Zmiany zachowania
Wyróżnia się dwa podtypy anoreksji - typ restrykcyjny i bulimiczny.
Pacjent chorujący na anoreksję typu restrykcyjnego stara się jak najbardziej zredukować masę ciała i utrzymać ten stan. Ogranicza zarówno częstość, jak i ilość posiłków, unika produktów wysokokalorycznych, wykonuje wyczerpujące ćwiczenia fizyczne. Ponadto może stosować leki moczopędne, przeczyszczające czy prowokować wymioty. Występują świadome zachowania ograniczające jedzenie, możliwe jest stosowanie leków tłumiących łaknienie.
Dla typu bulimicznego poza ograniczaniem posiłków typowe jest regularne występowanie etapów objadania się. Tego typu epizod zazwyczaj kompensowany jest przez chorego czynnościami mającymi na celu zmniejszenie wchłaniania i wykorzystania pokarmu przez organizm tj. środki przeczyszczające czy moczopędne.
Co istotne, pacjenci chorujący na anoreksję często mają zaburzony obraz własnego ciała - uważają, że nie są wystarczająco szczupli i wciąż powinni bardziej schudnąć. Celem kontrolowania tego procesu często się ważą lub mierzą. Rozwija się silny lęk przed przybraniem na wadze.
W trakcje rozwoju choroby dochodzi do spadku koncentracji, chorzy mają trudności ze skupieniem się, mogą być drażliwi. Charakterystyczna dla pacjentów jest też depresja i zaburzenia lękowe, możliwe jest występowanie myśli samobójczych.
Fizyczne objawy anoreksji
Anoreksja wraz z czasem trwania choroby to nie tylko utrata masy ciała, ale i coraz większe wyniszczenie organizmu. Poza obniżeniem masy ciała dochodzi tu do zaniku mięśni i rozwoju obrzęków. Chorujący na anoreksję mają bladą, suchą, łuszczącą się skórę, którą niekiedy pokrywa charakterystyczny meszek (tzw. lanugo). Słabo tolerują zimno, miewają bóle brzucha.
Dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi i częstości akcji serca, omdleń, bólów i zawrotów głowy. Jeśli chory prowokuje wymioty, można zaobserwować powiększenie ślinianek, zmiany próchnicze zębów, może dojść również do rozwoju stanu zapalnego błony śluzowej żołądka i przełyku.
Ze względu na zaburzenia hormonalne związane z wyniszczeniem i nadmierną redukcją tkanki tłuszczowej u kobiet często obserwuje się zanik miesiączek. U mężczyzn może dochodzić do obniżenia libido i zaburzeń erekcji.
Zaburzenia hormonalne u chorych na anoreksję
U chorych na anoreksję obserwuje się zaburzenia funkcjonowania układu opioidowego i dopaminergicznego, które odpowiadają za regulację poziomu gonadoliberyny (GnRH) w organizmie. Trudno jednak stwierdzić czy te dysfunkcje są skutkiem, czy może przyczyną choroby. U pacjentów dochodzi także do nieprawidłowej produkcji noradrenaliny i serotoniny.
Ponadto chorzy prezentują zmiany w wydzielaniu hormonów układu pokarmowego oraz spadek produkcji leptyny (tzw. hormonu sytości). Zmienia się również poziom neuropeptydu Y - jego stężenie wzrasta w płynie mózgowo-rdzeniowym, a spada w surowicy. Neuropeptyd Y odpowiada m.in. za gromadzenie tkanki tłuszczowej, odczuwanie stresu i utrzymywanie rytmu dobowego.
W anoreksji dochodzi również do zmian poziomu i reakcji organizmu na grelinę (tzw. hormon głodu). Wzrost poziomu adiponektyny tłumaczy zwiększenie wrażliwości tkanek obwodowych na insulinę. Zaburzenia wydzielania insuliny również są obecne.
Zmiany w badaniach laboratoryjnych
W badaniach laboratoryjnych poza rozchwianiem poziomu hormonów (m.in. hormonów tarczycy, hormonów płciowych, hormonu wzrostu, insuliny) dochodzi do zaburzeń w poziomach elektrolitów czy anemii. Ponadto spada poziom białka we krwi.
Stany zagrożenia życia
Na skutek zaburzeń elektrolitowych u chorych na anoreksję może dojść do zaburzeń rytmu serca.
Częste prowokowanie wymiotów jest czynnikiem ryzyka rozwoju zespołu Boerhaavego (pęknięcie przełyku z towarzyszącym silnym bólem zamostkowym), którego konsekwencją może być m.in. zapalenie śródpiersia lub odma śródpiersia.
Anoreksja jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób natury psychiatrycznej. Bezpośrednią przyczyną śmierci mogą być liczne powikłania somatyczne, ale także samobójstwo.