Przychodnie zamknięte w święta. Gdzie uzyskać pomoc? Jak radzą sobie Polacy w tym czasie?

Opublikowano 20.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Przychodnie zamknięte w święta   Gdzie uzyskać pomoc? Jak radzą sobie Polacy w tym czasie?

W Święta przychodnie POZ są zamknięte. Z najnowszego badania opinii zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Erecept.pl wynika, że co drugi Polak potrzebował (przynajmniej kilka razy w życiu) pilnej konsultacji lekarskiej w okresie świątecznym lub okołoświątecznym. 

Co drugi z rodaków chciał się wtedy zgłosić do lekarza z infekcją, przeziębieniem lub grypą (tak odpowiedziało 51 proc. badanych), a co piąty z zatruciem pokarmowym (23 proc.). Reszta potrzebowała konsultacji w związku ze skokami ciśnienia i złym samopoczuciem (23 proc.), silną reakcją alergiczną (17 proc.), sprawami ginekologiczno-urologicznymi (15 proc.). Gdzie się udać, gdy przychodnia w Święta jest zamknięta?


Spis treści

Przychodnie zamknięte. Gdzie Polacy szukają pomocy medycznej?

W dni świąteczne przychodnie POZ nie działają, ale Polacy nie mają przerwy w „chorowaniu”. Co zrobią, gdy w Święta, Sylwestra lub Nowy Rok będą musieli dostać się do lekarza, a przychodnia będzie zamknięta? 

Z badania opinii Erecept.pl wynika, że większość z nich pojedzie na SOR (tak odpowiedziało blisko 47 proc. ankietowanych) albo do placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (48 proc.). Część z nich skorzysta z teleporady dostępnej przez telefon lub online (blisko 15 proc.) a część będzie próbowała załatwić prywatną wizytę domową (13 proc.).

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Daleko czy blisko - jak daleko mają Polacy do NiŚOZ?

Jednym z problemów pacjentów bywa wykluczenie transportowe. Z danych Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu wynika, że do około 20 proc. miejscowości w Polsce nie dociera żaden transport publiczny. 

Mieszkańcy, którzy chcą się przemieszczać poza granice swojej wsi lub miasteczka, także do przychodni lekarskiej, zdani są na rower, własny samochód (o ile go mają) albo pomoc sąsiada (jeśli dysponuje pojazdem). 

Połowa Polaków przyznaje, że ma maksymalnie 10 km do najbliższego punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (tak odpowiedziało 51 proc. ankietowanych biorących udział w badaniu SW Research na zlecenie Erecept.pl). 

Co czwarty twierdzi jednak, że od takiej placówki medycznej dzieli go odległość pomiędzy 10 a 20 km, a co dziesiąty, że pomiędzy 20 a 40 km.


Wykluczenie komunikacyjne utrudnia uzyskanie pomocy medycznej?

Większość rodaków zdaje sobie sprawę, że wykluczenie komunikacyjne rośnie w Święta, gdy większość autobusów, busów czy pociągów PKP jeździ w bardzo ograniczonym zakresie. Polacy, którzy mieliby jechać w Święta na SOR lub do punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej wybraliby zatem – jako środek transportu – samochód (55 proc.), poprosiliby o podwiezienie sąsiada lub kogoś z rodziny (19 proc.), ewentualnie zdecydowaliby się na taksówkę (11 proc.).


Telemedycyna ratuje Polaków w sytuacjach awaryjnych

Polacy, zapytani jaką formę teleporady wybraliby w nagłej sytuacji w okresie okołoświątecznym, raczej nie zdecydowaliby się na TPK (Teleplatforma Pierwszego Kontaktu) prowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Taką opcję wybrałoby tylko 7 proc. ankietowanych. 

Co trzeci (ponad 30 proc.) wybrałby konsultację telemedyczną online lub przez telefon. Większość przyznała, że forma telekonsultacji nie ma znaczenia, najważniejsze, by móc szybko skonsultować się z lekarzem (tak odpowiedziało 44 proc.).

Gdzie do lekarza w Święta, Sylwestra, w nocy albo w weekend?

W przypadku przeziębienia, infekcji, gorączki, bólu brzucha i innych dolegliwości, które występują w dni świąteczne, w nocy lub w weekend (gdy przychodnia jest zamknięta), pacjent ma kilka opcji do wyboru: może udać się do najbliższej placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, które są otwarte całodobowo w weekendy i święta. 

Wizyta taka nie wymaga skierowania ani rezerwacji terminu, natomiast warto podkreślić, że pacjent w takiej placówce nie uzyska m.in. recepty na przedłużenie leczenia choroby przewlekłej.


Nie może też pójść do takiego punktu na wizytę „kontrolną” związaną z wcześniej rozpoczętym leczeniem.

Warto podkreślić, że wizyta na SOR powinna mieć uzasadnienie i występować tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. 

Pacjent, który nie ma możliwości dojazdu w święta do placówki stacjonarnej ani nie chce stać w poczekalni, może skorzystać z konsultacji telemedycznej. Podczas takiej konsultacji lekarz oceni jego stan zdrowia, przepisze odpowiednie leki, a w razie potrzeby wypisze e-zwolnienie lub e-skierowanie na dodatkowe badania. 

Podczas telekonsultacji lekarz może uznać, że istnieje potrzeba, by pacjent jednak udał się do placówki stacjonarnej.


Bibliografia

Badanie Opinii SW Research zrealizowane na zlecenie Erecept.pl w I połowie grudnia 2023 na reprezentatywnej grupie Polaków. Metodologia: Ominibus, N=800

Dane Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu opublikowane m.in. na portalu wyborcza.biz.pl w artykule Anny Zaleskiej pt.: „Albo jeździsz samochodem, albo masz problem. Oto mapa wykluczenia transportowego”.

https://wyborcza.biz/biznes/7,156481,29097363,albo-jezdzisz-samochodem-albo-masz-problem-oto-mapa-wykluczenia.html?disableRedirects=true

Inni czytali również

Badanie: Polska z najgorszym dostępem do antykoncepcji  Jaką wiedzę mają Polacy?
Badanie: Polska z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Jaką wiedzę mają Polacy?

Na początku roku ukazała się 6. edycja Atlasu Antykoncepcji na temat dostępu do antykoncepcji w 46 krajach europejskich. Polska, po raz kolejny, wypadła najgorzej w zestawieniu. Z tego powodu firma Erecept.pl postanowiła zapytać Polaków, jakie są, ich zdaniem, powody utrudnionego dostępu do antykoncepcji oraz jak można poprawić tę dostępność (m.in. dzięki konsultacjom telemedycznym).  

Artykuł
24.04.2024
Salbutamol WZF - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Salbutamol WZF - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Salbutamol WZF to krótkodziałający selektywny β2-adrenomimetyk stosowany w leczeniu astmy, skurczu oskrzeli i odwracalnych stanach skurczu dróg oddechowych. Jest to lek dostępny na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
18.02.2024
Betaserc - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Betaserc - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Betaserc 24 mg zawiera betahistynę jako substancję aktywną. Na co działa Betaserc i jak go stosować? Jakie są działania niepożądane?

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!