Fluoxetinum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Fluoksetyna (łac. Fluoxetinum) jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), stosowanym w leczeniu depresji,  zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, bulimii, a także u dzieci po 8. r.ż. i młodzieży, w przypadku gdy psychoterapia nie przynosi efektów. 

Zastosowanie

Fluoksetyna najczęściej jest przepisywana w leczeniu epizodów depresyjnych, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i bulimii.

Interakcje z innymi substancjami

Fluoksetyna może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, dlatego przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach. 

Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie fluoksetyny z inhibitorami MAO.

Należy również zachować ostrożność stosując preparat w skojarzeniu z: innymi lekami należącymi do grupy SSRI, lekami przeciwzakrzepowymi, lekami z dziurawca, lekami metabolizowanymi przez izoenzym CYP2D6 cytochromu P-450 (np. flekainid, enkainid, karbamazepina i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne)

Działania niepożądane

Podobnie jak wiele innych leków, fluoksetyna może wywoływać działania niepożądane.

Do częstszych działań niepożądanych zalicza się objawy nadwrażliwości takie (np. świąd wysypka, pokrzywka) dreszcze,  nadwrażliwość na światło, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty, niestrawność, zaburzenia połykania, zmiana smaku), suchość błony śluzowej jamy ustnej, bóle głowy, zaburzenia snu (koszmary senne, bezsenność), zawroty głowy, anoreksja, zmęczenie (senność, ospałość), zaburzenia funkcji seksualnych (opóźnienie lub brak ejakulacji, brak orgazmu).

Mechanizm działania

Fluoksetyna należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jej działanie polega na blokowaniu transportu serotoniny z powrotem do komórki nerwowej przez co poziom tej monoaminy w ośrodkowym układzie nerwowym wzrasta. Fluoksetyna nie wiąże się z receptorami adrenergicznymi, serotoninergicznymi, histaminowymi H1, muskarynowymi, dopaminergicznymi i GABA. 

Bezpieczeństwo stosowania  

Stosowanie fluoksetyny jest zazwyczaj bezpieczne, jednak wymaga monitorowania, szczególnie na początku terapii i przy zmianie dawek, ze względu na ryzyko pogorszenia objawów lub myśli samobójczych.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna [dostęp online marzec 2024]:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=326

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/28245,Bioxetin-tabletki#interaction

Portal Rejestry Medyczne, Charakterystyka Produktu Leczniczego - Fluoxetine Vitabalans, [online], [kwiecień 2024], dostępny w Internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28171/characteristic

Leki zawierające: Fluoxetinum

Inni czytali również

finasteridum

drospirenonum

orlistat

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!