Stymulowanie prostaty - na czym polega? Gdzie się znajduje?

Opublikowano 19.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Stymulowanie prostaty   na czym polega? Gdzie się znajduje?

Masaż gruczołu krokowego przynosi mężczyźnie wyjątkowe doznania seksualne. Odgrywa również ważną rolę w leczeniu schorzeń tego narządu jako uzupełnienie metod farmakologicznych.

Stymulowanie prostaty może być wykonywane na dwa sposoby - zewnętrznie, masując gruczoł znajdujący się pomiędzy moszną a odbytem, oraz wewnętrznie, używając palca umieszczonego w odbycie. 

Spis treści

Czym jest prostata?

Prostata inaczej nazywana jest gruczołem krokowym lub sterczem. Co więcej, można spotkać się z określeniem “punkt P”, ponieważ uważana jest za męski odpowiednik żeńskiego punktu G.

Prostata stanowi nieparzysty narząd o budowie mięśniowo-gruczołowej, który jest jednym z elementów tworzących męski układ rozrodczy. Znajduje się w miednicy mniejszej pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą.

Warto wspomnieć, że przez gruczoł krokowy przebiega cewka moczowa, dlatego przerost tego narządu może wpływać na funkcjonowanie układu moczowego. Wówczas często pojawiają się problemy z oddawaniem moczu lub nietrzymanie moczu .

Ponadto stercze swoim kształtem przypomina jadalnego kasztana lub orzecha włoskiego. Gruczoł ten jest otoczony mocną torebką zbudowaną z mięśni gładkich, których zadaniem jest kurczenie się w trakcie ejakulacji.

@erecept.pl Panowie stymulujecie prostate? #edukacjaseksualna #prostata #erecept ♬ Makeba - Jain

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Za jakie funkcje w męskim organizmie odpowiada prostata?

Prostata jest gruczołem, który produkuje płyn, wchodzący w skład nasienia. Substancje przez nią wydzielane pozwalają przeżyć plemnikom w niekorzystnym środowisku - zarówno w pochwie, jak i w jamie macicy.

Wydzielina uwalniana z gruczołu krokowego to mętna, biaława ciecz o charakterystycznym zapachu, będąca składnikiem spermy. Stanowi ona nośnik dla plemników, także nadaje konsystencję oraz zapach spermie. Płyn wydzielany przez prostatę nie jest niezbędny do procesu zapłodnienia, jednakże ułatwia plemnikom przedostanie się do bańki jajowodu.

Warto wspomnieć, że stymulowanie prostaty odgrywa również rolę w osiągnięciu przyjemności seksualnej. Pieszczenie męskiego punktu P wywołuje u mężczyzn silne doznania seksualne, ale ma też kilka właściwości o korzystnym wpływie na zdrowie.

Po co badać prostatę?

Po 50. roku życia w organizmie mężczyzny zachodzą istotne zmiany hormonalne, wskutek których dochodzi do stopniowego powiększania się gruczołu krokowego.

Gdy zmiany są nadmiernie nasilone, u pacjenta może rozwinąć się łagodny przerost prostaty lub nawet nowotwór. Ponadto powiększenie gruczołu krokowego wpływa na funkcjonowanie otaczających go struktur.

Powyższe zmiany i długi bezobjawowy przebieg schorzeń prostaty są istotnymi powodami, dlaczego warto profilaktycznie badać ten narząd. Wykrycie patologii gruczołu krokowego na wczesnym etapie zapobiega rozwinięciu poważnych powikłań.

Jakie choroby najczęściej dotyczą gruczołu krokowego?

Prostata jest gruczołem, który z biegiem czasu może podlegać różnorodnym procesom patologicznym. Do najczęstszych schorzeń gruczołu krokowego zaliczamy:

  • łagodny przerost prostaty (BPH) - dotyczy wielu mężczyzn po 50. roku życia. Przyczyna rozwoju BPH nie jest do końca znana, jednak istotną rolę w patogenezie odgrywają hormony, a szczególnie testosteron. Łagodny przerost prostaty nie jest procesem złośliwym, jednak często powoduje problemy z oddawaniem moczu;

  • rak prostaty - nowotwór złośliwy, zwykle o powolnym przebiegu i początkowo bezobjawowy. Występuje najczęściej u starszych mężczyzn, a w jego leczeniu wykorzystuje się leczenie chirurgiczne, radio- oraz hormonoterapię;

  • ostre zapalenie gruczołu krokowego - rzadko spotykane zakażenie bakteryjne. Drobnoustroje najczęściej pochodzą z jelita grubego (“bakterie kałowe”);

  • przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego - stan zapalny utrzymujący się ponad 3 miesiące. Nie wiadomo, co jest przyczyną tego schorzenia, ponieważ najprawdopodobniej nie wynika ono z zakażenia bakteryjnego.

Jakie mogą być objawy choroby prostaty?

Schorzenia gruczołu krokowego mogą przebiegać bezobjawowo. Często jednak powodują problemy z oddawaniem moczu ze względu na położenie cewki moczowej w miąższu gruczołu.

W przebiegu choroby prostaty może pojawić się częste oddawanie moczu (także w nocy), parcia naglące, pieczenie i ból podczas mikcji, uczucie zalegania moczu, zbyt wąski strumień moczu.

Inne potencjalne objawy to dolegliwości bólowe w obrębie krocza, obecność krwi lub ropy w moczu, ból w trakcie ejakulacji. Rzadziej pojawiają się symptomy ogólne, takie jak gorączka i dreszcze.

Badanie gruczołu krokowego - jak wygląda?

Najczęściej stosowanym badaniem prostaty w gabinecie lekarskim jest badanie “per rectum”, czyli przez odbyt. Poprzez wsunięcie palca lekarz może palpacyjnie wyczuć gruczoł w sąsiedztwie odbytnicy i ocenić rozmiar, spoistość, kształt, konsystencję czy twardość.

Poza badaniem “per rectum” lekarz może skierować pacjenta na USG przezodbytnicze gruczołu krokowego z wykonaniem biopsji lub bez niej. Dostępne są również badania laboratoryjne, pomocne w diagnostyce chorób prostaty i należy do nich m.in. stężenie specyficznego antygenu sterczowego (PSA).

Jakie korzyści płyną ze stymulowania prostaty?

Stymulowanie prostaty daje mężczyźnie przede wszystkim wyjątkowe doznania seksualne, jednak może nieść za sobą również właściwości prozdrowotne. Co więcej, stanowi jedną z metod uzupełniających leczenie przewlekłych stanów zapalnych gruczołu krokowego.

Masaż stercza pozwala m.in. na usuwanie nagromadzonej wydzieliny oraz zmniejszenie ciśnienia w obrębie gruczołu. Poprawia także unaczynienie narządu, redukuje napięcie mięśni krocza i wspiera funkcjonowanie cewki moczowej.

W przebiegu stanów zapalnych stercza, jego stymulowanie powinno stanowić uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Ponadto masaż wspomaga działanie antybiotykoterapii.

Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia tej metody w leczeniu wspomagającym schorzeń stercza. Stymulowanie prostaty nie powinno być stosowane w przypadku zapalenia cewki moczowej, kamicy gruczołu krokowego lub ostrym bakteryjnym zapaleniu tego narządu, a także w schorzeniach dotyczących okolicy odbytu.

Zobacz także: Jak skutecznie podniecić mężczyznę?

Bibliografia

“Prostata (gruczoł krokowy, stercz)”, lek. Magdalena Wiercińska, Medycyna Praktyczna, [online], [dostęp 11.03.2024], dostępny pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/urologia/334715,prostata-gruczol-krokowy-stercz

“Masaż prostaty – jak i kiedy go stosować? Rola w diagnostyce i leczeniu”, Jolanta Woźniak, Portal Medme Poradnik, [online], [dostęp 11.03.2024], dostępny pod adresem:

https://www.medme.pl/artykuly/milosc-grecka-seks-analny-charakterystyka-porady,69798.html

Inni czytali również

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?
Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Wśród niektórych ludzi istnieje przekonanie, że uprawiając seks w trakcie menstruacji, nie można zajść w ciążę i część par stosuje takie podejście jako jedyną formę antykoncepcji. Okazuje się jednak, że zajście w ciążę jest możliwe również w trakcie okresu i jest kilka czynników, które do tego predysponują, m.in.: nieregularne cykle, krótkie cykle oraz przedłużające się krwawienia miesiączkowe. 

Artykuł
12.04.2024
Wszystko  co musisz wiedzieć o spermie   jak zwiększyć ilość nasienia?
Wszystko, co musisz wiedzieć o spermie - jak zwiększyć ilość nasienia?

Coraz więcej par interesuje się tematem zdrowej spermy i szuka sposobów na poprawę jakości i ilości nasienia. Dzieje się tak prawdopodobnie przez fakt, że niepłodność i trudności z zajściem w ciążę to coraz częstszy kłopot - szacuje się, że z problemem tym boryka się aż 10-16% Polaków.Sposoby na zwiększanie ilości nasienia są bardzo różnorodne, i obejmują głównie zmianę trybu życia (ograniczenie alkoholu i papierosów, wprowadzenie odpowiedniej diety, wdrążenie aktywności fizycznej, redukcję stresu, zadbanie o odpowiednią ilość snu i odpoczynku, niedopuszczanie do przegrzania jąder) leczenie farmakologiczne oraz metody chirurgiczne. 

Artykuł
08.03.2024
Vines - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Vines - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Vines to doustny lek antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne - gestoden oraz etynyloestradiol.

Charakterystyka produktów leczniczych
13.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!