Acidum-salicylicum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Kwas salicylowy (łac. Acidum salicylicum) to organiczny związek chemiczny, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i keratolityczne. Ta substancja stosowana jest jako składnik różnych leków, w tym tych na receptę. Preparaty wystawiane na receptę wymagają kontroli i nadzoru lekarza. Kwas salicylowy m.in. zatrzymuje proces zapalny.

Zastosowanie

Kwas salicylowy znany jest ze swoich szerokich zastosowań w medycynie. Stosowany jest w leczeniu chorób zapalnych m.in. reumatoidalne zapalenie stawów czy inne schorzenia układu kostno-stawowego ze względu na właściwości przeciwzapalne. Ten związek chemiczny znaleźć można w wielu lekach przeciwbólowych łagodzących ból różnego pochodzenia. Zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ponadto wykorzystywany jest w leczeniu trądziku i łuszczycy.

Interakcje z innymi substancjami

Kwas salicylowy może oddziaływać z lekami stosowanymi miejscowo na skórę. Warto tę kwestię poruszyć w rozmowie z lekarzem przed rozpoczęciem terapii. Ta substancja może też reagować z lekami przeciwnadciśnieniowymi i przeciwcukrzycowymi, co prowadzi do działań niepożądanych.

Działania niepożądane

Wśród działań niepożądanych wywołanych przez kwas salicylowy zalicza się reakcje alergiczne skóry (jeżeli lek stosowany jest miejscowo), podrażnienie i nadmierne złuszczenie. Rzadko dochodzi do takich skutków ubocznych jak zawroty i bóle głowy, wymioty i nudności. Przed stosowaniem preparatów z kwasem salicylowym warto skonsultować się ze specjalistą.

Mechanizm działania

Kwas salicylowy zatrzymuje enzymy zaangażowane w procesy zapalne i bólowe w organizmie. Wykazuje keratolityczne właściwości, a to pomaga skutecznie usuwać nadmierny naskórek i zmniejsza zrogowacenia.

Bezpieczeństwo stosowania

Z uwagi na niepożądane reakcje i interakcje z innymi lekami, pacjent przed przyjmowaniem leków z kwasem salicylowym powinien skonsultować się z lekarzem. Specjalista oceni, czy dany lek można łączyć z tą substancją oraz w jakiej dawce ją stosować.

Podsumowanie

Kwas salicylowy to substancja słynąca z wielu właściwości - wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i keratolityczne (usuwa martwy naskórek). Preparaty z tą substancją dostępne są zarówno, bez recepty jak i na receptę. Przed stosowaniem kwasu salicylowego warto skonsultować się z lekarzem, który podzieli się odpowiednimi zaleceniami.

Bibliografia

mp.pl, Kwas salicylowy,dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=489
Charakterystyka Produktu Leczniczego Salicylol; dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/23755/leaflet
Leki zawierające: Acidum salicylicum

Inni czytali również

topiramatum

cholecalciferolum

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!