Adapalenum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Substancja adapalen (łac. Adapalenum) to składnik leków stosowanych w terapii trądziku pospolitego, zaskórnikowego oraz grudkowo-krostkowego. Preparaty z tą substancją wydawane są wyłącznie na receptę. Z tego artykułu dowiesz się zastosowanie, interakcje, działania niepożądane, mechanizm działania oraz kwestie bezpieczeństwa stosowania leków zawierających adapalen.

Zastosowanie

Substancja Adapalen to pochodna kwasu naftalenokarboksylowego. Wykazuje działanie podobne jak retinoidy (kwasowe pochodne witaminy A) - wspomaga regulację wzrostu i rogowacenia naskórka, a to pomaga w zapobieganiu zatykaniu się porów i tworzeniu zaskórników. Substancja ma właściwości przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, co pomaga w redukcji stanów zapalnych skóry. Może być stosowany w leczeniu trądziku łagodnego, umiarkowanego i różowatego.

Interakcje miedzy innymi substancjami

Podczas stosowania Adapalenu nie powinno się stosować innych kosmetyków do cery trądzikowej, w tym preparatów złuszczających i wysuszających skórę. Ponadto pacjent powinien zrezygnować z innych preparatów retinoidowych, aby uniknąć nadmiernego podrażnienia. Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i suplementach.

Działania niepożądane

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania substancji adapalen to suchość skóry, pieczenie, zaczerwienienie, łuszczenie się oraz uczucie napięcia skóry. Zwykle skutki uboczne są łagodne i przemijają w krótkim okresie czasu. Jeżeli objawy się nasilą, pacjent powinien udać się do lekarza. Ponadto rzadziej mogą wystąpić reakcje alergiczne czy nadwrażliwość na składnik preparatu.

Mechanizm działania

Adapalen reguluję proces keratynizacji skóry (procesy odpowiedzialne za tworzenie się i złuszczanie naskórka). Substancja ta wpływa na komórki naskórka, przyspieszając ich odnowę i zmniejszając ryzyko zatykania się porów. Działa także przeciwzapalnie, redukując stan zapalny skóry oraz działając na bakterie związane z trądzikiem.

Bezpieczeństwo stosowania

Leki z substancją adapalen wymagają nadzoru lekarza, przypisywane są na receptę. Przed rozpoczęciem terapii konieczna jest konsultacja lekarska. Specjalista wybierze odpowiednią dawkę. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, pacjent powinien skonsultować się ze specjalistą. Osoby wrażliwe na słońce powinny zwrócić uwagę na zastosowanie ochrony przeciwsłonecznej (kremy SPF) podczas terapii, ponieważ skóra może stawać się bardziej podatna na uszkodzenia.

Podsumowanie

Substancja adapalen reguluje procesy keratynizacji skóry i redukuje stany zapalne. Leki zawierające tę substancję są dostępne wyłącznie na receptę. Dermatolog pomoże dobrać odpowiednią dawkę i będzie monitorować reakcję skórne.

Bibliografia

mp.pl, Adapalen,dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=3642
Charakterystyka Produktu Leczniczego Acnelec; dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/23755/leafle


Leki zawierające: Adapalenum

Inni czytali również

timonacicum

montelukastum

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!