Jak obliczyć termin porodu?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Jak obliczyć termin porodu?

Termin porodu jest przybliżonym czasem, kiedy spodziewamy się narodzin dziecka. Najlepszą metodą jest USG w I trymestrze (długość ciemieniowo-siedzeniowa). Najczęściej stosowaną metodą jest obliczanie na podstawie daty ostatniej miesiączki. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to sztywna reguła i występują wyjątki, a bardzo wiele zależy od tego, jak wyglądają cykle menstruacyjne u pacjentki.
@erecept.pl Wasze maluchy przyszly na świat zgodnie z datą porodu? #jestemwciąży #ciąża #terminporodu #jakobliczyc #przyszlamama #erecept ♬ Epic Inspiration - AShamaluevMusic

Spis treści

Jak oblicza się termin porodu?

Najczęściej stosowaną i metodą przewidywania daty porodu jest reguła Naegelego, według której termin porodu ustala się z następującego wzoru:


Termin porodu =  1. dzień ostatniej miesiączki - 3 miesiące + rok + 7 dni


Przykład: 

Jeśli kobieta w ciąży pierwszy dzień ostatniej miesiączki miała 01.02.2024, jej spodziewany termin porodu to: 01.02.2024 - 3 miesiące + rok + 7 dni = 08.11.2024


Reguła ta dotyczy jedynie kobiet, u których cykle są regularne i trwają 28 dni.

Jeśli cykl jest dłuższy niż 28 dni - termin porodu przesuwamy w przód. Oznacza to, że jeżeli np. cykl trwa 31 dni  - należy doliczyć 3 dni (31-28=3). Wówczas nasz spodziewany termin to: 08.11.2024 + 3 dni = 11.11.2024


Podobnie w przypadku cykli krótszych niż 28 dni - termin porodu przesuwamy w tył. Jeśli np. cykl trwa 26 dni - odejmujemy 2 dni (28-26=2). Wychodzi nam wówczas: 

08.11.2024 - 2 dni = 06.11.2024


e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Dlaczego termin porodu liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie zapłodnienia?

Data porodu jest wyznaczana na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie zapłodnienia (do którego zazwyczaj dochodzi około 2 tygodnie później), ponieważ dokładna data zapłodnienia jest bardzo trudna do określenia.

 

Z tego powodu jako wyznacznik wykorzystuje się pierwszy dzień miesiączki, który jest datą dużo bardziej pewną. 


Jak lekarz oblicza termin porodu?

Na pierwszej wizycie w ciąży ginekolog oblicza termin porodu zgodnie z regułą Naegelego, a więc na podstawie daty ostatniej miesiączki i długości cyklów podanych przez pacjentkę. 


Oprócz tego określa wiek ciąży i przewidywany czas rozwiązania na podstawie badania ultrasonograficznego, a dokładniej pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL). Ma to szczególne zastosowanie w I trymestrze ciąży (najbardziej wiarygodne do 10. tygodnia ciąży). W późniejszym okresie ciąży określenie wieku ciążowego i terminu porodu jest trudniejsze z uwagi na większe różnice we wzrastaniu wewnątrzmacicznym. 


Czy poród powinien wydarzyć się w spodziewany dzień porodu?

Bardzo rzadko zdarza się, że faktyczny termin porodu jest zgodny z przewidywanym terminem (rodzi się w nim około 5% dzieci).

Prawidłowa, donoszona ciąża trwa od 38 do 42 tygodni. Wyznaczanie terminu porodu ma jedynie charakter orientacyjny. 

Jest ono jednak bardzo ważne, ponieważ na podstawie przewidywanego terminu porodu określić można, czy poród odbywa się o fizjologicznym czasie, czy jest przedwczesny, czy może ciąża jest przenoszona. Pozwala również sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo i ma znaczenie w postęĻowaniu z noworodkiem po urodzeniu.


Jeżeli potrzebujesz porady ginekologicznej, skontaktuj się z ginekologiem online w erecept.pl

Bibliografia

“Jak ustalić wiek dziecka i termin porodu?” Dr n. med. Bartłomiej Barczyński I Katedra i Klinika Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Medycyna praktyczna [online] [dostęp 26.02.2024] dostępne online:

https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61966,jak-ustalic-wiek-dziecka-i-termin-porodu

“Baby due date”Better Health channel, [online] [dostęp 26.02.2024] dostępne online:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/baby-due-date

Inni czytali również

Bezsenność w ciąży - przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia
Bezsenność w ciąży - przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia

Nawet co druga kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność w ciąży to powszechny problem, a jego podłoże bardzo często ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przechodzi organizm przyszłych mam.Jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i w zasadzie całego funkcjonowania za dnia, w czasie ciąży również warto poszukać przyczyn bezsenności i spróbować podjąć leczenie.

Artykuł
27.03.2024
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – co warto wiedzieć na ten temat?
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – co warto wiedzieć na ten temat?

Dzisiaj tabletki antykoncepcyjne stanowią popularny środek zapobiegania ciąży. Warto jednak zrozumieć, jak ich stosowanie może wpłynąć na ewentualną przyszłą ciążę. Artykuł ten przybliża istotne informacje dotyczące tabletek antykoncepcyjnych i ich wpływu na możliwość zajścia w ciążę. Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
15.04.2024
Tardyferon Fol - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Tardyferon Fol - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Tardyferon-Fol to preparat wykorzystywany w zapobieganiu oraz leczeniu niedoborów żelaza i kwasu foliowego u kobiet w ciąży. Substancje czynne wyrobu medycznego Tardyferon Fol to jony żelaza w postaci siarczanu żelaza oraz kwas foliowy. Lek Tardyferon fol jest przeznaczony do stosowania doustnego. Preparat ten jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
25.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!