Endometrioza - definicja i objawy
Co to jest endometrioza?
Endometrioza to choroba ginekologiczna, w której tkanki podobne do endometrium (błona śluzowa wyściełająca jamę macicy) zlokalizowane są także poza macicą. Te przypadkowe fragmenty tkanki podobne są do tkanek macicy pod względem morfologicznym, reagują także na zmieniające się poziomy hormonów w ciągu cyklu miesięcznego.
Tkanki budujące ognisko endometriozy w ciągu cyklu miesiączkowego przechodzą przez etapy wzrostu, wydzielania i złuszczania, tak jak błona śluzowa macicy. Comiesięczne krwawienie w miejscu do tego nieprzystosowanym prowadzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, a tym samym dolegliwości bólowych czy zrostów wewnątrzbrzusznych.
Komórki podobne do endometrium mogą występować praktycznie w każdym miejscu organizmu, przy czym najczęściej obserwuje się je w obrębie jamy brzusznej. Do wszczepienia komórek endometrium w inne miejsce może dojść także podczas zabiegów operacyjnych ? zdarza się, że endometrioza rozwija się w bliźnie po cięciu cesarskim.
Nie poznano do tej pory konkretnej przyczyny rozwoju endometriozy, aczkolwiek istnieje na ten temat kilka prawdopodobnych teorii.
Teorie rozwoju endometriozy
Najbardziej prawdopodobną teorią wyjaśniającą przyczynę pojawiania się ognisk endometriozy w innych narządach jest teoria transplantacji i implementacji. Zakłada ona, że część złuszczonych podczas miesiączki komórek błony śluzowej macicy wstecznie przepływa do jajowodów, a potem do jamy brzusznej - tzw. wsteczne miesiączkowanie. Przeniesione do innego miejsca komórki endometrium - nowe ogniska endometriozy - wszczepiają się i zaczynają się rozrastać. Komórki mogą zostać przeniesione również mechanicznie np. w trakcie operacji.
Teoria metaplazji głosi, że niezróżnicowane komórki otrzewnej (błona surowicza wyściełająca jamę brzuszną) lub innych narządów są w stanie przekształcić się w komórki endometrium. Z kolei teoria indukcji mówi, że to przekształcenie nastąpić może pod wpływem specyficznych substancji zawartych w wydzielinie menstruacyjnej, krwi i limfie czy w środowisku naturalnym.
Kto jest najbardziej narażony na rozwój endometriozy?
Szacuje się, że na endometriozę choruje około 6-10% kobiet w wieku rozrodczym. Stanowi ona drugą najczęstszą przyczynę wykonywania zabiegu usunięcia macicy na świecie.
Przy podejrzeniu endometriozy warto dowiedzieć się, czy podobne dolegliwości pojawiały się u innych kobiet w rodzinie. Endometrioza ma silne uwarunkowanie rodzinne, wykrycie u krewnej pierwszego stopnia kilkukrotnie zwiększa szanse na diagnozę.
Czynnikiem predysponującym do rozwoju endometriozy jest upośledzenie funkcjonowania układu immunologicznego, w wyniku czego złuszczone komórki błony śluzowej macicy nie są degradowane odpowiednio szybko. Chorobie sprzyjają również wady anatomiczne żeńskiego układu rozrodczego, które utrudniają swobodny odpływ krwi miesięcznej. Wyróżnienie jednej przyczyny endometriozy nie jest możliwe.
Endometrioza częściej dotyczy pań cierpiących na choroby przewlekłe tj. zespół policystycznych jajników, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy zaburzenia funkcji tarczycy. Czynnikiem ryzyka jest również wczesny wiek pierwszej miesiączki, krótkie cykle menstruacyjne oraz bezdzietność.
Objawy endometriozy
Objawy endometriozy nie są szczególnie charakterystyczne, co może prowadzić do błędnego postawienia diagnozy i opóźnienia leczenia.
Jednym z głównych objawów, niestety często bagatelizowanym, są dolegliwości bólowe - bolesne menstruacje, bóle brzucha (zwłaszcza ból podbrzusza) i miednicy związane z miesiączkowaniem, ból podczas stosunku seksualnego (dyspareunia). Inne możliwe objawy choroby to ból podczas oddawania moczu czy stolca, zaburzenia motoryki jelit.
Przewlekły stan zapalny w obrębie jamy brzusznej w przebiegu endometriozy może doprowadzić do tworzenia się zrostów otrzewnej. Zrost obejmujący jajowód jest w stanie zablokować jego drożność (niedrożność jajowodów), co stanowi jedną z głównych przyczyn niepłodności u kobiet. Zrosty mogą utrudniać nie tylko zajście w ciążę, ale także wykonywanie zabiegów operacyjnych w obrębie miednicy.
Wszczep endometriozy w jajniku predysponuje do rozwoju torbieli tego narządu tzw. torbiele czekoladowe. Są to wypełnione krwistą treścią zbiorniki płynowe, powiększające się z każdą menstruacją. Rosnąca torbiel może wywołać dolegliwości bólowe, trudności z wypróżnianiem lub oddawaniem moczu. Ostatecznie torbiel może pęknąć i wywołać zapalenie otrzewnej.
Przewlekłość bólu oraz trudności w diagnostyce nie pozostają bez wpływu również na stan psychiczny pacjentki.
Jak uchronić się przed endometriozą?
Przypuszcza się, że regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, unikanie spożywania alkoholu i dużej ilości kofeiny ma pewne działanie ochronne przed rozwojem endometriozy.
Te zabiegi pomagają w utrzymywaniu stężenia estrogenów na odpowiednim poziomie, co zapobiega nadmiernemu rozrostowi błony śluzowej macicy.