Czy wirusowe zapalenie gardła jest zaraźliwe? Jak uniknąć choroby?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Czy wirusowe zapalenie gardła jest zaraźliwe? Jak uniknąć choroby?

Wirusy są najczęstszą przyczyną zapalenia gardła u dorosłych. Najczęściej do rozwoju zapalenia dochodzi w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Jak długo może trwać zapalenie gardła? Czy łatwo dochodzi do zarażenia? Jak skutecznie wyleczyć zapalenie gardła?


Spis treści

Objawy wirusowego zapalenia gardła

Wirusowe zapalenie gardła przebiega podobnie jak zapalenie o podłożu bakteryjnym, jednak objawy są tu zazwyczaj mniej nasilone.

Z reguły pacjenci skarżą się głównie na dokuczliwy ból gardła, któremu towarzyszyć może także ból głowy, mięśni i stawów. Gorączka jest tu niewielka, temperatura bywa również prawidłowa. Poza zapaleniem gardła występować może tu również zapalenie spojówek, katar, kaszel i chrypka.

Zależnie od czynnika wywołującego infekcję, podczas wirusowego zapalenia gardła pacjenci obserwować mogą także objawy ze strony przewodu pokarmowego (biegunka), zmiany skórne - owrzodzenia błony śluzowej czy powiększenie węzłów chłonnych szyi.

Do infekcji o podłożu wirusowym należy także mononukleoza zakaźna. Na tę diagnozę lekarza może naprowadzić powiększenie śledziony oraz węzłów chłonnych.

Charakterystyczna jest także wysypka, występująca zwłaszcza po podaniu ampicyliny, amoksycyliny, rzadziej innego antybiotyku.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile trwa wirusowe zapalenie gardła?

Zapalenie gardła o podłożu wirusowym ustępuje samoistnie w ciągu tygodnia - zwykle są to 3 do 7 dni. Leczenie pozwala na złagodzenie objawów.

Leczenie wirusowego zapalenia gardła

Wirusowe zapalenie gardła leczy się przede wszystkim objawowo, warto zadbać również o odpoczynek. W przypadku podwyższenia temperatury ciała ważne jest intensywne nawadnianie organizmu.

Leczenie objawowe

Podstawą leczenia dolegliwości bólowych i gorączki jest zastosowanie paracetamolu lub preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. ibuprofen. Ważne jest jednak, by nie stosować ich prewencyjnie, gdy ból czy gorączka się jeszcze nie pojawiły, gdyż może to nawet wydłużyć czas występowania objawów.

W przypadku silnego bólu gardła można rozważyć przyjęcie deksametazonu (w dawce 0,6 mg/kg, maksymalnie 10 mg), co przyspieszy ustąpienie bólu.

Dostępne jest wiele preparatów do ssania, które wykazują działanie miejscowe. Pastylki zawierające substancje tj. lidokaina (np. tabletki Orofar) benzydamina (np. Neo-angin) czy salicylan choliny (Cholinex) działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przez co łagodzą dolegliwości i skracają czas choroby.

Innym sposobem na opanowanie objawów, a nawet skrócenie czasu ich trwania są preparaty z naturalnymi składnikami np. miodem i cytryną, jeżówką, wyciągiem z pelargonii afrykańskiej czy porostem islandzkim. Potwierdzoną skuteczność mają również preparaty złożone z cynkiem i wyciągi alkoholowe.

Jeśli wirusowe zapalenie gardła przebiega z objawami ze strony górnego układu oddechowego tj. katar, zatkany nos, zapalenie zatok, rozważyć można również zastosowanie leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok.

Korzystnie działa tu izotoniczny lub hipertoniczny roztwór NaCl (preparaty soli morskiej o stężeniu 2,5-3%) oraz substancje czynne tj. ksylometazolina (np. spray do nosa Xylorin), oksymetazolina, pseudoefedryna (np. Sudafed) czy sterydy (np. Metmin, Avamys). Podczas tego typu terapii bardzo ważne jest, by preparat stosować ściśle według wskazań, nie przekraczając maksymalnego czasu trwania kuracji.

Czy antybiotyki lub leki przeciwwirusowe pomogą w zapaleniu gardła?

W przypadku wirusowego zapalenia gardła nie powinno się stosować antybiotyków, gdyż nie mają one wpływu na czynnik wywołujący chorobę.

Antybiotyki dostępne są tylko na receptę (recepta online).

Zastosowanie leku przeciwwirusowego można rozważyć, jeśli przyczyną zapalenia gardła jest wirus opryszczki zwykłej typu 1 (Herpes simplex, HSV-1). W takim przypadku skuteczny będzie lek acyklowir (np. Heviran). W innych przypadkach, w tym w mononukleozie, zastosowanie leku przeciwwirusowego nie jest wskazane.

Czy łatwo zarazić się wirusowym zapaleniem gardła? Jak uchronić się przed wirusowym zapaleniem gardła?

Chory na wirusowe zapalenie gardła jest w stanie zarażać osoby z najbliższego otoczenia przez 1-2 dni przed rozwojem objawów do nawet 3 tygodni po zachorowaniu.

Często dochodzi do sytuacji, w której członkowie rodziny chorują jedna po drugiej - szacuje się, że u około 2/3 osób pozostających w domowym kontakcie z chorym również rozwinie się wirusowe zapalenie gardła.

Do rozwoju objawów wirusowego zapalenia gardła dochodzi zwykle w ciągu 1-6 dni od zakażenia.

Ryzyko rozwoju wirusowego zapalenia gardła zależne jest od wieku - najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 do 6 lat, wiek nastoletni predysponuje z kolei do częstszego rozwoju mononukleozy.

Do zarażenia chorobami zakaźnymi predysponują również wszelkie niedobory odporności (np. wrodzona dysfunkcja układu immunologicznego, leczenie immunosupresyjne, AIDS)

By ograniczyć ryzyko zakażenie warto zadbać o odpowiednią higienę rąk (zwłaszcza po kontakcie z chorym), zdrową i zbilansowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną.

Witamina C - czy zaleca się jej stosowanie?

Rozpoczęcie suplementacji witaminy C w okresie pierwszych objawów nie przynosi większych korzyści.

Jeśli suplementacja ma charakter regularny, istnieją przesłanki, że może ona skrócić okres choroby i nieco złagodzić objawy. Korzystne może być przyjmowanie witaminy C w okresie poprzedzającym podjęcie dużego wysiłku fizycznego w niskich temperaturach.

Należy pamiętać, że organizm ludzki nie jest w stanie magazynować witaminy C. Nadmiar substancji wydalany jest przez nerki, co stanowi dodatkowe obciążenie dla tego narządu. Wbrew pozorom samodzielne, niekontrolowane przyjmowanie witaminy C może mieć swoje negatywne konsekwencje zdrowotne.

Inni czytali również

Zovirax Duo E recepta   recepta online z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Zovirax Duo E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Zovirax Duo to preparat należący do grupy przeciwwirusowych leków do stosowania miejscowego.Zovirax Duo stosowany w leczeniu wczesnych objawów przedmiotowych i podmiotowych opryszczki warg, w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wrzodziejącej opryszczki.

Charakterystyka produktów leczniczych
23.02.2024
VaxigripTetra E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
VaxigripTetra E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

VaxigripTetra to szczepionka przeciwko grypie. Ze względu na zawartość czterech inaktywowanych szczepów wirusa, podanie szczepionki zwiększa skuteczność ochrony na zachorowanie. Preparat może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci, a do wykupienia szczepionki niezbędna jest recepta.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Leki na przeziębienie bez recepty. Jakie są dostępne opcje?
Leki na przeziębienie bez recepty. Jakie są dostępne opcje?

Objawy infekcji górnych dróg oddechowych są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu. Za większość z nich odpowiada przeziębienie. Symptomy tej choroby z powodzeniem można leczyć za pomocą leków bez recepty, takich jak ibuprofen, paracetamol czy pseudoefedryna. Które z nich mają potwierdzoną skuteczność?

Artykuł
12.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!