Test ciążowy - kiedy zrobić? Jak wygląda?

Opublikowano 19.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Test ciążowy  kiedy zrobić? Jak wygląda?

Test ciążowy wykrywa hormon - gonadotropinę kosmówkową (Beta hCG), która pojawia się we krwi od 7. dnia po zapłodnieniu, kiedy to komórka jajowa zagnieżdża się w jamie macicy. Dokładność testów ciążowych to niemal 99,9% przy czułości diagnostycznej 25 mIU/ml, co odpowiada za wysoką rzetelność badań.


Spis treści

Jakie objawy mogą świadczyć o obecności ciąży?

Do objawów, które mogą świadczyć o ciąży należą m.in.:


 • brak miesiączki,

 • nudności, wymioty,

 • tkliwość piersi,

 • uczucie zmęczenia,

 • częstomocz,

 • nadwrażliwość na smaki/ zapachy.


@erecept.pl Dla pewności możecie wykonać test ciążowy z krwi lub przy badaniu USG pod opieką lekarza. #testciążowy #tabletkapo #niechcianaciąża #erecept ♬ Boys Like Toys - Blanka

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnych testów ciążowych. W zależności od techniki możemy wyróżnić:

 • test płytkowy - przed rozpoczęciem testu należy pobrać mocz do suchego pojemnika, a następnie nanieść go na okienko płytki testowej za pomocą pipety;

 • test ciążowy paskowy z moczu - przed rozpoczęciem testu należy pobrać mocz do suchego pojemnika, a następnie włożyć do niego test;

 • test strumieniowy - końcówkę testu ciążowego należy na kilka sekund umieścić w strumieniu moczu.


Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?

Test ciążowy należy wykonać 7-12 dni od możliwego terminu zapłodnienia. Wcześniej poziom hormonów może być zbyt niski i test najprawdopodobniej wyjdzie ujemny.


Jeśli chodzi o porę dnia - test najlepiej wykonać z samego rana, zaraz po przebudzeniu, ponieważ wtedy stężenie Beta hCG jest najwyższe.


Zobacz też: Ciąża - jak wygląda skuteczne zapłodnienie?


Jak odczytać wynik na teście ciążowym?

Po około 2-5 minutach lub według czasu podanego na opakowaniu od wykonania testu ciążowego można zinterpretować jego wynik:

 • wynik nieważny - brak prążków na płytce lub obecny wyłącznie prążek testowy T. Należy powtórzyć badanie, używając nowego testu;

 • wynik dodatni (prawdopodobna ciąża) - obecne dwa czerwone paski - prążek kontrolny C oraz prążek testowy T. Intensywność koloru prążka T nie ma większego znaczenia;

 • wynik ujemny (prawdopodobny brak ciąży) - obecny prążek kontrolny C, brak prążka T.

Należy odczytać wynik od razu po upłynięciu powyższego czasu, bo później może być niemiarodajny.


Ujemny wynik testu ciążowego a brak miesiączki

Jeśli test ciążowy wyszedł ujemny, a miesiączka nie pojawiła się w przewidywanym terminie, należy wykonać go ponownie po kilku dniach.


Jeśli po tym czasie sytuacja się powtórzy, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, ponieważ przyczyną takiego stanu mogą być niebezpieczne dla zdrowia zaburzenia hormonalne lub ciąża pozamaciczna.


Zobacz też: Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych przed ciążą


Ile testów ciążowych wykonać?

Pomimo niemal 99% skuteczności testu ciążowego, najlepiej go powtórzyć. Może się zdarzyć, że test ciążowy jest dodatni, natomiast pacjentka nie jest w ciąży - taki wynik nazywamy fałszywie dodatnim. Przyczyną tego może być niedawno przebyty poród, naturalne lub sztuczne poronienie, a także leki zawierające Beta hCG np. Pregnyl.


Zobacz też: Antykoncepcja awaryjna a wczesnoporonna


Na czym polega test ciążowy wykonywany w laboratorium?

Test ciążowy wykonywany w laboratorium cechuje się wyższą dokładnością. Polega on na oznaczeniu poziomu gonadotropiny kosmówkowej (Beta hCG) - hormonu wytwarzanego przez zapłodnioną komórkę jajową, we krwi lub moczu. Należy jednak pamiętać, że nie daje on natychmiastowej odpowiedzi, a na wynik czeka się około 48 godzin.


Czym jest cyfrowy test ciążowy?

Cyfrowy test ciążowy, oprócz informacji o obecności ciąży lub jej braku, określa również ile tygodni temu, doszło do poczęcia (tydzień 1-2, tydzień 2-3, tydzień 3+) na podstawie stężenia hormonu Beta hCG.


Czy test ciążowy może wykonać mężczyzna?

Test ciążowy może być pomocny w diagnostyce kosmówczaka jądra - rozwojowi nowotworu towarzyszy wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej (Beta hCG).


Należy pamiętać, że test ciążowy nie jest specjalistycznym narzędziem do diagnozowania raka jądra. W przypadku podejrzeń choroby należy natychmiast udać się do lekarza urologa.Czy jeśli test ciążowy wyjdzie ujemny, to można go użyć ponownie?

Bez względu na wynik, każdy test ciążowy jest testem jednokrotnego użytku. Każda próba użycia testu niezgodnie z rekomendacjami producenta znacznie obniża szansę na rzetelny wynik.


Ile kosztuje test ciążowy?

Ceny testów ciążowych w zależności od rodzaju i producenta wynoszą od około 4 do 20 zł. Wyjątkiem jest cyfrowy test ciążowy, który kosztuje około 30 złotych.


Zobacz także: Tabletka dzień po bez recepty - od kiedy?


Bibliografia

domowe laboratorium.pl

https://domowelaboratorium.pl/Jak-prawidlowo-wykonac-test-ciazowy-Testy-Pink-Test-blog-pol-1589876545.html

mamaginekolog.pl

https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/ciaza-podstawy/testy-ciazowe/

swisslab.pl

https://swisslab.pl/warto-wiedziec/twoje-zdrowie-na-co-dzien/dlaczego-mezczyzna-powinien-zrobic-test-ciazowy

time4baby.pl

https://www.time4baby.pl/clearblue-cyfrowy-test-ciazowy-1szt-2p.html

diag.pl

https://diag.pl/pacjent/artykuly/kiedy-warto-wykonac-test-ciazowy/

Inni czytali również

Antykoncepcja a karmienie piersią - jakie są dostępne opcje?
Antykoncepcja a karmienie piersią - jakie są dostępne opcje?

Karmienie piersią jest nie tylko wyjątkowo istotnym elementem budowania silnej więzi między matką a dzieckiem, ale to również kluczowy aspekt zapewnienia maluchowi zdrowego startu w życie. W czasie karmienia piersią wiele kobiet zastanawia się nad tym, jaki wpływ na ten proces mogą mieć metody antykoncepcji. Czy antykoncepcja rzeczywiście wpływa na laktację? Czy jest bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka? W jakim momencie po porodzie można zacząć stosować antykoncepcję? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Artykuł
23.01.2024
Depresja przedporodowa - co robić, gdy depresja pojawia się u kobiet w ciąży?
Depresja przedporodowa - co robić, gdy depresja pojawia się u kobiet w ciąży?

Ciąża stanowi szczególny okres w życiu kobiety, który wiąże się z wieloma zmianami hormonalnymi dziejącymi się w organizmie przyszłej matki. Dodatkowo, oczekiwanie na przyjście na świat nowego członka rodziny może zwiększać poziom stresu związanego z adaptacją do nadchodzącej roli.Ciężarne kobiety są bardziej podatne na wystąpienie zaburzeń depresyjnych, zwłaszcza gdy wcześniej miały stwierdzoną depresję.Istotne jest, aby niezwłocznie szukać wsparcia medycznego po dostrzeżeniu symptomów depresyjnych, gdyż nieleczona depresja w okresie ciąży może prowadzić do bardziej poważnych konsekwencji i utrzymywać się nawet po narodzinach dziecka.

Artykuł
09.02.2024
Depresja w ciąży - jak wygląda i jak sobie z nią radzić?
Depresja w ciąży - jak wygląda i jak sobie z nią radzić?

Szacuje się, że nawet co piąta kobieta może zachorować na depresję w czasie ciąży. Zaledwie 20 procent z nich uzyska odpowiednie leczenie. Dlaczego rozpoznanie depresji w okresie ciąży i jej leczenie jest tak ważne? Czy nieleczona depresja może mieć wpływ na rozwój dziecka? Jakie są jej objawy? Odpowiemy na te i inne pytania w poniższym artykule.

Artykuł
14.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!