Zentel - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 15.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Zentel - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Zentel to preparat stosowany w przypadku chorób wywołanych niektórymi robakami, np. w przypadku owsicy. Dostępne są dwie formy leku - tabletki i zawiesina.

Rozpocznij konsultacj臋 z Zentel

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Zentel
Substancje czynne Albendazolum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • Zawiesina doustna
  • Tabletki do rozgryzania i 偶ucia
Dawki
  • 400 mg/20 ml (Zawiesina doustna)
  • 400 mg (Tabletki do rozgryzania i 偶ucia)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Zentel

Substancja czynna: albendazol

Wskazania: leczenie chorób wywołanych przez robaki wrażliwe na albendazol

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 400 mg jednorazowo lub 3 dni z kolei

Główne przeciwwskazania: ciąża, podejrzenie ciąży, nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku

Główne działania niepożądane: ból głowy, zawroty głowy, biegunka oraz objawy z górnego odcinka przewodu pokarmowego

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Zentel - Cena, refundacja

Lek Zentel nie jest refundowany przez NFZ. Koszt preparatu jest zależny od rodzaju opakowania.

  • Zentel (400 mg tabletki do rozgryzania i żucia 1 szt.) - cena wynosi ok. 17 zł
  • Zentel (400 mg/20 ml zawiesina doustna 1 but. 20 ml) - cena wynosi ok. 26 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Zentel?

Zentel to preparat występujący w postaci tabletek do rozgryzania i żucia oraz w postaci zawiesiny doustnej. Jest wskazany w przypadku chorób wywołanych przez robaki wrażliwe na albendazol - substancję czynną preparatu. Preparat ten działa nie tylko na robaki i larwy, ale również na jaja pasożytów jelitowych.

Tabletki preparatu Zentel mają charakterystyczny owocowy zapach, są bladopomarańczowe, zaokrąglone i dwustronnie wypukłe. Z jednej strony są przedzielone kreską, a na drugiej stronie widnieje wytłoczony napis "ALB 400". Jedno opakowanie leku zawiera zazwyczaj jedną tabletkę. Gdy potrzebne są trzy tabletki Zentel należy zakupić 3 opakowania, aby dawkowanie leku Zentel było poprawne.

Mechanizm dzia艂ania

Preparat Zentel hamuje polimeryzację białka tubuliny u pasożyta, tym samym uniemożliwia wchłanianie przez niego glukozy i powoduje jego śmierć.

Mechanizm ten pozwala na usunięcie robaków, larw oraz jaj robaków.

Sk艂ad leku

Substancją czynną obu form leku Zentel jest albendazol, który jest odpowiedzialny za skuteczność leku.

W przypadku tabletek substancjami pomocniczymi są: laktoza, skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon, celuloza mikrokrystaliczna, laurylosiarczan sodu, żółcień pomarańczowa w postaci laku, sacharyna sodowa, stearynian magnezu, kompozycje smakowo-zapachowe (passiflory, waniliowa, pomarańczowa).

Z kolei w przypadku zawiesiny preparatu Zentel, substancjami pomocniczymi są: Krzemian magnezowo-glinowy, sól sodowa karboksymetylocelulozy, polisorbat 80, kwas benzoesowy, gliceryna, monolaurynian sorbitu, sorbinian potasu, kwas sorbowy, woda oczyszczona, sól sodowa sacharyny, emulsja antypieniąca 1510 oraz zapachy (pomarańczowy, waniliowy, owocowy z passiflory).

Jak stosowa膰 lek?

Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Przed zażyciem tabletki nie trzeba przeczyszczać przewodu pokarmowego, nie ma również potrzeby stosowania leku na czczo.

Preparat należy połknąć popijając wodą. W przypadku trudności z połykaniem tabletek można je rozkruszyć, rozgryźć lub żuć, popijając niewielką ilością wody. U dzieci i pacjentów, którzy mają trudności z połykaniem tabletek można stosować lek w postaci zawiesiny.

Lek Zentel stosuje się jednorazowo lub przez 3 dni w zależności od rodzaju zwalczanych pasożytów. Skuteczność działania leku nie zawsze jest 100%. W przypadku niepowodzenia leczenia mimo zastosowania preparatu konieczne jest ponowne zastosowanie leku.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Zalecane dawkowanie w przypadku obu form preparatu jest identyczne, zależne od etiologii choroby.

W przypadku gdy problem stanowią owsica, ankylostomatoza, nekatorioza, glistnica lub trichuroza, należy przyjąć jednorazowo dawkę 400 mg (jedną tabletkę lub 20 ml zawiesiny).

W przypadku tasiemczycy lub strongyloidozy należy przyjmować 20 ml zawiesiny lub jedną tabletkę (400 mg albendazolu) raz na dobę, przez trzy kolejne dni.

Jeżeli leczenie nie powiodło się, należy je powtórzyć po upływie 3 tygodni.

Ewentualne zmiany dawkowania preparatu może zalecić jedynie lekarz.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

Lek Zentel można stosować w leczeniu zarażeń robakami u dzieci, które również są narażone na różnego typu pasożyty. W przypadku dzieci zaleca się wybór leku Zentel w postaci zawiesiny doustnej.

U dzieci powyżej 2 lat chorych na owsicę, ankylostomatozę, nekatoriozę, glistnicęa lub trichurozę należy jednorazowo zastosować 20 ml zawiesiny Zentel. W przypadku tasiemczycy lub strongyloidozy należy przyjmować 20 ml zawiesiny (400 mg albendazolu) raz na dobę, przez trzy kolejne dni.

Dawka maksymalna produktu

Brak informacji na temat dawki maksymalnej preparatu, nie należy przekraczać zalecanych powyżej dawek. Stosowanie leku Zentel w innych dawkach może być niebezpieczne.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane

Znane źródła nie wspominają, by Zentel powodował częste objawy niepożądane. Jednak jak każdy lek może powodować działania niepożądane. Gdy skutki uboczne są bardzo uciążliwe należy zgłosić się do lekarza. Temat bezpieczeństwa stosowania leku jest omówiony w ulotce, poniżej przedstawione zostały skutki uboczne stosowania leku Zentel.

Niezbyt często (>1/1000, ból głowy , zawroty głowy, biegunka oraz objawy z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Rzadziej wyst臋puj膮ce dzia艂ania niepo偶膮dane

Wśród rzadziej występujących działań niepożądanych zaobserwowano reakcje nadwrażliwości, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (dlatego zaleca się monitorowanie aktywności enzymów wątrobowych), rumień wielopostaciowy oraz zespół Stevensa-Johnsona.

Gdy podczas stosowania leku Zentel wystąpią działania niepożądane należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu leczenie.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Źródła nie wymieniają konkretnych objawów przedawkowania leku. W takiej sytuacji należy zastosować leczenie objawowe i uzależnić je od stanu pacjenta oraz zaleceń krajowego ośrodka toksykologicznego.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Leku Zentel nie można stosować u kobiet ciężarnych oraz w przypadku podejrzenia ciąży. Kuracje można rozpocząć po wykonaniu testu ciążowego, który wskazał wynik negatywny lub w ciągu 7 pierwszych dni od wystąpienia miesiączki.

Innym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Jeśli po przyjęciu preparatu zaobserwowane zostaną objawy nadwrażliwości, jak np. ciężkie reakcje skórne, należy zgłosić się do lekarza. Nadwrażliwość ta może wynikać z obecności pozostałych składników leku Zentel, nie tylko z uwagi na substancję czynną. Dlatego jeśli kiedykolwiek u pacjenta stwierdzono uczulenie po zastosowaniu substancji pomocniczej wymienionej na opakowaniu leku, nie należy stosować leku Zentel.

Interakcje z innymi lekami

W przypadku jednoczesnego stosowania zawiesiny preparatu Zentel i prazykwantelu zaobserwowano wzrost stężenia metabolitu albendazolu.

W przypadku stosowania tabletek preparatu Zentel odnotowano wzrost stężenia jego aktywnego metabolitu przy jednoczesnym stosowaniu prazykwantelu, cymetydyny bądź deksametazonu. Z kolei takie substancje jak rytonawir, fenytoina, karbamazepina (leki stosowane w leczeniu padaczki) oraz fenobarbital mogą zmniejszać stężenia aktywnego metabolitu albendazolu w osoczu (sulfotlenku albendazolu).

Zentel a alkohol

Brak informacji na temat interakcji leku Zentel z alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Zentel a ci膮偶a

Leku Zentel nie można stosować u kobiet ciężarnych oraz w przypadku podejrzenia ciąży. Kuracje można rozpocząć po wykonaniu testu ciążowego, który wskazał wynik negatywny lub w ciągu 7 pierwszych dni od wystąpienia miesiączki.

Zentel a karmienie piersi膮

Nie zaleca się stosowania u kobiet leku Zentel w okresie karmienia piersią, chyba że potencjalne korzyści przewyższą ryzyko związane z leczeniem. Należy pamiętać jednak, że lek można włączyć po uzyskaniu ujemnego testu ciążowego lub w ciągu 7 pierwszych dni cyklu miesiączkowego.

Zentel a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Nie zaobserwowano wpływu leku Zentel na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Inni czytali r贸wnie偶

Depralin - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Depralin - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Depresja to choroba, kt贸ra wed艂ug szacunk贸w 艢wiatowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyka blisko 280 milion贸w os贸b na ca艂ym 艣wiecie. Podstaw臋 jej leczenia stanowi膮 leki przeciwdepresyjne. Depralin jest jednym z dost臋pnych na recept臋 preparat贸w, stosowanych w leczeniu depresji, zaburze艅 obsesyjno-kompulsywnych oraz zaburze艅 l臋kowych.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
14.02.2024
Alventa - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Alventa - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Alventa to lek stosowany w leczeniu zaburze艅 depresyjnych i l臋kowych. Zawiera wenlafaksyn臋 nale偶膮c膮 do grupy lek贸w SNRI, czyli selektywnie hamuj膮cych wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny. Jest dost臋pny na recept臋.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
17.02.2024
Cital - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Cital - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Cital to preparat nale偶膮cy do lek贸w przeciwdepresyjnych. Zawiera cytalopram, kt贸ry zaliczamy do grupy lek贸w zwanych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny. Jest dost臋pny na recept臋.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
16.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!