Seroxat - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 25.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Seroxat - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Seroxat to preparat farmaceutyczny zawierający paroksetynę, która posiada właściwości przeciwdepresyjne. Lek Seroxat jest stosowany w terapii depresji, zaburzeń lękowych, fobii społecznej i zespołu stresu pourazowego.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Seroxat

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Seroxat
Substancje czynne Paroxetini hydrochloridum Paroxetinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 20 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Seroxat

Substancja czynna: paroksetyna

Wskazania: zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenie lękowe z napadami lęku, fobia społeczna, zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenie stresowe pourazowe

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: od 20 mg do 60 mg na dobę, zależnie od wskazań

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki leku, jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO, jednoczesne stosowanie pimozydu

Główne działania niepożądane: nudności, zaburzenia seksualne

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Seroxat?

Lek Seroxat jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 75 zł za opakowanie 30 tabletek.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest lek Seroxat?

Seroxat to lek zawierający paroksetynę jako główny składnik. Paroksetyna jest lekiem przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym, stosowanym w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, fobia społeczna, zaburzenia lękowe i zaburzenie stresowe pourazowe. Lek ten działa poprzez wpływ na poziom serotoniny w mózgu, co może pomóc poprawić nastrój i zmniejszyć objawy lękowe u pacjentów.

Jaki jest skład leku Seroxat?

Każda tabletka leku Seroxat zawiera 20 mg paroksetyny oraz substancje pomocnicze takie jak:

 • rdzeń tabletki: wapnia wodorofosforan dwuwodny, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A),

 • składniki otoczki: Opadry White YS-1R-7003: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, Polisorbat 80.

Jaki jest mechanizm działania leku Seroxat?

Działanie leku Seroxat jest zależne od jego substancji aktywnej. Paroksetyna jest silnym i selektywnym inhibitorem zwrotnego wychwytu 5-hydroksytryptaminy (5-HT, serotoniny). Działanie przeciwdepresyjne paroksetyny oraz jej skuteczność w leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, fobia społeczna, zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenie stresowe pourazowe oraz zaburzenie lękowe z napadami paniki, wynikają głównie z jej zdolności do selektywnego hamowania zwrotnego wychwytu serotoniny przez neurony mózgowe.

Jak stosowa─ç lek Seroxat?

Zalecane jest przyjmowanie leku Seroxat rano, raz na dobę, w trakcie spożywania posiłku. Lek należy połykać bez rozgryzania.

Jak dawkować lek Seroxat u dorosłych?

Ciężki epizod depresji

Zalecaną dawką leku Seroxat jest 20 mg na dobę.

Na ogół, stan pacjenta zaczyna się poprawiać po jednym tygodniu przyjmowania leku Seroxat, ale z reguły zmiana staje się widoczna od drugiego tygodnia terapii.

Podobnie jak w przypadku pozostałych antydepresantów, dawkowanie należy zweryfikować i, jeśli to konieczne, dostosować w ciągu 3 do 4 tygodni od początku przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, następnie ponownie ocenić na podstawie wyników leczenia. U części pacjentów, u których reakcja na dawkę 20 mg jest niezadowalająca, możliwe jest zwiększenie dawki leku Seroxat stopniowo o 10 mg w zależności od reakcji pacjenta, aż do maksymalnej dawki 50 mg na dobę.

Pacjenci z depresją powinni być leczeni przez dostatecznie długi okres, minimum 6 miesięcy, aby zapewnić ustąpienie objawów.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne

Zalecaną dawką leku jest 40 mg na dobę.

Leczenie powinno być rozpoczynane od dawki 20 mg na dobę. Dawka może być stopniowo zwiększana o 10 mg, aż osiągnie się zalecaną dawkę. W przypadku, gdy po kilku tygodniach stosowania zalecanej dawki nie uzyskuje się pożądanej odpowiedzi na leczenie, niektórzy pacjenci mogą osiągnąć korzyści z dalszego stopniowego zwiększania dawki aż do maksymalnych 60 mg na dobę.

Osoby cierpiące na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne powinny być leczone przez odpowiednio długi okres, aby umożliwić ustąpienie objawów. Ten czas może wynosić kilka miesięcy lub być nawet dłuższy.

Zaburzenie lękowe z napadami lęku

Zalecaną dawką leku jest 40 mg na dobę.

Rozpoczęcie terapii lekiem Seroxat powinno nastąpić od dawki 10 mg na dobę, a którą później można stopniowo zwiększać o 10 mg w zależności od reakcji pacjenta na leczenie, aż do osiągnięcia zalecanej dawki.

Rozpoczęcie leczenia od niewielkiej dawki początkowej jest zalecane w celu minimalizacji ryzyka nasilenia objawów lęku napadowego, które, jak powszechnie wiadomo, mogą wystąpić na początku terapii.

Jeśli po kilku tygodniach stosowania zalecanej dawki obserwowana reakcja na leczenie jest niewystarczająca, niektórzy pacjenci mogą odnieść korzyść ze stopniowego zwiększenia dawki, aż do maksymalnej dawki 60 mg na dobę.

Pacjenci z zaburzeniem lękowym z napadami lęku powinni być leczeni dostatecznie długo, aby zapewnić ustąpienie objawów. Okres ten może trwać kilka miesięcy lub nawet dłużej

Fobia społeczna, zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenie stresowe pourazowe

W przypadkach fobii społecznej, zaburzenia lękowego uogólnionego i zaburzenia stresowego pourazowego zalecaną dawką leku jest 20 mg na dobę.

Jeśli po kilku tygodniach stosowania zalecanej dawki obserwowana odpowiedź na leczenie jest niezadowalająca, niektórzy pacjenci mogą odnieść korzyść ze stopniowego zwiększenia dawki o 10 mg, aż do maksymalnej dawki 50 mg na dobę.

Długoterminowa terapia powinna być regularnie oceniana.

Jak dawkowa─ç lek Seroxat u dzieci?

Paroksetyny nie powinno się stosować w leczeniu dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

U dzieci i młodzieży leczonych lekami przeciwdepresyjnymi zaobserowowano częściej zachowania samobójcze (próby samobójstwa i myśli samobójcze) oraz wrogość (przeważnie agresję, zachowania buntownicze i przejawy gniewu).

Jeżeli, na podstawie potrzeby klinicznej, zostanie jednak podjęta decyzja o leczeniu, pacjent powinien być uważnie obserwowany pod kątem wystąpienia objawów samobójczych.

Ponadto, brakuje długoterminowych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego produktu u pacjentów w starszym wieku, jeśli chodzi o wpływ na ich wzrost, dojrzewanie, rozwój poznawczy i rozwój zachowania.

Jak przebiega odstawienie leku Seroxat?

Nie powinno się nagle przerywać leczenia lekiem Seroxat. W przeprowadzonych badaniach klinicznych stosowano schemat stopniowego odstawiania leku, polegający na zmniejszaniu dobowej dawki paroksetyny co tydzień o 10 mg. W przypadku wystąpienia trudnych do zniesienia objawów po redukcji dawki lub zakończeniu terapii rozważa się powrót do wcześniej stosowanej dawki. Następnie lekarz może kontynuować proces stopniowego zmniejszania dawki leku, ale bardziej ostrożnie.

W trakcie wycofywania się z paroksetyny często pojawiają się symptomy odstawienia, zwłaszcza w przypadku niespodziewanego zaprzestania stosowania leku. Jednak obecność tych objawów nie implikuje, że paroksetyna jest uzależniająca lub wywołuje uzależnienie.

Prawdopodobieństwo pojawienia się działań niepożądanych w trakcie wycofywania się z leku zależy od różnych czynników, w tym długości trwania terapii, wielkości przyjmowanej dawki oraz tempa redukowania dawki.

Obserwowane były zawroty głowy, zaburzenia czucia (w tym parestezje, wrażenie wstrząsów elektrycznych, szum uszny), zaburzenia snu (w tym intensywne marzenia senne), pobudzenie lub lęk, nudności, drżenie, splątanie, pocenie się, ból głowy, biegunka, palpitacje, chwiejność emocjonalna, drażliwość, zaburzenia widzenia.

Zazwyczaj te symptomy są łagodne lub umiarkowane, choć u niektórych pacjentów mogą mieć charakter ciężki. Przeważnie pojawiają się w ciągu kilku dni od zaprzestania przyjmowania leku, ale istnieją bardzo rzadkie przypadki, gdzie takie objawy występowały u pacjentów, którzy pomylili się i nie wzięli swojej dawki leku przez nieuwagę.

Zwykle te symptomy ustępują samoistnie, przeważnie w okresie dwóch tygodni, jednak u niektórych osób mogą utrzymywać się przez dłuższy okres, trwając nawet 2-3 miesiące lub jeszcze dłużej.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane wywo┼éywane przez lek Seroxat?

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi obserwowanymi u pacjentów przyjmujących lek Seroxat są nudności i zaburzenia seksualne.

Do częstych skutków ubocznych zaliczyć można zwiększenie stężenia cholesterolu i zmniejszenie apetytu. Objawy psychiczne ujawniają się jako uczucie senności lub bezsenności, pobudzenia czy nieprawidłowych marzeń sennych - w tym koszmarów sennych.

Zaburzenia neurologiczne, mogące pojawić się w trakcie przyjmowania leku Seroxat to zawroty głowy, drżenie, ból głowy i zaburzenia koncentracji.

Często pojawiają się również zaburzenia widzenia w postaci niewyraźnego widzenia oraz ziewanie.

Objawy niepożądane wynikające z podrażnienia układu pokarmowego to zaparcia, biegunka, wymioty i suchość jamy ustnej.

Zdarzają się również objawy ogólne takie jak pocenie się, osłabienie i zwiększenie masy ciała.

Jakie s─ů rzadsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane wywo┼éywane przez lek Seroxat?

Pozostałe działania niepożądane związane z przyjmowaniem leku Seroxat można podzielić na:

 • niezbyt częste działania niepożądane: nieprawidłowe krwawienie (przeważnie dotyczące skóry i błon śluzowych, najczęściej w postaci wybroczyn), splątanie, omamy, objawy pozapiramidowe, rozszerzenie źrenic, tachykardia zatokowa, przemijające podwyższenie lub obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, niedociśnienie ortostatyczne, wysypka, świąd, zatrzymanie moczu, nietrzymanie moczu,

 • rzadkie działania niepożądane: hiponatremia, reakcje maniakalne, lęk, depersonalizacja, napady paniki, akatyzja, drgawki, zespół niespokojnych nóg, bradykardia, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, nieprawidłowe wytwarzanie mleka w postaci mlekotoku, hiperprolaktynemia, ból stawów, ból mięśni,

 • bardzo rzadkie działania niepożądane: trombocytopenia, reakcje alergiczne (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy), zespół niewłaściwego wydzielania hormonu antydiuretycznego (ADH), zespół serotoninowy (objawiający się pobudzeniem, splątaniem, poceniem się, omamami, hiperrefleksją, miokloniami, dreszczami, tachykardią i drżeniem), ostra jaskra, szumy uszne, krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia czynności wątroby, ciężkie reakcje skórne (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka), nadwrażliwość na światło, priapizm, obrzęki obwodowe.

Warto podkreślić, że informacje o występowaniu objawów pozapiramidowych, takich jak dystonie ustno-twarzowe, były czasem zgłaszane przez pacjentów z równoczesnymi zaburzeniami ruchowymi lub osób, które przyjmowały leki neuroleptyczne.

Przemijające podwyższenie lub obniżenie ciśnienia tętniczego krwi zgłaszane było po leczeniu paroksetyną, zazwyczaj u pacjentów z wcześniej występującym nadciśnieniem lub lękiem.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego doradztwa i dalszych wskazówek dotyczących leczenia i ewentualnej modyfikacji terapii.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie specjalne ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci nale┼╝y zachowa─ç podczas stosowania leku Seroxat?

Samobójstwo, myśli samobójcze, pogorszenie stanu klinicznego

Depresja jest związana ze zwiększonym ryzykiem myśli samobójczych, samouszkodzeń i samobójstwa (zdarzenia związane z samobójstwem). To ryzyko utrzymuje się, dopóki nie wystąpi wyraźna remisja. W przypadku braku poprawy w pierwszych lub następnych tygodniach leczenia, pacjent powinien pozostawać pod ścisłą kontrolą, aż do czasu, kiedy wystąpi poprawa. Doświadczenie kliniczne wykazuje, że ryzyko samobójstwa może zwiększać się we wczesnym etapie powrotu do zdrowia.

Inne zaburzenia psychiczne, w leczeniu których stosuje się paroksetynę, mogą także być związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zdarzeń związanych z samobójstwem. Ponadto zaburzenia te mogą współwystępować z ciężkim epizodem depresyjnym. Z tego względu, podczas leczenia pacjentów z innymi zaburzeniami psychicznymi, należy zachować te same środki ostrożności jak w przypadku leczenia pacjentów z ciężkim epizodem depresji.

Pacjenci ze zdarzeniami związanymi z samobójstwem w wywiadzie lub ci, którzy przed rozpoczęciem terapii wykazywali znacznego stopnia nasilenie myśli samobójczych, są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia myśli samobójczych lub prób samobójczych i powinni podczas leczenia pozostawać pod ścisłą kontrolą.

Akatyzja, niepokój psychomotoryczny

Stosowanie paroksetyny może wiązać się z wystąpieniem objawów akatyzji, które manifestują się jako uogólnione uczucie niepokoju oraz nadmierne pobudzenie psychomotoryczne, co skutkuje trudnością w zachowaniu spokoju w pozycji siedzącej lub stojącej. Zwykle towarzyszy temu odczucie subiektywnego wyczerpania.

Zespół serotoninowy, złośliwy zespół neuroleptyczny

W rzadkich przypadkach w związku z leczeniem paroksetyną, szczególnie podczas stosowania w skojarzeniu z innymi lekami serotoninergicznymi i (lub) neuroleptykami, może rozwinąć się zespół serotoninowy lub objawy jak w złośliwym zespole neuroleptycznym. Ponieważ zespoły te mogą stanowić potencjalne zagrożenie życia, jeśli wystąpią należy przerwać leczenie paroksetyną i rozpocząć objawowe leczenie wspomagające.

Mania

Podobnie jak w przypadku wszystkich leków przeciwdepresyjnych, należy ostrożnie stosować paroksetynę u pacjentów z manią w wywiadzie. Należy przerwać leczenie paroksetyną u każdego pacjenta, u którego rozpoczyna się faza maniakalna.

Niewydolność nerek lub wątroby

Zalecana jest ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub niewydolnością wątroby.

Cukrzyca

Leczenie pacjentów z cukrzycą selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI) może zmieniać stopień kontroli stężenia glukozy we krwi. Dawkowanie insuliny
i (lub) doustnych leków przeciwcukrzycowych może wymagać dostosowania.

Padaczka

Podobnie jak w przypadku innych leków przeciwdepresyjnych, należy zachować ostrożność podczas stosowania paroksetyny u pacjentów z padaczką.

Napady drgawkowe

U osób leczonych paroksetyną częstość występowania napadów drgawkowych jest mniejsza niż 0,1%. Lek należy odstawić u każdego pacjenta, u którego wystąpił napad drgawkowy.

Leczenie elektrowstrząsami

Doświadczenie kliniczne dotyczące równoczesnego stosowania produktu Seroxat i leczenia elektrowstrząsami jest bardzo małe.

Jaskra

Paroksetyna, podobnie jak pozostałe leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, może powodować rozszerzenie źrenic i dlatego należy zachować ostrożność stosując paroksetynę u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania lub jaskrą w wywiadzie.

Zaburzenia serca

U pacjentów z zaburzeniami serca należy zachować zwykłe środki ostrożności.

Hiponatremia

Zmniejszenie stężenia sodu w osoczu obserwowano rzadko, głównie u osób starszych. Należy zachować środki ostrożności u pacjentów z ryzykiem hiponatremii, np. z powodu jednocześnie stosowanych leków i marskości wątroby. Hiponatremia zazwyczaj ustępuje po odstawieniu paroksetyny.

Krwawienia

Istnieją doniesienia o nieprawidłowościach polegających na krwawieniach w obrębie skóry, takich jak wybroczyny i plamica, podczas stosowania leków z grupy SSRI. Opisywano również krwawienia z przewodu pokarmowego. U pacjentów w podeszłym wieku ryzyko krwawienia może być zwiększone.

Należy zachować ostrożność u pacjentów jednocześnie przyjmujących leki z grupy SSRI z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, lekami wpływającymi na czynność płytek krwi lub innymi lekami zwiększającymi ryzyko krwawienia, jak również u pacjentów z krwawieniami w wywiadzie lub stanami, które mogą predysponować do wystąpienia krwawienia.

Jak objawia si─Ö przedawkowanie leku Seroxat?

Dostępne dane dotyczące przedawkowania świadczą o szerokim marginesie bezpieczeństwa paroksetyny. Na podstawie doświadczenia dotyczącego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Seroxat, oprócz typowych działań niepożądanych stwierdzano: gorączkę oraz mimowolne skurcze mięśni.

Na ogół pacjenci powracali do zdrowia bez poważnych następstw po zażyciu dawek do 2000 mg samej paroksetyny. Śpiączka i zmiany w badaniu elektrokardiograficznym zdarzały się rzadko, a przypadki zgonów występowały wyjątkowo rzadko i najczęściej w sytuacjach, gdy paroksetynę stosowano jednocześnie z innymi lekami psychotropowymi, w połączeniu z alkoholem lub bez jego udziału.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Seroxat?

Stwierdzona nadwrażliwość na paroksetynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą stanowi przeciwwskazanie do przyjmowania leku Seroxat.

Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie paroksetyny z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO). W wyjątkowych okolicznościach linezolid (antybiotyk, który jest odwracalnym nieselektywnym inhibitorem MAO) można podać w skojarzeniu z paroksetyną pod warunkiem, że możliwe jest prowadzenie ścisłej kontroli objawów zespołu serotoninowego i monitorowanie ciśnienia tętniczego.

Leczenie paroksetyną może być rozpoczęte:

 • 2 tygodniach po zaprzestaniu stosowania inhibitorów MAO nieodwracalnych lub,

 • co najmniej po 24 godzinach od zakończenia stosowania odwracalnych inhibitorów MAO (na przykład moklobemidu, linezolidu, chlorku metylotioniny).

Co najmniej jeden tydzień powinien upłynąć od przerwania leczenia paroksetyną do rozpoczęcia leczenia którymkolwiek inhibitorem MAO.

Nie zaleca się łączenia paroksetyny z tiorydazyną, ponieważ, podobnie jak inne leki, które hamują działanie enzymu wątrobowego CYP450 2D6, paroksetyna może prowadzić do wzrostu stężenia tiorydazyny we krwi. Samo stosowanie tiorydazyny może wydłużyć odstęp QTc i może powodować poważne zaburzenia rytmu serca, takie jak torsades de pointes oraz nagła śmierć.

Nie należy stosować paroksetyny jednocześnie z pimozydem.

Jakie s─ů interakcje leku Seroxat z innymi lekami?

Leki serotoninergiczne

Podobnie jak w przypadku innych selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, jednoczesne podawanie paroksetyny i leków serotoninergicznych, może prowadzić do wystąpienia objawów związanych z działaniem serotoniny, zespołu serotoninowego.

Konieczne jest zachowanie ostrożności i ścisła kontrola podczas skojarzonego leczenia paroksetyną i lekami serotoninergicznymi (takimi jak L-tryptofan, tryptany, tramadol, linezolid, chlorek metylotioniny (błękit metylenowy) leki z grupy SSRI, lit, petydyna i preparaty zawierające ziele dziurawca – Hypericum Perforatum).

Należy również zachować ostrożność podczas stosowania fentanylu w znieczuleniu ogólnym lub w leczeniu przewlekłego bólu. Leki nazywane inhibitorami monoaminooksydazy i paroksetyna nie powinny być stosowane jednocześnie z uwagi na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.

Pimozyd

Jednoczesne stosowanie paroksetyny i pimozydu prowadzi do zwiększenia jego stężenia. Z uwagi na wąski zakres terapeutyczny tego leku i jego zdolność do wydłużania odstępu QT, przeciwskazane jest równoczesne przyjmowanie leku Seroxat i pimozydu.

Enzymy metabolizujące leki

Farmakokinetyka i metabolizm paroksetyny mogą być zaburzone przez indukcję lub hamowanie aktywności enzymów metabolizujących leki.

W przypadku podawania paroksetyny w skojarzeniu ze środkami hamującymi aktywność enzymów metabolizujących leki należy rozważyć stosowanie dawek paroksetyny mieszczących się w dolnym zakresie dawkowania.

Nie zachodzi potrzeba modyfikowania początkowej dawki produktu Seroxat, jeśli ma być on podawany jednocześnie z lekami indukującymi enzymy metabolizujące leki (na przykład karbamazepina, ryfampicyna, fenobarbital, fenytoina) lub z fozamprenawirem czy rytonawirem. Wszelkie zmiany dawki paroksetyny (po rozpoczęciu leczenia lub przerwaniu leczenia induktorem enzymów) powinny być dokonywane na podstawie oceny działania klinicznego paroksetyny (tolerancja i skuteczność).

Fozamprenawir, rytonawir

Z badań klinicznych wynika, że jednoczesne stosowanie fozamprenawiru lub rytonawiru w dawkach 700/100 mg dwa razy na dobę z paroksetyną w dawce 20 mg na dobę zmniejsza stężenie paroksetyny w osoczu o około 55%.

Procyklidyna

Codzienne podawanie paroksetyny powoduje znaczne zwiększenie stężenia procyklidyny w osoczu. Jeśli wystąpią objawy antycholinergiczne, dawkę procyklidyny należy zmniejszyć.

Doustne leki przeciwzakrzepowe

Może dochodzić do interakcji farmakodynamicznej między paroksetyną i doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Jednoczesne stosowanie paroksetyny i doustnych leków przeciwzakrzepowych może prowadzić do zwiększenia działania przeciwzakrzepowego i ryzyka krwawienia. Z tego powodu, podczas stosowania paroksetyny u pacjentów otrzymujących doustne leki przeciwzakrzepowe, należy zachować szczególną ostrożność.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i kwas acetylosalicylowy oraz inne środki przeciwpłytkowe

Jednoczesne stosowanie paroksetyny i NLPZ lub kwasu acetylosalicylowego może prowadzić do zwiększenia ryzyka krwawienia. Ostrożność zalecana jest u pacjentów stosujących selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny jednocześnie z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, lekami wpływającymi na czynność płytek krwi lub zwiększającymi ryzyko krwawienia (na przykład, gdy pacjent przyjmuje leki przeciwpsychotyczne atypowe, takie jak klozapina, pochodne fenotiazyny, większość trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, kwas acetylosalicylowy, NLPZ, inhibitory COX-2), jak i u pacjentów z krwawieniami w wywiadzie lub stanami, które mogą predysponować do wystąpienia krwawienia.

Czy mo┼╝na spo┼╝ywa─ç alkohol w trakcie stosowania leku Seroxat?

Choć paroksetyna nie zwiększa wywołanych przez alkohol zaburzeń sprawności psychicznej i motorycznej, to nie należy spożywać alkoholu w trakcie przyjmowania leku Seroxat.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Seroxat w trakcie ci─ů┼╝y?

Badania epidemiologiczne sugerują, że istnieje potencjalne zwiększone ryzyko wystąpienia wrodzonych wad rozwojowych u płodów, zwłaszcza dotyczących układu sercowo-naczyniowego (na przykład ubytki w przegrodzie międzykomorowej lub przegrodzie międzyprzedsionkowej), w związku z przyjmowaniem paroksetyny w pierwszym trymestrze ciąży. Mechanizm tych zmian pozostaje nieznany.

Paroksetynę można używać w trakcie ciąży wyłącznie w przypadkach, gdy istnieją wyraźne medyczne wskazania do jej stosowania. Niemniej jednak zaleca się unikanie nagłego przerywania leczenia paroksetyną w trakcie ciąży.

Konieczna jest obserwacja noworodków, których matki kontynuowały przyjmowanie paroksetyny w późnym okresie ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, z uwagi na możliwe objawy: zespół zaburzeń oddechowych, sinica, bezdech, drgawki, niestabilność temperatura ciała, trudności w karmieniu, wymioty, hipoglikemia, hipertonia, hipotonia, hiperrefleksja, drżenie, drżączka ze zdenerwowania, drażliwość, letarg, stały płacz, senność i trudności ze snem.

Opisane symptomy mogą wynikać z działania serotoninergicznego lub być efektem zespołu odstawienia. W większości sytuacji komplikacje rozpoczynały się bezpośrednio lub w krótkim czasie (mniej niż 24 godziny) po porodzie.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Seroxat w trakcie karmienia piersi─ů?

Mała ilość paroksetyny jest wydzielana do mleka. W opublikowanych badaniach stężenie paroksetyny w surowicy niemowląt karmionych piersią było niewykrywalne (karmienie piersią.

Czy stosowanie leku Seroxat wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w mechanicznych?

Badania kliniczne wykazały, że stosowanie paroksetyny nie ma negatywnego wpływu na funkcje poznawcze i psychomotoryczne. Niemniej jednak, tak jak w przypadku wszystkich pozostałych leków wpływających na czynności psychiczne, pacjenci powinni być ostrożni podczas prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do żadnych roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Seroxat, [dost─Öp online listopad 2023], dost─Öpna w internecie:

http://chpl.com.pl/data_files/2013-09-18_seroxat_chpl_ws052_2013_09_12_clean.pdf

Indeks lek├│w mp.pl, [dost─Öp online luty 2024], dost─Öpny w internecie:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=4256

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Mirtagen E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Mirtagen E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Mirtagen to preparat nale┼╝─ůcy do grupy lek├│w antydepresyjnych.Mirtagen jest stosowany w leczeniu epizod├│w du┼╝ej depresji u doros┼éych.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
19.03.2024
Andepin E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Andepin E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Andepin zawiera substancj─Ö czynn─ů o nazwie fluoksetyna, kt├│ra jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy inhibitor├│w wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Andepin stosuje si─Ö w┬áleczeniu zaburze┼ä psychicznych, takich jak depresja, nerwica natr─Öctw czy bulimia. Lek ten jest dost─Öpny na┬árecept─Ö.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
25.03.2024
Linefor - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Linefor - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Linefor┬áto doustny lek stosowany┬áw leczeniu padaczki oraz uog├│lnionych zaburze┼ä l─Ökowych. Substancj─ů czynn─ů produktu jest pregabalina.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
04.12.2023
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!