Co robić w przypadku problemów z przedwczesnym wytryskiem?

Opublikowano 11.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Co robić w przypadku problemów z przedwczesnym wytryskiem?

Przedwczesny wytrysk to krępująca dolegliwość, która dotyczy wielu mężczyzn w każdym wieku. Ze względu na swój wstydliwy charakter, przedwczesny wytrysk sprawia mężczyznom dużo problemów w postaci:  zakłopotania, stresu oraz lęku przed kompromitacją. 


Na szczęście dostępne jest zróżnicowane i skuteczne leczenie tej dolegliwości w postaci farmakoterapii, psychoterapii oraz za pomocą innych, ciekawych metod. 


Spis treści

Co to jest przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk to dysfunkcja seksualna objawiająca się niemożnością powstrzymania wytrysku na okres wystarczająco długi do uzyskania satysfakcji ze stosunku seksualnego. Objawia się on ejakulacją występującą przed lub natychmiast po rozpoczęciu współżycia lub jeszcze zanim mężczyzna osiągnie erekcję. Jest to dość powszechny problem i dotyczy około 20–30% populacji mężczyzn.


@erecept.pl Nie wstydź się jeśli dotyczy to ciebie! Są sposoby aby temu zapobiec! Jeśli masz więcej pytań- zdaj je w komentarzu👇 #przedwczesnywytrysk #meskiesprawy #edukacjaseksualna #erecept ♬ Inspiration - WavebeatsMusic

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są rodzaje przedwczesnego wytrysku?

Przedwczesny wytrysk dzieli się na pierwotny oraz nabyty.

 1. Pierwotny przedwczesny wytrysk - występuje przez całe życie mężczyzny już od pierwszej próby współżycia.

 2. Nabyty przedwczesny wytrysk - problem przedwczesnej ejakulacji pojawia się u mężczyzny, który wcześniej nie miał problemów z wytryskiem.

Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku?

Przedwczesny wytrysk może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny, do których należą m.in.:

 1. Czynniki psychogenne: są źródłem głównie nabytego wytrysku przedwczesnego. Obejmują one: stres, zaburzenia lękowe, depresję, zaburzenia relacji partnerskich, nieregularne współżycie, lęk przed ciążą, posiadanie niewzbudzającej pożądania partnerki/partnera lub bardzo atrakcyjnej partnerki/partnera.

 2. Zaburzenia neurobiologiczne: dotyczą przede wszystkim pierwotnego wytrysku przedwczesnego. Obejmują zaburzenia aktywności substancji przekaźnikowych w OUN (głównie serotoniny) lub zaburzenia pracy niektórych receptorów.

 3. Choroby ogólnoustrojowe: niedoczynność tarczycy, cukrzyca, udar mózgu, przerost prostaty.

 4. Inne zaburzenia seksualne: zaburzenia erekcji.

Zobacz także: Niebezpieczne choroby przenoszone drogą płciową - jak leczyć?


Co zrobić, jeśli wystąpią objawy przedwczesnego wytrysku?

Przedwczesny wytrysk może wywoływać wiele przykrych objawów w postaci: zakłopotania, stresu, wstydu, lęku przed kompromitacją i niezaspokojeniem partnerki oraz unikania seksu.

Te objawy mogą dodatkowo nasilać istniejące już zaburzenia seksualne oraz wywołać pojawianie się nowych dysfunkcji (np. zaburzeń erekcji, spadku libido). Z tego powodu warto jak najszybciej zgłosić się z problemem przedwczesnej ejakulacji do lekarza.

Lekarz jest w stanie na podstawie dobrze przeprowadzonego wywiadu postawić diagnozę i ustalić przyczynę problemu, a także dopasować odpowiednie leczenie w zależności od źródła dysfunkcji.


Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

Leczenie przedwczesnej ejakulacji może obejmować:

 • farmakoterpię: za pomocą leków z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) np. serotonina (Asentra) czy paroksetyna (Arketis) lub inhibitorów 5-fosfodiesterazy np. sildenafil (Sildenafil Bluefish, Sildenafil Actavis)

 • psychoterapię: indywidualną lub dla par. Jest ona szczególnie przydatna, jeżeli przyczyną problemu są zaburzenia psychiczne lub zaburzenia relacji z partnerką;

 • środki znieczulająco miejscowo: np. krem EMLA;

 • metody treningowe: zmodyfikowane treningi masturbacyjne. Należą do nich np. metoda „start-stop” lub metoda „uciskowa”;

 • edukację: nauka na temat wpływu różnych czynników na czas stosunku (np. regularności współżycia czy odpowiedniej pozycji seksualnej).

Jak wydłużyć stosunek?

Oprócz stosowania wyżej wymienionych metod leczniczych można wprowadzić do swojego życia także kilka prostych nawyków, które mogą poprawić efektywność leczenia i wydłużyć długość stosunku. Należą do nich:

 • zmiana stylu życia - odpowiednia dieta, odstawienie używek, regularna aktywność fizyczna (w tym ćwiczenia mięśni Kegla);

 • zwiększona częstotliwość seksu lub masturbacji.


Bardzo ważnym elementem wpływającym na długość stosunku jest także kontrola poziomu podniecenia seksualnego w trakcie zbliżenia. Aby wydłużyć stosunek, należy:


1. unikać gwałtownych i szybkich ruchów w trakcie stosunku;

2. wybierać pozycje seksualne ograniczające bodźce czuciowe, czyli takie, w których penis płytko penetruje pochwę;

3. stosować techniki oddechowe;

4. uspokoić się w momencie, gdy zbliża się moment ejakulacji - można w tym celu wycofać penis z pochwy i pozostać w bezruchu na jakiś czas. Należy jednocześnie zacisnąć mięśnie brzucha i oddychać za pomocą przepony.

Bibliografia

Serwis MP, [online] [dostęp 02.03.2024] dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/104131,wytrysk-przedwczesny

Inni czytali również

Tadalafil Teva - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Tadalafil Teva - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Tadalafil Teva jest lekiem przeznaczonym do leczenia dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji lub łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Jaki jest mechanizm działania tego leku? Co warto wiedzieć przed jego zastosowaniem?

Charakterystyka produktów leczniczych
18.02.2024
Priligy 30 mg - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena ,dawkowanie, przeciwwskazania
Priligy 30 mg - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena ,dawkowanie, przeciwwskazania

Priligy 30 mg to preparat leczniczy stosowany w leczeniu przedwczesnego wytrysku u mężczyzn. 

Charakterystyka produktów leczniczych
25.03.2024
Grzybica penisa  objawy przyczyny leczenie Do jakiego lekarza się udać?
Grzybica penisa - objawy, przyczyny, leczenie. Do jakiego lekarza się udać?

Mało słyszy się o infekcji grzybiczej penisa, jednak występuje ona częściej niż nam się wydaje. Jest to infekcja miejsc intymnych o bardzo nieprzyjemnych objawach (świąd prącia, wysypka, ból podczas oddawania moczu), wywołana najczęściej grzybami z rodzaju Candida. Jak ochronić się przed grzybicą prącia? Jak długo może trwać infekcja?

Artykuł
24.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!