Candesartanum-cilexetili - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Substancja kandesartan cyleksetylu (łac. Candesartanum cilexetili) jest składnikiem leków przeciwnadciśnieniowych, które kontrolują ciśnienie krwi u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Substancja zapobiega skurczom ścian naczyń krwionośnych. Leki stosowane są w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego i wydawane są wyłącznie na receptę.

Zastosowanie

Kandesartan blokuje receptory angiotensyny II, substancji wywołującej skurcz naczyń krwionośnych i zwiększającej ciśnienie krwi. Leki z tą substancją pomagają rozszerzyć naczynia krwionośne, co skutkuje obniżeniem oporu naczyniowego i zmniejszeniem ciśnienia krwi. Przepisywany jest pacjentom na receptę w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz chorób układu sercowo-naczyniowego np. niewydolność serca.

Interakcje z innymi substancjami

Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz chorobach przewlekłych. Istnieje ryzyko interakcji między różnymi substancjami, które mogą wpłynąć na skuteczność terapii lub wywołać niepożądane reakcje.Należy unikać  leków moczopędnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz inhibitorów ACE (angiotensynowej konwertazy). Ponadto może wchodzić w interakcje z lekami nasercowymi i przeciwzakrzepowymi.

Działania niepożądane

Do najczęstszych zgłaszanych działań niepożądanych należą bóle i zawroty głowy, niedociśnienie tętnicze i zakażenia górnych dróg oddechowych. Rzadziej wystąpić mogą wystąpić reakcje alergiczne, obrzęki i zaburzenia czynności wątroby.

Mechanizm działania

Substancja działa poprzez blokowanie receptorów angiotensyny II, co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i zmniejszeniem oporu naczyniowego. Dzięki temu zmniejsza się ciśnienie krwi oraz obciążenie pracy serca. Leki z kandesartanem wpływają także na zmniejszenie retencji sodu i wody w organizmie, co przyczynia się do poprawy funkcji nerek i serca.

Bezpieczeństwo stosowania

Podczas terapii lekiem z kandesartanem należy przestrzegać zaleceń  lekarza oraz regularnie monitorować stan zdrowia. Lek wydawany jest na receptę. Dla pewności i skuteczności terapii ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki oraz unikać samodzielnego zmieniania schematu leczenia. W przypadku pojawienia się działań niepożądanych, należy udać się do specjalisty.

Podsumowanie

Leki z kandesartanem przepisywane są wyłącznie na receptę w celu leczenia nadciśnienia tętniczego i chorób układu sercowo-naczyniowego. Ich stosowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Bibliografia

mp.pl, Kandesartan, dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=1010
Charakterystyka Produktu Leczniczego Atacand; dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/1945/characteristic


Leki zawierające: Candesartanum cilexetili

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!