NuvaRing - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 09.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

NuvaRing - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

NuvaRing jest dwuskładnikowym, hormonalnym preparatem antykoncepcyjnym w postaci dopochwowego systemu terapeutycznego. Do substancji czynnych należą tu etonogestrel oraz etynyloestradiol, które uwalniane są w stałej dawce przez całą dobę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z NuvaRing

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu NuvaRing
Substancje czynne Etonogestrelum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • system terapeutyczny dopochwowy
Dawki
  • (0,12 mg + 0,015 mg)/24 h (system terapeutyczny dopochwowy)
  • (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h (system terapeutyczny dopochwowy)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku NuvaRing

Substancja czynna: Etonogestrel i etynyloestradiol

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Krążek dopochwowy

Dawkowanie: 1 krążek na 3 tygodnie, później 7 dni przerwy

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo zatorowej (oporność na białko C lub S, niedobór antytrombiny III, rozległa operacja związana z długotrwającym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych); Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby

Główne działania niepożądane: zapalenie pochwy, upławy, bolesne miesiączkowanie, bóle w obrębie miednicy, tkliwość piersi, depresja, zmniejszenie popędu płciowego, bóle głowy, migreny, bóle brzucha, nudności, zwiększenie masy ciała, trądzik. Do rzadziej występujących działań niepożądanych możemy zaliczyć zawroty głowy, zaburzenia widzenia, uderzenia gorąca, wzdęcia, biegunka.

Oprócz leku NuvaRing, na platformie Erecept jest także dostępna recepta online na Evra (plastry antykoncepcyjne),Novynette, Yasminelle i wiele innych.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

NuvaRing - Cena, refundacja

Lek NuvaRing nie jest objęty refundacją. Koszt preparatu różni się w zależności od rodzaju opakowania.

  • NuvaRing (0,12 mg + 0,015 mg/24 h system terapeutyczny dopochwowy 1 szt. + aplikator) - cena wynosi ok. 69 zł
  • NuvaRing (0,12 mg + 0,015 mg/24 h system terapeutyczny dopochwowy 3 szt. + aplikator) - cena wynosi ok. 179 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku NuvaRing

Czym jest NuvaRing?

NuvaRing to dwuskładnikowy, hormonalny preparat antykoncepcyjny w postaci dopochwowego systemu terapeutycznego - dopochwowego elastycznego krążka. Jest to wygodna do stosowania, nowoczesna alternatywa w stosunku do obecnych na rynku tradycyjnych tabletek oraz plastrów. Produkt wskazany jest dla kobiet od 18 do 40 r.ż., nie należy stosować go przed wystąpieniem pierwszej miesiączki oraz po menopauzie.

W swoim składzie NuvaRing zawiera etonogestrel oraz etynyloestradiol uwalniane w stałej dawce przez całą dobę.

Należy pamiętać, iż preparat NuvaRing, podobnie jak inne dopochwowe czy doustne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jaki jest mechanizm działania leku?

NuvaRing jest dwuskładnikowym preparatem antykoncepcyjnym, zawierającym komponentę gestagenową - etonogestrel oraz estrogenową - etynyloestradiol. Wspólne działanie obu substancji blokuje uwalnianie gonadotropin przez przysadkę i tym samym hamuje wystąpienie owulacji. Jest to główny mechanizm zapobiegania ciąży podczas stosowania złożonej antykoncepcji hormonalnej.

Skuteczność antykoncepcyjna dopochwowego systemu terapeutycznego NuvaRing w niczym nie odbiega od skuteczności doustnych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych czy plastrów. Wskaźnik Pearla wynosi tu 0,96. Niezmiernie ważne jest jednak ścisłe przestrzeganie harmonogramu leczenia, gdyż każda jego modyfikacja może skutkować osłabieniem efektu antykoncepcyjnego.

Pod pewnymi względami dopochwowy system terapeutyczny zyskuje przewagę nad tradycyjnymi dwuskładnikowymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Dostarcza on do organizmu mniejszą dawkę substancji czynnych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Nie przechodzi przez przewód pokarmowy, co sprawia, że jest bezpieczniejszy dla żołądka i jelit oraz nie obciąża wątroby. Nie trzeba również pamiętać o jego codziennym stosowaniu, co jest wygodniejsze i zmniejsza ryzyko popełnienia błędu.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jaki jest skład leku?

Opakowanie produktu NuvaRing może zawierać jeden dopochwowy system terapeutyczny, wtedy jego cena kształtuje się w granicy 50 zł lub trzy systemy, wtedy kosztuje około 150 zł. Dostępne są także opakowania zawierające specjalny aplikator ułatwiający założenie pierścienia.

Jeden krążek NuvaRing zawiera 11,7 mg etonogestrelu i 2,7 mg etynyloestradiolu. Przez okres 3 tygodni uwalnia on do organizmu średnio 0,120 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę.

Wśród substancji pomocniczych zawartych w leku Ginoring wyróżniamy m.in.: etylenu winylu kopolimer, octanu winylu kopolimer, magnezu stearynian.

Jak stosować NuvaRing?

System dopochwowy NuvaRing jest elastycznym, przezroczystym i bezbarwnym pierścieniem o średnicy 5,4 cm i grubości 4 cm. Pacjentka zakłada go samodzielnie, jednakże lekarz powinien poinstruować ją w jaki sposób zakładać oraz usuwać pierścień.

By założyć krążek dopochwowy, należy przybrać wygodną pozycję np. unieść jedną nogą, przykucnąć lub położyć się, ścisnąć krążek i umieścić go w pochwie tak, by nie przeszkadzał. Umiejscowienie pierścienia w pochwie nie ma zasadniczego wpływu na jego działanie.

Produkt powinien pozostać w ciele przez 3 tygodnie. Krążek należy samodzielnie usunąć z pochwy tego samego dnia tygodnia i o podobnej porze, w którym był zakładany. By wyjąć produkt zaleca się zaczepić palcem wskazującym o brzeg pierścienia albo chwycić go palcem wskazującym i środkowym, a następnie powoli wysunąć.

Następny tydzień jest czasem przerwy od stosowania systemu NuvaRing. W tym okresie pacjentka ma wciąż zapewnioną ochronę antykoncepcyjną, nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod. Po 2-3 dniach od usunięcia pierścienia powinno rozpocząć się krwawienie z odstawienia, podobne do krwawienia miesięcznego.

Kolejny system terapeutyczny powinien być zastosowany dokładnie po 7 dniach od usunięcia poprzedniego, w ten sam dzień tygodnia i o podobnej porze, nawet jeśli krwawienie z odstawienia jeszcze nie ustąpiło.

Podczas stosowania tej formy antykoncepcji należy codziennie kontrolować czy system terapeutyczny nie przemieścił się lub wypadł. Największe ryzyko obserwuje się po intensywnej aktywności fizycznej lub stosunku seksualnym.

Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki. Podczas terapii istnieje konieczność corocznej konsultacji u lekarza ginekologa i wykonania badania ginekologicznego z przezpochwowym USG, cytologii, badania piersi i pomiaru ciśnienia tętniczego.

Jednoczesne stosowanie mechanicznych metod antykoncepcji i środków higieny

Nie jest zalecane jednoczesne stosowanie produktu NuvaRing oraz barierowych środków antykoncepcyjnych dla kobiet np. diafragma, kapturek naszyjkowy czy damska prezerwatywa. Pierścień może utrudniać prawidłowe umieszczenie tych środków i zmniejszać ich skuteczność.

Stosowanie środków plemnikobójczych czy globulek przeciwgrzybiczych nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcyjną preparatu NuvaRing.

Używanie tamponów podczas stosowania krążków dopochwowych jest bezpieczne, jedyne ryzyko wiąże się z przypadkowym wysunięciem systemu terapeutycznego podczas usuwania środka higienicznego.

Jak rozpocząć stosowanie dopochwowego systemu terapeutycznego?

Przed rozpoczęciem terapii preparatem NuvaRing niezbędna jest konsultacja ginekologiczna. Specjalista po badaniu fizykalnym i ocenie indywidualnych czynników ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej zdecyduje, czy jest to najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza forma antykoncepcji.

Sposób rozpoczęcia terapii systemem dopochwowym NuvaRing zależy od metod antykoncepcji stosowanych dotychczas. Jeśli w poprzednim cyklu miesięcznym nie stosowano żadnych metod antykoncepcyjnych, pierścień należy założyć pierwszego dnia cyklu (pierwszego dnia miesiączki). Leczenie można rozpocząć także między drugim a piątym dniem cyklu miesięcznego, ale wtedy przez pierwsze 7 dni terapii należy stosować dodatkowe mechaniczne metody antykoncepcji np. prezerwatywę.

Jeśli w poprzednim cyklu miesięcznym stosowano złożone hormonalne środki antykoncepcyjne i można potwierdzić, że terapia była prawidłowo prowadzona, a pacjentka nie jest w ciąży, pierścień można założyć w dowolnym dniu cyklu. Natomiast jeśli istnieje podejrzenie ciąży, przed zastosowaniem leku należy wykonać test ciążowy.

Jeśli dotychczas stosowano środki antykoncepcyjne zawierające jedynie progesteron (minitabletka, iniekcja, implant) lub domaciczny system terapeutyczny uwalniający progesteron, terapię za pomocą produktu NuvaRing można zacząć w dowolnym dniu cyklu miesięcznego. Pierścień można założyć w dniu usunięcia implantu lub systemu terapeutycznego uwalniającego progesteron, a w przypadku iniekcji w dniu, w którym zaplanowano kolejny zastrzyk. Przez pierwsze 7 dni terapii należy stosować dodatkowe mechaniczne metody antykoncepcji.

Jak stosować lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży antykoncepcję dopochwowym systemem terapeutycznym NuvaRing można zacząć natychmiast. Nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków ochrony przed ciążą.
Antykoncepcję za pomocą NuvaRing można rozpocząć w czwartym tygodniu po poronieniu w drugim trymestrze lub po porodzie. Przez pierwsze 7 dni terapii należy stosować dodatkowe mechaniczne metody antykoncepcji.

Modyfikacja leczenia

W wyjątkowych sytuacjach, by opóźnić lub przesunąć datę krwawienia z odstawienia można zmodyfikować dotychczasowy harmonogram leczenia, nie jest to jednak zalecane.

Żeby uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, należy pominąć zalecaną przerwę między kolejnymi systemami terapeutycznymi. Dalej terapię kontynuuje się zgodnie z dotychczasowym schematem. Przy takim postępowaniu pacjentka może obserwować plamienia lub krwawienia śródcykliczne.

By zmienić dzień krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, trzeba skrócić przerwę między kolejnymi systemami terapeutycznymi o dowolną liczbę dni. Dalej należy postępować zgodnie ze standardowym schematem.

Jak uzyska─ç recept─Ö online w erecept.pl?

1. Wybór konsultacji i wypełnienie formularza

Na samym początku pacjent wybiera rodzaj konsultacji (do wyboru są m.in. konsultacje online, konsultacje telefoniczne z konkretnym lekarzem czy wizyta online u specjalisty). Następnie pacjent wypełnia formularz medyczny. W przypadku konsultacji online należy podać nazwę leku, schemat dawkowania, ilość opakowania oraz powód zażywania leku. Dzięki tym danom lekarz jest w stanie wystawić receptę.

2. Opłata usługi

Kolejny krok to opłata konsultacji za pomocą serwisu PayU.

3. Konsultacja medyczna z receptą online

Z każdym pacjentem przeprowadza się indywidualny wywiad medyczny, aby zdiagnozować dolegliwości i zlecić odpowiednie leczenie (recepta online). W przypadku pacjentów kontynuujących leczenie - warunkiem udzielenia konsultacji i wystawienia e-recepty jest dysponowanie przez podmiot leczniczy dokumentacją medyczną.

Po zakończonej konsultacji, w SMS-ie zostanie przesłany kod recepty, a na mailu pojawią się zalecenia od lekarza.

Pomini─Öcie dawki preparatu NuvaRing

Każde odstępstwo od standardowego harmonogramu leczenia preparatem NuvaRing może zmniejszać skuteczność antykoncepcji. Jeśli podczas błędu w używaniu pierścienia dopochwowego doszło do stosunku, należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży.

Co zrobić jeśli zapomniałam zmienić krążek w terminie?

Jeśli krążek znajdował się w pochwie krócej niż 4 tygodnie, skuteczność antykoncepcji nie uległa osłabieniu. Należy wtedy usunąć pierścień i zrobić tygodniową przerwę w terapii. Po 7 dniach o podobnej porze powinno się założyć nowy system terapeutyczny. Jeśli jednak minęło więcej niż 4 tygodnie, skuteczność antykoncepcji mogła zostać zmniejszona i przez zastosowaniem nowego krążka należy wykluczyć ciążę.

W przypadku gdy przerwa w stosowaniu NuvaRing trwała dłużej niż 7 dni, należy niezwłocznie założyć nowy system terapeutyczny. Przez pierwsze 7 dni konieczne będzie wtedy stosowanie dodatkowej barierowej metody antykoncepcji np. prezerwatyw.

Co zrobić jeśli pierścień wysunął mi się z pochwy?

Jeśli system terapeutyczny wysunął się z pochwy i znajdował się poza nią przez mniej niż 3 godziny, skuteczność antykoncepcji nie uległa zmianie. W takiej sytuacji należy obmyć produkt letnią wodą i jak najszybciej ponownie założyć.

Jeśli NuvaRing znajdował się poza pochwą przez więcej niż 3 godziny lub nie jest wiadomo jak długo to trwało, skuteczność antykoncepcji mogła ulec osłabieniu. Po tego typu wypadku w pierwszym lub drugim tygodniu terapii należy jak najszybciej ponownie założyć krążek, po czym przez 7 kolejnych dni stosować dodatkowe mechaniczne metody antykoncepcji.

Jeśli taka sytuacja miała miejsce w trzecim tygodniu terapii, można postąpić dwojako. Po pierwsze, można wyrzucić dotychczas stosowany krążek i natychmiast założyć nowy, po czym stosować go przez kolejne 3 tygodnie. Alternatywnie można wyrzucić dotychczasowy system terapeutyczny i odczekać z nałożeniem nowego do czasu pojawienia się krwawienia z odstawienia (nie dłużej niż tydzień od usunięcia pierścienia). Ten sposób można zastosować jedynie, jeśli pacjentka stosowała system nieprzerwanie przez ostatnie 7 dni.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu NuvaRing

Jakie są najczęstsze działania niepożądane?

Do częstych działań niepożądanych preparatu NuvaRing należy: zapalenie pochwy, upławy, bolesne miesiączkowanie, bóle w obrębie miednicy, tkliwość piersi, depresja, zmniejszenie popędu płciowego, bóle głowy, migreny, ból brzucha, ból podbrzusza, nudności, zwiększenie masy ciała, trądzik.

Stosowanie dopochwowego systemu terapeutycznego NuvaRing może wiązać się również z uczuciem dyskomfortu.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Wśród rzadziej zgłaszanych działań niepożądanych wyróżniamy: zapalenie pęcherza, częstomocz, zapalenie szyjki macicy lub dolnych dróg moczowych, brak miesiączki, zapalenie szyjki macicy, powiększenie piersi, suchość pochwy i sromu, wypadanie włosów, chwiejność nastroju, zawroty głowy, ból pleców, zaburzenia widzenia, uderzenia gorąca, wzdęcia, biegunka, wymioty, wysypka, pokrzywka, zwiększenie ciśnienia tętniczego, obrzęk naczynioruchowy.

Stosowanie preparatu NuvaRing może mieć wpływ na wyniki niektórych badań diagnostycznych tj.: biochemiczne parametry czynności wątroby, tarczycy, nadnerczy, nerek, stężenia poszczególnych białek, lipidów, wskaźników układu krzepnięcia oraz fibrynolizy.

NuvaRing a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, w tym produktu NuvaRing, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Prawdopodobieństwo zachorowania największe jest w pierwszym roku terapii.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zakrzepicy żył kończyn dolnych lub zatorowości płucnej są: wrodzona lub nabyta predyspozycja do nadkrzepliwości krwi - niedobór antytrombiny III, niedobór białka C lub S, mutacja V Leiden; operacji w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, konieczność długotrwałego unieruchomienia, incydenty zakrzepowo-zatorowe w najbliższej rodzinie, wiek >35 lat, otyłość).

Złożona antykoncepcja hormonalna sprzyja także tętniczym zaburzeniom zakrzepowo-zatorowym tj. napad naczyniowo-mózgowy (udar niedokrwienny mózgu, przemijający atak niedokrwienny tj. przemijające objawy udaru) czy zawał serca. Ryzyko to zwiększają następujące stany: wiek >35 r.ż., otyłość, nikotynizm, migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi, choroby naczyń mózgowych, ciężkie nadciśnienie tętnicze, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężka dyslipoproteinemia, migotanie przedsionków, wady zastawkowe serca, hiperhomocysteinemia, zespół antyfosfolipidowy, toczeń rumieniowaty układowy.

NuvaRing a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

U kobiet stosujących dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych.

Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych.

Czy produkt NuvaRing można przedawkować?

Do tej pory nie opisano przypadków przedawkowania podczas terapii systemem NuvaRing. Zakłada się jednak, że mogłoby skutkować to pojawieniem się nudności, wymiotów czy krwawienia z dróg rodnych.

W takim wypadku należałoby usunąć pierścień dopochwowy tak szybko jak to możliwe, następnie zastosować leczenie objawowe. Nie istnieje swoista odtrutka na substancje czynne zawarte w preparacie NuvaRing.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania produktu NuvaRing?

NuvaRing przeciwwskazany jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Tak jak w przypadku innych preparatów antykoncepcyjnych, NuvaRing nie powinien być stosowany w przypadku występowania któregokolwiek z następujących czynników: ciąża lub jej podejrzenie, okres karmienia piersią, aktualny lub przebyty epizod zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, zatorowość płucna, zakrzepowe zapalenie żył, czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, zakrzepica żylna, objawy prodromalne (np. dławica piersiowa), aktualny lub przebyty udar niedokrwienny mózgu, przemijający atak niedokrwienny mózgu lub zawał serca, czynniki ryzyka tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, migreny z ogniskowymi objawami neurologicznymi, cukrzyca ze zmianami naczyniowymi, choroba pęcherzyka żółciowego (np. kamica żółciowa), zapalenie trzustki obecnie lub w przeszłości, hipertriglicerydemia, ciężka choroba wątroby, nowotwór hormonozależny, niewyjaśnione krwawienia z pochwy.

W przypadku nasilenia lub pierwszorazowego pojawienia się któregokolwiek z powyższych stanów należy poinformować o tym lekarza prowadzącego, który zadecyduje o dalszym stosowaniu NuvaRing.

Interakcje między lekami

NuvaRing może wchodzić w niebezpieczne intereakcje z produktami zawierającymi następujące substancje: penicyliny, tetracykliny, substancje przeciwgrzybicze, cyklosporyna, lamotrygina, fenytoina, fenobarbital, karbamazepina, topiramat.

Interakcje międzylekowe mogą prowadzić do osłabienia działania antykoncepcyjnego pierścienia oraz powodować wystąpienie krwawień międzymiesiączkowych. Jeśli pacjentka przyjmuje któryś z wyżej wymienionych leków, należy poinformować o tym fakcie lekarza.

NuvaRing a alkohol

Nie wykazano, by alkohol wpływał negatywnie na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Stan upojenia alkoholowego może jednak zwiększać ryzyko wystąpienia błędu podczas leczenia antykoncepcyjnego.

NuvaRing a ciąża

Stosowanie dopochwowego systemu terapeutycznego NuvaRing przeciwwskazane jest w okresie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania antykoncepcji, należy jak najszybciej zaprzestać używania krążków.
Dotychczasowe badania ginekologiczne nie wskazują, żeby istniało ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodów matek, które stosowały dwuskładnikową antykoncepcję przed zajściem w ciążę. Nie ma również doniesień na temat teratogennego wpływu leku hormonalnego na płody matek, które nieumyślnie stosowały antykoncepcję w pierwszych tygodniach ciąży.

NuvaRing a karmienie piersią

Substancje czynne zawarte w preparacie NuvaRing mogą mieć negatywny wpływ na ilość i jakość pokarmu kobiecego. Z tego względu antykoncepcja hormonalna za pomocą systemu dopochwowego przeciwwskazana jest w okresie karmienia piersią.

NuvaRing a prowadzenie pojazdów

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu produktu NuvaRing na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie obserwowano jednak wystąpienia żadnych działań niepożądanych utrudniających wykonywanie tych czynności.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Nuvaring - leki z t─ů sam─ů substancj─ů czynn─ů

Leki z tą samą substancją czynną co Nuvaring to:
-Adaring,
- Ginoring,
- Mirgi,
-PolaRing.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego NuvaRing, [online], dost─Öpna pod adresem:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/18032/characteristic

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Krwawienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych - kiedy jest to niebezpieczne?
Krwawienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych - kiedy jest to niebezpieczne?

Antykoncepcja hormonalna jest jedn─ů z najpopularniejszych metod zapobiegaj─ůcych ci─ů┼╝y, a jej skuteczno┼Ť─ç jest bardzo wysoka. Stosowanie antykoncepcji pozwala zapobiec zap┼éodnieniu kom├│rki jajowej. Jednak jak ka┼╝dy lek, mo┼╝e ona powodowa─ç pewne skutki uboczne, w tym krwawienie mi─Ödzymiesi─ůczkowe. Chocia┼╝ krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jest cz─Östo normalne, istniej─ů okoliczno┼Ťci, kt├│re mog─ů wskazywa─ç na powa┼╝niejsze problemy i nale┼╝y je wtedy wykluczy─ç.Antykoncepcja hormonalna dost─Öpna jest wy┼é─ůcznie na recept─Ö (recepta online).

Artykuł
19.12.2023
Activelle - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Activelle - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Activelle to produkt leczniczy przeznaczony do ci─ůg┼éej z┼éo┼╝onej hormonalnej terapii zast─Öpczej. Preparat zawiera dwa ┼╝e┼äskie hormony p┼éciowe: estrogen i progestagen.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
25.03.2024
Yasmin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Yasmin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Yasmin┬ájest jednofazowym, dwusk┼éadnikowym doustnym ┼Ťrodkiem antykoncepcyjnym zawieraj─ůcym dwie substancje czynne: drospirenon oraz etynyloestradiol.┬áInne sk┼éadniki leku to: laktoza jednowodna,┬áskrobia kukurydziana, magnezu stearynian (E470b), hypromeloza (E464), talk (E553b), tytanu dwutlenek (E171) i barwnik: ┼╝elaza tlenek czerwony (E172).┬áNa platformie Erecept┬árecepta online ┬ánawet w 10 minut!

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
16.04.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!