Salbetan - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 13.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Salbetan  E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania

Produkt leczniczy Salbetan to roztwór przeznaczony do stosowania zewnętrznego na skórę wykorzystywany w leczeniu łuszczycy. Jako lek złożony zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne - betametazon i kwas salicylowy.

Stosowanie roztworu na skórę Salbetan zalecane jest w łuszczycy charakteryzującej się intensywnym stanem zapalnym skóry. Długość leczenia tym środkiem nie powinna przekraczać trzech tygodni. Konieczne jest przestrzeganie wskazówek lekarza i zachowanie ostrożności, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się niepożądanych reakcji.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Salbetan

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Salbetan
Substancje czynne Betamethasoni dipropionas Acidum salicylicum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • roztw├│r na sk├│r─Ö
Dawki
 • (0,64 mg + 20 mg)/g (roztw├│r na sk├│r─Ö)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Salbetan

Substancja czynna: Betametazon i kwas salicylowy.

Wskazania: Leczenie łuszczycy.

Zastosowanie: Do stosowania na zmienioną chorobowo skórę.

Dawkowanie: Stosować raz lub dwa razy na dobę w obrębie skóry zmienionej chorobowo. Po uzyskaniu poprawy należy zmniejszyć częstość stosowania leku.

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą zawartą w składzie leku, zmiany skórne wirusowe (opryszczka, ospa wietrzna) lub bakteryjne (gruźlica, kiła, róża), bakteryjne lub grzybicze zakażenia skóry bez stosowania odpowiedniej terapii przeciwdrobnoustrojowej, trądzik pospolity, trądzik różowaty, zapalenie skóry wokół ust, poszczepienne reakcje skórne w miejscu stosowania leku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zmniejszona krzepliwość krwi. Nie należy również stosować leku u noworodków i małych dzieci, a także do oczu, na śluzówki, głębokie i otwarte rany oraz w obrębie skóry narządów płciowych.

Główne działania niepożądane: Wtórne zakażenia, reakcje alergiczne, zaburzenia ostrości wzroku, podrażnienie skóry, zanik barwnika skóry, rozstępy, trądzik steroidowy, poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych (teleangiektazje), pieczenie skóry, świąd, suchość skóry, zapalenie mieszków włosowych, zmiany porostu włosów, zapalenie skóry wokół ust, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, maceracja skóry (rozpulchnienie i osłabienie naskórka), opóźnione gojenie się ran, łuszczenie się skóry.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Salbetan?

Cena leku Salbetan różni się w zależności od opakowania:

 • 50 ml ok. 18 zł, z refundacją ok. 11 zł;

 • 100 ml ok. 27 zł, z refundacją ok. 14 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Lek jest dostępny tylko na receptę.

Czym jest Salbetan?

Salbetan, będący roztworem do stosowania miejscowego, wykorzystuje się w terapii łuszczycy. Jego skuteczność wynika z połączenia dwóch substancji aktywnych: betametazonu - należącego do grupy kortykosteroidów, oraz kwasu salicylowego, który charakteryzuje się właściwościami złuszczającymi. To właśnie ta kombinacja sprawia, że preparat działa wielokierunkowo na objawy choroby.

W leczeniu łuszczycy Salbetan jest szczególnie rekomendowany, gdy pacjent cierpi na silne zgrubienie skóry, nadmierne łuszczenie się lub nasilony stan zapalny. Czas stosowania leku Salbetan nie powinien przekraczać trzech tygodni.

Dodatkowo dostęp do Salbetanu jest możliwy jedynie po otrzymaniu recepty, w tym również e-recepty.

Przed rozpoczęciem stosowania konieczna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista zdecyduje o zasadności włączenia tego leku do terapii, weźmie pod uwagę ewentualne przeciwwskazania oraz poinformuje o możliwych skutkach ubocznych związanych z jego używaniem.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Salbetan, będący preparatem do stosowania na skórę, składa się z dwóch kluczowych substancji aktywnych. Ich wzajemne oddziaływanie przyczynia się do osiągnięcia skutecznego, złożonego działania terapeutycznego.

Betametazon, który jest jednym ze składników aktywnych Salbetanu, zalicza się do kortykosteroidów. Jego główną funkcją jest łagodzenie objawów zapalnych. Ponadto, betametazon redukuje alergiczne reakcje skórne, a także powoduje ograniczenie procesów związanych z nadmiernym podziałem komórek skóry.

Z kolei kwas salicylowy jest substancją o działaniu złuszczającym, która powoduje rozluźnienie zewnętrznej, rogowej, warstwy skóry i dzięki temu ułatwia wchłanianie kortykosteroidu w obrębie głębiej położonych części naskórka i skóry właściwej.

Jaki jest skład leku?

W jednym gramie przezroczystego roztworu Salbetan znajduje się 0,64 mg dipropionianu betametazonu, co jest równoważne 0,5 mg betametazonu, a także 20 mg kwasu salicylowego.

Oprócz składników aktywnych, w skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, do których zaliczają się: edetynian sodu, hypromeloza typu 2910, alkohol izopropylowy, wodorotlenek sodu, stężony kwas solny oraz woda oczyszczona.

Jakie s─ů wskazania do stosowania leku Salbetan 0,64 mg + 20 mg?

Wskazaniem do zastosowania leku Salbetan jest leczenie łuszczycy.

Jak dawkować lek u dorosłych?

W trakcie leczenia Salbetanem ważne jest, aby stosować go w możliwie najmniejszych ilościach i przez jak najkrótszy czas.

Zgodnie z zaleceniami, cienką warstwę roztworu należy nakładać na zmienioną chorobowo skórę raz lub dwa razy w ciągu doby. Po osiągnięciu poprawy, częstość stosowania powinna zostać zredukowana.

Nie należy stosować maksymalnej dawki dobowej kwasu salicylowego wynoszącej 2g dłużej niż przez tydzień. Co więcej, u pacjentów w podeszłym wieku, obciążonych zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, może być konieczne indywidualne dostosowanie dawki.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Stosowanie leku Salbetan nie jest wskazane u noworodków i małych dzieci. Dla dzieci w starszym wieku maksymalny obszar skóry, na który można aplikować roztwór, nie powinien przewyższać 10% całkowitej powierzchni ciała dziecka.

Ponadto, czas trwania leczenia nie powinien przekraczać tygodnia, aby uniknąć działań niepożądanych. Maksymalna dawka dobowa kwasu salicylowego wynosi 0,2 g.

Jakie s─ů mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Z zastosowaniem jakiegokolwiek leku mogą wiązać się skutki uboczne. W przypadku stosowania leku Salbetan potencjalne działania niepożądane obejmują wtórne zakażenia, reakcje alergiczne oraz zaburzenia ostrości wzroku.

Mogą wystąpić również zaburzenia skóry i tkanki podskórnej, do których należą: podrażnienie lub zanik skóry, rozstępy, trądzik steroidowy, hipopigmentacja, teleangiektazje, suchość i pieczenie skóry, świąd, zapalenie mieszków włosowych, maceracja skóry, opóźnione gojenie się ran oraz łuszczenie się skóry.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Zastosowanie miejscowych kortykosteroidów, takich jak betametazon, w dawkach wyższych niż zalecane, może prowadzić do zahamowania funkcjonowania układu podwzgórze-przysadka-nadnercza.

Może to z kolei doprowadzić do niewydolności nadnerczy lub objawów związanych z nadmiarem kortyzolu, na przykład zespołu Cushinga.

Natomiast zatrucie kwasem salicylowym może powodować takie objawy jak szumy w uszach, problemy ze słuchem, krwawienie z nosa, nudności i wymioty, a także suchość i podrażnienie błon śluzowych. W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast zaprzestać stosowania leku.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przed rozpoczęciem stosowania Salbetanu konieczna jest konsultacja z lekarzem, nie tylko po to, aby otrzymać receptę, ale również, aby specjalista mógł ocenić ewentualne przeciwwskazania do użycia tego leku.

Pacjenci, u których w przeszłości wystąpiła reakcja nadwrażliwości na jakąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą zawartą w składzie leku, nie powinni stosować Salbetanu w leczeniu łuszczycy.

Przeciwwskazania obejmują również wirusowe lub bakteryjne zmiany skórne (m.in. opryszczka, ospa wietrzna, gruźlica, kiła, róża), bakteryjne lub grzybicze zakażenia skóry nieobjęte odpowiednim leczeniem, trądzik pospolity lub różowaty, zapalenie skóry wokół ust, a także reakcje poszczepienne.

Przy wielokrotnym stosowaniu roztworu Salbetan przeciwwskazania stanowią także choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz zmniejszona krzepliwość krwi.

Warto również podkreślić, że nie należy stosować leku Salbetan na błony śluzowe, do oczu, na głębokie i otwarte rany oraz na skórę w obrębie narządów płciowych.

Nie jest wskazane także nakładanie roztworu pod opatrunki okluzyjne, np. plastry lub gips, ze względu na zwiększone ryzyko pojawienia się poważnych skórnych działań niepożądanych.

Czy stosuj─ůc Salbetan mo┼╝na pi─ç alkohol?

Mimo że dostępne źródła nie podają konkretnych informacji o wpływie alkoholu na działanie leku Salbetan, zasadniczo zaleca się unikanie spożywania alkoholu podczas stosowania jakichkolwiek leków.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Salbetan w ci─ů┼╝y i w okresie karmienia piersi─ů?

Nie są znane szczegółowe dane na temat stosowania roztworu Salbetan u kobiet ciężarnych. W związku z tym, w czasie ciąży, leczenie tym preparatem powinno być rozważane tylko wówczas, gdy oczekiwane korzyści dla zdrowia kobiety przekraczają ewentualne ryzyko.

Zgodnie z ogólnymi wytycznymi odnośnie kortykosteroidów, zaleca się unikanie stosowania miejscowych leków zawierających te substancje w pierwszym trymestrze ciąży. Ponadto, przez cały okres ciąży i laktacji, nie zaleca się używania preparatów kortykosteroidowych na dużych obszarach skóry, pod opatrunkami okluzyjnymi oraz długotrwale.

Natomiast przyjmowanie kwasu salicylowego w trzecim trymestrze ciąży może prowadzić do przedłużenia okresu ciąży i zahamowania aktywności skurczowej macicy. Zauważono również wzrost ryzyka krwawień u matki oraz u noworodka.

Co więcej, nie zaleca się używania Salbetanu podczas laktacji, chyba że jest to absolutnie konieczne. Należy unikać aplikowania roztworu na piersi oraz na te części ciała, które mogą mieć kontakt z niemowlęciem podczas karmienia piersią.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Salbetan (0,64 mg + 20 mg)/g roztw├│r na sk├│r─Ö, [online], [dost─Öp 11.01.2024], dost─Öpna pod adresem:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/34885/characteristic

Portal Indeks lek├│w mp.pl, [online], [dost─Öp 12.02.2024], dost─Öpny pod adresem:

https://indeks.mp.pl/leki/subst.html?id=2862&phrase=Salbetan

Inni czytali r├│wnie┼╝

Hydroxyzinum Adamed- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Adamed- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Adamed to lek wydawany wy┼é─ůcznie na┬árecept─Ö. Zawiera┬ásubstancj─Ö czynn─ů┬á-┬áchlorowodorek hydroksyzyny. Lek wykazuje m.in. dzia┼éanie przeciwhistaminowe. Cena preparatu to ok. 7-9 z┼éotych.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
16.04.2024
Tr─ůdzik skupiony ÔÇô przyczyny objawy leczenie
Tr─ůdzik skupiony ÔÇô przyczyny, objawy, leczenie

Tr─ůdzik skupiony to rzadka, lecz ci─Ö┼╝ka odmiana tr─ůdziku pospolitego. Charakteryzuje si─Ö wyst─Öpowaniem zask├│rnik├│w, guzk├│w, torbieli i ropni prowadz─ůcych do bliznowacenia. Cz─Ö┼Ťciej dotyka m─Ö┼╝czyzn. Jakie s─ů przyczyny tr─ůdziku skupionego? Jak go leczy─ç?

Artykuł
03.01.2024
Pieprzyk czy czerniak? Zmiany barwnikowe na sk├│rze Co powinno zaniepokoi─ç?
Pieprzyk czy czerniak? Zmiany barwnikowe na sk├│rze. Co powinno zaniepokoi─ç?

Czerniak to nowotw├│r z┼éo┼Ťliwy, wywodz─ůcy si─Ö z kom├│rek barwnikowych (melanocyt├│w), kt├│re zlokalizowane s─ů w warstwie podstawnej nask├│rka. Stosowane powszechnie okre┼Ťlenie┬árak sk├│ry┬áw odniesieniu do czerniaka jest nieprawid┼éowe, poniewa┼╝ raki to nowotwory o etiologii nab┼éonkowej.Bardzo istotne, aby rozpozna─ç czerniaka we wczesnym stadium, gdy┼╝ jego wczesne wykrycie pozwala zapobiec przerzutom. Czerniak jest najcz─Ö┼Ťciej nowotworem sk├│ry, jednak mo┼╝e zlokalizowa─ç si─Ö r├│wnie┼╝ w obr─Öbie b┼éon ┼Ťluzowych np. jamy ustnej czy w ga┼éce ocznej.Czerniak to┬ánajrzadszy┬ánowotw├│r z┼éo┼Ťliwy sk├│ry (najcz─Östszy to rak podstawnokom├│rkowy), jednak┬ánajbardziej niebezpieczny┬áz uwagi na wysoki stopie┼ä z┼éo┼Ťliwo┼Ťci.

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!