Fluxemed E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Fluxemed E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania

Fluxemed jest doustnym lekiem przeciwdepresyjnym, który należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Zawiera on w swoim składzie substancję czynną fluoksetynę i stosowany jest w wielu zaburzeniach psychicznych m.in. depresji czy zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Fluxemed

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Fluxemed
Substancje czynne Fluoxetinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • kapsu┼éki twarde
Dawki
 • 20 mg (kapsu┼éki twarde)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Fluxemed

Substancja czynna: fluoksetyna (chlorowodorek)

Wskazania: epizody dużej depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa)

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: duże epizody depresji i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne - zwykle 20 mg na dobę, żarłoczność psychiczna (w celu zmniejszenia chęci objadania się) - 60 mg na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną (fluoksetyna) lub dowolną substancję pomocniczą, jednoczesne leczenie metoprololem lub nieodwracalnymi nieselektywnymi inhibitorami MAO

Główne działania niepożądane: bóle głowy, biegunka, nudności, zaburzenia snu, w tym bezsenność, nadmierne pocenie, częste oddawanie moczu

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Fluxemed?

Preparat Fluxemed u wybranych grup pacjentów jest objęty refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na rynku znajdziemy jeden rodzaj opakowania (Fluxemed, 20 mg 30 kapsułek twardych).

Ceny opakowania:

 • Fluxemed, 20 mg 30 kapsułek twardych, odpłatność 0% (dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia oraz osoby starsze powyżej 65. roku życia) - lek bezpłatny;

 • Fluxemed, 20 mg 30 kapsułek twardych, odpłatność 30% (osoby cierpiące na choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe) - cena ok. 5 zł;

 • Fluxemed, 20 mg 30 kapsułek twardych, odpłatność 100% - cena ok. 15 zł.

Podane ceny są wyłącznie orientacyjne i mogą ulec zmianie w najbliższej przyszłości.

Lek dostępny jest tylko na receptę.

Czym jest Fluxemed?

Fluxemed jest preparatem zawierającym jako substancję czynną fluoksetynę (w postaci chlorowodorku). Należy ona do grupy wybiórczych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Preparat Fluxemed jest dostępny jako kapsułki twarde, w kolorze zielonym i białawym, z dawką fluoksetyny wynoszącą 20 mg.

We wskazaniach do stosowania znajdziemy m.in. epizody dużej depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne oraz żarłoczność psychiczna (bulimia)(jako leczenie uzupełniające psychoterapii w celu zmniejszenia napadów żarłoczności i częstości stosowania zabiegów przeczyszczających).

Jaki jest mechanizm działania leku Fluxemed?

Fluoksetyna, czyli substancja czynna leku Fluxemed jest odpowiedzialna za hamowanie transportu (wychwytu) zwrotnego serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN).

W związku z tym, że fluoksetyna jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) nie łączy się ona z innymi receptorami w OUN jak np. adrenergiczne, histaminowe czy dopaminergiczne.

Dzięki temu pacjenci przyjmujący fluoksetynę znacznie lepiej tolerują leczenie farmakologiczne niż osoby przyjmujące np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, które nie mają takiej selektywności i powodują bardzo często działania niepożądane w obrębie układu sercowo-naczyniowego.

Jaki jest skład leku?

Oprócz substancji czynnej fluoksetyny w skład preparatu wchodzą także następujące substancje pomocnicze: tlenek żelaza (E172), dwutlenek tytanu (E171), żelatyna, błękit brylantowy (E133), węgiel aktywny i szelak (E904)

Jak stosowa─ç lek Fluxemed?

Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Kapsułki można podawać w dawce pojedynczej lub w dawkach podzielonych, podczas posiłku lub między posiłkami.

Należy pamiętać, że działanie fluoksetyny jest stopniowe, a ocena skuteczności leczenia i ewentualna zmiana dawki może zostać przeprowadzona dopiero po kilku tygodniach stosowania leku.

Po zaprzestaniu długotrwałego stosowania preparatu, fluoksetyna utrzymuje swoje stałe stężenie przez 4 do 5 tygodni.

Jak dawkować lek u osób dorosłych?

U dorosłych pacjentów cierpiących na epizody dużej depresji dawką zalecaną jest 20 mg na dobę.
W odniesieniu do stanu klinicznego pacjenta dostosowanie dawki należy przeprowadzać ostrożnie i po upływie 3-4 tygodni leczenia. Istnieje zwiększone ryzyko działań niepożądanych przy stosowaniu dawek większych niż 20 mg na dobę. Jednak jeśli odpowiedź pacjenta na leczenie jest niewystarczająca, a objawy depresji wciąż nasilone, dawka może zostać zwiększona. Zalecana maksymalna dawka to 60 mg na dobę.

Zalecana dawka początkowa w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych to 20 mg na dobę. Jeżeli indywidualna reakcja pacjenta na leczenie jest niewystarczająca, po upływie 2 tygodni lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do maksymalnie 60 mg na dobę. Dostosowanie dawki należy przeprowadzać ostrożnie. W przypadku niedostatecznej odpowiedzi pacjenta na leczenie w ciągu 10 tygodni lekarz powinien rozważyć zasadność leczenia fluoksetyną. Ponadto według niektórych lekarzy zalecane jest także u tych pacjentów równoczesne stosowanie psychoterapii behawioralnej.

W leczeniu żarłoczności psychicznej (bulimia nervosa) dawka zalecana to 60 mg na dobę. Jednak nie wykazano długotrwałej skuteczności leczenia wspomnianego schorzenia preparatem Fluxemed.

Dawka dobowa u osób starszych nie powinna zwykle przekraczać 40 mg na dobę. Podczas zwiększania dawki należy zachować ostrożność, a maksymalna zalecana dawka wynosi 60 mg na dobę.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby powinno być rozważone zmniejszenie dawki bądź częstości podawania produktu (przykładowo 20 mg co drugi dzień).

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Produkt leczniczy Fluxemed mogą przyjmować dzieci powyżej 8. roku życia i tylko we wskazaniu, jakim są ciężkie i umiarkowane epizody depresji. Leczenie rozpoczyna się od dawki 10 mg na dobę. Należy zachować ostrożność przy dostosowywaniu dawki do stanu klinicznego pacjenta oraz jeśli to możliwe utrzymać najmniejszą dawkę skuteczną. Po 1-2 tygodniach lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 20 mg na dobę.

Istnieją ograniczone dane na temat skuteczności leczenia trwającego dłużej niż 9 tygodni. Ponadto zaobserwowano w badaniach klinicznych zachowania samobójcze oraz wrogość, których występowanie było znacznie częstsze niż w dorosłej populacji.

Jaka jest maksymalna dawka dobowa preparatu?

Dawka maksymalna produktu leczniczego Fluxemed wynosi 60 mg na dobę. Zwiększanie dawki dobowej powoduje wzrost ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Jak odstawia─ç lek Fluxemed?

Pacjent powinien unikać nagłego przerywania leczenia. Proces zmniejszania dawki należy przeprowadzać ostrożnie przez okres przynajmniej 2 tygodni, jeżeli planowane jest w najbliższej przyszłości zakończenie leczenia.

Jeśli jednak dojdzie do nagłego przerwania terapii, często pojawiają się objawy odstawienne, do których należą: zawroty głowy, zaburzenia snu, zaburzenia czucia, bóle głowy, lęk i pobudzenie oraz nudności i wymioty.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane produktu Fluxemed?

Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych przez pacjentów leczonych fluoksetyną należą:

 • bóle głowy;

 • biegunka;

 • nudności;

 • zaburzenia snu, w tym bezsenność;

 • nadmierne pocenie;

 • częste oddawanie moczu.

Warto też wspomnieć, że u dzieci i młodzieży w porównaniu do osób dorosłych często zgłaszane skutki uboczne terapii to zachowania samobójcze, wrogość, reakcje maniakalne czy krwawienie z nosa.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane produktu Fluxemed?

W sytuacji wystąpienia rzadszych działań niepożądanych możemy mieć do czynienia z następującymi objawami i stanami:

 • myśli i zachowania samobójcze (możliwe szczególnie w pierwszych tygodniach leczenia),

 • bóle stawów,

 • zaburzenia koncentracji,

 • zapalenie gardła,

 • zaburzenia połykania,

 • krwawienia z przewodu pokarmowego,

 • zaburzenia widzenia.

Mogą pojawić się także:

 • zwiększenie aktywność enzymów wątrobowych w badaniach laboratoryjnych (co może się wiązać z zaburzeniami czynności wątroby),

 • niedociśnienie ortostatyczne,

 • kołatanie serca,

 • zapalenie naczyń,

 • reakcje alergiczne,

 • zmniejszenie masy ciała,

 • krwotok z błon śluzowych,

 • zwiększone ryzyko złamań kości (osoby starsze),

 • zaburzenia czynności seksualnych.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Osoby, które przedawkowały fluoksetynę zwykle prezentują łagodny przebieg. Do samych objawów przedawkowania możemy zaliczyć nudności, wymioty, napady drgawkowe, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czynności płuc oraz zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego (od pobudzenia do śpiączki włącznie).

W przypadku wystąpienia u pacjenta objawów przedawkowania zalecane jest monitorowanie stanu klinicznego pacjenta (głównie czynności serca i parametrów życiowych).

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania produktu Fluxemed?

Głównym z przeciwwskazań do stosowania leku Fluxemed jest nadwrażliwość na dowolną substancję zawartą w preparacie.

Fluoksetyna nie powinna być stosowana u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki z grupy nieodwracalnych nieselektywnych inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) oraz metoprolol, stosowany w leczeniu niewydolności serca.

Wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności przy łączeniu fluoksetyny z innymi lekami działającymi serotoninergicznie z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.

Należy zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji o leczeniu fluoksetyną w grupie chorych z epizodami manii lub hipomanii w przeszłości.

Należy unikać stosowania fluoksetyny u pacjentów z padaczką lekooporną. U osób z padaczką kontrolowaną i drgawkami w wywiadzie wymagane jest zachowanie ostrożności.

Ostrożności wymaga także stosowanie fluoksetyny u pacjentów, którzy cierpią na wrodzone wydłużenie odstępu QT, mają wydłużenie odstępu QT w wywiadzie rodzinnym lub występują u nich inne schorzenia, mogące zwiększać ryzyko zaburzeń rytmu serca (np. niedobór potasu, niedobór magnezu, bradykardia, zawał mięśnia sercowego, niewyrównana niewydolność serca).

U osób chorujących na cukrzycę może być konieczne dostosowanie dawki doustnych leków przeciwcukrzycowych lub insuliny

Stosowanie leków przeciwzakrzepowych i innych leków, które mogą zwiększać ryzyko krwawienia (np. kwas acetylosalicylowy), wymaga zachowania ostrożności.

Z uwagi na znane przypadki rozszerzenia źrenic w czasie stosowania fluoksetyny, zalecane jest zachowanie ostrożności przez pacjentów ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym lub ryzykiem ostrej jaskry z wąskim kątem.

Pacjenci, którzy w przeszłości poddawani byli terapii elektrowstrząsami wymagają zachowania ostrożności podczas stosowania leku Fluxemed ze względu na doniesienia naukowców o występowaniu przedłużonych napadów drgawkowych u tych chorych.

Interakcje z innymi lekami

Fluoksetyna nie powinna być stosowana w połączeniu z nieodwracalnymi, nieselektywnymi inhibitorami monoaminooksydazy (MAO). U pacjentów, którzy stosowali takie połączenie, obserwowano takie objawy jak: hipertermia, sztywność mięśni, a także zaburzenia świadomości przechodzące w śpiączkę.

Dlatego ewentualne leczenie fluoksetyną można rozpocząć po upływie 2 tygodni od zakończenia terapii nieodwracalnymi nieselektywnymi inhibitorami MAO. Z kolei od zakończenia leczenia fluoksetyną do rozpoczęcia leczenia nieodwracalnymi nieselektywnymi inhibitorami MAO powinno upłynąć co najmniej 5 tygodni.

Podobnie przeciwwskazane jest także połączenie metoprololu z fluoksetyną. Jest to spowodowane zahamowaniem metabolizmu metoprololu przez fluoksetynę i przez to częstość występowania działań niepożądanych metoprololu ulega zwiększeniu.

Niezalecanym połączeniem jest skojarzenie terapii fluoksetyną z tamoksyfenem. Pojawiały się doniesienia o zmniejszonej skuteczności tamoksyfenu, jeśli był stosowany razem z lekami z grupy SSRI (w tym fluoksetyną).

Terapia odwracalnymi inhibitorami MAO (linezolid i błękit metylenowy) w połączeniu z fluoksetyną jest również niezalecana. Istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w postaci zespołu serotoninowego (biegunka, tachykardia, nadmierne pocenie się, drżenie, śpiączka).

Fluoksetyna hamuje metabolizm mekwitazyny, co skutkuje zwiększeniem ryzyka działań niepożądanym w postaci np. wydłużenia odstępu QT.

Połączeniem, które wymaga ostrożności jest przyjmowanie jednoczesne fenytoiny. Zaobserwowano zmiany stężenia fenytoiny krwi, a u niektórych pacjentów występowały objawy toksyczności.

Przyjmowanie leków o działaniu serotoninergicznym takich jak m.in. lit, tryptofan, tramadol, tryptany może spowodować wystąpienie łagodnego zespołu serotoninowego. W związku z tym konieczne jest zachowanie ostrożność w połączeniu wspomnianych leków z fluoksetyną.

Ostrożności wymaga także jednoczesne przyjmowanie fluoksetyny i leków wydłużających odstęp QT (leki przeciwarytmiczne grupy IA i III, leki przeciwpsychotyczne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne — TLP, niektóre leki przeciwbakteryjne, leki przeciwmalaryczne — halofantryna, niektóre leki przeciwhistaminowe) z uwagi na brak możliwości wykluczenia działania addycyjnego, co może zwiększyć ryzyko wydłużenia odstępu QT.

Przyjmowanie fluoksetyny jednocześnie z lekami mającymi wpływ na hemostazę (doustne leki przeciwkrzepliwe, leki przeciwpłytkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne) może zwiększać ryzyko krwawienia. Niezbędna jest obserwacja pacjenta i kontrola wskaźnika INR.

U osób przyjmujących leki powodujące hiponatremię (desmopresyna, karbamazepina, leki moczopędne) wymagane jest zachowanie ostrożności z uwagi na zwiększenie ryzyka hiponatremii, która jest także działaniem niepożądanym fluoksetyny.

Skojarzenie fluoksetyny z lekami obniżającymi próg drgawkowy (np. fenotiazyna, TLP, inne leki z grupy SSRI, bupropion, meflochina) może zwiększyć ryzyko wystąpienia drgawek.

Przyjmowanie leków metabolizowanych głównie przez CYP2D6 (flekainid, propafenon, nebiwolol, karbamazepina, rysperidon, TLP) z fluoksetyną, będącą silnym inhibitorem enzymu CYP2D6 może doprowadzić do interakcji między tymi substancjami. Dlatego leczenie należy rozpoczynać od najniższych dawek.

Fluxemed a spo┼╝ywanie alkoholu

W badaniach nie wykazano zwiększania poziomu alkoholu we krwi oraz nasilenia jego działania przez fluoksetynę. Jednakże nie jest zalecane jednoczesne spożywanie alkoholu i przyjmowanie fluoksetyny.

Fluxemed a ci─ů┼╝a

Niektóre dane epidemiologiczne wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia u dziecka wad układu sercowo-naczyniowego po stosowaniu fluoksetyny przez kobiety w I trymestrze ciąży. Ponadto stosowanie leków z grupy SSRI w późnym okresie ciąży może spowodować wystąpienie przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodka.

Ponadto zaobserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoku poporodowego po terapii SSRI prowadzonej przez miesiąc poprzedzający poród. Dlatego przeciwwskazane jest przyjmowanie fluoksetyny przez kobiety w ciąży. W przypadku, gdy jednak lekarz podejmie decyzję o włączeniu fluoksetyny powinno być to uzasadnione stanem klinicznym kobiety, a także uwzględniać potencjalne ryzyko dla płodu.

Warto także dodać, że przy stosowaniu fluoksetyny w czasie ciąży zaobserwowano występowanie u niektórych noworodków takich objawów jak zaburzenia ssania, zmniejszone napięcie mięśni, trudności ze snem, drażliwość.

Fluxemed a karmienie piersi─ů

Udowodniono, że fluoksetyna, jak również jej metabolit norfluoksetyna przenikają do mleka kobiecego. Ponadto opisano wystąpienie działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią.

Dlatego w przypadku decyzji lekarza dotyczącej rozpoczęcia leczenia fluoksetyną zalecane jest przerwanie karmienia piersią. W przypadku kontynuacji karmienia piersią powinna zostać przepisana najmniejsza dawka skuteczna fluoksetyny.

Fluxemed a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Wykazano nieistotny wpływ lub brak wpływu fluoksetyny na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.

Jednakże wszystkie leki o działaniu psychoaktywnym mogą zaburzać zdolność oceny bądź wyuczone umiejętności. Pacjentom zalecane jest, by unikali prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn do czasu, gdy będą pewni dobrej tolerancji leku.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem, lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Jak post─Öpowa─ç w przypadku wyst─ůpienia objaw├│w depresji?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, skontaktuj się z lekarzem. Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać też z pomocy dostępnej przez telefon:

 • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa, czwartek 17:00-19:00) tel. 22 594 91 00, koszt zgodnie ze stawką operatora;

 • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (poniedziałek-piątek, 14:00-22:00) tel. 116 123, bezpłatny;

 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 24 h) tel. 116 111.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Fluxemed [dostęp online styczeń 2024], dostępna pod adresem internetowym:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/21853/characteristic

Indeks leków mp.pl [dostęp online styczeń 2024], dostępny pod adresem internetowym:

https://indeks.mp.pl/leki/subst.php?id=326

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Atarax - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Atarax - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Atarax to produkt stosowany w leczeniu objawowego l─Öku u doros┼éych, ┼Ťwi─ůdu oraz podczas premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi. Substancj─ů czynn─ů zawart─ů w preparacie jest hydroksyzyna chlorowodorku.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
20.03.2024
Jak leczy─ç depresj─Ö dwubiegunow─ů? Czym jest ChAD?
Jak leczy─ç depresj─Ö dwubiegunow─ů? Czym jest ChAD?

Depresja dwubiegunowa jest chorob─ů┬áo pod┼éo┼╝u psychicznym, w dzisiejszych czasach coraz cz─Ö┼Ťciej diagnozowan─ů. Jest wymieniana jako druga (co do cz─Östo┼Ťci) przyczyna niezdolno┼Ťci do pracy z powod├│w psychiatrycznych. Jakie s─ů przyczyny depresji dwubiegunowej? Jak wygl─ůda jej diagnozowanie i leczenie?

Artykuł
27.03.2024
Choroba afektywna jednobiegunowa ÔÇô czym jest i jak j─ů leczy─ç?
Choroba afektywna jednobiegunowa ÔÇô czym jest i jak j─ů leczy─ç?

Choroba afektywna jednobiegunowa, znana r├│wnie┼╝ jako zaburzenie depresyjne nawracaj─ůce, to zaburzenie nastroju charakteryzuj─ůce si─Ö nawracaj─ůcymi okresami depresji. W przeciwie┼ästwie do choroby afektywnej dwubiegunowej, osoby cierpi─ůce na t─Ö dolegliwo┼Ť─ç nie do┼Ťwiadczaj─ů epizod├│w maniakalnych ani hipomaniakalnych.

Artykuł
20.03.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!