Higiena intymna u mężczyzn - jakie kosmetyki powinni stosować panowie?

Opublikowano 29.01.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Higiena intymna u mężczyzn   jakie kosmetyki powinni stosować panowie?

Higiena intymna mężczyzn to często bagatelizowany temat. Podczas gdy wiele mówi się o pielęgnacji okolic narządów płciowych u kobiet, aspekt ten w kontekście mężczyzn jest zazwyczaj pomijany.

Większość panów interpretuje odpowiednią higienę intymną mężczyzn jako codzienny prysznic, nie zdając sobie sprawy ze złożonego charakteru tego tematu. Warto zapoznać się ze wskazówkami odnośnie prawidłowej higieny, aby poprawić swój komfort życia i uniknąć powikłań związanych z nieprawidłową pielęgnacją.

Spis treści

Dlaczego męskie okolice intymne są tak specyficznym obszarem?

Skóra w okolicach męskich narządów płciowych ma charakterystyczną budowę. Jest ona znacznie grubsza niż w pozostałych miejscach ciała, a dodatkowo produkuje więcej łoju. Jednocześnie jest bardzo delikatna i wrażliwa na podrażnienia. Czynniki te powodują, że strefa ta wymaga szczególnej uwagi podczas pielęgnacji.

Ponadto męska okolica intymna jest zwykle gęsto owłosiona oraz bardziej potliwa niż reszta ciała, co zwiększa ryzyko przegrzania oraz nadmiernej wilgoci, a przez to stwarza dobre warunki do rozwoju drobnoustrojów.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak myć męskie okolice intymne?

Aby uniknąć komplikacji związanych z infekcjami, nieprzyjemnym zapachem, swędzeniem czy chorobami skóry, należy zadbać o prawidłową higienę miejsc intymnych.

W higienie intymnej mężczyzn bardzo ważny jest sposób mycia narządów płciowych. Mycie okolic intymnych powinno być staranne i dokładne.

Najważniejszą czynnością w trakcie mycia narządów płciowych jest odsunięcie napletka i usunięcie zalegającej w rowku żołędziowym mastki, czyli mieszanki stłuszczonych i złuszczonych komórek nabłonkowych napletka, flory bakteryjnej oraz łoju. Jest ona siedliskiem bakterii, ma nieprzyjemny zapach i odpowiada za powstawanie infekcji dróg moczowych, dlatego tak ważne jest jej regularne oczyszczanie.

Do mycia okolic intymnych nie powinno się stosować gąbek, ponieważ są one siedliskiem drobnoustrojów oraz mogą powodować otarcia i podrażnienia bardzo wrażliwej skóry krocza. Najlepiej myć te obszary ręką z użyciem ciepłej wody i mydła przeznaczonego do higieny intymnej. Woda nie może być zbyt gorąca, aby nie doprowadzić do poparzeń ani podrażnień.

Po starannym umyciu okolic intymnych należy dokładnie osuszyć to miejsce, ponieważ ewentualna wilgoć pozostała po prysznicu predysponuje do powstawania infekcji intymnych. Do osuszania powinno używać się miękkiego ręcznika i unikać intensywnego pocierania nim krocza.

Zobacz także: Jak dbać o higienę intymną? Płyn, żel, chusteczki czy dezodorant?

@erecept.pl A ty? Jak się myjesz? #edukacjaseksualna #mojeciało #higienaintymna #meskiesprawy #erecept ♬ Epic Inspiration - AShamaluevMusic

Czy można myć okolice intymne zwykłym żelem pod prysznic?

Część mężczyzn używa tego samego żelu do mycia ciała, włosów, twarzy i okolic intymnych, nie zdając sobie sprawy z tego, jak ważny jest odpowiedni dobór środka do higieny intymnej.

Klasyczne żele do mycia całego ciała zazwyczaj mają w składzie bardzo mocne detergenty i konserwanty oraz substancje zapachowe, które mogą wysuszać skórę i powodować podrażnienia delikatnych okolic intymnych oraz zaburzać naturalną florę bakteryjną. Ponadto ich zasadowe pH może nie odpowiadać wymaganiom tego obszaru.

Zwykły żel pod prysznic nie zawiera również substancji, o które wzbogacone są płyny do higieny intymnej dla mężczyzn i które bardzo dobrze wpływają na stan skóry krocza.

Jakie kosmetyki do higieny intymnej wybrać?

Wybierając preparat do higieny intymnej, mężczyźni powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na jego skład oraz pH. Odczyn kosmetyków odpowiednich dla stref intymnych powinien być kwaśny, a skład jak najprostszy i delikatny. Najlepiej, aby żel do higieny intymnej wzbogacony był o substancje łagodzące podrażnienia i nawilżające te delikatne okolice.

Czego szukać w składzie kosmetyków przeznaczonych do higieny intymnej dla mężczyzn?

Skład to najważniejszy element kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji intymnej. Wybierając poszczególne preparaty, należy zwrócić uwagę, aby zawierały one:

  • kwas mlekowy - zapewniający kwaśny odczyn pH;

  • inulinę - będąca pożywką dla bakterii flory fizjologicznej;

  • alantoinę, pantenol, aloes - składniki nawilżające i łagodzące podrażnienia skóry.

Jak dobrać odpowiedni dla siebie produkt do higieny intymnej?

Najlepszym pomysłem w trakcie wyboru kosmetyków przeznaczonych do higieny intymnej jest uważne słuchanie potrzeb swojego ciała.

Mężczyźni borykający się z częstymi infekcjami powinni stawiać na delikatne kosmetyki chroniące mikroflorę bakteryjną, natomiast osoby borykające się z nadmierną potliwością mogą wybrać mocniejsze produkty.

Czy mężczyźni mogą stosować kosmetyki do higieny intymnej przeznaczone dla kobiet?

Wbrew częstemu przekonaniu, kosmetyki do higieny intymnej dla mężczyzn różnią się od tych dedykowanych kobietom, nie tylko zapachem.

Preparaty dla mężczyzn są zazwyczaj silniejsze i pozwalają na dokładniejsze oczyszczanie ich skóry, która jest grubsza i zawiera więcej gruczołów łojowych niż w przypadku kobiet. Z tego powodu warto sięgać po produkty stworzone specjalnie dla panów i dostosowane do ich wymagań.

Jak często myć okolice intymne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Częstotliwość pielęgnacji okolic intymnych powinna być dostosowana do stylu życia, pory roku i indywidualnych cech mężczyzny. Absolutne minimum to raz dziennie, czasami jednak może okazać się to niewystarczające i należy wdrążyć dodatkowe mycie np. po stosunku, uprawianiu sportu, spoceniu się itd.

Jak dbać o higienę intymną po stosunku płciowym?

Higiena intymna mężczyzn ma szczególne znaczenie nie tylko przed, ale także i po stosunku płciowym. Mycie narządów płciowych po zakończeniu współżycia pozwala przede wszystkim zapobiec infekcjom intymnym.

Kluczowe znaczenie ma w tym aspekcie również oddanie moczu po współżyciu. Umożliwia ono wypłukanie cewki moczowej z bakterii, które mogły się do niej potencjalnie dostać w trakcie zbliżenia.

Wzięcie prysznica po stosunku pozwala także na dokładne oczyszczenie skóry z pozostałości lubrykantu, który może podrażniać skórę okolic intymnych.

Czy można przesadzić z częstotliwością mycia okolic intymnych?

Zbyt częste i intensywne mycie okolic intymnych może okazać się równie szkodliwe, co niedostateczna higiena intymna. Powoduje ono zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej, a to może sprzyjać pojawieniu się infekcji intymnej.

Jakie mogą być konsekwencje zaniedbania higieny okolic intymnych u mężczyzn?

Nieprawidłowa higiena miejsc intymnych u mężczyzn może powodować szereg bardzo nieprzyjemnych powikłań.

Oprócz oczywistych objawów nieodpowiedniej higieny, takich jak nieprzyjemny zapach czy rozwój infekcji intymnych, w przypadku długo trwającego zaniedbania może dojść do rozwoju nowotworu prącia. Zła higiena stanowi jeden z najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na ten nowotwór.

Mężczyźni powinni mieć na uwadze także zdrowie swoich partnerek seksualnych. W przypadku braku odpowiedniej higieny mogą oni przekazać bakterie bytujące na nieodpowiednio czyszczonych obszarach intymnych swoim partnerkom i wywołać u nich infekcje intymne lub zapalenie układu moczowego.

Bielizna a męska higiena intymna

Jednym z elementów higieny intymnej jest odpowiedni dobór bielizny oraz jej codzienne zmienianie.

Najważniejsze jest, aby majtki wykonane były z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy jedwab. Należy unikać bielizny mającej w składzie sztuczne materiały, które uniemożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza, zwiększają potliwość i negatywnie wpływają na stan skóry krocza.

Ponadto bielizna nie powinna być zbyt ciasna - noszenie zbyt przylegających bokserek powoduje, że wzrasta temperatura jąder, co w dalszej perspektywie może prowadzić do ich uszkodzenia oraz zmniejszenia produkcji testosteronu i spermy.

Bibliografia

Portal Lancerto, [online], [dostęp 19.01.2024], dostępne w Internecie:

https://www.lancerto.com/pl/blog/meska-higiena-intymna-jak-o-nia-dbac

Portal Depilacja, [online], [dostęp 19.01.2024], dostępne w Internecie:

https://depilacja.pl/blog/pielegnacja/higiena-intymna-u-mezczyzn-jak-o-nia-dbac-i-co-robic/

Portal Luba, [online], [dostęp 19.01.2024], dostępne w Internecie:

https://lubanaturalnie.pl/Meska-higiena-intymna-jak-o-nia-dbac-blog-pol-1611694612.html

Inni czytali również

Sildenafil Bluefish - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Sildenafil Bluefish - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Sildenafil Bluefish to preparat zawierający w składzie sildenafil, stosowany w celu leczenia zaburzeń erekcji . Stosuje się go w przypadkach, gdy pacjent wykazuje niemożność utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.Preparat ten jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Przedwczesny wytrysk - przyczyny i leczenie
Przedwczesny wytrysk - przyczyny i leczenie

Przedwczesny wytrysk wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne, fizyczne i relacje w związku. By uniknąć tych konsekwencji, należy udać się do specjalisty - zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie za pomocą leków na receptę (recepta online).

Artykuł
19.12.2023
Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie
Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie

Zaburzenia erekcji nie są oznaką utraty męskości! To nie jest powód, by rezygnować z życia seksualnego! Zaburzenia erekcji można leczyć za pomocą farmakologicznych i domowych sposobów.

Artykuł
20.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!