Linefor – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 09.02.2022

Linefor – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Linefor jest doustnym lekiem stosowanym w leczeniu padaczki oraz uogólnionych zaburzeń lękowych. Substancją czynną leku Linefor jest pregabalina.


Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Linefor

Linefor występuje w postaci twardych kapsułek żelowych w następujących dawkach: 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg.

Lek Linefor wskazany jest dla u osób dorosłych w celu leczenia skojarzonych, częściowych napadów padaczkowych oraz uogólnionych zaburzeń lękowych.

Zalecana dobowa dawka preparatu mieści się w przedziale od 150 do 600 mg, stosowana w dawkach podzielonych 2-3 razy dziennie. Terapię należy rozpocząć od 150 mg dziennie. Biorąc pod uwagę reakcje pacjenta na leczenie dawki można zwiększać w odstępach tygodniowych, najpierw do 300 mg, następnie maksymalnie do 600 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Jeśli wymagane jest przerwanie leczenia preparatem Linefor, należy stopniowo zmniejszać dawkę w okresie minimum tygodnia. Lek ma potencjał uzależniający, nie zaleca się nagłego odstawiania leku Linefor ze względu na możliwość wystąpienia objawów odstawiennych takich jak: bezsenność, bóle i zawroty głowy, nerwowość, lęk, depresja, drgawki (szczególnie u pacjentów leczonych z powodu padaczki), wzrost potliwości i objawy infekcji.

Preparat Linefor usuwany jest z organizmu przez nerki w niezmienionej formie. W przypadku stosowania leku u pacjentów w podeszłym wieku lub z niewydolnością nerek konieczne jest dostosowanie dawki w zależności od klirensu kreatyniny. Pregabalina  nie wiąże się z białkami osocza.

Pregabalina może być usunięta z krwi pacjenta podczas zabiegu hemodializy. U pacjentów przewlekle dializowanych dobowa dawka powinna być uzależniona od funkcji nerek. Po każdym czterogodzinnym zabiegu dializy zalecane jest podanie dodatkowej jednorazowej dawki leku Linefor

Lek Linefor można przyjmować wraz z pokarmem lub niezależnie od posiłków.

Możliwe działania niepożądane preparatu Linefor

Do najczęstszych działań niepożądanych leku Linefor zaliczamy: zawroty i bóle głowy, senność, zmęczenie, zaburzenia świadomości, zmniejszenie ostrości i pola widzenia, euforię, splątanie, drażliwość, bezsenność, zaburzenia erekcji, zmniejszenie libido, wzrost apetytu i masy ciała, zaburzenia żołądkowo - jelitowe (wymioty, nudności, zaparcie, biegunka, wzdęcia), suchość jamy ustnej, kurcze mięśni, bóle stawowo- mięśniowe, obrzęki obwodowe. 

Do innych działań niepożądanych preparatu Linefor należy pojawienie się lub zaostrzenie niewydolności nerek (ustępujące po przerwaniu stosowania leku), drgawki (u pacjentów leczonych z powodu padaczki), zastoinowa niewydolność serca (u pacjentów z wcześniej występującymi problemami z układem krążenia), depresja ośrodka oddechowego (szczególnie w przypadku stosowania pregabaliny z innymi lekami działającymi depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy), pojawienie się myśli i zachowań samobójczych, zaparć, niedrożność jelit (szczególnie podczas stosowania pregabaliny w skojarzeniu z opioidami), encefalopatia, uzależnienie od leku.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Ze względu na brak odpowiednich badań klinicznych potwierdzających skuteczność oraz bezpieczeństwo leczenia preparatem Linefor u pacjentów poniżej 18 roku życia nie zaleca się stosowania pregabaliny u dzieci i młodzieży.

Nie przeprowadzono badań odnośnie wpływu preparatu Linefor na płód w czasie ciąży, jednak badania na zwierzętach wykazały toksyczne działanie leku. Stosowanie leku jest przeciwwskazane w okresie ciąży. Aktywne seksualnie kobiety w młodym wieku przyjmujące lek powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Pregabalina przenika do mleka matki. Brak badań odnośnie wpływu pregabaliny na karmione piersią niemowlęta.

Terapia lekiem Linefor przeciwwskazana jest w okresie ciąży i karmienia piersią

Podczas stosowania preparatu Linefor mogą pojawić się zawroty głowy, zaburzenia ostrości widzenia, zmiany w polu widzenia, senność, splątanie, zaburzenia psychiczne lub utrata przytomności. Objawy te powodują wzrost ryzyka urazu u osób starszych, dlatego należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u pacjentów w podeszłym wieku.

Nie należy stosować preparatu Linefor w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu: pregabalina, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk. W razie wystąpienia objawów nadwrażliwości, szczególnie w postaci obrzęku naczynioruchowego tj. obrzęk twarzy, ust lub górnych dróg oddechowych należy niezwłocznie przerwać leczenie preparatem Linefor.

Należy zachować szczególna ostrożność stosując preparat Linefor jednocześnie z lekami opioidowymi ze względu na podwyższone ryzyko depresji ośrodka oddechowego.

Preparat Linefor może powodować nasilenie działania alkoholu etylowego oraz lorazepamu.

U pacjentów, u których lek Linefor wywołuje senność lub zawroty głowy nie zaleca się prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn w okresie przyjmowania leku.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Linefor

Substancja czynna: Pregabalina

Wskazania: Padaczka oraz uogólnione zaburzenia lękowe u dorosłych

Stosowanie: Doustne

Dawkowanie: Dawka minimalna 150 mg, dawka maksymalna 600 mg w 2-3 dawkach podzielonych

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciąża oraz okres karmienia piersią

Główne działania niepożądane: Zawroty i bóle głowy, senność, zmęczenie, zaburzenia świadomości, drażliwość, bezsenność, zaburzenia erekcji, zmniejszenie libido, wzrost apetytu i masy ciała, zaburzenia żołądkowo - jelitowe, bóle stawowo- mięśniowe, obrzęki obwodowe

Inni czytali również

Escapelle czy EllaOne? Który specyfik wybrać?

Escapelle czy EllaOne? Który specyfik wybrać?

Antykoncepcja awaryjna tzw. ‘’tabletka dzień po’’ przeznaczona jest do stosowania po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku gdy zastosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła. Należy pamiętać, że tabletki te nie są tym samym co tabletki wczesnoporonne! Tabletka dzień po zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki, kiedy preparaty wczesnoporonne służą do przerywania istniejącej już ciąży. Oba preparaty nie są przeznaczone do stosowania u osób poniżej 18 roku życia. Produkt ten należy stosować sporadycznie i nie powinien on zastępować innych, regularnych metod antykoncepcji. Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka, jednak nie stuprocentowa. W przypadku wątpliwości, opóźnienia krwawienia miesięcznego o ponad 7 dni, nieprawidłowego krwawienia w przewidywanym czasie miesiączki lub objawów ciąży należy wykluczyć ciążę. Ważne jest by przed zastosowaniem któregokolwiek z preparatów wykonać test ciążowy.W Polsce aktualnie dostępne są dwa preparaty służące jako antykoncepcja awaryjna: wyżej wspomniane Escapelle oraz EllaOne. Należy pamiętać iż preparaty Escapelle oraz EllaOne, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto podkreślić, że substancje zawarte w obu preparatach są całkowicie bezpieczne dla kobiet a nawet płodu, jeśli doszło już wcześniej do zapłonienia komórki jajowej. 

Artykuł
11.10.2021