Bioxetin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 09.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Bioxetin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Bioxetin jest doustnym lekiem przeciwdepresyjnym z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Substancją aktywną zawartą w preparacie jest fluoksetyna.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Bioxetin

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Bioxetin
Substancje czynne Fluoxetinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki
Dawki
  • 20 mg (Tabletki)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Bioxetin

Substancja czynna: Fluoksetyna

Wskazania: Ciężka depresja; zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne; bulimia

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: W przypadku depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych dawka podtrzymująca to zazwyczaj 20 mg dziennie, nie należy przekraczać 60mg dziennie; w przypadku bulimii dawka podtrzymująca to 60 mg dziennie

Główne przeciwwskazania: Jednoczesne przyjmowanie leków z grupy inhibitorów monoaminooksydazy, niekontrolowana padaczka, nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu

Główne działania niepożądane: Objawy nadwrażliwości, jadłowstręt, suchość jamy ustnej, zmiana smaku, nudności i wymioty, biegunka, zaburzenia snu, bóle i zawroty głowy, niewyraźne widzenie, drgawki, uczucie senności i zmęczenia lub euforia, drżenia i skurcze mięśni, bóle mięśni i stawów, łysienie, u mężczyzn - problemy z erekcją oraz orgazmem, myśli i zachowania samobójcze

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Bioxetin - Cena, refundacja

Lek Bioxetin znajduje się na liście leków refundowanych. Cena może rożnić się w zależności od opakowania.

  • Bioxetin (20 mg tabletki 30 szt.) - cena wynosi ok. 19 zł i w przypadku refundacji ok. 10 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Bioxetin?

Bioxetin jest lekiem wskazanym w terapii epizodów ciężkiej depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz w przypadku bulimii jako uzupełnienie leczenia psychologicznego. Substancja czynna preparatu - Fluoksetyna należy do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Jaki jest mechanizm działania leku Bioxetin?

Fluoksetyna będąca substancją czynną preparatu Bioxetin należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).


Lek podnosi poziom serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym poprzez hamowanie jego zwrotnego transportu do komórek nerwowych.

Jaki jest skład leku Bioxetin?

Lek Bioxetin zawiera w każdej tabletce 20 mg fluoksetyny.


Substancjami pomocniczymi są: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian.

Jak stosowa─ç lek Bioxetin?

Tabletki Bioxetin stosuje się doustnie, w dawce pojedynczej lub podzielonej. Lek można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich, ponieważ pokarm nie wpływa na wchłanianie substancji z przewodu pokarmowego.

Fluoksetyna metabolizowana jest w wątrobie, a usuwana jest z organizmu przez nerki. Stężenie docelowe substancji leczniczej osiągane jest po około 4 do 5 tygodni leczenia. Bioxetin ma długi okres półtrwania co powoduje, że substancja aktywna utrzymuje się w organizmie 6 tygodni po zakończeniu przyjmowania preparatu.

Jak dawkować lek u osób dorosłych?

W przypadku leczenia epizodu depresyjnego zalecana dawka preparatu Bioxetin to 20 mg na dobę, nie należy przekraczać dawki 60mg na dobę. W ciągu 3-4 tygodni po rozpoczęciu leczenia należy ponownie skonsultować się z lekarzem w celu oceny skuteczności lub ewentualnej modyfikacji dawkowania preparatu Bioxetin. Leczenie pierwszego epizodu dużej depresji powinno trwać co najmniej 6 miesięcy.

W przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych leczenie rozpoczyna się od 20 mg na dobę, dawka maksymalna to 60 mg na dobę. Po 10 tygodniach należy ponownie ocenić działanie preparatu Bioxetin, w przypadku braku odpowiedzi należy rozważyć zakończenie terapii.

Zalecana dawka preparatu Bioxetin podczas leczenia bulimii wynosi 60 mg na dobę.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Nie zaleca się stosowania wyrobu medycznego Bioxetin u osób poniżej 18 roku życia z powodu zwiększonego ryzyka wystąpienia myśli i zachowań samobójczych, stanów maniakalnych oraz wzrostu agresji. W badaniach klinicznych na grupie dzieci leczonych fluoksetyną zaobserwowano wolniejszy przyrost masy ciała i wzrostu.

Nieletni mogą przyjmować Bioxetin wyłącznie w przypadku, gdy lekarz stwierdzi znaczącą przewagę korzyści z leczenia nad możliwymi skutkami ubocznymi.

Przyjmowanie preparatu przez osoby starsze

U osób starszych konieczne jest zachowanie wzmożonej ostrożności podczas zwiększania dawki preparatu. Nie zaleca się przekraczania dawki 40 mg na dobę.

Jaka jest maksymalna dawka dobowa?

Maksymalna dobowa dawka produktu, której nie należy przekraczać to 60 mg. Szczególną grupą pacjentów są także osoby z zaburzeniami funkcji wątroby. U tych chorych należy stosować mniejsze dawki lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami.

Odstawianie leku

Nie należy niespodziewanie przerywać leczenia preparatem Bioxetin, gdyż grozi to wystąpieniem objawów odstawiennych. Dawkę należy stopniowo obniżać na przestrzeni około 1-2 tygodni.

Najczęściej występujące objawy gwałtownego przerwania leczenia to: bóle i zawroty głowy, parestezje (nieprawidłowe odczuwanie bodźców), bezsenność, osłabienie lub pobudzenie i lęk. Powyższe objawy mogą utrzymywać się od kilku dni nawet do kilku miesięcy.

Jakie mog─ů by─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane produktu Bioxetin?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem preparatu Bioxetin występują najczęściej na początku leczenia, ich intensywność maleje z czasem.

Do działań niepożądanych farmaceutyku Bioxetin należą: nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie w postaci np. wysypki, świądu, obrzęku naczynioruchowego, zapalenia naczyń lub wstrząsu anafilaktycznego.

Wystąpić mogą także objawy ze strony przewodu pokarmowego takie jak: suchość jamy ustnej, zmiana smaku, nudności i wymioty, biegunka.

Możliwe są problemy ze snem, bóle i zawroty głowy, niewyraźne widzenie, ziewanie, uczucie senności i zmęczenia lub euforia, anoreksja, drżenia i skurcze mięśni lub drgawki, łysienie, zwiększenie potliwości, bóle mięśni i stawów, u mężczyzn - problemy z erekcją oraz orgazmem.

Podczas terapii, szczególnie na jej początku, istnieje ryzyko pojawienia się myśli i zachowań samobójczych. Z tego powodu w pierwszych tygodniach leczenia należy uważnie obserwować pacjentów. Szczególnie wnikliwie należy monitorować stan pacjentów poniżej 25 roku życia oraz osoby z myślami lub zachowaniami samobójczymi w wywiadzie.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania produktu Bioxetin?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Bioxetin jest nadwrażliwość na substancję aktywną - fluoksetynę lub substancje pomocnicze produktu - celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian.

Ze względu na ryzyko wystąpienia drgawek, preparat Bioxetin należy stosować z ostrożnością u pacjentów u których w przeszłości wystąpiły napady drgawkowe. Fluoksetyna jest przeciwwskazana u pacjentów z niekontrolowaną padaczką.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z epizodem manii w wywiadzie, w razie wystąpienia jej objawów należy natychmiast przerwać terapię za pomocą preparatu Bioxetin.

Interakcje z innymi lekami

Stosowanie fluoksetyny jest przeciwwskazane u pacjentów przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy (np. moklobemid, selegilina). Należy zachować dwutygodniowy odstęp po zakończeniu terapii nieodwracalnymi inhibitorami MAO oraz minimum 5 tygodni po zakończeniu leczenia fluoksetyną.

Preparatu Bioxetin nie powinno się równocześnie przyjmować razem z innymi lekami o działaniu serotoninergicznym (np. tryptany, tramadol), lekami metabolizowanymi przez izoenzym CYP2D6 (np. karbamazepina, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), z fenytoiną, solami litu. Przeciwwskazane jest również równoczesne spożywanie preparatów ziołowych z zielem dziurawca zwyczajnego.

Należy zachować ostrożność podczas terapii doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.

Bioxetin a alkohol

Podczas badań nie zaobserwowano zmiany stężenia fluoksetyny przy równoczesnym spożyciu alkoholu. Mimo tego nie zaleca się picia alkoholu w trakcie stosowania inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Bioxetin a ci─ů┼╝a

Lek Bioxetin może być stosowany w ciąży jedynie gdy korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu.

U noworodków, których matki przyjmowały lek w trzecim trymestrze ciąży lub przed porodem zaobserwowano częstsze występowanie drażliwości, drżenia, zmniejszenia napięcia mięśniowego, nieutulonego płaczu, problemów ze ssaniem lub snem. Wnioskuje się, że są to objawy serotoninergiczne lub odstawienne. Badania wskazują także na wzrost ryzyka przetrwałego nadciśnienia płucnego, wad serca i dużych naczyń u noworodka.

Bioxetin a karmienie piersi─ů

Substancje zawarte w preparacie Bioxetin przenikają do mleka kobiecego, powodując działania niepożądane u dziecka. Z tego powodu należy rozważyć przerwanie karmienia piersią podczas terapii. Gdy nie jest to możliwe, alternatywą może być stosowanie w okresie laktacji najniższej skutecznej dawki Bioxetin.

Bioxetin a p┼éodno┼Ť─ç

Fluoksetyna może mieć przemijający wpływ na jakość nasienia, jednak nie zaobserwowano negatywnego wpływu na płodność.

Bioxetin a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie opisano negatywnego wpływu fluoksetyny na zdolności psychomotoryczne, jednak przed rozpoczęciem wykonywania czynności stwarzających zagrożenie np. prowadzenie pojazdu lub obsługa maszyny, należy zapoznać się z indywidualną reakcją na lek.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Objawy przedawkowania leku

Przedawkowanie leku może objawiać się w postaci nudności i wymiotów, drgawek, zaburzeń świadomości, zaburzeń rytmu serca, zaburzeń oddechowych. Objawy te są zazwyczaj łagodne i bardzo rzadko prowadzą do zgonu.

Podczas zatrucia monitoruje się funkcje życiowe, stosuje się węgiel aktywny i leczenie objawowe. Nie istnieje dedykowane antidotum na zatrucie fluoksetyną.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Bioxetin, [online], dost─Öpna pod adresem:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/1076/characteristic

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Venlectine - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Venlectine - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Venlectine to kapsu┼éki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu, zawieraj─ůce substancj─Ö czynn─ů wenlafaksyn─Ö nale┼╝─ůc─ů do lek├│w z grupy SNRI, czyli inhibitor├│w zwrotnego wch┼éaniania serotoniny i noradrenaliny. Preparat ten nale┼╝y do lek├│w przeciwdepresyjnych, ale jest r├│wnie┼╝ stosowany w terapii uog├│lnionych zaburze┼ä l─Ökowych oraz w leczeniu l─Öku napadowego. Jego dzia┼éanie polega na zwi─Ökszeniu aktywno┼Ťci neuroprzeka┼║nik├│w w o┼Ťrodkowym uk┼éadzie nerwowym. Na rynku dost─Öpne s─ů r├│┼╝ne dawki leku: Venlectine 37,5 mg, Venlectine 75 mg oraz Venlectine 150 mg.Wyr├│b medyczny Venlectine jest dost─Öpny tylko i wy┼é─ůcznie na recept─Ö.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
17.04.2024
Arketis E recepta   recepta online z konsultacj─ů | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Arketis E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Arketis to lek z grupy selektywnych inhibitor├│w wychwytu zwrotnego serotoniny, przeznaczony do stosowania doustnego. Blokuje on wychwyt zwrotny serotoniny w szczelinie synaptycznej, prowadz─ůc do zwi─Ökszenia neuroprzeka┼║nictwa mi─Ödzy kom├│rkami nerwowymi. Preparat ten stosowany w leczeniu zaburze┼ä psychicznych.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
25.03.2024
Czy dieta ma wp┼éyw na depresj─Ö? Co warto je┼Ť─ç  choruj─ůc na zaburzenia depresyjne?
Czy dieta ma wp┼éyw na depresj─Ö? Co warto je┼Ť─ç, choruj─ůc na zaburzenia depresyjne?

Depresja jest zaburzeniem o pod┼éo┼╝u psychiatrycznym. Dotyczy oko┼éo 280 mln ludzi na ┼Ťwiecie, co stanowi 3,8% populacji og├│lno┼Ťwiatowej (dane ┼Üwiatowej Organizacji Zdrowia). Udowodniono, ┼╝e osoby spo┼╝ywaj─ůce du┼╝─ů ilo┼Ť─ç┬áprodukt├│w przetworzonych maj─ů oko┼éo 40% wi─Öksze szanse na rozwini─Öcie epizod├│w depresji. Czy dieta i depresja mog─ů by─ç powi─ůzane? Co je┼Ť─ç, ┼╝eby zapobiega─ç┬ádepresji i skuteczniej j─ů┬áleczy─ç?

Artykuł
09.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!