Alpicort E - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 18.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Alpicort E - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Lek Alpicort E to złożony preparat stosowany w leczeniu różnych postaci łysienia zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym. Jest to lek do stosowania zewnętrznego, zawierający prednizolon, estradiol oraz kwas salicylowy.

Rozpocznij konsultacj臋 z Alpicort E

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Alpicort E
Substancje czynne Acidum salicylicum Estradioli benzoas Prednisolonum Estradiolum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • P艂yn na sk贸r臋
 • P艂yn do stosowania na sk贸r臋
Dawki
 • (2 mg + 0,05 mg + 4 mg)/ml (P艂yn na sk贸r臋)
 • (2 mg + 0,05 mg + 4 mg)/ml (P艂yn do stosowania na sk贸r臋)
 • 2 mg + 0,05 mg + 4 mg (P艂yn na sk贸r臋)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Alpicort E

Substancja czynna: prednizolon, benzoesan estradiolu, kwas salicylowy.

Wskazania: różne postacie łysienia, zwłaszcza łysienie androgenozależne.

Zastosowanie: miejscowe na skórę głowy.

Dawkowanie: stosować raz dziennie, najlepiej wieczorem. Gdy objawy zapalne nieco ustąpią stosować 2-3 razy na tydzień.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składnik preparatu, niewyjaśnione krwawienia z narządów rozrodczych, nowotwory estrogenozależne; nie należy stosować na błony śluzowe, w miejscach bakteryjnych infekcji skórnych oraz przy trądziku różowatym.

Główne działania niepożądane: nadwrażliwość skórna np. alergiczny wykwit kontaktowy, objawy podrażnienia skóry - zaczerwienienie i pieczenie.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Alpicort E?

Lek Alpicort E kosztuje ok 109 zł w przypadku opakowania zawierającego 1 butelkę o pojemności 100 ml.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Czym jest Alpicort E?

Alpicort E ma formę bezbarwnego, przezroczystego płynu i jest wskazany do stosowania zewnętrznego - na skórę głowy. Substancjami czynnymi zawartymi w leku są: syntetyczny glikokortykosteroid - prednizolon, estradiol oraz kwas salicylowy. Preparat jest wskazany do stosowania u kobiet i mężczyzn w przebiegu różnych postaci łysienia zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym.

Lek Alpicort E jest dostępny butelkach o pojemności 100 ml.

Mechanizm dzia艂ania

Benzoesan estradiolu zawarty w preparacie Alpicort E ma zmniejszać wypadanie włosów w dwóch mechanizmach - pobudzają ukrwienie skóry głowy i zmniejszają stężenie biologicznie czynnych androgenów.

Prednizolon wykazuje działanie przeciwzapalne i dobrze nadaje się do leczenia dermatoz zapalnych ze względu na to, że nie wykazuje działania antyproliferacyjnego.

Kwas salicylowy nasila wchłanianie substancji czynnych. Dodatkowo ma niewielkie działanie keratoplastyczne i antymikrobiotyczne.

Sk艂ad leku

W 1 ml płynu Alpicort E znajduje się 2 mg prednizolonu, 0,05 mg estradiolu benzoesanu oraz 4 mg kwasu salicylowego. Oprócz substancji czynnych, lek Alpicort E zawiera również substancje pomocnicze. Inne składniki preparatu to alkohol izopropylowy, glikol propylenowy, arginina i woda oczyszczona.

Jak stosowa膰 lek?

Lek Alpicort E jest wskazany do stosowania zewnętrznego na skórę głowy. Lek nakłada się za pomocą aplikatora.

Należy unikać długotrwałego leczenia glikokortykoidami. Ze względu na fakt, że składnikiem leku Alpicort E jest prednizolon, czas trwania leczenia niewielkich powierzchni skóry nie powinien być dłuższy niż 2-3 tyg.

Należy unikać przechowywania leku Alpicort E w temperaturze powyżej 30°C. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

W przypadku zapomnienia o zastosowaniu dawki leku Alpicort E, w celu uzupełnienia pominiętej dawki nie należy stosować dawki podwójnej jednego dnia.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Lek Alpicort E należy stosować 1 raz dziennie, najlepiej wieczorem. Gdy włosy zauważalnie zaczną mniej wypadać i gdy tylko objawy zapalne ustąpią, należy zmniejszyć częstotliwość dawkowania do 2-3 razy na tydzień.

Należy nanieś lek przeciągając aplikatorem po miejscu na skórze głowy wymagającym leczenia, a następnie masować to miejsce przez 2-3 minuty.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

Nie należy stosować leku Alpicort E u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Niepełnoletni wiek jest jednym z przeciwwskazań do stosowania tego preparatu.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane

Lek Alpicort E rzadko powoduje działania niepożądane o ile jest stosowany wyłącznie zewnętrznie. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania tego preparatu jest nadwrażliwość skórna w miejscu aplikowania leku np alergiczny wykwit kontaktowy. Glikol propylenowy i kwas salicylowy mogą powodować podrażnienie skóry - zaczerwienienie i pieczenie.

Rzadziej zg艂aszane dzia艂ania niepo偶膮dane

Bardzo rzadko zgłaszane są działania niepożądane, typowe dla stosowanych miejscowo preparatów z glikokortykosteroidami. Są to miejscowe skutki uboczne i obejmują ścieńczenie skóry, poszerzenie małych naczyń krwionośnych, tworzenie się pasemek, trądzik sterydowy i nadmierne owłosienie ciała.

W przypadku stosowania niezgodnego z przeznaczeniem, stosowania większej niż zalecana dawki leku i przy długotrwałej terapii możliwe jest działanie ogólnoustrojowe kortykosteroidów.

Należy pamiętać, że jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane należy je skonsultować z lekarzem.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Wystąpienie skutków ubocznych po zastosowaniu leku Alpicort E Można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Dotychczas nie odnotowano przypadków zatrucia przy stosowaniu miejscowym preparatu Alpicort E. W przypadku przypadkowego spożycia doustnego, zwłaszcza przez dzieci, należy pamiętać, że lek Alpicort E zawiera alkohol izopropylowy i zgłosić się jak najszybciej do lekarza.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Istnieją przeciwwskazania i sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Alpicort E. Stany, w których leczenie za pomocą leku Alpicort E jest przeciwwskazane to:

 • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu

 • wiek poniżej 18 r.ż.

 • podejrzenie lub stwierdzenie nowotworu estrogenozależnego

 • nieprzebadane, nieprawidłowe krwawienia z narządów rozrodczych

 • ospa wietrzna, w przypadku szczególnych schorzeń skóry np. gruźlica i reakcji zapalnych na szczepienia

 • grzybicze i bakteryjne zakażenia skóry

 • okołoustne choroby zapalne skóry i trądzik różowaty

 • w ostrych i wilgotnych schorzeniach skóry głowy.

Stosowanie leku Alpicort E na błony śluzowe, w jamie ustnej, w okolice oczu i w okolicy genitaliów jest przeciwwskazane. Jeśli po dostaniu się preparatu do oczu u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia wzroku, należy skontaktować się z lekarzem.

Ze względu na zawartość estradiolu w preparacie Alpicort E, należy stosować szczególne środki ostrożności u pacjentek, które już przyjmują preparaty zawierające estrogen albo cierpią na endometriozę lub mastopatię - szczególnie jeśli planowane jest długotrwałe leczenie. W takich sytuacjach leczenie należy prowadzić wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza.

Interakcje z innymi lekami

Lek Alpicort E nie wchodzi w poważne interakcje z innymi lekami. Ze względu na swój skład może jedynie zwiększać wchłanianie i działanie innych zewnętrznie stosowanych substancji czynnych.

Alpicort E a ci膮偶a

Ze względu na zawartość estradiolu oraz glikokortykosteroidu, nie należy stosować preparatu Alpicort E w okresie ciąży. W przypadku niezamierzonej ekspozycji płodu na estrogen, dotychczasowe badania nie wykazały działania teratogennego ani toksycznego estradiolu. Prednizolon, tym bardziej stosowany długotrwale, może powodować wewnątrzmaciczne opóźnienia rozwoju i uszkodzenia nienarodzonego dziecka. Podanie glikokortykosteroidów w późniejszym okresie ciąży może powodować działania niepożądane takie jak zanik kory nadnerczy u płodu, co może wymagać podjęcia leczenia substytucyjnego u noworodka.

Alpicort E a karmienie piersi膮

U kobiet w czasie karmienia piersią, estrogeny zawarte w preparacie Alpicort E mogą wpływać na laktację, ponieważ mogą zmieniać objętość i skład mleka matki. Niewielkie ilości estrogenów lub ich metabolitów mogą przenikać do mleka kobiet karmiących i wpływać na dziecko. Do mleka ludzkiego przenikają również glikokortykoidy. Dlatego w okresie karmienia piersią lekarz powinien podjąć decyzję o odstawieniu leku Alpicort E i wznowienia terapii po zakończeniu okresu karmienia piersią. Alternatywnie - jeśli zastosowanie leku Alpicort E jest konieczne, należy zaprzestać karmienia piersią.

Alpicort E a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Lek Alpicort E nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Alpicort E; http://chpl.com.pl/data_files/AlpicortE.pdf


Remedium [dostęp online luty 2024]:

Inni czytali r贸wnie偶

Prezerwatywy - wyb贸r i stosowanie najlepszych opcji
Prezerwatywy - wyb贸r i stosowanie najlepszych opcji

Prezerwatywy s膮聽najcz臋艣ciej聽stosowan膮 form膮 antykoncepcji w艣r贸d聽wybieranych 艣rodk贸w antykoncepcyjnych. Ciesz膮 si臋 du偶膮聽popularno艣ci膮聽m.in. dlatego, 偶e s膮 艂atwo dost臋pne, stosunkowo tanie oraz do kupienia bez recepty. W poni偶szym artykule om贸wiono najwa偶niejsze kryteria, kt贸re nale偶y wzi膮膰 pod uwag臋 podczas wyboru odpowiednich prezerwatyw.

Artyku艂
21.12.2023
Jak leczy膰 impotencj臋? Jak dzia艂a wiagra?
Jak leczy膰 impotencj臋? Jak dzia艂a wiagra?

Zaburzenia erekcji nie s膮 oznak膮 utraty m臋sko艣ci! To nie jest pow贸d, by rezygnowa膰 z 偶ycia seksualnego! Zaburzenia erekcji mo偶na leczy膰 za pomoc膮 farmakologicznych i domowych sposob贸w.

Artyku艂
27.03.2024
Finapil - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Finapil - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Finapil jest lekiem stosowanym w leczeniu 艂ysienia typu m臋skiego, a nawet odwr贸cenia procesu 艂ysienia. Co jest substancj膮 czynn膮 leku Finapil? Czy konieczne jest stosowanie leku codziennie? Kto nie mo偶e stosowa膰 leku Finapil?

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
20.03.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!