczony do walki ze świerzbem. Substancją czynną leku Infectoscab jest permetryna w stężeniu 50 mg/g.

Charakterystyka produktów leczniczych
13.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!