Jak dbać o higienę intymną? Płyn, żel, chusteczki czy dezodorant?

Opublikowano 21.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Jak dbać o higienę intymną? Płyn żel chusteczki czy dezodorant?

Miejsca intymne są niezwykle delikatne i wymagają szczególnej pielęgnacji. Prawidłowa higiena intymna kobiet pozwala zniwelować nawracające infekcje intymne i utrzymać naturalną mikroflorę. Jak dbać o higienę intymną? Jakie produkty stosować?

Spis treści

Higiena intymna kobiet – dlaczego jest tak ważna?

Prawidłowe dbanie o higienę intymną wydaje się być bardzo proste, niestety wciąż wiele kobiet popełnia błędy w pielęgnacji, narażając się na częste infekcje. Higiena intymna to nie tylko mycie ciała, ale również noszenie odpowiedniej bielizny i szereg czynności, które zapobiegają podrażnieniom.

Zobacz także: Jak dbać o higienę intymną podczas antykoncepcji hormonalnej?

@erecept.pl A Ty pamiętasz o tym zawsze? Przed zbliżeniem z partnerem zadbaj o prawidłową higienę okolic intymnych dla polepszenia komfortu stosunku! #myciesię #stosunekpłciowy #higienaintymna #erecept ♬ Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53 - Bizarrap & Shakira

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Co sprzyja podrażnieniom okolic intymnych?

Do czynników, które negatywnie wpływają na zdrowie intymne kobiet, należą:

 • stosowanie środków myjących zawierających nadmiar substancji zapachowych,

 • używanie perfumowanych podpasek i wkładek higienicznych oraz papieru toaletowego,

 • codzienne noszenie wkładek higienicznych,

 • zbyt częste mycie okolic intymnych,

 • źle dopasowana bielizna wykonana ze sztucznych materiałów,

 • stosowanie dezodorantów intymnych,

 • branie długich i gorących kąpieli,

 • mycie okolic intymnych wielokrotnie używaną gąbką lub myjką, która jest siedliskiem drobnoustrojów,

 • zbyt rzadkie zmienianie podpasek i tamponów,

 • irygacja pochwy,

 • duża aktywność seksualna bez odpowiedniej higieny miejsc intymnych.

Jaki poziom pH jest optymalny dla higieny intymnej?

Naturalne pH okolic intymnych kobiet zmienia się w zależności od wieku. U dziewczynek, które jeszcze nie miesiączkują, jest ono najczęściej obojętne lub ma odczyn zasadowy. Pod wpływem estrogenów pH uzyskuje kwaśny odczyn od chwili osiągnięcia dojrzałości płciowej, czyli pierwszej miesiączki.

Jaki płyn do higieny intymnej wybrać? Czym myć okolice intymne?

Miejsca intymne wymagają delikatnej pielęgnacji, dlatego płyn do mycia ciała bogaty w substancje zapachowe lub zwykłe mydła mogą tylko zaszkodzić.

W takim razie, jaki żel do higieny intymnej wybrać? Na rynku dostępne są różnego rodzaju kosmetyki dedykowane okolicy intymnej, niestety część z nich nadal zawiera sztuczne barwniki, pochodne formaldehydu czy SLS-y (sole sodowe używane w roli detergentów), które podrażniają błonę śluzową.

Wybierając odpowiedni płyn, warto zwrócić uwagę, aby zawierał on pałeczki kwasu mlekowego, które wspierają prawidłową mikrobiotę miejsc intymnych. Ważne, aby płyn do higieny intymnej był hipoalergiczny, składał się z naturalnych składników oraz posiadał pH kwaśne, zbliżone do takiego, które jest wewnątrz pochwy.

Dobrą praktyką jest używanie do higieny intymnej samej wody, bez mydła.

Jak powinna wyglądać higiena intymna w ciąży?

Higiena miejsc intymnych u ciężarnych to szczególnie ważna kwestia, ponieważ w czasie ciąży w tej części ciała wzrasta pH, co zwiększa ryzyko infekcji.

Infekcje intymne w ciąży stanowią nie tylko dyskomfort dla matki, ale są również bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu - mogą prowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego lub poronienia. W czasie ciąży należy myć okolice intymne 2 razy dziennie (w odpowiednim kierunku od przodu do tyłu, aby zapobiec przenoszeniu bakterii z okolic odbytu) najlepiej ciepłą wodą lub dedykowanym dla ciężarnych płynem do higieny intymnej.

W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia objawów infekcji w miejscach intymnych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak dbać o higienę intymną podczas miesiączki?

Podczas miesiączki należy szczególnie dbać o miejsca intymne, ponieważ prawidłowa higiena intymna pozwala jak najdłużej zachować poczucie świeżości.

Do żelaznych zasad higieny intymnej w czasie miesiączki zaliczamy:

 • podpaskę oraz tampony należy wymieniać co mniej więcej 3 godziny w ciągu pierwszych 2-3 dni, wraz z ustępowaniem krwawienia można robić to rzadziej,

 • pamiętaj, aby nigdy nie trzymać tamponu w pochwie dłużej niż 8 godzin (kubeczki menstruacyjne do 12 h), ponieważ jest to czynnik ryzyka groźnego dla zdrowia i życia TSS (toxic shock syndrom),

 • bezpośrednio przed aplikacją tamponu należy umyć ręce, jeśli nie ma takiej możliwości, można użyć chusteczek nawilżanych,

 • mycie okolic intymnych 2 razy dziennie, z zachowaniem prawidłowego kierunku, czyli od przodu do tyłu (wilgotne środowisko podczas miesiączki jest idealnym siedliskiem dla patogenów),

 • noszenie lekkiej bawełnianej bielizny - nie tylko w czasie okresu, ale również na co dzień (sztuczne materiały utrudniają przepływ powietrza i mogą powodować otarcia),

 • stosowanie preparatów doustnych lub globulek dopochwowych (po zakończeniu miesiączki) zawierających pałeczki kwasu mlekowego (wypływająca z pochwy krew miesiączkowa wypłukuje "dobre bakterie", dlatego warto od czasu do czasu wspierać naturalny mikrobiom).

Higiena intymna kobiet po stosunku – o czym musisz pamiętać?

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji i oczyścić ujście cewki moczowej z bakterii, należy pamiętać, aby zaraz po stosunku oddać mocz. Następnym krokiem powinno być umycie stref intymnych z zachowaniem odpowiedniego kierunku- od przodu do tyłu.

Czy irygacja pochwy ma sens?

Irygacja polega na płukaniu pochwy najczęściej wodą, naparem ziołowym lub specjalnym środkiem z apteki. Proces ten wypłukuje bakterie kwasu mlekowego oraz śluz, który pełni funkcję ochronną, naruszając tym samym pH i florę fizjologiczną pochwy.

Sprzyja to kolonizacji pochwy przez szkodliwe bakterie i prowadzi do infekcji. Irygacja jest zalecana wyłącznie po operacjach w obrąbie pochwy, wedle wskazań lekarza. Pochwa naturalnie oczyszcza się sama i nie należy jej dodatkowo myć czy płukać.

Dlaczego nie warto korzystać z wkładek higienicznych na co dzień?

Wkładki higieniczne idealnie sprawdzają się przed spodziewaną miesiączką lub w ostatnich dniach podczas plamienia. Niestety, wiele kobiet korzysta z wkładek na co dzień, ponieważ daje im to pozorne uczucie świeżości.

Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ wkładki nawet te z naturalnych materiałów ograniczają przepływ powietrza w okolicach intymnych oraz prowadzą do wzmożonej produkcji śluzu, co zwiększa ryzyko infekcji.

Jak powinna wyglądać higiena intymna małych dziewczynek?

Najważniejszym aspektem zarówno u dorosłych kobiet, jak i małych dziewczynek jest prawidłowy kierunek higieny miejsc intymnych. Bez względu na to, czy dotyczy to mycia czy podcierania, zawsze powinien wyglądać tak samo - od przodu do tyłu. Pozwala to uniknąć przeniesienia flory bakteryjnej okolic odbytu do końcowego odcinka cewki moczowej i pochwy.

Bytowanie bakterii końcowego odcinka przewodu pokarmowego w okolicy miejsc intymnych jest zjawiskiem patologicznym i zwiększa ryzyko infekcji.

Kolejnym ważnym aspektem w higienie niemowląt jest mycie okolic intymnych ciepłą wodą - nie należy zastępować tej czynności przetarciem chusteczkami nawilżanymi, lecz sięgać po nie tylko w wyjątkowych sytuacjach, jeśli nie mamy odpowiednich warunków lub dostępu do czystej wody.

Zbyt częste korzystnie z nawilżanych chusteczek prowadzi do nieprzyjemnych w skutkach dolegliwości jak na przykład reakcje alergiczne lub zrastanie się warg sromowych.

Aby prawidłowo dbać o higienę intymną małych dziewczynek, podczas mycia należy rozchylić delikatnie wargi sromowe większe i oczyścić okolicę omijając wejście do pochwy. Na koniec należy posmarować okolice intymne cienką warstwą tłustego kremu dla dzieci, natomiast kremy na oparzenia stosować wyłącznie w przypadku pojawienia się odparzeń, nie jako profilaktykę.

Toaletę miejsc intymnych małych dziewczynek należy wykonywać nie tylko podczas kąpieli, ale również przy każdej zmianie pieluszki.

Czy naturalna higiena intymna to dobry wybór?

Naturalna higiena pozwala utrzymać prawidłowe pH miejsc intymnych, które stanowi swoistą barierę ochronną dla chorobotwórczych drobnoustrojów. W tym celu najlepiej myć miejsca intymne ciepłą wodą lub delikatnym płynem do higieny intymnej o naturalnym składzie i pH.

Czy warto stosować dezodorant do higieny intymnej?

Dezodoranty do higieny intymnej mają na celu odświeżenie miejsc intymnych i pozbycie się niechcianego zapachu, nie są jednak zalecane przez ginekologów ze względu na wysokie ryzyko podrażnień i alergii. Jeśli jednak zdecydujemy się sięgnąć po dezodorant, warto wybrać taki bez barwników i syntetycznych konserwantów.

Bibliografia

Higiena intymna kobiet od urodzenia do dorosłości. Jak prawidłowo o nią dbać

https://mamaginekolog.pl/kobieta/zdrowie-intymne/higiena-intymna-kobiet-urodzenia-doroslosci/

Higiena podczas miesiączki- poradnik dla nastolatek

https://mamaginekolog.pl/kobieta/cykl-miesiaczkowy/higiena-podczas-miesiaczki-dla-nastolatek/

Strona internetowa Swederm, [online] [dostęp 23.12.2023] dostępny w internecie:

https://swederm.com/blog/higiena-intymna-co-stosowac-i-dlaczego

Serwis internetowy mp, [online] [dostęp 23.12.2023] dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/76653,higiena-intymna-w-okresie-ciazy

Serwis internetowy mp, [online] [dostęp 23.12.2023] dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/wywiady/293031,co-to-sa-perly-ksiezniczki-i-jak-nalezy-dbac-o-higiene-intymna

Inni czytali również

CIALIS – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
CIALIS – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

CIALIS to lek stosowany w zaburzeniach erekcji. Zawiera substancję czynną tadalafil, która należy do inhibitorów fosfodiesterazy. Jest dostępny wyłącznie na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
15.02.2024
Regulon - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Regulon - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Regulon to złożony doustny środek antykoncepcyjny zawierający w swoim składzie etynyloestradiol (estrogen) oraz dezogestrel (progestagen) w małych dawkach. Jak działa Regulon? Jak stosować lek i co zrobić w przypadku pominięcia dawki? Jakie środki ostrożności zachować i jakie skutki uboczne może wywołać lek Regulon?

Charakterystyka produktów leczniczych
15.02.2024
Levomine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Levomine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Wyrób medyczny Levomine to złożony doustny środek antykoncepcyjny. Preparat wpływa na zahamowanie owulacji oraz zmianę konsystencji śluzu szyjkowego, co dodatkowo wzmaga efekt antykoncepcyjny. Ryzyko zajścia w ciążę podczas prawidłowego stosowania leku Levomine jest bardzo małe. 

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!