Rwa kulszowa w ciąży - objawy, leczenie, ćwiczenia

Opublikowano 09.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Rwa kulszowa w ciąży  objawy leczenie ćwiczenia

Rwa kulszowa oznacza dolegliwości bólowe dolnej części pleców, które często promieniują wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego, aż do podudzia i stopy. Może pojawić się nagle, np. w wyniku urazu, lub rozwijać się stopniowo jako przewlekłe schorzenie.

Podczas ciąży, rwa kulszowa występuje stosunkowo często, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi oraz zwiększającą się masą dziecka. W przypadku leczenia rwy kulszowej u kobiet ciężarnych, z powodu ograniczeń w stosowaniu leków przeciwbólowych, szczególnie ważne stają się działania profilaktyczne i ćwiczenia, które mogą złagodzić ból.

Spis treści

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa, potocznie nazywana korzonkami, to powszechna dolegliwość, która dotyka wiele osób, w tym kobiety w ciąży. Jest to ból wynikający z podrażnienia lub ucisku na nerw kulszowy. Oprócz dolegliwości bólowych mogą pojawić się zaburzenia czucia, mrowienie lub uczucie drętwienia.

Nerw kulszowy jest największym i najdłuższym nerwem w organizmie człowieka - rozciąga się od dolnej części pleców, przez pośladki i uda, aż do podudzi i stóp. Właśnie z tego powodu początkowe objawy rwy kulszowej często manifestują się jako ból pleców, który stopniowo rozprzestrzenia się wzdłuż tylnej partii nóg.

Ucisk na nerw kulszowy może prowadzić do stanu zapalnego, drętwienia i bólu w jego przebiegu. Poza okresem ciąży typowe przyczyny tego zjawiska obejmują:

 • dyskopatię (wystający fragment krążka międzykręgowego wywiera nacisk na korzenie nerwowe);

 • chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa;

 • przemieszczenie kręgów oraz odcinka kręgosłupa znajdującego się powyżej nich (kręgozmyk);

 • urazy (np. złamanie kości udowej);

 • zespół mięśni gruszkowatych;

 • rzadziej cukrzycę lub guzy nowotworowe.

W przypadku rwy kulszowej zwykle ból jest silny i może znacząco ograniczać wykonywanie codziennych czynności fizycznych. Nawet niewielkie ruchy kręgosłupa, chodzenie, a także kaszel czy kichanie mogą powodować zaostrzenie bólu.

W celu różnicowania rwy kulszowej w ciąży od bólu stawów krzyżowo-biodrowych, ważne jest zwrócenie uwagi na charakter i lokalizację bólu. Rwa kulszowa zazwyczaj charakteryzuje się ostrym bólem promieniującym od dolnej części pleców przez pośladek aż do nogi, podczas gdy ból stawów krzyżowo-biodrowych jest często odczuwany jako głęboki, tępy ból w okolicy miednicy i bioder.

Zobacz także: Rwa kulszowa - objawy i leczenie

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie mogą być przyczyny rwy kulszowej w ciąży?

Rwa kulszowa jest dolegliwością często spotykaną wśród przyszłych matek. Istnieje kilka przyczyn, przez które rwa kulszowa może występować w ciąży, a zrozumienie tych czynników jest kluczowe dla efektywnego zarządzania bólem i zapobiegania.

Kiedy w ciąży najczęściej pojawia się rwa kulszowa?

Rwa kulszowa podczas ciąży pojawia się głównie w ostatnim, trzecim trymestrze, chociaż możliwe jest jej wystąpienie niezależnie od okresu ciąży. Istnieje również ryzyko, że ból związany z rwą kulszową będzie się stopniowo nasilał w miarę postępu ciąży.

Często zdarza się, że rwa kulszowa znika po porodzie, gdyż główne przyczyny jej pojawienia się w ciąży przestają istnieć. Jednakże, warto mieć na uwadze, że w pewnych przypadkach, ból może nadal utrzymywać się po urodzeniu dziecka i wymagać specjalistycznego leczenia.

Z drugiej strony, kobiety, które miały do czynienia z rwą kulszową przed ciążą, mogą być bardziej narażone na jej powrót podczas ciąży. Dzieje się tak z powodu dodatkowych obciążeń na kręgosłup i nerw kulszowy, jakie niesie ze sobą ciąża, zwłaszcza u osób wcześniej doświadczających tego typu problemów.

Zmiany hormonalne

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej w ciąży są zmiany hormonalne. Szczególnie na początku ciąży w organizmie kobiety wydzielany jest hormon relaksyna, która ma pomóc w przygotowaniach miednicy do porodu.

Działanie relaksyny powoduje zmniejszenie napięcia więzadeł kręgosłupa, co sprawia, że stają się bardziej elastyczne oraz zauważa się zwiększenie ruchomości w obrębie stawów. Taka sytuacja może przyczynić się do podwyższonego ryzyka ucisku na nerw kulszowy.

Wzrost masy płodu

Innym czynnikiem przyczyniającym się do występowania rwy kulszowej w ciąży jest wzrost masy płodu. Zwiększający się ciężar dziecka może wywierać dodatkowy nacisk na odcinek lędźwiowo-krzyżowy i nerw kulszowy, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży.

Postawa ciała

W miarę wzrostu obwodu brzucha ciężarnej, zmienia się środek ciężkości ciała, co często prowadzi do zmian w postawie. Problemy z postawą ciała mogą powodować dodatkowe obciążenie dolnej części pleców i wywoływać silny ból o charakterze rwy kulszowej.

Jak wyglądają objawy rwy kulszowej?

Głównym objawem rwy kulszowej jest ból pleców promieniujący wzdłuż nerwu kulszowego i tylnej części nóg. Ponadto ból nasila się często podczas kaszlu, poruszania się lub kichania.

Jednakże poza dolegliwościami bólowymi mogą pojawić się również:

 • drętwienie, mrowienie oraz uczucie "szpilek i igieł" w obrębie nóg;

 • uczucie palenia w obrębie kończyny;

 • niedoczulica skóry;

 • osłabienie siły mięśniowej;

 • w ciężkich przypadkach może dojść do trudności w oddawaniu moczu i stolca.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Specjalista zaleci bezpieczne dla dziecka sposoby na złagodzenie bólu oraz ćwiczenia rozciągające, które mogą pomóc w zmniejszeniu dokuczliwych dolegliwości.

Czy rwa kulszowa w ciąży jest groźna dla dziecka?

Rwa kulszowa w ciąży, pomimo że niewątpliwie sprawia matce dyskomfort, zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Wszelkie dolegliwości bólowe dotyczą matki i nie wpływają bezpośrednio na rozwijający się płód.

Niemniej jednak zawsze zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów bólowych. Należy również podkreślić, że stosowanie wielu powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych jest przeciwwskazane w okresie ciąży.

Jak można złagodzić ból spowodowany rwą kulszową w warunkach domowych?

Leczenie rwy kulszowej podczas ciąży może być uciążliwe ze względu na ograniczone możliwości korzystania z dostępnych na rynku środków przeciwbólowych.

Istnieją jednak skuteczne domowe metody, które można zastosować, jeśli dolegliwości bólowe pojawiają się u ciężarnej:

 • ćwiczenia oddechowe i rozciągające,

 • ciepłe okłady i kąpiele,

 • zmiana pozycji - unikanie długiego siedzenia lub stania,

 • dbanie o prawidłową postawę ciała,

 • zbilansowana dieta oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.

Pamiętaj, że przed zastosowaniem jakichkolwiek metod leczenia domowego, warto skonsultować się z lekarzem. To szczególnie ważne w przypadku ciąży, gdyż niektóre metody mogą być niewskazane w zależności od stanu zdrowia matki i dziecka.

Jakie ćwiczenia są bezpieczne i skuteczne przy rwie kulszowej w ciąży?

Aktywności fizyczne mogą być skutecznym sposobem na łagodzenie bólu rwy kulszowej w ciąży, jednak ważne jest, aby wybierać te bezpieczne i dostosowane do potrzeb przyszłych mam.

Co więcej, jeśli już przed ciążą miałaś problemy z bólem kręgosłupa, dobrze jest wybrać się do fizjoterapeuty już w pierwszym trymestrze. Specjalista odpowiednio dobierze metody takie jak ćwiczenia mające wzmacniać mięśnie dna miednicy czy techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego.

W przypadku dolegliwości ciążowych o charakterze rwy kulszowej, pomocne mogą okazać się ćwiczenia skupiające się na łagodnym rozciąganiu dolnych partii pleców. Dzięki temu można zmniejszyć napięcie w okolicy nerwu kulszowego. Ważne jest jednak, aby podczas ćwiczeń zachować ostrożność i nie przesadzać z intensywnością rozciągania.

Również ćwiczenia mające wzmacniać mięśnie dna miednicy i mięśnie brzucha mają korzystny wpływ na utrzymywanie prawidłowej postawy oraz łagodzenie bólu.

Ponadto dobrym rozwiązaniem jest uczestnictwo w zajęciach jogi dedykowanych dla kobiet ciężarnych. Wiele asan jest bezpiecznych do wykonywania w czasie ciąży, jednak kluczowe jest, aby ćwiczyć pod nadzorem instruktora z doświadczeniem w prowadzeniu zajęć dla przyszłych mam.

Warto podkreślić, że także regularne i spokojne spacery mogą przynieść korzyść zdrowotną, pomagając utrzymać dobrą kondycję fizyczną bez nadmiernego obciążania pleców.

Jakie środki przeciwbólowe są bezpieczne dla kobiet ciężarnych?

Leczenie rwy kulszowej w ciąży jest znacznie utrudnione ze względu na ograniczenia w stosowaniu leków przeciwbólowych. Jedynym środkiem przeciwbólowym, który jest uznawany za bezpieczny w ciąży, jest paracetamol.

Ważne jest jednak, aby przed zażyciem jakiegokolwiek leku przeciwbólowego kobiety w ciąży zawsze konsultowały się z lekarzem, ponieważ nadmierna lub niewłaściwa suplementacja może być szkodliwa zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się dziecka.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Do sytuacji, które powinny skłonić kobietę w ciąży do konsultacji z lekarzem, należą:

 • silny ból, nieustępujący mimo domowych prób leczenia;

 • ból wpływający na codzienne funkcjonowanie;

 • problemy z kontrolą pęcherza moczowego lub jelit;

 • drętwienie lub osłabienie w nogach;

 • wątpliwości co do bezpieczeństwa ćwiczeń.

Należy podkreślić, że regularna opieka prenatalna jest kluczowa dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy niepokojących objawów, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.

Czy rwę kulszową należy brać pod uwagę planując poród?

Rwa kulszowa w ciąży może być wyzwaniem, a jej wpływ na planowanie przebiegu porodu jest kwestią wartą rozważenia. Przykładowo, może wpływać na wybór pozycji, które będą komfortowe dla kobiety w czasie porodu.

Ponadto zaleca się omówienie z personelem medycznym dostępnych metod łagodzenia bólu podczas porodu, zwłaszcza w kontekście występowania rwy kulszowej.

Doświadczanie intensywnego bólu rwy kulszowej może również zwiększać poziom stresu i niepokoju u kobiety ciężarnej, co może wpłynąć na jej ogólne doświadczenie porodu.

Należy jednak pamiętać, że każda ciąża i poród są unikalne, a decyzje dotyczące zarządzania rwą kulszową w czasie porodu, powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i okoliczności.

Zobacz także: Ból pleców - przyczyny i leczenie. Jak utrzymać zdrowy kręgosłup?

Jak zapobiegać pojawieniu się rwy kulszowej w kolejnych ciążach?

Zapobieganie wystąpieniu rwy kulszowej w trakcie kolejnych ciąż to kluczowy element troski o dobrostan przyszłej matki. Zaleca się umówienie wizyty u fizjoterapeuty przed kolejną ciążą, aby stworzyć spersonalizowany program ćwiczeń, które pomogą złagodzić objawy rwy kulszowej.

Regularne ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mogą znacząco poprawić elastyczność i siłę mięśni, co pomaga w utrzymaniu zdrowego kręgosłupa i miednicy. Szczególnie polecane są ćwiczenia na mięśnie dna miednicy i dolną część pleców.

W profilaktyce rwy kulszowej w ciąży ważne jest również utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, szczególnie podczas siedzenia i powstrzymywanie się od dźwigania ciężkich przedmiotów.

Zachowanie zdrowej masy ciała przed ciążą i kontrolowanie przyrostu wagi w trakcie ciąży może także istotnie zmniejszyć nacisk na kręgosłup i nerw kulszowy.

Należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń czy zmian w diecie skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Profesjonalna opieka i indywidualne podejście są kluczowe dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka.

Czy rwa kulszowa może pojawić się także już po porodzie?

Rwa kulszowa jest zjawiskiem, które nie ogranicza się wyłącznie do okresu ciąży - może ona wystąpić również po porodzie.

Po urodzeniu dziecka ciało kobiety przechodzi przez proces regeneracji, co może wiązać się z różnymi dolegliwościami, w tym z rwą kulszową. Możliwymi przyczynami jej wystąpienia w tym okresie są zmiany w postawie ciała, długotrwałe siedzenie podczas karmienia piersią lub zmęczenie mięśni spowodowane opieką nad noworodkiem.

Jeśli objawy rwy kulszowej pojawiają się po porodzie i są uciążliwe, zalecana jest konsultacja z lekarzem. Pomocna może być również wizyta u fizjoterapeuty. Właściwa opieka i profilaktyka są kluczowe dla szybkiego powrotu do zdrowia i dobrej kondycji fizycznej po porodzie.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna, publikacja "Rwa kulszowa (pot. korzonki): przyczyny, objawy i leczenie", lek. Wojciech Pietraszko, [online], [dostęp 3.01.2024], dostępna pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150605,rwa-kulszowa

Neurologia po Dyplomie, publikacja "Rwa kulszowa", lek. Agata Zajkowska, [online], [dostęp 3.01.2024], dostępna pod adresem:

https://podyplomie.pl/neurologia/31142,rwa-kulszowa

Polski Bank Komórek Macierzystych, publikacja "Rwa kulszowa w ciąży. Jak sobie radzić z dolegliwościami bólowymi?", [online], [dostęp 3.01.2024], dostępna pod adresem:

https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/rwa-kulszowa-w-ciazy-jak-sobie-radzic-z-dolegliwosciami-bolowymi

RMC Health System, publikacja "Sciatic Nerve Pain During Pregnancy? Here’s What to Do", [online], [dostęp 3.01.2024], dostępna pod adresem:

https://rmccares.org/2020/01/14/sciatic-nerve-pain-during-pregnancy-heres-what-to-do/

WebMD, publikacja "Sciatic Nerve Problems and Pregnancy: What to Do", [online], [dostęp 3.01.2024], dostępna pod adresem:

https://www.webmd.com/baby/what-to-do-about-sciatic-nerve-problems-during-pregnancy

Inni czytali również

Betaserc - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Betaserc - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Betaserc 24 mg zawiera betahistynę jako substancję aktywną. Na co działa Betaserc i jak go stosować? Jakie są działania niepożądane?

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Ketonal Active E recepta  recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Ketonal Active E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Produkt leczniczy Ketonal Active należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, stosowanych w przypadku wystąpienia ostrych dolegliwości bólowych o nasileniu od lekkiego do umiarkowanego, w tym bólu mięśniowego, kostno-stawowego, bólu głowy lub w zespole bolesnego miesiączkowania.Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować różne działania niepożądane, dlatego ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu oraz stosować go zgodnie z zaleceniami producenta.

Charakterystyka produktów leczniczych
12.04.2024
Dlaczego bolą plecy? Przyczyny, objawy i leczenie
Dlaczego bolą plecy? Przyczyny, objawy i leczenie

Szacuje się, że 50-80% populacji choć raz przytrafił się ból pleców. Obecnie ból pleców należy do grona chorób cywilizacyjnych, stając się jednym z kluczowych przyczyn spadku jakości funkcjonowania.

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!