Podstawą profilaktyki infekcji intymnych jest odpowiednia higiena tych okolic. Pochwa oczyszcza się sama, nie należy jej myć bądź przepłukiwać, gdyż może to powodować zaburzenia w jej mikroflorze i prowadzić do infekcji intymnych.
Warto wybierać bezzapachowe produkty do kąpieli, które w mniejszym stopniu podrażniają wrażliwą błonę śluzową. Istotna jest odpowiednia ilość płynu do mycia okolic intymnych, nie należy używać go zbyt dużo - kropla o wielkości ziarnka grochu powinna być wystarczająca do zachowania odpowiedniej higieny.
Znaczenie ma również kierunek mycia okolic krocza. Krocze należy myć się od ujścia pochwy w kierunku odbytu, aby uniknąć przeniesienia bakterii w okolicę sromu.
Błędem jest próba całkowitego pozbycia się naturalnego zapachu okolic intymnych. Stosowanie mgiełek lub perfum w tym celu może spowodować podrażnienie, alergie, a nawet infekcję.
Należy przemywać wodą okolice intymne przed i po każdym stosunku płciowym. W ciągu kilku minut po odbyciu stosunku seksualnego należy oddać mocz.
Podczas miesiączki należy regularnie wymieniać podpaski i tampony - co minimum 4 godziny. Warto zrezygnować ze stosowania wkładek higienicznych, które mogą sprzyjać namnażaniu się bakterii.
Podczas golenia włosów łonowych należy zachować szczególną ostrożność, najlepiej używać żelu lub pianki do golenia. Maszynka do golenia powinna należeć tylko i wyłącznie do jednej osoby, nie należy dzielić się przedmiotami tego typu. W przypadku maszynek wielorazowych, należy je każdorazowo zdezynfekować przed goleniem. Włosy należy golić zgodnie z kierunkiem ich wzrostu - zapobiega to zacięciom i mikrouszkodzeniom, które mogą być przyczyną zakażenia.