Krwawienie po pierwszym razie - czy to normalne? Czy pierwszy raz boli?

Opublikowano 11.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Krwawienie po pierwszym razie   czy to normalne? Czy pierwszy raz boli?

Pierwszy stosunek seksualny to bardzo ważne wydarzenie i często wzbudza wiele emocji. Dużo dziewczyn martwi się konsekwencjami pierwszego współżycia w postaci ewentualnego krwawienia lub bólu.

Krwawienie przy pierwszym razie - czy jest groźne? Zazwyczaj krwawienie jest zjawiskiem fizjologicznym, związanym z przebiciem błony dziewiczej i o ile ma umiarkowany charakter i nie towarzyszą mu inne objawy - nie powinno być powodem do obaw.


Spis treści

Dlaczego dochodzi do krwawienia podczas pierwszego stosunku?

Inicjacja seksualna wiąże się zazwyczaj z przerwaniem błony dziewiczej, przez co czasami w trakcie tego wydarzenia może dojść do niewielkiego krwawienia z okolic dróg rodnych. 

Drobne krwawienie jest normalną sytuacją i nie powinno budzić niepokoju. Występuje ono zazwyczaj u dziewczyn, które mają grubszą lub mniej elastyczną błonę dziewiczą. @erecept.pl a jak było u Ciebie przy pierwszym stosunku? #stosunekpłciowy #pierwszystosunek #edukacjaseksualna #erecept #receptaonline ♬ Makeba - Jain

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Co to jest błona dziewicza?

Błona dziewicza to cienki fałd śluzówki, otaczający wejście do pochwy, który oddziela przedsionek pochwy od jej wnętrza. Zbudowana jest ona z elastycznych włókien kolagenowych i może przybierać kształt:

  • pierścieniowaty, 
  • półksiężycowaty,
  • sitowaty,
  • strzępiasty. 

W warunkach fizjologicznych błona dziewicza nie zamyka całkowicie wejścia do pochwy,  aby krew mogła się ewakuować w trakcie miesiączki.

Czy zawsze występuje krwawienie po przerwaniu błony dziewiczej?

Błona dziewicza jest elementem dobrze unaczynionym, więc w trakcie jej przerwania może dojść do drobnego krwawienia


W większości przypadków jednakże, krwawienie nie występuje, ponieważ wiele dziewczyn ma błonę dziewiczą półksiężycowatą, która jest bardzo delikatnie unaczyniona i pęka dość łatwo, nie powodując przy tym zwykle żadnych dolegliwości


Ryzyko krwawienia jest szczególnie niskie, jeśli pochwa przed współżyciem zostanie wystarczająco dobrze nawilżona


Czy pierwszy stosunek seksualny boli?

Część dziewczyn obawia się możliwości wystąpienia bólu podczas pierwszego razu. Doznanie to bywa nieprzyjemne, ale zwykle nie jest powodem do obaw, szczególnie jeśli ból ma umiarkowane nasilenie

Ból podczas pierwszego stosunku spowodowany jest zazwyczaj przez przerwanie błony dziewiczej. Uczucie dyskomfortu może być spotęgowane przez niedostateczne nawilżenie okolic płciowych, związane ze zbyt krótką grą wstępną, niedostatecznym podnieceniem lub stresem, w  wyniku czego nie dochodzi do wystarczającej produkcji śluzu pochwowego. Ból odczuwany podczas pierwszego razu może być również spowodowany niedostateczną delikatnością partnera i zbyt gwałtowną i głęboką penetracją

Na szczęście ból podczas pierwszego razu nie jest aż tak częstym zjawiskiem i część dziewczyn w ogóle go nie doświadcza. 

W przypadku przedłużającego się bólu lub bólu występującego przy każdym stosunku warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ może on sugerować istnienie różnych stanów chorobowych takich jak np. endometrioza


Ile dni po pierwszym razie można krwawić?

Długość ewentualnego krwawienia występującego po pierwszym stosunku to bardzo indywidualna kwestia.  Podczas gdy u niektórych kobiet krew nie pojawia się wcale, inne muszą mierzyć się z przedłużającym się krwawieniem

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak długo można krwawić po pierwszym współżyciu, natomiast należy mieć świadomość, że w przypadku przedłużającego się krwawienia, które wzbudza niepokój, warto skonsultować swoje objawy z lekarzem


Kto jest najbardziej narażony na krwawienie podczas pierwszego razu?

Na krwawienie narażone są przede wszystkim dziewczyny z błoną dziewiczą sitowatą, która prawie całkowicie zakrywa wejście do pochwy, przez co zdarza się, że trudno jest ją przerwać.

Czy podczas pierwszego razu błona dziewicza zawsze ulega przerwaniu?

Do przerwania błony dziewiczej dochodzi zazwyczaj podczas pierwszego współżycia seksualnego.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dziewczyna przeżywająca swój pierwszy raz nie ma już błony dziewiczej, mimo że teoretycznie jest dziewicą. Dzieje się tak, jeśli do przerwania błony doszło wcześniej np. podczas masturbacji, wkładania tamponu, irygacji pochwy czy nawet uprawiania sportu. 


Bibliografia

Portal Klinika Miracki, [online] [dostęp 03.03.2024] dostępny w internecie:

https://klinikamiracki.pl/encyklopedia/blona-dziewicza/

Portal Mama Ginekolog, [online] [dostęp 03.03.2024] dostępny w internecie:

https://mamaginekolog.pl/kobieta/zdrowie-intymne/ten-pierwszy-raz/

Inni czytali również

Jak uchronić się przed endometriozą? Objawy i leczenie endometriozy
Jak uchronić się przed endometriozą? Objawy i leczenie endometriozy

Endometrioza jest chorobą ginekologiczną, w której tkanki podobne do endometrium obecne są również poza macicą. Jest to przewlekła, uciążliwa choroba, której diagnostyka jest trudna, a dotarcie do przyczyny dolegliwości pacjentki często zajmuje długie lata. Mechanizm, w jakim dochodzi do rozwoju endometriozy, nie jest do końca wyjaśniony, a objawy są niespecyficzne. Jak zdiagnozować i leczyć endometriozę?

Artykuł
28.03.2024
Femoston mite   E recepta   recepta online z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Femoston mite - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Femoston mite to dostępny na receptę lek złożonej hormonalnej terapii zastępczej stosowany u kobiet po menopauzie w celu zapobiegania objawom niedoboru estrogenów i osteoporozie.

Charakterystyka produktów leczniczych
25.03.2024
Jak szybko działają tabletki antykoncepcyjne?
Jak szybko działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji dostępnych na receptę. Aż 16% Polek decyduje się na tę formę zabezpieczenia. Najczęściej wybieranymi tabletkami antykoncepcyjnymi są pigułki dwuskładnikowe, zawierające komponentę progesteronową i estrogenową oraz jednoskładnikowe, w których substancją czynną są gestageny. Szybkość działania tabletek antykoncepcyjnych jest uzależniona od momentu włączenia antykoncepcji. Kiedy należy rozpocząć pierwsze opakowanie i co zrobić, gdy zapomnimy o przyjęciu pastylki?

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!