Jakie są objawy niedoboru żelaza?
Niedobór żelaza łączy się przede wszystkim z ryzykiem rozwoju anemii mikrocytarnej. Erytrocyty (tzw. czerwone krwinki, których główną funkcją jest przenoszenie tlenu) są tu mniejsze od zdrowych krwinek. Ponadto często mają niższą średnią masę hemoglobiny - barwnika odpowiedzialnego za przenoszenie tlenu.
Rozwój anemii wiąże się z wieloma objawami. Spadek ilości hemoglobiny sprawia, że układ krążenia musi ?nadrobić? brak przenośników tlenu, co wiąże się z tachykardią (zwiększeniem częstości pracy serca), którą pacjent może odczuwać jako kołatanie serca. Prowadzi to także do obniżenia tolerancji wysiłku. Z czasem może rozwijać się przewlekłe zmęczenie i osłabienie.
Więcej o przyczynach, objawach i leczeniu anemii można przeczytać tutaj .
Niedobór żelaza może też wyrażać się w wyglądzie pacjentów - w przypadku anemii możemy mieć do czynienia z bladością (czasem także zażółceniem) skóry.
Poza anemią, pacjentom dokuczają także inne objawy takie jak pieczenie i zapalenie języka, łatwo łamiące się paznokcie, wypadanie włosów czy drażliwość. Dokuczliwy jest także spadek koncentracji, widoczny zwłaszcza w pracy i szkole. Wyjątkowym objawem jest apetyt na spożywanie produktów niebędących jedzeniem - np. kredy, ziemi czy lodu. Niedobór żelaza można podejrzewać także u pacjentów z niedoczynnością tarczycy, u których mimo suplementacji hormonów tarczycy i wyrównania hormonalnego nie dochodzi do wycofania się objawów.
Rozwinięcie się objawów niedoboru żelaza bez rozpoznania anemii to zdecydowana mniejszość przypadków, jednak taka sytuacja może się wydarzyć.