Beclometasoni-dipropionas - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Substancja beklometazon (łac. Beclometasoni dipropionas) to lek z grupy kortykosteroidów działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie oraz stosowana jest w leczeniu schorzeń układu oddechowego, takich jak astma,  katar sienny, alergiczny nieżyt nosa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Zastosowanie

Leki  z beklometazonem wykorzystuje się w leczeniu schorzeń układu oddechowego - głównie astmy u dorosłych i dzieci. Substancja ta działa poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w drogach oddechowych, co przyczynia się do złagodzenia objawów, takich jak duszność i kaszel. Leki są z tą substancją są stosowane w leczeniu POChP oraz innych chorób z zapaleniem dróg oddechowych.

Interakcje z innymi substancjami

Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i innych preparatach. Substancja może wchodzić w interakcje z inhibitorami proteazy HIV, ARB czy witaminą D. Interakcje mogą mieć wpływ na skuteczność leczenia i pojawienie się działań niepożądanych.

Działania niepożądane

Wśród działań niepożądanych mogą znaleźć się objawy takie jak suchość w jamie ustnej, ból gardła, kaszel, a w rzadkich przypadkach nawet zahamowanie czynności nadnerczy lub zaostrzenie objawów astmy. Mogą pojawić się także zakażenia grzybami rodzaju Candida czy zaburzenia widzenia (zaćma, jaskra).

Stosowanie tego preparatu może wiązać się z pojawieniem się reakcji alergicznych takich jak: wysypka, pokrzywka, świąd i rumień oraz obrzęk ust i twarzy.

Mechanizm działania

Substancja zalicza się do grupy kortykosteroidów, które są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Beklometazon hamuje uwalnianie różnych mediatorów zapalnych oraz ogranicza aktywację komórek układu odpornościowego odpowiedzialnych za procesy zapalne. Dzięki temu redukuje się stan zapalny w drogach oddechowych, co przekłada się na zmniejszenie objawów takich jak obrzęk błon śluzowych i zwężenie dróg oddechowych.

Bezpieczeństwo stosowania

Leki z beklometazonem dostępne są tylko na receptę. Jest to związane z koniecznością monitorowania skuteczności leczenia oraz ewentualnych działań niepożądanych. Nie należy stosować tego preparatu w przypadku nadwrażliwości. Ponadto, lek ten przeciwwskazany jest u pacjentów z gruźlicą oraz w przypadku ostrego napadu astmy. 

Podsumowanie

Substancja jest składnikiem leków stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma i POChP. Preparaty dostępne są tylko na receptę.

Substancja beklometazon dostępna jest między innymi w preparacie Fostex.

Bibliografia

mp.pl, Beklometazon (dipropionian beklometazonu), dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4138
Charakterystyka Produktu Leczniczego Soprobec; dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/42460/characteristic


Leki zawierające: Beclometasoni dipropionas

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!