Orlifique to doustny, hormonalny preparat antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne - lewonorgestrel w dawce 0,10 mg oraz etynyloestradiol w dawce 0,02 mg.
Opublikowano 08.03.2022
Orlifique to doustny, hormonalny preparat antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne - lewonorgestrel w dawce 0,10 mg oraz etynyloestradiol w dawce 0,02 mg.
Orlifique to złożony, doustny, hormonalny lek antykoncepcyjny, wskazany dla miesiączkujących kobiet w wieku rozrodczym w celu ochrony przed zajściem w ciążę. Substancjami aktywnymi są tutaj lewonorgestrel oraz etynyloestradiol.
Orlifique, podobnie jak inne hormonalne preparaty antykoncepcyjne, nie jest w stanie zapewnić ochrony przed zakażeniem wirusem HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Taką funkcję ma jedynie prezerwatywa męska, która należy do barierowych metod antykoncepcyjnych .
Należy pamiętać, że żadna z metod antykoncepcji nie zapewnia 100% skuteczności. Ryzyko zajścia w ciążę zwiększa się, jeśli pacjentka nie przestrzega schematu terapii zalecanego przez producenta.
Zawarte w preparacie Orlifique substancje hormonalne - lewonorgestrel (z grupy gestagenów) oraz etynyloestradiol (estrogen) wspólnie hamują przysadkowe uwalnianie hormonów gonadotropowych (FSH i LH) i tym samym uniemożliwiają wystąpienie owulacji.
Lek zwiększa również gęstość śluzu szyjkowego oraz spowalnia perystaltykę jajowodów, co dodatkowo utrudnia transport plemników w drogach rodnych kobiety.
Opakowanie produktu Orlifique obejmuje 21 różowych tabletek aktywnych oraz 7 białych tabletek placebo, które zapewniają ochronę antykoncepcyjną w ciągu jednego, 28-dniowego cyklu miesięcznego.
Każda różowa tabletka aktywna zawiera taką samą ilość substancji czynnych: 0,10 mg lewonorgestrelu oraz 0,02 mg etynyloestradiolu. Do substancji pomocniczych użytych przy produkcji należą m.in.: laktoza bezwodna, powidon K-30, magnezu stearynian, alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek, makrogol.
Tabletkę Orlifique przyjmuje się doustnie, w całości, razem z pokarmem lub niezależnie od niego, popijając niewielką ilością wody.
Lek stosuje się codziennie, raz dziennie, mniej więcej o tej samej porze, zgodnie z kolejnością na opakowaniu - przez 21 pierwszych dni różowe tabletki aktywne, przez kolejne 7 dni białe tabletki placebo. Podczas terapii nie przewiduje się przerwy od antykoncepcji, po zakończeniu opakowania stosowanie tabletek należy rozpocząć od kolejnego blistra.
W ciągu pierwszych 2-3 dni w okresie stosowania tabletek placebo pojawić się powinno krwawienie z odstawienia. Jest ono podobne do typowej miesiączki, jednak zazwyczaj mniej obfite i bolesne. Pacjentka ma zapewnioną ochronę antykoncepcyjną również w tym okresie.
Terapię można kontynuować tak długo jak jest to pożądane i bezpieczne dla pacjentki. By to zweryfikować konieczna jest regularna kontrola ginekologiczna.
Decyzję o rozpoczęciu terapii hormonalnej podejmuje ginekolog po wcześniejszym zbadaniu pacjentki, wykonaniu USG przezpochwowego, badania piersi i odpowiednich badań laboratoryjnych. Konieczna jest również ocena indywidualnych czynników ryzyka zakrzepowo-zatorowego.
Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie stosowała żadnej formy antykoncepcji hormonalnej, pierwszą tabletkę produktu Orlifique należy przyjąć pierwszego dnia cyklu miesiączkowego (pierwszy dzień krwawienia).
Jeśli pacjentka do tej pory stosowała złożony preparat antykoncepcyjny - tabletki, system dopochwowy lub system transdermalny, terapię za pomocą Orlifique można rozpocząć dzień po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej dotychczasowego doustnego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.
Jeśli pacjentka chce zrezygnować z preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - minitabletki, implant lub system domaciczny na rzecz złożonego preparatu Orlifique, terapię można rozpocząć w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciu tabletki poprzedniego preparatu. Przez pierwsze 7 dni terapii konieczne jest jednak korzystanie z dodatkowych metod antykoncepcji barierowej.
Orlifique można zacząć stosować natychmiast po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży.
Jeśli pacjentka poroniła w drugim trymestrze ciąży lub urodziła dziecko, antykoncepcję najlepiej rozpocząć w okresie od 21. do 28. dnia po zakończeniu ciąży. Jeśli decyzja zostanie podjęta w późniejszym okresie, przez pierwsze 7 dni terapii konieczne będzie dodatkowe używanie prezerwatyw.
By uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zakończeniu puli tabletek aktywnych z jednego opakowania należy wyrzucić resztę białych tabletek placebo i od razu rozpocząć kolejny blister Orlifique. Dalej terapię kontynuuje się zgodnie z dotychczasowym schematem.
By przesunąć krwawienie z odstawienia na inny dzień tygodnia, należy skrócić okresu stosowania tabletek placebo o dowolną ilość dni. Dalej należy kontynuować zgodnie z dotychczasowym schematem.
Takie modyfikacje nie niosą za sobą ryzyka utraty ochrony antykoncepcyjnej, jednak nie są zalecane. Im krótszy będzie okres przyjmowania tabletek placebo, tym większa szansa na pojawienie się nieregularnych krwawień lub plamień w następnym cyklu.
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Orlifique nie jest lekiem refundowanym. Koszt preparatu zależny od opakowania
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.
Białe tabletki placebo w produkcie Orlifique ma sprzyjać zachowaniu regularnego rytmu terapii oraz zapewnieniu optymalnej, 7-dniowej przerwy w dostarczaniu substancji hormonalnych do organizmu. Pominięcie białych tabletek nie obniża skuteczności antykoncepcji , jednak odstęp między dwoma opakowaniami nie powinien przekraczać 7 dni.
Jeśli pacjentka pominęła różową tabletkę, powinna niezwłocznie przyjąć zaległą dawkę, a w następnych dniach kontynuować terapię o stałej porze. Jeśli od normalnej pory przyjmowania preparatu minęło mniej niż 12 godzin, jednorazowe opóźnienie nie wpływa na skuteczność produktu. Opóźnienie dłuższe niż 12 godzin może zwiększyć ryzyko niechcianej ciąży. W tym wypadku konieczne jest używanie dodatkowych metod antykoncepcji barierowej przez kolejne 7 dni.
Szczególnie niebezpieczeństwo niesie za sobą pomijanie tabletek przez kilka dni z rzędu. Ochronę antykoncepcyjną zapewnia co najmniej 7-dniowe, nieprzerwane stosowanie Orlifique, gdyż dopiero wtedy następuje pełna blokada osi hormonalnej podwzgórze-przysadka-jajniki.
Jeśli po błędzie w terapii krwawienie z odstawienia będzie się opóźniać lub nie pojawi się wcale, należy wykluczyć ewentualną ciążę.
Jeśli w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu różowej tabletki doszło do wymiotów, należy uznać dawkę za pominiętą i niezwłocznie przyjąć kolejną tabletkę (z innego, dodatkowego opakowania).
Zarówno wymioty, jak i biegunka mogą zmieniać wchłanianie się substancji czynnych i obniżać skuteczność działania antykoncepcyjnego.
Podczas terapii lekiem Orlifique pacjentki często zgłaszają następujące działania niepożądane: ból głowy, nudności i ból brzucha, wzrost masy ciała, objawy depresji oraz wrażliwość i ból piersi.
Rzadziej skarżą się na migreny , wymioty, biegunki, zatrzymanie płynów w organizmie, spadek popędu płciowego, powiększenie i wyciek z piersi, upławy, zaburzenia miesiączkowania (brak krwawienia miesięcznego, śródcykliczne plamienia) czy zmiany skórne (wysypka, pokrzywka, rumień guzowaty).
Podczas terapii za pomocą Orlifique dojść może również do zaostrzenia się stanów tj.: nadciśnienie tętnicze, zaburzenie tolerancji glukozy, zaburzenia funkcji wątroby, obrzęk naczynioruchowy, nieswoiste zapalenie jelit, żółtaczka cholestatyczna, porfiria, toczeń rumieniowaty układowy, mięśniak macicy, HUS, pląsawica Sydenhama, padaczka, migreny, depresja.
Tabletki antykoncepcyjne Orlifique i inne złożone doustne środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko żylnej i tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej.
Do osobniczych czynników ryzyka, które dodatkowo nasilają ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej należą m.in.: wiek >35 r.ż., otyłość (BMI>30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, operacje w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, długotrwałe unieruchomienie, dziedziczne zaburzenia krzepnięcia krwi, stany, które przebiegają z podwyższoną krzepliwością krwi - nowotwór, anemia sierpowatokrwinkowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej są m.in.: wiek >35 roku życia, palenie papierosów, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca, hiperhomocysteinemia, wady zastawkowe serca, zaburzenia rytmu serca - migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty układowy.
Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Orlifique, jednak podejrzewa się, że pacjentka mogłaby skarżyć się wtedy na nudności, wymioty czy krwawienia z pochwy. W takim wypadku możliwe jest jedynie leczenie objawowe.
W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.
Preparat Orlifique przeciwwskazany jest w przypadku stanów i schorzeń tj.: nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu, ciąża i okres karmienia piersią, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (np. zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich kończyn) lub jej ryzyko, tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa (np. dławica piersiowa, udar niedokrwienny mózgu, zawał serca) lub jej ryzyko, choroba trzustki z ciężką triglicerydemią, aktywna choroba wątroby, nowotwór (piersi, trzonu macicy lub wątroby), niezdiagnozowane krwawienia z pochwy, migrena z objawami ogniskowymi.
Z uwagi na zwiększone ryzyko zakrzepowo-zatorowe Orlifique przeciwwskazany jest u kobiet >35 r.ż., szczególnie palących papierosy. Dla tych pań bezpieczniejsze będzie zastosowanie jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej.
Ze względu na ryzyko podwyższenia stężenia enzymów wątrobowych we krwi produktu Orlifique nie należy łączyć z preparatami zawierającymi: ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, dazabuwir, glekaprewir, pibrentaswir, sofosbuwir, welpataswir lub woksylaprewir.
Jednoczesne stosowanie Orlifique i leków tj.: barbiturany, bozentan, karbamazepina, fenytoina, prymidon, ryfampicyna, rytonawir, newirapina, efawirenz, felbamat, gryzeofulwina, okskarbazepina, topiramat lub produkty zawierające dziurawiec zwyczajny wiąże się z ryzykiem osłabienia skuteczności antykoncepcyjnej.
Nie udowodniono, by alkohol negatywnie wpływał na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Stan upojenia alkoholowego predysponuje jednak do błędów podczas terapii oraz wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Przed rozpoczęciem leczenia preparatem Orlifique należy wykluczyć ciążę. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas terapii, preparat należy niezwłocznie odstawić.
Nie stwierdzono wzrostu ryzyka wad wrodzonych u dzieci matek, które stosowały złożoną hormonalną antykoncepcję przed ciążą lub na jej wczesnych etapach.
Dwuskładnikowe leki antykoncepcyjne mogą przenikać do mleka kobiecego oraz wywierać negatywny wpływ na laktację. Z tego powodu stosowanie Orlifique przeciwwskazane jest w okresie karmienia piersią.
Nie zaobserwowano, by Orlifique w negatywny sposób wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn.
Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz lewonorgestrel
Wskazania: Ochrona przed ciążą
Zastosowanie: Doustne
Dawkowanie: Jedna tabletka raz dziennie - przez pierwsze 21 dni tabletki różowe, przez następne 7 dni tabletki białe
Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej ryzyko, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ich ryzyko, wiek >35r.ż., nikotynizm, obecne lub przebyte nowotwory wątroby, piersi czy trzonu macicy, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie, ciężka choroba wątroby, zapalenie trzustki przebiegające z hipertriglicerydemią
Główne działania niepożądane: ból głowy, zawroty głowy, nudności i ból brzucha, wzrost masy ciała, stany depresyjne , wrażliwość i ból piersi.
Mysimba to ośrodkowo działający preparat wspomagający odchudzanie. Substancjami aktywnymi zawartymi w produkcie jest chlorowodorek naltreksonu oraz chlorowodorek bupropionu.
Charakterystyka produktów leczniczychLevopront to lek stosowany w objawowym leczeniu nieproduktywnego kaszlu. Co jest substancją czynną leku Levopront? Kiedy nie należy stosować leku Levopront?
Charakterystyka produktów leczniczychNawet co druga kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność w ciąży to powszechny problem, a jego podłoże bardzo często ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przechodzi organizm przyszłych mam. Ponieważ, jak wiadomo, jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i w zasadzie całego funkcjonowania za dnia, w czasie ciąży również warto poszukać przyczyn bezsenności i spróbować podjąć leczenie.
Artykuł