Orlifique - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 21.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Orlifique - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Orlifique to doustny, hormonalny preparat antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne - lewonorgestrel w dawce 0,10 mg oraz etynyloestradiol w dawce 0,02 mg.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Orlifique

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Orlifique
Substancje czynne Levonorgestrel Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 0,1 mg + 0,02 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Orlifique

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz lewonorgestrel

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Jedna tabletka raz dziennie - przez pierwsze 21 dni tabletki różowe, przez następne 7 dni tabletki białe

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej ryzyko, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ich ryzyko, wiek >35r.ż., nikotynizm, obecne lub przebyte nowotwory wątroby, piersi czy trzonu macicy, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie, ciężka choroba wątroby, zapalenie trzustki przebiegające z hipertriglicerydemią

Główne działania niepożądane: ból głowy, zawroty głowy, nudności i ból brzucha, wzrost masy ciała, stany depresyjne, wrażliwość i ból piersi.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Orlifique - Cena, refundacja

Orlifique nie jest lekiem refundowanym. Koszt preparatu zależny od opakowania

  • Orlifique (0,02 mg + 0,1 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 27 zł
  • Orlifique (0,02 mg + 0,1 mg tabletki powlekane 84 szt.) - cena wynosi ok. 55 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Orlifique

Czym jest Orlifique?

Orlifique to złożony, doustny, hormonalny lek antykoncepcyjny, wskazany dla miesiączkujących kobiet w wieku rozrodczym w celu ochrony przed zajściem w ciążę. Substancjami aktywnymi są tutaj lewonorgestrel oraz etynyloestradiol.

Orlifique, podobnie jak inne hormonalne preparaty antykoncepcyjne, nie jest w stanie zapewnić ochrony przed zakażeniem wirusem HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Taką funkcję ma jedynie prezerwatywa męska, która należy do barierowych metod antykoncepcyjnych.

Należy pamiętać, że żadna z metod antykoncepcji nie zapewnia 100% skuteczności. Ryzyko zajścia w ciążę zwiększa się, jeśli pacjentka nie przestrzega schematu terapii zalecanego przez producenta.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Zawarte w preparacie Orlifique substancje hormonalne - lewonorgestrel (z grupy gestagenów) oraz etynyloestradiol (estrogen) wspólnie hamują przysadkowe uwalnianie hormonów gonadotropowych (FSH i LH) i tym samym uniemożliwiają wystąpienie owulacji.

Lek zwiększa również gęstość śluzu szyjkowego oraz spowalnia perystaltykę jajowodów, co dodatkowo utrudnia transport plemników w drogach rodnych kobiety.

Jaki jest skład produktu Orlifique?

Opakowanie produktu Orlifique obejmuje 21 różowych tabletek aktywnych oraz 7 białych tabletek placebo, które zapewniają ochronę antykoncepcyjną w ciągu jednego, 28-dniowego cyklu miesięcznego.

Każda różowa tabletka aktywna zawiera taką samą ilość substancji czynnych: 0,10 mg lewonorgestrelu oraz 0,02 mg etynyloestradiolu. Do substancji pomocniczych użytych przy produkcji należą m.in.: laktoza bezwodna, powidon K-30, magnezu stearynian, alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek, makrogol.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jak stosować Orlifique?

Tabletkę Orlifique przyjmuje się doustnie, w całości, razem z pokarmem lub niezależnie od niego, popijając niewielką ilością wody.

Lek stosuje się codziennie, raz dziennie, mniej więcej o tej samej porze, zgodnie z kolejnością na opakowaniu - przez 21 pierwszych dni różowe tabletki aktywne, przez kolejne 7 dni białe tabletki placebo. Podczas terapii nie przewiduje się przerwy od antykoncepcji, po zakończeniu opakowania stosowanie tabletek należy rozpocząć od kolejnego blistra.

W ciągu pierwszych 2-3 dni w okresie stosowania tabletek placebo pojawić się powinno krwawienie z odstawienia. Jest ono podobne do typowej miesiączki, jednak zazwyczaj mniej obfite i bolesne. Pacjentka ma zapewnioną ochronę antykoncepcyjną również w tym okresie.

Terapię można kontynuować tak długo jak jest to pożądane i bezpieczne dla pacjentki. By to zweryfikować konieczna jest regularna kontrola ginekologiczna.

Jak rozpocząć stosowanie preparatu?

Decyzję o rozpoczęciu terapii hormonalnej podejmuje ginekolog po wcześniejszym zbadaniu pacjentki, wykonaniu USG przezpochwowego, badania piersi i odpowiednich badań laboratoryjnych. Konieczna jest również ocena indywidualnych czynników ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie stosowała żadnej formy antykoncepcji hormonalnej, pierwszą tabletkę produktu Orlifique należy przyjąć pierwszego dnia cyklu miesiączkowego (pierwszy dzień krwawienia).

Jeśli pacjentka do tej pory stosowała złożony preparat antykoncepcyjny - tabletki, system dopochwowy lub system transdermalny, terapię za pomocą Orlifique można rozpocząć dzień po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej dotychczasowego doustnego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli pacjentka chce zrezygnować z preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - minitabletki, implant lub system domaciczny na rzecz złożonego preparatu Orlifique, terapię można rozpocząć w dowolnym dniu po przyjęciu tabletki poprzedniego preparatu, w dniu usunięcia systemu lub w dniu na który przypadałby kolejny zastrzyk. Przez pierwsze 7 dni terapii konieczne jest jednak korzystanie z dodatkowych metod antykoncepcji barierowej.

Jak stosować lek po poronieniu?

Orlifique można zacząć stosować natychmiast po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży.

Jeśli pacjentka poroniła w drugim trymestrze ciąży lub urodziła dziecko, antykoncepcję najlepiej rozpocząć w okresie od 21. do 28. dnia po zakończeniu ciąży. Jeśli decyzja zostanie podjęta w późniejszym okresie, przez pierwsze 7 dni terapii konieczne będzie dodatkowe używanie prezerwatyw.

Opóźnianie miesiączki

By uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zakończeniu puli tabletek aktywnych z jednego opakowania należy wyrzucić resztę białych tabletek placebo i od razu rozpocząć kolejny blister Orlifique. Dalej terapię kontynuuje się zgodnie z dotychczasowym schematem.

By przesunąć krwawienie z odstawienia na inny dzień tygodnia, należy skrócić okresu stosowania tabletek placebo o dowolną ilość dni. Dalej należy kontynuować zgodnie z dotychczasowym schematem.

Takie modyfikacje nie niosą za sobą ryzyka utraty ochrony antykoncepcyjnej, jednak nie są zalecane. Im krótszy będzie okres przyjmowania tabletek placebo, tym większa szansa na pojawienie się nieregularnych krwawień lub plamień w następnym cyklu.

Pomini─Öcie dawki preparatu

Co zrobić w razie pominięcia dawki Orlifique?

Białe tabletki placebo w produkcie Orlifique ma sprzyjać zachowaniu regularnego rytmu terapii oraz zapewnieniu optymalnej, 7-dniowej przerwy w dostarczaniu substancji hormonalnych do organizmu. Pominięcie białych tabletek nie obniża skuteczności antykoncepcji, jednak odstęp między dwoma opakowaniami nie powinien przekraczać 7 dni.

Jeśli pacjentka pominęła różową tabletkę, powinna niezwłocznie przyjąć zaległą dawkę, a w następnych dniach kontynuować terapię o stałej porze. Jeśli od normalnej pory przyjmowania preparatu minęło mniej niż 12 godzin, jednorazowe opóźnienie nie wpływa na skuteczność produktu. Opóźnienie dłuższe niż 12 godzin może zwiększyć ryzyko niechcianej ciąży.

Jeśli do pomyłki doszło w pierwszym tygodniu terapii, należy natychmiast przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Ponadto przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkową, mechaniczną metodę antykoncepcji np. prezerwatywy.

Jeżeli pominięcie dawki ma miejsce w drugim tygodniu cyklu menstruacyjnego, to pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Potem kobieta powinna powrócić do normalnego przyjmowania tabletek o zwykłej porze.

Jeżeli w ciągu 7 dni przed zapomnieniem zachowała zalecane dawkowanie, nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji. Natomiast jeżeli nie przyjęto więcej niż 1 pigułki, to powinno się stosować dodatkową metodę, np. prezerwatywę przez kolejne 7 dni.

Jeśli do błędu doszło w trzecim tygodniu cyklu, skuteczność preparatu ulega znaczącemu zmniejszeniu z uwagi na zbliżającą się przerwę w stosowaniu. Aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej formy zabezpieczenia, pacjentka może przyjąć pominięta tabletkę jak najszybciej i kontynuować terapię o normalnej porze. Po wyczerpaniu tabletek aktywnych, należy pominąć białe pigułki placebo i od razu rozpocząć nowy blister.

Druga opcją jest natychmiastowe zaprzestanie stosowania tabletek z substancjami czynnymi i rozpoczęcie przyjmowania pigułek placebo przez 7 dni (wliczając dzień, w którym pominięto tabletkę z substancją aktywną). Następnie należy rozpocząć nowy blister i kontynuować terapię według dotychczasowego schematu.

Jeśli tabletki nie były przyjmowane przez pacjentkę prawidłowo przez 7 dni poprzedzających pomyłkę, kobieta powinna zastosować się do zaleceń z pierwszej z wymienionych opcji oraz stosować mechaniczne metody antykoncepcji przez kolejny tydzień.

Szczególnie niebezpieczeństwo niesie za sobą pomijanie tabletek przez kilka dni z rzędu. Ochronę antykoncepcyjną zapewnia co najmniej 7-dniowe, nieprzerwane stosowanie Orlifique, gdyż dopiero wtedy następuje pełna blokada osi hormonalnej podwzgórze-przysadka-jajniki.

Jeśli po błędzie w terapii krwawienie z odstawienia będzie się opóźniać lub nie pojawi się wcale, należy wykluczyć ewentualną ciążę.

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

Jeśli w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu różowej tabletki doszło do wymiotów, należy uznać dawkę za pominiętą i niezwłocznie przyjąć kolejną tabletkę (z innego, dodatkowego opakowania).

Zarówno wymioty, jak i biegunka mogą zmieniać wchłanianie się substancji czynnych i obniżać skuteczność działania antykoncepcyjnego.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Orlifique

Jakie są możliwe działania niepożądane?

Podczas terapii lekiem Orlifique pacjentki często zgłaszają następujące działania niepożądane: ból głowy, nudności i ból brzucha, wzrost masy ciała, objawy depresji oraz wrażliwość i ból piersi.

Rzadziej skarżą się na migreny , wymioty, biegunki, zatrzymanie płynów w organizmie, spadek popędu płciowego, powiększenie i wyciek z piersi, upławy, zaburzenia miesiączkowania (brak krwawienia miesięcznego, śródcykliczne plamienia) czy zmiany skórne (wysypka, pokrzywka, rumień guzowaty).

Podczas terapii za pomocą Orlifique dojść może również do zaostrzenia się stanów tj.: nadciśnienie tętnicze, zaburzenie tolerancji glukozy, zaburzenia funkcji wątroby, obrzęk naczynioruchowy, nieswoiste zapalenie jelit, żółtaczka cholestatyczna, porfiria, toczeń rumieniowaty układowy, mięśniak macicy, HUS, pląsawica Sydenhama, padaczka, migreny, depresja.

Orlifique a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Tabletki antykoncepcyjne Orlifique i inne złożone doustne środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko żylnej i tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Do osobniczych czynników ryzyka, które dodatkowo nasilają ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej należą m.in.: wiek >35 r.ż., otyłość (BMI>30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, operacje w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, długotrwałe unieruchomienie, dziedziczne zaburzenia krzepnięcia krwi, stany, które przebiegają z podwyższoną krzepliwością krwi - nowotwór, anemia sierpowatokrwinkowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej są m.in.: wiek >35 roku życia, palenie papierosów, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca, hiperhomocysteinemia, wady zastawkowe serca, zaburzenia rytmu serca - migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty układowy.

Orlifique a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano, że u kobiet stosujących złożone doustne środki antykoncepcyjne przez więcej niż 5 lat mają zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Nie wiadomo jednak, jaki wpływ na te wyniki miała ekspozycja na wirusa HPV, który jest główną przyczyną nowotworu w ogólnej populacji.

U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania terapii hormonalnej.

U pacjentek stosujących złożone doustne środki antykoncepcyjne rzadko opisywano występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej złośliwych nowotworów wątroby.

Przedawkowanie preparatu Orlifique

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Orlifique, jednak podejrzewa się, że pacjentka mogłaby skarżyć się wtedy na nudności, wymioty czy krwawienia z pochwy. W takim wypadku możliwe jest jedynie leczenie objawowe.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Orlifique?

Preparat Orlifique przeciwwskazany jest w przypadku stanów i schorzeń tj.: nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu, ciąża i okres karmienia piersią, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (np. zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich kończyn) lub jej ryzyko, tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa (np. dławica piersiowa, udar niedokrwienny mózgu, zawał serca) lub jej ryzyko, choroba trzustki z ciężką triglicerydemią, aktywna choroba wątroby, nowotwór (piersi, trzonu macicy lub wątroby), niezdiagnozowane krwawienia z pochwy, migrena z objawami ogniskowymi.

Z uwagi na zwiększone ryzyko zakrzepowo-zatorowe Orlifique przeciwwskazany jest u kobiet >35 r.ż., szczególnie palących papierosy. Dla tych pań bezpieczniejsze będzie zastosowanie jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej.

Interakcje z innymi lekami

Ze względu na ryzyko podwyższenia stężenia enzymów wątrobowych we krwi produktu Orlifique nie należy łączyć z preparatami zawierającymi: ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, dazabuwir, glekaprewir, pibrentaswir, sofosbuwir, welpataswir lub woksylaprewir.

Jednoczesne stosowanie Orlifique i leków tj.: barbiturany, bozentan, karbamazepina, fenytoina, prymidon, ryfampicyna, rytonawir, newirapina, efawirenz, felbamat, gryzeofulwina, okskarbazepina, topiramat lub produkty zawierające dziurawiec zwyczajny wiąże się z ryzykiem osłabienia skuteczności antykoncepcyjnej.

Orlifique a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol negatywnie wpływał na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Stan upojenia alkoholowego predysponuje jednak do błędów podczas terapii oraz wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Orlifique a ciąża

Przed rozpoczęciem leczenia preparatem Orlifique należy wykluczyć ciążę. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas terapii, preparat należy niezwłocznie odstawić.

Nie stwierdzono wzrostu ryzyka wad wrodzonych u dzieci matek, które stosowały złożoną hormonalną antykoncepcję przed ciążą lub na jej wczesnych etapach.

Orlifique a karmienie piersią

Dwuskładnikowe leki antykoncepcyjne mogą przenikać do mleka kobiecego oraz wywierać negatywny wpływ na laktację. Z tego powodu stosowanie Orlifique przeciwwskazane jest w okresie karmienia piersią.

Orlifique a prowadzenie pojazdów

Nie zaobserwowano, by Orlifique w negatywny sposób wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Orlifique - leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Te same substancje czynne co Orlifique zawiera lek Levomine mini.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Orlifique, [online], dost─Öpna pod adresem:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/32946/characteristic

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Czy antykoncepcja może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych?
Czy antykoncepcja może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych?

Antykoncepcja, stosowana przede wszystkim w celu zapobiegania niechcianym ci─ů┼╝om, zrewolucjonizowa┼éa zdrowie reprodukcyjne od czasu jej masowego wprowadzenia w XX wieku. Dost─Öpna jest w r├│┼╝nych formach ÔÇô od doustnych tabletek antykoncepcyjnych, przez wk┼éadki domaciczne, implanty, plastry po zastrzyki.┬áOpr├│cz oczywistego wp┼éywu na p┼éodno┼Ť─ç, hormonalne ┼Ťrodki antykoncepcyjne mog─ů oddzia┼éywa─ç na r├│┼╝ne aspekty funkcjonowania ludzkiego organizmu. W tym artykule przyjrzymy si─Ö potencjalnemu wp┼éywowi antykoncepcji na wyniki bada┼ä laboratoryjnych.

Artykuł
27.03.2024
Tardyferon Fol - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Tardyferon Fol - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Tardyferon-Fol to preparat wykorzystywany w zapobieganiu oraz leczeniu niedobor├│w ┼╝elaza i kwasu foliowego u kobiet w ci─ů┼╝y. Substancje czynne wyrobu medycznego Tardyferon Fol to jony ┼╝elaza w postaci siarczanu ┼╝elaza oraz kwas foliowy. Lek Tardyferon fol jest przeznaczony do stosowania doustnego. Preparat ten jest dost─Öpny tylko i wy┼é─ůcznie na recept─Ö.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
25.03.2024
Qlaira - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Qlaira - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Qlaira to doustny, hormonalny preparat antykoncepcyjny, stosowany również do leczenia silnego krwawienia menstruacyjnego bez organicznych zmian patologicznych. 

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
09.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!