Linefor Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Linefor - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Linefor to doustny lek stosowany w leczeniu padaczki oraz uogólnionych zaburzeń lękowych. Substancją czynną produktu jest pregabalina.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Linefor
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Linefor - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 04.12.2023
Nazwa preparatu Linefor
Substancje czynne Pregabalinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • kapsu┼éki twarde
Dawki
 • 25 mg (kapsu┼éki twarde)
 • 50 mg (kapsu┼éki twarde)
 • 75 mg (kapsu┼éki twarde)
 • 100 mg (kapsu┼éki twarde)
 • 150 mg (kapsu┼éki twarde)
 • 200 mg (kapsu┼éki twarde)
 • 225 mg (kapsu┼éki twarde)
 • 300 mg (kapsu┼éki twarde)

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Linefor

Czym jest Linefor?

Linefor to doustny lek, przeznaczony dla osób dorosłych w celu leczenia skojarzonych, częściowych napadów padaczkowych oraz uogólnionych zaburzeń lękowych.

Substancją czynną preparatu jest Pregabalina.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Pregabalina to pochodna kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), jednego z najważniejszych neuroprzekaźników hamujących czynność ośrodkowego układu nerwowego. Lek ma za zadanie blokować kanały wapniowe, tym samym zmniejsza aktywność komórek nerwowych, redukuje uwalnianie neurotransmiterów tj. serotonina, noradrenalina i dopamina oraz stabilizuje błony komórkowe.

Jaki jest skład leku?

Linefor występuje w postaci twardych kapsułek żelowych w następujących dawkach: 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg pregabaliny.

Do substancji pomocniczych zawartych w produkcie należą m.in.: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, żelatyna.

Jak stosować lek?

Linefor przyjmuje się doustnie, popijając dużą ilością wody. Pokarm nie ma wpływu na stopień wchłaniania pregabaliny z przewodu pokarmowego, w związku z tym lek można przyjmować razem lub niezależnie od posiłku.

Linefor ma potencjał uzależniający. Zgłaszano również przypadki wytworzenia się tolerancji na pregabalinę - zwiększenie zapotrzebowania na substancję czynną, gdyż dotychczasowa dawka przestała przynosić efekty. Z tego powodu podczas terapii konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego.

Ze względu na toksyczność pregabaliny na rozwijający się płód kobiety w wieku rozrodczym podczas terapii lekiem Linefor powinny stosować skuteczną antykoncepcję.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Zalecana dobowa dawka preparatu Linefor mieści się w przedziale od 150 do 600 mg przyjmowana w 2-3 dawkach podzielonych.

Niezależnie od wskazań terapię należy rozpocząć od 150 mg dziennie. Biorąc pod uwagę reakcję pacjenta, dawki można zwiększać w odstępach tygodniowych - najpierw do 300 mg, następnie maksymalnie do 600 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych.

U osób z zaburzeniami funkcji nerek dawkę leku Linefor należy modyfikować indywidualnie, zgodnie z prezentowanym przez chorego klirensem kreatyniny. U pacjentów poddawanych hemodializie konieczne jest zastosowanie dodatkowej dawki produktu po każdym czterogodzinnym zabiegu dializy.

Jak dawkować lek u dzieci?

Ze względu na brak odpowiednich badań klinicznych potwierdzających skuteczność oraz bezpieczeństwo leczenia preparat Linefor przeciwwskazany jest u osób poniżej 18 roku życia.

Jaka jest dawka maksymalna leku?

Maksymalna dawka produktu Linefor to 600 mg pregabaliny na dobę.

Jak odstawiać lek?

Lek należy odstawiać powoli, stopniowo zmniejszając dawkę przez okres minimum 7 dni.

Nagłe odstawienie zwiększa ryzyko wystąpienia objawów odstawiennych tj. bezsenność, bóle i zawroty głowy, nerwowość, lęk, depresja, drgawki (szczególnie u pacjentów leczonych z powodu padaczki), wzrost potliwości i objawy infekcji.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Linefor

Jakie są najczęstsze działania niepożądane?

Do najczęstszych działań niepożądanych leku Linefor zaliczamy: zawroty i bóle głowy, senność lub bezsenność, zmęczenie, zaburzenia świadomości, zmniejszenie ostrości i pola widzenia, euforię, splątanie, drażliwość, zaburzenia erekcji, zmniejszenie libido, wzrost apetytu i masy ciała, zaburzenia żołądkowo - jelitowe (wymioty, nudności, zaparcie, biegunka, wzdęcia), suchość jamy ustnej, kurcze mięśni, bóle stawowo- mięśniowe, obrzęki obwodowe.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Do innych działań niepożądanych preparatu Linefor należy: pojawienie się lub zaostrzenie niewydolności nerek (ustępujące po przerwaniu stosowania leku), drgawki (u pacjentów leczonych z powodu padaczki), zastoinowa niewydolność serca (u pacjentów z wcześniej występującymi problemami z układem krążenia), depresja ośrodka oddechowego (szczególnie w przypadku stosowania pregabaliny z innymi lekami działającymi depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy), zaparcia, niedrożność jelit (szczególnie podczas stosowania pregabaliny w skojarzeniu z opioidami), encefalopatia, uzależnienie od leku.

Stosowanie leku Linefor może wiązać się z ryzykiem pojawienia się myśli lub zachowań samobójczych, zwłaszcza na początku leczenia. Należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie u osób już leczonych psychiatrycznie i interweniować w przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian w zachowaniu.

Przedawkowanie leku Linefor

Podczas stosowania wyższych niż zalecane dawek leku Linefor istnieje ryzyko pojawienia się działań niepożądanych tj. senność, łagodne zaburzenia świadomości, rzadziej śpiączka, pobudzenie, niepokój, napady padaczkowe.

Nie istnieje swoista odtrutka na pregabalinę. W razie zatrucia należy stosować odpowiednie leczenie objawowe, w razie konieczności możliwe jest usunięcie leku za pomocą hemodializy.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Leku Linefor nie zależy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. W razie wystąpienia objawów nadwrażliwości, szczególnie pod postacią obrzęku naczynioruchowego tj. obrzęk twarzy, ust lub górnych dróg oddechowych należy niezwłocznie przerwać leczenie.

Lek przeciwwskazany jest u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Podczas stosowania preparatu Linefor mogą pojawić się zawroty głowy, zaburzenia ostrości widzenia, zmiany w polu widzenia, senność, splątanie, zaburzenia psychiczne lub utrata przytomności. Objawy te powodują wzrost ryzyka urazu u osób starszych, dlatego należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u pacjentów w podeszłym wieku.

Interakcje z innymi lekami

98% dostarczanej pregabaliny nie jest metabolizowane przez organizm, tylko wydalane z moczem w niezmienionej postaci. Nie ma ryzyka by metabolity leku Linefor i innych stosowanych równocześnie substancji leczniczych wchodziły ze sobą w interakcję.

Pregabalina może nasilać działanie leków wpływających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy tj. benzodiazepiny (np. lorazepam) czy opioidowe leki przeciwbólowe (np. oksykodon). Ich jednoczesne stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności oddechowej lub śpiączki.

Linefor a alkohol

Linefor może powodować nasilenie działania alkoholu etylowego. Z tego względu spożywanie wyrobów alkoholowych podczas terapii jest przeciwwskazane.

Linefor a ciąża

Nie przeprowadzono badań odnośnie wpływu preparatu Linefor na płód w czasie ciąży, jednak badania na zwierzętach wykazały toksyczne działanie leku. Stosowanie leku jest przeciwwskazane w okresie ciąży.

Aktywne seksualnie kobiety w młodym wieku, podczas terapii produktem Linefor powinny stosować skuteczną antykoncepcję.

Linefor a karmienie piersią

Pregabalina ma zdolność przenikania do mleka kobiecego. Niewiele jest danych dotyczących wpływu substancji czynnej na karmione piersią niemowlęta, jednak ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania leku Linefor w okresie karmienia.

Linefor a prowadzenie pojazdów

U pacjentów, u których lek Linefor wywołuje senność lub zawroty głowy nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługi maszyn w okresie przyjmowania leku.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Linefor

Substancja czynna: Pregabalina

Wskazania: Padaczka oraz uogólnione zaburzenia lękowe u dorosłych

Stosowanie: Doustne

Dawkowanie: Dawka minimalna 150 mg, dawka maksymalna 600 mg w 2-3 dawkach podzielonych

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciąża oraz okres karmienia piersią

Główne działania niepożądane: Zawroty i bóle głowy, senność, zmęczenie, zaburzenia świadomości, drażliwość, bezsenność, zaburzenia erekcji, zmniejszenie libido, wzrost apetytu i masy ciała, zaburzenia żołądkowo - jelitowe, bóle stawowo- mięśniowe, obrzęki obwodowe

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego Linefor, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/36294/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝