Escipram ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 12.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Escipram ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, lęk napadowy, fobia społeczna i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, stanowią istotny problem zdrowotny w dzisiejszym społeczeństwie.

Pacjenci dotknięci tymi schorzeniami często doświadczają znacznego cierpienia psychicznego oraz ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. W celu złagodzenia tych objawów i poprawienia jakości życia pacjentów, rozwijane są nowoczesne strategie terapeutyczne, w tym farmakologiczne podejścia do leczenia.

Escipram odgrywa kluczową rolę jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jego wyjątkowe właściwości działania na układ nerwowy sprawiają, że jest on często stosowany w terapii wspomnianych zaburzeń psychicznych.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu produktowi leczniczemu, jego mechanizmowi działania, wszechstronnym zastosowaniom klinicznym oraz istotnym aspektom związanym z bezpieczeństwem i skutecznością jego stosowania.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Escipram

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Escipram
Substancje czynne Escitaloprami oxalas
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 5 mg (Tabletki powlekane)
 • 10 mg (Tabletki powlekane)
 • 15 mg (Tabletki powlekane)
 • 20 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Escipram

Substancja czynna: szczawian escytalopramu.

Wskazania: lek jest zalecany w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych, fobii społecznej, lęku napadowego oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: ciężkie epizody depresyjne - Escipram 10 mg raz na dobę, zaburzenia lękowe z napadami lęku - zwykle zalecana dawka leku wynosi 5 mg, po czym można ją zwiększyć do 10 mg dziennie, w leczeniu zaburzenia lękowego uogólnionego i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych dawka leku Escipram wynosi 10 mg, przyjmowana raz na dobę. Lekarz może zalecić dalsze zwiększanie dawki do dawki maksymalnej, tj. 20 mg na dobę.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie Escipram, jednoczesne leczenie nieselektywnymi, nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy (MAO), moklobemidem oraz linezolidem, wydłużenie odstępu QT lub wrodzony zespół wydłużonego QT, równoczesne stosowanie leków wydłużających odstęp QT.

Główne działania niepożądane: ból głowy, zawroty głowy, zwiększenie łaknienia, wzrost masy ciała, lęk niepokój psychoruchowy, osłabienie popędu płciowego, zaburzenia wytrysku, bezsenność, zapalenie zatok, nasilone pocenie się, ziewanie, zaburzenia wzwodu, zaburzenia widzenia, zaburzenia snu, bóle mięśni, uczucie kłucia w obrębie skóry.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku Escipram zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Escipram?

Lek Escipram kosztuje 12,90 zł w przypadku opakowania zawierającego 30 tabletek.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Czym jest lek Escipram?

Escipram to lek stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych, lęku napadowego, fobii społecznej oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, nazywanych również selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Jego działanie polega na zwiększeniu ilości serotoniny, neuroprzekaźnika w mózgu, co może poprawić nastrój i zmniejszyć objawy związane z depresją i lękiem.

Escipram jest dostępny w postaci tabletek o różnych dawkach i jest stosowany pod nadzorem specjalisty. Przed rozpoczęciem zażywania leku Escipram należy skontaktować się z lekarzem i omówić potencjalne korzyści oraz ryzyko związane z leczeniem tym preparatem.

Jaki jest mechanizm działania produktu leczniczego Escipram?

Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników, substancji pełniących znaczącą rolę w przekazywaniu informacji między neuronami.

Mechanizm działania escitalopramu opiera się na zahamowaniu procesu zwrotnego wychwytu serotoniny, co prowadzi do przedłużenia czasu działania tego neuroprzekaźnika w szczelinie synaptycznej oraz wydłużenia pobudzenia komórek odbiorczych. Skutkuje to zwiększeniem częstości impulsów nerwowych.

Intensywniejsza stymulacja komórek zależnych od serotoniny jest istotna dla efektów farmakologicznych i klinicznych escitalopramu.

Zaburzenia układu serotoninowego uważane są za poważny czynnik ryzyka rozwoju depresji, a wzrost stężenia serotoniny przyczynia się do poprawy nastroju, motywacji, lepszej jakości snu oraz do zmniejszenia objawów lękowych.

Jaki jest skład leku?

Opakowania z tabletkami zawierają różne dawki escytalopramu w postaci szczawianu: 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg.

Do substancji pomocniczych zaliczamy: celulozę mikrokrystaliczną, kroskarmelozę sodową, krzemionkę koloidalną bezwodną, magnezu stearynian, opadry white Y 1-7000, hypromelozę 6cP, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400.

Jakie s─ů wskazania do stosowania preparatu Escipram?

Lek Escipram jest zalecany do stosowania w leczeniu epizodów ciężkiej depresji.

Wskazaniem do przyjmowania leku są także zaburzenia lękowe uogólnione, lęk napadowy z lub bez agorafobii, fobia społeczna oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Lek należy przyjmować doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Lek można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od niego. W razie potrzeby tabletki można przełamać na dwie części.

Nie potwierdzono bezpieczeństwa przyjmowania dawek przekraczających 20 mg na dobę.

Epizody ciężkiej depresji

Leczenie epizodów ciężkiej depresji zaczynamy od dawki 10 mg raz na dobę. Następnie dawkę można zwiększyć do maksymalnie 20 mg na dobę w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta.

Lęk napadowy

W pierwszym tygodniu terapii zalecana dawka początkowa wynosi 5 mg, po czym można ją zwiększyć do 10 mg dziennie. Dawkę można dalej zwiększyć, maksymalnie do 20 mg na dobę.

Fobia społeczna

W leczeniu fobii społecznej zalecana dawka leku Escipram wynosi 10 mg, przyjmowana w pojedynczej dawce dobowej.

Dawka może zostać dostosowana poprzez zmniejszenie do 5 mg lub zwiększenie, ale nie przekraczając 20 mg na dobę, w zależności od zamierzonego efektu terapeutycznego.

Zaburzenia lękowe uogólnione

Dawkowanie leku w zaburzeniach lękowych uogólnionych dawkowanie jest identyczne jak w leczeniu ciężkich epizodów depresji.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Dawkowanie jest identyczne jak w terapii ciężkich epizodów ciężkiej depresji i zaburzeń lękowych uogólnionych – 10 mg raz na dobę i w zależności od odpowiedzi klinicznej pacjenta na leczenie można zwiększyć dawkowanie do maksymalnie 20 mg escitalopramu dziennie.

Pacjenci w podeszłym wieku

Dawka początkowa leku Escipram wynosi 5 mg dziennie. W zależności od reakcji pacjenta na terapię, dawkę można podnieść do 10 mg na dobę.

Nie przeprowadzono badań dotyczących skuteczności stosowania preparatu Escipram w leczeniu fobii społecznej u osób starszych.

Nie wolno zmieniać dawkowania bez zasięgnięcia porady lekarza.

Zaburzenia czynności nerek

U pacjentów cierpiących na łagodne lub umiarkowane zaburzenia czynności nerek, nie ma potrzeby modyfikacji dawki. U osób z ciężkim upośledzeniem funkcji nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min.) zaleca się jednak zachować ostrożność podczas stosowania leku.

Zaburzenia czynności wątroby

U pacjentów, u których występują łagodne lub umiarkowane zaburzenia funkcji wątroby, zaleca się rozpoczęcie leczenia od początkowej dawki 5 mg na dobę przez pierwsze dwa tygodnie. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, dawkę można zwiększyć do 10 mg na dobę.

U osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, istnieje potrzeba wyjątkowej ostrożności, także przy dostosowywaniu dawki.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Nie zaleca się stosowania leku Escipram u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Jak długo trwa leczenie?

Efekt przeciwdepresyjny zwykle staje się widoczny po około 2-4 tygodniach regularnego zażywania preparatu. Po ustąpieniu symptomów, zaleca się kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy, aby umocnić skuteczność terapii.

Pełna skuteczność terapii lęku napadowego jest osiągana po około 3 miesiącach przyjmowania produktu. Terapia trwa przez kilka miesięcy.

Fobia społeczna to schorzenie przewlekłe, dlatego zaleca się kontynuowanie terapii przez 12 tygodni, aby osiągnąć trwały efekt leczenia. Zazwyczaj poprawa stanu zdrowia staje się widoczna po 2-4 tygodniach stosowania leczenia.

Pacjenci chorujący na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne powinni być poddawani odpowiednio długiej terapii, aby mieć pewność, że objawy schorzenia zostały złagodzone.

Przyjmowanie leku Escipram należy kontynuować, nawet jeśli upłynie nieco czasu zanim nastąpi poprawa samopoczucia.

W jaki spos├│b nale┼╝y odstawi─ç preparat?

Zaleca się unikanie nagłego przerwania stosowania leku.

Po zakończeniu terapii preparatem Escipram, dawkę należy stopniowo zmniejszać przez co najmniej 1-2 tygodnie, aby zapobiec ewentualnym objawom odstawienia.

W przypadku wystąpienia objawów nietolerowanych przez pacjenta, które wynikają z redukcji dawki lub zakończenia leczenia, rozważa się powrót do wcześniej stosowanej dawki.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Najczęściej obserwowane skutki uboczne preparatu Escipram obejmują: ból głowy, zawroty głowy, zwiększenie łaknienia, wzrost masy ciała, lęk niepokój psychoruchowy, osłabienie popędu płciowego, zaburzenia seksualne (opóźnienie wytrysku, zaburzenia wzwodu), niedrożność nosa, zaburzenia snu, bezsenność, zapalenie zatok, nasilone pocenie się, ziewanie, uczucie zmęczenia, uczucie kłucia w obrębie skóry oraz bóle mięśni i stawów.

Do częstych działań niepożądanych należą również zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka, zaparcia oraz suchość w jamie ustnej.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce skutki uboczne leku?

Rzadziej w trakcie stosowania produktu może pojawić się: zmniejszenie masy ciała, bruksizm, reakcja anafilaktyczna, hiponatremia (zmniejszenie stężenia sodu w surowicy), zachowania i myśli samobójcze, zespół serotoninowy, krwawienie z nosa, wydłużenie odstępu QT w EKG, niedociśnienie ortostatyczne, obrzęk naczynioruchowy, zatrzymanie moczu, zaburzenia widzenia, zaburzenia smaku, depersonalizacja (poczucie utraty własnej tożsamości), zwiększenie ilości wydalanego moczu, gwałtowne skurcze mięśni, zmniejszenie liczby płytek krwi, zapalenie wątroby i zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Działania niepożądane zazwyczaj ustępują po paru tygodniach leczenia.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci nale┼╝y zachowa─ç podczas stosowania leku?

Zastosowanie preparatu Escipram nie jest rekomendowane w terapii dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. W tej grupie wiekowej stwierdzono zwiększoną częstość zachowań samobójczych oraz wykazano większe ryzyko wykazywania wrogości podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych oraz krótko po odstawieniu leczenia. Mimo to lekarz może przepisać lek Escipram pacjentom w wieku poniżej 18 lat. W takim przypadku pacjent powinien być starannie monitorowany pod kątem pojawienia się objawów samobójczych.

U niektórych pacjentów cierpiących na lęk napadowy, w początkowej fazie leczenia można zaobserwować nasilenie objawów lękowych. Zazwyczaj ta nietypowa reakcja ustępuje samoistnie w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia leczenia. W celu minimalizacji ryzyka wystąpienia stanów lękowych, zaleca się rozpoczęcie terapii od niskiej dawki początkowej.

Jeżeli podczas początkowego okresu stosowania produktu leczniczego pacjent doświadczy drgawek lub jeśli częstotliwość ich występowania wzrośnie, konieczne jest przerwanie stosowania leku.

Podczas stosowania leków z grupy SSRI u pacjentów, którzy mieli wcześniejsze epizody manii lub hipomanii, zaleca się zachowanie ostrożności. Jeśli u pacjenta wystąpi faza maniakalna, lekarz najprawdopodobniej zadecyduje o przerwaniu stosowania leku Escipram.

U osób cierpiących na cukrzycę, stosowanie leków z grupy SSRI może wpływać na utrzymanie właściwej kontroli poziomu glukozy we krwi, prowadząc do hipoglikemii lub hiperglikemii. W rezultacie może być konieczne dostosowanie dawek insuliny lub doustnych leków hipoglikemizujących.

W rzadkich sytuacjach u pacjentów przyjmujących leki z grupy SSRI odnotowano przypadki hiponatremii. Wydaje się, że może być ona efektem zespołu nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego (SIADH) - i zwykle ustępuje po odstawieniu leku. Osoby narażone na ryzyko rozwinięcia hiponatremii (osoby starsze, pacjenci z marskością wątroby lub osoby przyjmujące leki obniżające poziom sodu w surowicy) powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Escipram.

Istnieje ryzyko rozwinięcia zespołu serotoninowego przy stosowaniu escytalopramu w połączeniu z innymi lekami o działaniu serotoninergicznym, takimi jak tryptany, tramadol, buprenorfina i tryptofan. Jeśli pojawią się te symptomy, zaleca się niezwłoczne przerwanie przyjmowania preparatu Escipram i innych leków o działaniu serotoninergicznym oraz wdrożenie leczenia objawowego.

Czy wyst─Öpuj─ů interakcje z innymi lekami?

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje jakikolwiek z następujących leków:

 • leków należących do grupy inhibitorów MAO (np. iproniazid, moklobemid, linezolid, selegilina)

 • leki przeciwarytmiczne klasy IA i III stosowane w zaburzeniach rytmu serca

 • leki przeciwpsychotyczne (np. haloperydol)

 • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne

 • niektóre leki przeciwbakteryjne (np. moksyfloksacyna, leki przeciw malarii)

 • niektóre leki przeciwhistaminowe (np. astemizol, mizolastyna)

 • leki o działaniu serotoninergicznym (np. tramadol, buprenorfina)

 • preparaty ziołowe zawierające dziurawiec zwyczajny

 • leki stosowane w celu rozrzedzenia krwi, zwane lekami przeciwzakrzepowymi

 • leki stosowane w leczeniu wrzodów żołądka (np. cymetydyna, omeprazol)

 • leki stosowane w celu zmniejszenia ryzyka udaru (np. tyklopidyna)

 • lit stosowany w leczeniu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Objawy po przedawkowaniu escytalopramu związane są głównie z ośrodkowym układem nerwowym i obejmują: zawroty głowy, drżenie, pobudzenie oraz rzadko zespół serotoninowy, drgawki i stan śpiączkowy.

Mogą także dotyczyć przewodu pokarmowego, wywołując nudności i wymioty, układ sercowo-naczyniowy, objawiając się niedociśnieniem tętniczym, częstoskurczem, wydłużeniem odcinka QT i nieregularnym rytmem serca, oraz wpływać na równowagę wodno-elektrolitową, powodując hipokaliemię i hiponatremię.

Nie istnieje specyficzne antidotum dla escitalopramu.

Należy rozważyć zastosowanie węgla aktywowanego oraz płukania żołądka, możliwie jak najszybciej po doustnym zażyciu leku.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy przyjmować leku Escipram, jeśli występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Przeciwwskazane jest stosowanie leku także w przypadku jednoczesnego leczenia nieselektywnymi, nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy (MAO), moklobemidem oraz linezolidem z uwagi na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, do którego objawów należy między innymi: pobudzenie, drżenie oraz hipertermia.

Nie zaleca się przyjmowania preparatu w razie występowania wrodzonych lub nabytych zaburzeń rytmu serca tj. wydłużenie odstępu QT lub wrodzony zespół wydłużonego QT oraz przy równoczesnym stosowaniu Escipramu z produktami wydłużającymi odstęp QT w EKG.

Czy Escipram mo┼╝na stosowa─ç w ci─ů┼╝y?

Stosowanie produktu Escipram w ciąży jest niewskazane, chyba że istnieją wyjątkowe okoliczności i przeważają korzyści nad ryzykiem.

Jeśli matka kontynuuje zażywanie Escipramu w późniejszym okresie ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, noworodek powinien być poddany dokładnej obserwacji.

Należy unikać nagłego odstawienia leku w okresie ciąży.

W przypadku, gdy matka stosowała leki z grupy SSRI/SNRI w późniejszych etapach ciąży, noworodek może wykazywać objawy, takie jak zaburzenia oddechowe, sinica, napady drgawek, trudności z pobieraniem pokarmu, wymioty, wahania temperatury ciała, napięcie mięśniowe, hiperrefleksja, drżenie, drażliwość, letarg, ciągły płacz, trudności ze snem oraz zespół przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka.

W większości przypadków powikłania pojawiają się natychmiast lub do 24 godzin po porodzie.

Dane obserwacyjne sugerują także zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego u pacjentek, które były narażone na leki z grupy SSRI lub SNRI w ciągu miesiąca przed porodem.

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersi─ů?

Najprawdopodobniej escytalopram przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się karmienia piersią podczas przyjmowania leku Escipram.

Czy Escipram wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç do prowadzenia pojazd├│w?

Z badań wynika, że escytalopram nie ma negatywnego wpływu na zdolności intelektualne ani psychofizyczne. Niemniej jednak, jak wiele leków o działaniu psychoaktywnym, może wpłynąć na zdolność oceny i wykonywania zadań wymagających skupienia.

Pacjentów należy poinformować o możliwości oddziaływania leku na umiejętność prowadzenia pojazdów lub obsługi urządzeń mechanicznych.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Escipram, dostępna w internecie:
https://gl-pharma.com/wp-content/uploads/2021/05/20220616-Escipram_SPC_cl.pdf

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Rexetin E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Rexetin E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Rexetin działa przeciwdepresyjnie; wykorzystywany jest w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, obsesyjno-kompulsyjnych, stresowych czy fobii społecznej. Zawiera paroksetynę, która należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
29.02.2024
Arketis E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Arketis E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Arketis to lek z grupy selektywnych inhibitor├│w wychwytu zwrotnego serotoniny, przeznaczony do stosowania doustnego. Blokuje on wychwyt zwrotny serotoniny w szczelinie synaptycznej, prowadz─ůc do zwi─Ökszenia neuroprzeka┼║nictwa mi─Ödzy kom├│rkami nerwowymi. Preparat ten stosowany w leczeniu zaburze┼ä psychicznych.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
25.03.2024
Seroxat - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Seroxat - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Seroxat to preparat farmaceutyczny zawieraj─ůcy paroksetyn─Ö, kt├│ra posiada w┼éa┼Ťciwo┼Ťci przeciwdepresyjne. Lek Seroxat jest stosowany w terapii depresji, zaburze┼ä l─Ökowych, fobii spo┼éecznej i zespo┼éu stresu pourazowego.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
25.03.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!