Meteospasmyl- E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 15.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Meteospasmyl- E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Meteospasmyl to lek w postaci kapsułek mający zastosowanie w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego.

Rozpocznij konsultacj臋 z Meteospasmyl

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Meteospasmyl
Substancje czynne Simeticonum Alverini citras
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • kapsu艂ki
  • kapsu艂ki mi臋kkie
Dawki
  • 60 mg + 300 mg (kapsu艂ki)
  • 60 mg + 300 mg (kapsu艂ki mi臋kkie)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Meteospasmyl

Substancja czynna: alweryny cytrynian, symetykon.

Wskazania: lek ma zastosowanie w objawowym leczeniu stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego, takich jak np. zespół jelita drażliwego.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: Jedna kapsułka 2 lub 3 razy na dobę przed posiłkiem.

Główne przeciwwskazania: objawy niedrożności przewodu pokarmowego, nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Główne działania niepożądane: spadek ciśnienia tętniczego, wstrząs, złe samopoczucie, dolegliwości bólowe występujące w głowie, suchość w jamie ustnej, skórne reakcje uczuleniowe.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Meteospasmyl?

Lek Meteospasmyl jest dostępny tylko na receptę. Jego cena zależy od opakowania:

  • 20 kapsułek — ok. 23 zł;
  • 40 kapsułek — ok. 31 zł.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Meteospasmyl?

Meteospasmyl to lek służący do objawowego leczenia stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego w zaburzeniach, takich jak: zespół jelita drażliwego, bolesna uchyłkowatość jelita grubego, szczególnie jeśli występują ze wzdęciami.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku Meteospasmyl?

Alweryna jest lekiem spazmolitycznym działającym bezpośrednio na mięśnie gładkie (efekt podobny do działania papaweryny).

Przypuszczalny mechanizm działania polega na blokowaniu kanałów wapniowych w komórkach mięśni gładkich. W porównaniu do papaweryny, alweryna działa skuteczniej i jest mniej toksyczna. W zalecanych dawkach zmniejsza napięcie gładkich mięśni przewodu pokarmowego. Symetykon jest obojętną substancją pozbawioną aktywności farmakologicznej, która ze względu na swoje właściwości fizyczne zmniejsza powstawanie i ułatwia usuwanie gazów z przewodu pokarmowego. Zmniejszając napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, ułatwia ich łączenie i przemieszczanie, co prowadzi do łatwiejszego i szybszego ich usuwania. Podany doustnie symetykon wytwarza ochronną warstwę na powierzchni śluzówki jelita.

Jaki jest sk艂ad leku Meteospasmyl?

Każda kapsułka zawiera:

-alweryny cytrynian 60 mg;

-symetykon 300 mg;

oraz substancje pomocnicze:

-żelatyna;

-glicerol;

-tytanu dwutlenek.

Jak stosowa膰 lek Meteospasmyl?

Lek należy stosować doustnie.

Jak dawkowa膰 lek Meteospasmyl u doros艂ych?

Zalecana dawka to jedna kapsułka 2 lub 3 razy na dobę przed posiłkiem.

Jak dawkowa膰 lek Meteospamsyl u dzieci?

Ze względu na brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w tej grupie wiekowej, nie zaleca się stosowania leku Meteospasmyl u dzieci.

Jakie dzia艂ania niepo偶膮dane mo偶e powodowa膰 lek Meteospasmyl?

Działania niepożądane występują rzadko i są przemijające. Może wystąpić spadek ciśnienia tętniczego, wstrząs, złe samopoczucie. Lek może również spowodować: zawroty głowy, bóle głowy, suchość w jamie ustnej, skórne reakcje uczuleniowe takie jak pokrzywka. Bardzo rzadko może wystąpić obrzęk krtani. Zgłaszane były pojedyncze przypadki zapalenia wątroby, ustępującego po odstawieniu leku.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane:

cytolityczne zapalenie wątroby, reakcje typu anafilaktycznego i wstrząs anafilaktyczny.

Działanie niepożądane o częstości nieznanej (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

podwyższona aktywność aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej, zwiększone stężenie bilirubiny, obrzęk naczynioruchowy, wysypka skórna, pokrzywka i świąd, zawroty głowy, ból głowy, nudności.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione powyżej, należy niezwłocznie powiadomić lekarza.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s膮 specjalne 艣rodki ostro偶no艣ci w trakcie stosowanie leku Meteospasmyl?

Należy zachować ostrożność u pacjentów z objawami wskazującymi na niedrożność przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, dolegliwości bólowe występujące w brzuchu o nieustalonej przyczynie, zatrzymanie gazów i stolca).

Czynność wątroby:

U pacjentów otrzymujących leczenie alweryną w skojarzeniu z symetykonem zgłaszano zwiększenie aktywności AlAT (aminotransferazy alaninowej) i AspAT (aminotransferazy asparaginianowej) ponad 2-krotnie powyżej górnej granicy normy. Może to być związane z równoczesnym zwiększeniem stężenia bilirubiny całkowitej w surowicy. W razie zwiększenia aktywności aminotransferaz wątrobowych ponad 3-krotnie w stosunku do górnej granicy normy oraz w przypadku żółtaczki, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem oraz należy zaprzestać stosowania leku. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jakie s膮 objawy przedawkowania leku Meteospasmyl?

Brak danych dotyczących przedawkowania leku Meteospasmyl, jednakże przedawkowanie mogłoby powodować spadek ciśnienia krwi, wymagający leczenia objawowego. W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki produktu leczniczego Meteospasmyl, zgłaszano przypadki zawrotów głowy.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku Meteospasmyl?

Przeciwskazaniami są: objawy wskazujące niedrożności przewodu pokarmowego, nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Czy mo偶na stosowa膰 lek Meteospasmyl w trakcie ci膮偶y?

W badaniach nie stwierdzono działania embriotoksycznego i teratogennego. Nie ma również doniesień klinicznych wskazujących na toksyczność dla płodu, jednakże nie pozwala to na wykluczenie

Czy mo偶na stosowa膰 lek Meteospasmyl w okresie karmienia piersi膮?

Ze względu na brak wystarczających danych, temat bezpieczeństwa stosowania leku jest nieznany. Jeśli chodzi o mleko ludzkie nie są znane interakcje leku. Meteospasmyl nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.

Czy stosowanie leku Meteospasmyl wp艂ywa na zdolno艣膰 prowadzenia pojazd贸w mechanicznych?

Meteospasmyl ma niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Z racji tego, że lek może powodować działania niepożądane, u pewnych pacjentów obserwowano owe działania, takie jak zawroty głowy, które są w stanie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Meteospasmyl, [dostęp online września 2023 roku], dostępna w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/10256/characteristic

Indeks leków mp.pl, [dostęp online luty 2024 roku], dostępny w internecie:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=4699

Inni czytali r贸wnie偶

Gastrolit - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Gastrolit - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Gastrolit聽to preparat leczniczy przeznaczony do聽艂agodzenia objaw贸w biegunek i odwodnienia. Dost臋pny jest w formie proszku, kt贸ry po rozpuszczeniu w wodzie tworzy doustny roztw贸r zawieraj膮cy聽glukoz臋 i niezb臋dne elektrolity. Pe艂ni on kluczow膮 rol臋 w przywracaniu r贸wnowagi wodno-elektrolitowej w organizmie w przebiegu chor贸b przewodu pokarmowego, zar贸wno聽u dzieci jak, i u os贸b doros艂ych.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
08.02.2024
Choroby w膮troby - rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka
Choroby w膮troby - rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka

Choroby w膮troby dotycz膮 bardzo du偶ej cz臋艣ci populacji. Cz臋艣膰 z nich to 艂agodne schorzenia, jednak inne mog膮 doprowadza膰 do znacznego pogorszenia jako艣ci 偶ycia, a nawet 艣mierci. Sk膮d bior膮 si臋 choroby w膮troby? Jakie s膮 objawy chorej w膮troby?

Artyku艂
04.01.2024
O艣 jelita m贸zg  Dlaczego jelita s膮 nazywane drugim m贸zgiem?
O艣 jelita-m贸zg. Dlaczego jelita s膮 nazywane drugim m贸zgiem?

W organizmie cz艂owieka znajduj膮 si臋 niemal聽2 kilogramy聽korzystnych聽bakterii聽jelitowych. Bakterie te odgrywaj膮 wa偶n膮 rol臋 nie tylko w funkcjonowaniu uk艂adu pokarmowego, ale r贸wnie偶 reguluj膮 uk艂ad odporno艣ciowy, bior膮 udzia艂 w produkcji witamin z grupy B oraz wywieraj膮 ogromny wp艂yw na funkcjonowanie o艣rodkowego uk艂adu nerwowego.Jelita s膮 nazywane drugim m贸zgiem, ze wzgl臋du na dwukierunkow膮 komunikacj臋 w ramach osi m贸zg-jelito- mikrobiota jelitowa.聽

Artyku艂
20.03.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!