Epiduo forte Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Epiduo forte ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z różnymi problemami skórnymi, które mogą wpływać na ich komfort życia i samoocenę. Jednym z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie dermatologii jest żel Epiduo Forte, który zdobywa coraz większą popularność w leczeniu takich schorzeń jak trądzik. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu produktowi, jego składnikom oraz skuteczności w łagodzeniu dolegliwości skórnych.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Epiduo forte
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Epiduo forte ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Epiduo forte
Substancje czynne Adapalenum Benzoylis peroxydum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • ┼╗el
Dawki
 • 0,3 % + 2,5 % (┼╗el)

Podstawowe informacje o leku Epiduo forte

Substancja czynna: adapalen, nadtlenek benzoilu.

Wskazania: miejscowe leczenie trądziku pospolitego.

Zastosowanie: miejscowo na skórę.

Dawkowanie: nakładać cienką warstwę żelu raz na dobę.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie, ciąża i jej planowanie.

Główne działania niepożądane: podrażnienie skóry, atopowe zapalenie skóry, świąd skóry, wysypka.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do
opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek
niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące
charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów
prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Epiduo forte?

Lek Epiduo forte jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od opakowania:

 • żel 15 g — ok. 54 zł;
 • żel 30 g — ok. 89 zł.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest produkt leczniczy Epiduo Forte?

Epiduo Forte to biały lub bladożółty, nieprzejrzysty żel stosowany w miejscowym leczeniu trądziku pospolitegoz grudkami, zaskórnikami i krostkami. Preparat zawiera dwie substancje czynne: adapalen i nadtlenek benzoilu.

Lek należy stosować jedynie po konsultacji z lekarzem i jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Żel Epiduo Forte to lek zawierający dwie aktywne substancje o różnych mechanizmach działania, które wzajemnie uzupełniają się.

Adapalen to pochodna kwasu naftalenokarboksylowego o aktywności podobnej do retinoidów. Jest substancją, która silnie wpływa na proces rogowacenia komórek skóry oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne. Stosowany miejscowo, powoduje prawidłowe różnicowanie komórek mieszkowych, co prowadzi do redukcji ilości mikrozaskórników.

Nadtlenek benzoilu działa przeciwbakteryjnie, szczególnie na bakterie Cutibacterium acnes, które występują w mieszku łojowo-włosowym dotkniętym trądzikiem. Dodatkowo udowodniono, że nadtlenek benzoilu zmiękcza i złuszcza zewnętrzną warstwę skóry.

Jaki jest skład leku?

1 gram żelu Epiduo Forte zawiera 3 miligramy (0,3% w/w) adapalenu oraz nadtlenek benzoilu uwodniony w ilości odpowiadającej 25 miligramom (2,5% w/w) bezwodnego.

Do substancji pomocniczych zaliczamy: glikol propylenowy (E1520), disodu edetynian, sodu dokuzynian, glicerol, poloksamer 124, simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i sodu akryloilodimetylotaurynianu dyspersja 40% w izoheksadekanie, polisorbat 80, sorbitanu oleinian) oraz wodę oczyszczoną.

Dostępne są opakowania Epiduo Forte (0,3% + 2,5%) żel 15 g lub 30 g.

Jakie s─ů wskazania do przyjmowania produktu leczniczego Epiduo Forte?

Wskazaniem do stosowania leku Epiduo Forte jest miejscowe leczenie trądziku pospolitego z wykwitami skórnymi pod postacią zaskórników, licznych grudek i krostek u dorosłych i dzieci od 12. roku życia.

Lek Epiduo Forte (0,3% + 2,5%) zaleca się do stosowania u pacjentów z licznymi grudkami i krostkami na całej twarzy. Produkt leczniczy Epiduo (0,1% + 2,5%) zawierający mniejszą dawkę substancji czynnej zarezerwowany jest dla trądziku o mniejszym nasileniu.

W jaki spos├│b stosowa─ç ┼╝el Epiduo Forte?

Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Zaleca się nanosić cienką warstwę żelu na obszary skóry zajęte przez zmiany trądzikowe. Unikać kontaktu leku z oczami, ustami i błonami śluzowymi. Po nałożeniu leku Epiduo Forte należy dokładnie umyć ręce, a inne kosmetyki można stosować dopiero po całkowitym wyschnięciu preparatu.

Jeśli pojawi się podrażnienie skóry, należy zastosować produkt nawilżający niepowodujący zapychania porów skóry. W zależności od potrzeb, można rozważyć zmniejszenie częstotliwości aplikacji Epiduo Forte np. co drugi dzień, tymczasowe zaprzestanie terapii lub całkowite odstawienie leku.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Preparat należy nakładać raz dziennie, najlepiej wieczorem, na czystą i suchą skórę twarzy i tułowia zajętą przez zmiany trądzikowe.

Czas trwania leczenia określa lekarz na podstawie stanu klinicznego oraz odpowiedzi pacjenta na leczenie. Poprawę można zauważyć po 1-4 tygodniach od rozpoczęcia terapii Epiduo Forte. Jeśli wykwity nie ulegną regresji po 4-8 tygodniach, należy rozważyć korzyści z kontynuacji leczenia.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania Epiduo Forte u dzieci w wieku poniżej 12 lat. U młodzieży od 12. roku życia dawkowanie jest identyczne jak u osób dorosłych

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Żel Epiduo Forte jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane.

Do najczęstszych skutków ubocznych preparatu należy:

 • podrażnienie skóry tj. łuszczenie, suchość skóry, rumień i uczucie palenia/pieczenia;

 • atopowe zapalenie skóry

 • świąd skóry

 • wysypka

 • rumień powieki

 • parestezje (mrowienie w miejscu nałożenia żelu)

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce skutki uboczne preparatu?

Rzadziej w trakcie stosowania leku może pojawić się: obrzęk powieki, reakcja anafilaktyczna, uczucie ucisku w gardle, duszność, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk twarzy, piekący ból skóry, pęcherzyki, przebarwienie skóry (nadmierne zabarwienie lub odbarwienie), pokrzywka, powierzchowne oparzenie w miejscu aplikacji oraz oparzenia słoneczne.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien
powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu
Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów
Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Produkt leczniczy Epiduo Forte zaleca się stosować wyłącznie raz na dobę! W przypadku nałożenia większej ilości żelu może wystąpić nasilone podrażnienie. Jeśli to wystąpi, należy zaprzestać stosowania lekudo ustąpienia reakcji skórnej. W przypadku przyjęcia leku doustnie wskazane jest leczenie objawowe.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania preparatu?

Przeciwwskazane jest stosowanie leku, jeśli występuje nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu Epiduo Forte. Nie można stosować leku u ciężarnych oraz u kobiet planujących ciążę.

Jakie ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci zachowa─ç podczas stosowania leku?

Żelu nie należy nakładać na uszkodzoną skórę, otarcia, oparzenia słoneczne ani na skórę z wypryskiem.

W przypadku zaobserwowania objawów wskazujących na nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu Epiduo Forte, należy natychmiast przerwać leczenie.

Podczas stosowania leku należy unikać nadmiernego narażenia na promieniowanie UV i promieniowanie słoneczne.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności preparatu Epiduo Forte u osób z ciężkim trądzikiem guzkowym lub guzkowo-torbielowatym. W tej grupie pacjentów istnieje większe ryzyko pojawienia się trwałych bliznwtórnie do zmian trądzikowych.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania Epiduo Forte z innymi retinoidami czy nadtlenkiem benzoilu.

Należy unikać równoczesnej aplikacji kosmetyków powodujących podrażnienia, złuszczających oraz wysuszających wraz z produktem leczniczym Epiduo Forte.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Epiduo Forte w ci─ů┼╝y?

Preparat Epiduo Forte nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży ani przez te, które planują zajście w ciążę. Jeśli produkt jest używany w czasie ciąży lub jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku, należy natychmiast przerwać leczenie.

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersi─ů?

Wykazano, że adapalen podawany doustnie lub dożylnie może przenikać do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć ryzyka ekspozycji dziecka karmionego piersią na substancje czynne zawarte w preparacie Epiduo Forte.

Należy dokładnie rozważyć, czy zakończyć karmienie piersią lub przerwać lub tymczasowo wstrzymać stosowanie żelu Epiduo Forte, biorąc pod uwagę zarówno korzyści wynikające z karmienia piersią dla dziecka, jak i korzyści z leczenia dla matki.

Nanoszenie Epiduo Forte na obszar klatki piersiowej w okresie laktacji jest niewskazane z uwagi na potencjalne narażenie dziecka na kontakt z produktem leczniczym.

Czy preparat wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç do prowadzenia pojazd├│w?

Epiduo Forte nie wpływa znacząco na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, lub wpływ ten jest minimalny.

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego Epiduo Forte, [online], [dost─Öp 04.05.2023 r.], dost─Öpna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/37738/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝