Alverini-citras - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Substancja cytrynian alweryny znana jako alweryna (łac. Alverini Citras) działa rozkurczowo na mięśnie gładkie i stosowana jest w terapii m.in. chorób przewodu pokarmowego. Alweryna zaliczana jest do organicznego związku chemicznego, który występuje w postaci cytrynianu. Leki zawierające tą substancję dostępne są na receptę. Przykłady preparatów to Spasmolina.

Zastosowanie

Cytrynian alweryny stosuje się w leczeniu zaburzeń ruchów przewodu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego (IBS) oraz inne schorzenia, które charakteryzują się bolesnymi skurczami mięśni jelit. Leki zawierające tę substancję działają na receptory mięśni gładkich jelit, pomagając złagodzić nadmierną aktywność mięśni i przynosząc ulgę pacjentom borykającym się z bólami brzucha, wzdęciami oraz niestrawnością.Wykorzystywana w terapii kolek jelitowych, kamicy żółciowej czy w ostrej fazie zapalenia uchyłków jelita grubego.

Interakcje z innymi substancjami

Przed terapią z użyciem cytrynianu alweryny należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach oraz suplementach. Nie są znane interakcje z innymi lekami.

Działania niepożądane

Wśród działań niepożądanych wymienia się - obniżenie ciśnienia tętniczego i uczucie suchości w ustach. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, warto skonsultować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Alweryna działa poprzez wpływanie na receptory muskarynowe w mięśniach gładkich jelit. Poprzez regulację aktywności tych receptorów, substancja pomaga kontrolować skurcze mięśniowe w przewodzie pokarmowym, co przyczynia się do łagodzenia dolegliwości związanych z IBS i innymi schorzeniami.

Bezpieczeństwo stosowania

Alweryna powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie powinna być stosowana, jeżeli pacjent boryka się z nadwrażliwością na którykolwiek składnik leku, niedociśnieniem czy objawami niedrożności przewodu pokarmowego. Ponadto nie powinna być zażywana przez dzieci poniżej 12 roku życia oraz u kobiet w ciąży lub karmiących.

Podsumowanie

Leki zawierające alwerynę przepisywane są tylko na receptę. Stosowana jest w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Substancja działa rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Bibliografia

mp.pl, Alweryna, dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=920
Charakterystyka Produktu Leczniczego Spasmolina; dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/412/characteristic

Leki zawierające: Alverini citras

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!