Differin Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Differin E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Differin to lek przeciwtrądzikowy, występujący w kremie lub żelu. Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na zmiany skórne. Jak działa lek Differin? Jakie są działania niepożądane leku? 

Rozpocznij konsultacj─Ö z Differin
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Differin E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Differin
Substancje czynne Adapalenum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • ┼╗el
 • krem
Dawki
 • 1 mg/g (┼╗el)
 • 1 mg/g (krem)

Podstawowe informacje o leku Differin

Substancja czynna: adapalen.

Wskazania: trądzik pospolity, trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-krostkowy.

Zastosowanie: lek postaci żelu lub kremu przeznaczony do stosowania miejscowego.

Dawkowanie: raz na dobę, najlepiej wieczorem.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną, trądzik obejmujący dużą powierzchnię skóry, ciężka postać trądziku pospolitego, ciąża, uszkodzona skóra, skóra z wypryskiem innym niż trądzikowy, skóra opalona.

Główne działania niepożądane: sucha skóra, uczucie pieczenia skóry, podrażnienie skóry.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Differin?

Differin żel kosztuje 28,90 złotych za tubkę zawierającą 15 mg żelu o dawce leku 1 mg/g, a Differin krem kosztuje 26 złotych za tubkę 15 mg o dawce 1 mg/g. Lek dostępny wyłącznie na receptę.

Jak działa lek Differin?

Substancja czynna leku Differin krem, jaką jest adapalen działa w mechanizmie podobnym do retynoidów. W komórce łączy się z receptorami RAR (tzn. receptorami jądrowymi kwasu retynowego), przez co prowadzi do zmiany ekspresji genów i produkcji nowego mRNA.

Lek zapobiega powstawaniu zaskórników przez kontrole nad różnicowaniem nabłonka mieszków włosowych. Wpływa na normalizację procesów rogowacenia i różnicowania naskórka.

Adapalen działa silniej przeciwzapalnie niż retynoidy, dzięki czemu zmniejsza zmiany zapalne.

Skład leku Differin

Lek Differin zawiera substancję czynną adapalen. Oprócz substancji czynnych lek zawiera także substancje pomocnicze, które pomagają mu zachować odpowiednią konsystencję i trwałość.

Substancje pomocnicze występujące w leku Differin to: karbomer 934 P, heksastearynian polietylenoglikolometyloglukozy, glicerol, skwalan naturalny, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, edetynian disodu, heksastearynian metyloglukozy, fenoksyetanol, cyklometykon, wodorotlenek sodu oraz wodę oczyszczoną.

Skutki uboczne leku Differin

Podczas stosowania leku Differin mogą wystąpić działania niepożądane leku tak jak:

 • zaczerwienienie skóry

 • podrażnienie skóry

 • sucha skóra

 • uczucie dyskomfortu skóry (pieczenie)

Niezbyt częste działania niepożądane to np. alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk powiek, zaczerwienienie powiek, obrzęk skóry, swędzenie skóry, ból skóry, nasilenie trądziku oraz rozjaśnienie ciemniejszej skóry.

Ostrze┼╝enia dotycz─ůce stosowania leku

W trakcie terapii lekiem Differin nie należy stosować kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej, a także unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Nie należy stosować leku Differin krem lub żel na usta, oczy i błony śluzowe. W razie kontaktu należy przemyć je dokładnie wodą.

W przypadku uszkodzenia skóry nie należy stosować leku Differin krem lub żel.

Po rozpoczęciu leczenia preparatem Differin może wystąpić podrażnienie, wysuszenie lub zaczerwienienie skóry, w takim wypadku należy przerwać leczenie.

Leku Differin nie należy łączyć z innymi preparatami, które działają drażniąco na skórę jak np. preparaty złuszczające czy zawierające alkohole. Jeśli w trakcie kuracji lekiem Differin stosuje się inne preparaty przeciwtrądzikowe, należy nakładać je rano, a Differin krem należy stosować wieczorem.

Dla kogo jest lek Differin?

Lek Differin jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i u dzieci powyżej 12 lat na obszary skóry objęte trądzikiem pospolitym, zaskórnikowym lub grudkowo-krostkowym.

Dawkowanie leku

Stosowanie kremu lub żelu Differin rozpoczyna się od nakładania małych ilości leku na skórę. Należy pamiętać, aby nie nakładać leku na oczy, usta i błony śluzowe. Lek należy nakładać około 10 minut od umycia i osuszenia skóry ręcznikiem. Po nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce.

W przypadku, gdy nie nastąpiła poprawa po 3 miesiącach stosowania leku, lekarz może zdecydować o dalszym stosowaniu leku.

Differin a ci─ů┼╝a

Badania dotyczące stosowania leku Differin krem lub żel w trakcie ciąży nie są wystarczające, dlatego nie należy nanosić kremu Differin na skórę podczas ciąży.

Karmienie piersią w czasie stosowania leku Differin jest dozwolone. Jeżeli jednak lekarz zaleci stosowanie leku to w celu uniknięcia narażenia dziecka, nie zaleca się nakładania go na klatkę piersiową.

Differin a prowadzenie pojazd├│w

Stosowanie leku Differin krem lub żel nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Differin a alkohol

Nie ma danych na temat spożywania alkoholu podczas stosowania leku Differin. Jednak zawsze należy pamiętać, że picie alkoholu podczas stosowania leków nie jest wskazane, ponieważ może nasilać działania niepożądane leku lub zmniejszać jego działanie.

Lek Differin krem nie powinien być łączony z preparatami do stosowania na skórę, które zawierają w swoim składzie alkohol, ponieważ działają one drażniąco na skórę.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produkt├│w Leczniczych, [online], [marzec 2024], dost─Öpny w Internecie: http://chpl.com.pl/data_files/2013-07-18_DifferincreamSPC.pdf
 • Portal Rejestry medyczne, [online], [marzec 2024], dost─Öpny w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9840/leaflet
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝