Zentel - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Zentel opinie
Zentel to preparat stosowany doustnie w przypadku chorób wywołanych niektórymi robakami, np. w owsicy. Dostępne są dwie formy leku - tabletki i zawiesina. Kuracja lekiem trwa 3 dni.
Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę czy receptę online. Cena leku Zentel wynosi około 20 zł.
Nazwa preparatu | Zentel |
Substancje czynne | Albendazolum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Zentel
Wskazania: leczenie chorób wywołanych przez robaki wrażliwe na albendazol
Zastosowanie: doustne
Dawkowanie: 400 mg jednorazowo lub 3 dni z kolei
Główne przeciwwskazania: ciąża, podejrzenie ciąży, nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku
Główne działania niepożądane: ból głowy, zawroty głowy, biegunka oraz objawy z górnego odcinka przewodu pokarmowego
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Zentel - Cena, refundacja
Lek Zentel nie jest refundowany przez NFZ. Koszt preparatu jest zależny od rodzaju opakowania.
- Zentel (400 mg tabletka do rozgryzania i żucia 1 szt.) - cena wynosi ok. 21 zł
- Zentel (400 mg/20 ml zawiesina doustna 1 but. 20 ml) - cena wynosi ok. 22 zł
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.
Czym jest Zentel?
Zentel to preparat występujący w postaci tabletek do rozgryzania i żucia oraz w postaci zawiesiny doustnej. Jest wskazany w przypadku chorób wywołanych przez robaki wrażliwe na albendazol - substancję czynną preparatu. Preparat ten działa nie tylko na robaki i larwy, ale również na jaja pasożytów jelitowych.
Mechanizm działania
Preparat Zentel hamuje polimeryzację białka tubuliny u pasożyta, tym samym uniemożliwia wchłanianie przez niego glukozy i powoduje jego śmierć.
Mechanizm ten pozwala na usunięcie robaków, larw oraz jaj robaków.
Skład leku
Substancją czynną obu form leku Zentel jest albendazol, który jest odpowiedzialny za skuteczność leku.
W przypadku tabletek substancjami pomocniczymi są: laktoza, skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon, celuloza mikrokrystaliczna, laurylosiarczan sodu, żółcień pomarańczowa w postaci laku, sacharyna sodowa, stearynian magnezu, kompozycje smakowo-zapachowe (passiflory, waniliowa, pomarańczowa).
Z kolei w przypadku zawiesiny preparatu Zentel, substancjami pomocniczymi są: Krzemian magnezowo-glinowy, sól sodowa karboksymetylocelulozy, polisorbat 80, kwas benzoesowy, gliceryna, monolaurynian sorbitu, sorbinian potasu, kwas sorbowy, woda oczyszczona, sól sodowa sacharyny, emulsja antypieniąca 1510 oraz zapachy (pomarańczowy, waniliowy, owocowy z passiflory).
Jak stosować lek?
Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Przed zażyciem tabletki nie trzeba przeczyszczać przewodu pokarmowego, nie ma również potrzeby stosowania leku na czczo.
Preparat należy połknąć popijając wodą. W przypadku trudności z połykaniem tabletek można je rozkruszyć, rozgryźć lub żuć, popijając niewielką ilością wody. U dzieci i pacjentów, którzy mają trudności z połykaniem tabletek można stosować lek w postaci zawiesiny.
Zawartość opakowania
Lek Zentel stosuje się jednorazowo lub przez 3 dni w zależności od rodzaju zwalczanych pasożytów. Jedno opakowanie leku zawiera zazwyczaj jedną tabletkę. Gdy potrzebne są trzy tabletki Zentel należy zakupić 3 opakowania, aby dawkowanie leku Zentel było poprawne.
Skuteczność działania leku nie zawsze jest 100%. W przypadku niepowodzenia leczenia mimo zastosowania preparatu konieczne jest ponowne zastosowanie leku.
Jak dawkować lek u dorosłych?
Zalecane dawkowanie w przypadku obu form preparatu jest identyczne, zależne od etiologii choroby.
W przypadku gdy problem stanowią owsica, ankylostomatoza, nekatorioza, glistnica lub trichuroza, należy przyjąć jednorazowo dawkę 400 mg (jedną tabletkę lub 20 ml zawiesiny).
W przypadku tasiemczycy lub strongyloidozy należy przyjmować 20 ml zawiesiny lub jedną tabletkę (400 mg albendazolu) raz na dobę, przez trzy kolejne dni. Jeżeli leczenie nie powiodło się, należy je powtórzyć po upływie 3 tygodni.
Ewentualne zmiany dawkowania preparatu może zalecić jedynie lekarz.
Jak dawkować lek u dzieci?
Lek Zentel można stosować w leczeniu zarażeń robakami u dzieci, które również są narażone na różnego typu pasożyty. W przypadku dzieci zaleca się wybór leku Zentel w postaci zawiesiny doustnej.
U dzieci powyżej 2 lat chorych na owsicę, ankylostomatozę, nekatoriozę, glistnicę lub trichurozę należy jednorazowo zastosować 20 ml zawiesiny Zentel. W przypadku tasiemczycy lub strongyloidozy należy przyjmować 20 ml zawiesiny (400 mg albendazolu) raz na dobę, przez trzy kolejne dni.
Dawka maksymalna produktu
Brak informacji na temat dawki maksymalnej preparatu, nie należy przekraczać zalecanych powyżej dawek. Stosowanie leku Zentel w innych dawkach może być niebezpieczne.
Najczęstsze działania niepożądane
Znane źródła nie wspominają, by Zentel powodował częste objawy niepożądane. Jednak jak każdy lek może powodować działania niepożądane. Gdy skutki uboczne są bardzo uciążliwe należy zgłosić się do lekarza. Temat bezpieczeństwa stosowania leku jest omówiony w ulotce, poniżej przedstawione zostały skutki uboczne stosowania leku Zentel.
Niezbyt często (>1/1000, ból głowy , zawroty głowy, biegunka oraz objawy z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Rzadziej występujące działania niepożądane
Wśród rzadziej występujących działań niepożądanych zaobserwowano reakcje nadwrażliwości, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (dlatego zaleca się monitorowanie aktywności enzymów wątrobowych), rumień wielopostaciowy oraz zespół Stevensa-Johnsona.
Gdy podczas stosowania leku Zentel wystąpią działania niepożądane należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu leczenie.
Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Objawy przedawkowania
Źródła nie wymieniają konkretnych objawów przedawkowania leku. W takiej sytuacji należy zastosować leczenie objawowe i uzależnić je od stanu pacjenta oraz zaleceń krajowego ośrodka toksykologicznego.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
Leku Zentel nie można stosować u kobiet ciężarnych oraz w przypadku podejrzenia ciąży. Kuracje można rozpocząć po wykonaniu testu ciążowego, który wskazał wynik negatywny lub w ciągu 7 pierwszych dni od wystąpienia miesiączki.
Innym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Jeśli po przyjęciu preparatu zaobserwowane zostaną objawy nadwrażliwości, jak np. ciężkie reakcje skórne, należy zgłosić się do lekarza.
Nadwrażliwość ta może wynikać z obecności pozostałych składników leku Zentel, nie tylko z uwagi na substancję czynną. Dlatego jeśli kiedykolwiek u pacjenta stwierdzono uczulenie po zastosowaniu substancji pomocniczej wymienionej na opakowaniu leku, nie należy stosować leku Zentel.
Interakcje z innymi lekami
W przypadku jednoczesnego stosowania zawiesiny preparatu Zentel i prazykwantelu zaobserwowano wzrost stężenia metabolitu albendazolu.
W przypadku stosowania tabletek preparatu Zentel odnotowano wzrost stężenia jego aktywnego metabolitu przy jednoczesnym stosowaniu prazykwantelu, cymetydyny bądź deksametazonu. Z kolei takie substancje jak rytonawir, fenytoina, karbamazepina (leki stosowane w leczeniu padaczki) oraz fenobarbital mogą zmniejszać stężenia aktywnego metabolitu albendazolu w osoczu (sulfotlenku albendazolu).
Zentel a alkohol
Brak informacji na temat interakcji leku Zentel z alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.
Zentel a ciąża
Leku Zentel nie można stosować u kobiet ciężarnych oraz w przypadku podejrzenia ciąży. Kuracje można rozpocząć po wykonaniu testu ciążowego, który wskazał wynik negatywny lub w ciągu 7 pierwszych dni od wystąpienia miesiączki.
Zentel a karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania u kobiet leku Zentel w okresie karmienia piersią, chyba że potencjalne korzyści przewyższą ryzyko związane z leczeniem. Należy pamiętać jednak, że lek można włączyć po uzyskaniu ujemnego testu ciążowego lub w ciągu 7 pierwszych dni cyklu miesiączkowego.
Zentel a prowadzenie pojazdów mechanicznych
Nie zaobserwowano wpływu leku Zentel na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Bibliografia
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Zentel
- Zentel - Cena, refundacja
- Czym jest Zentel?
- Mechanizm działania
- Skład leku
- Jak stosować lek?
- Jak dawkować lek u dorosłych?
- Jak dawkować lek u dzieci?
- Dawka maksymalna produktu
- Najczęstsze działania niepożądane
- Rzadziej występujące działania niepożądane
- Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
- Objawy przedawkowania
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
- Interakcje z innymi lekami
- Zentel a alkohol
- Zentel a ciąża
- Zentel a karmienie piersią
- Zentel a prowadzenie pojazdów mechanicznych
- Bibliografia