Tabletka dzień po bez recepty - od kiedy?

Opublikowano 02.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Tabletka dzień po bez recepty   od kiedy?

Od 2017 roku w Polsce obowiązuje ustawa, która pozwala na kupno antykoncepcji awaryjnej wyłącznie na receptę. W czwartek (22.02.2024 roku) Sejm przyjął projekt nowelizacji tej ustawy, dzięki czemu tabletki dzień po w przyszłości mogą być dostępne bez recepty. Kiedy będzie dostępna? Co to jest antykoncepcja awaryjna? Jak działa tabletka dzień po? Kto będzie mógł ją kupić?

Spis treści

  • Parlament (Sejm i Senat) przyjął nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, która pozwala osobom powyżej 15. r.ż. na kupno tabletki dzień po bez recepty. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
  • Minister Zdrowia zapowiedziała, że antykoncepcja awaryjna będzie dostępna od 1 maja 2024 i będzie to regulowane nowym rozporządzeniem dla farmaceutów.
  • Obecnie antykoncepcja awaryjna dostępna jest tylko na receptę.
  • Dostępne w Polsce tabletki dzień po to EllaOne (działa do 120h po stosunku) oraz Escapelle i Livopill (działają do 72h po stosunku).
  • 29 marca 2024 Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy dotyczącej dostępności tabletki "dzień po" bez recepty.

  • Serwis erecept.pl oferuje konsultacje medyczne z możliwością wystawienia recepty na tabletkę dzień po.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Tabletka dzień po bez recepty - kiedy nowe prawo zacznie obowiązywać?

Od 2017 roku w Polsce obowiązuje ustawa według której tabletkę dzień po można zakupić jedynie na receptę. Nowelizacja ustawy przewiduje dostępność antykoncepcji awaryjnej zawierającej substancję czynną jaką jest octan uliprystalu bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne 22 kwietnia 2024 roku został zatwierdzony przez Sejm. Projekt został także rozpatrzony przez Senat, który zbierał się 6-7 marca i nie wniósł żadnych poprawek do nowelizacji prawa farmaceutycznego. Aktualnie projekt czeka na zatwierdzenie przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Minister Zdrowia jeszcze w połowie lutego przewidywała, że gdyby projekt nie spotkał się ze sprzeciwem, zakup tabletki dzień po bez recepty byłby możliwy już od 1 kwietnia. Scenariusz ten wydaje się mało prawdopodobny, ze względu na negatywne nastawienie prezydenta do wyżej zaproponowanych zmian.

W poniedziałek, 18 marca, Minister Zdrowia zapowiedziała plan awaryjny, jeśli projekt spotkałby się ze sprzeciwem. Według założeń MZ zakup tabletki dzień po bez recepty będzie regulowany rozporządzeniem dla farmaceutów. Jeśli wszystko się uda, antykoncepcja awaryjna będzie dostępna bez recepty już od 1 maja 2024.

W piątek 29 marca 2024 roku Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne. W uzasadnieniu podał troskę o zdrowie dzieci oraz ich rodziców, a także wspomniał o petycji sprzeciwiającej się ustawie podpisanej przez 30 tys. osób, która wpłynęła do Kancelarii Prezydenta.

Prezydent dodał również, że jest otwarty na nowelizację ustawy, jeśli zmieniony zostanie wiek dostępności leku z 15 lat na 18 lat.

Co to jest tabletka dzień po i w jakim celu się ją stosuje?

Antykoncepcja awaryjna, inaczej zwana tabletką dzień po, jest to pigułka zawierająca octan uliprystalu lub lewonorgestrel, używana w celu ochrony przed niechcianą ciążą, gdy stosowana metoda antykoncepcji zawiedzie (np. pęknięcie prezerwatywy, pominięcie dawki tabletki antykoncepcyjnej) lub po niezabezpieczonym stosunku.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Substancje czynne zawarte w tabletce modulują działanie hormonów płciowych. Jej mechanizm działania polega na zahamowaniu lub opóźnieniu owulacji. Lewonorgestrel wywołuje również zmiany w błonie śluzowej macicy, przez co blokuje zagnieżdżenie się zarodka. Antykoncepcja awaryjna nie jest tabletką wczesnoporonną, więc nie zadziała gdy doszło już do zapłodnienia.

Badania wykazały, że skuteczność antykoncepcji awaryjnej nie zależy od fazy cyklu miesiączkowego, w jakiej była ona zastosowana. Jednak należy pamiętać, aby przyjąć ją jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku lub gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła.

Należy pamiętać, że substancje te nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jakie rodzaje antykoncepcji awaryjnej są dostępne w Polsce?

W Polsce aktualnie dostępna jest jedna tabletka zawierająca octan uliprystalu i jest to EllaOne . Tabletkę ta można przyjąć do 120 godzin po odbyciu stosunku płciowego.

Dostępne są również dwie tabletki dzień po zawierające lewonorgestrel i są nimi Escapelle oraz Livopill. Tę antykoncepcję awaryjną można przyjąć do 72 godzin po odbytym stosunku.

Odradza się używanie środków antykoncepcji awaryjnej więcej niż jeden raz w jednym cyklu menstruacyjnym, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Należy także pamiętać, że jej skuteczność jest największa w ciągu 12 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w sytuacji, gdy inne metody antykoncepcji zawiodą. Dlatego najważniejsze jest, aby zażyć tabletkę najszybciej jak to możliwe.

@erecept.pl Recepta na „tabletkę po” bez wychodzenia z domu na www.erecept.pl 👈 (link w bio) #tabletkapo #ciąża #antykoncepcja #erecept #erecepta #edukacjaseksualna #ellaone #escapelle ♬ Aesthetic - Tollan Kim

Jakie są skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej?

Najczęstsze działania niepożądane po przyjęciu tabletki dzień po to nudności, bóle głowy oraz wymioty. Mogą pojawić się także plamienia lub zaburzenia miesiączkowania - opóźnienie lub przyspieszenie krwawienia w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, w jakiej zastosowano antykoncepcję awaryjną.

Czy tabletka dzień po jest bezpieczna?

Antykoncepcja awaryjna jest uważana za bezpieczną, jednak powinna być ona metodą doraźną - nie powinna stanowić stałej przyjmowanej metody zapobiegania ciąży. W celu dobrania stałej metody antykoncepcji, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

Tabletka dzień po a alkohol

Należy także pamiętać, że tabletka dzień po nie jest środkiem wczesnoporonnym, czyli nie spowoduje poronienia w sytuacji, gdy doszło już do zapłodnienia. Stosowanie tabletki dzień po równocześnie z alkoholem może obniżać jej skuteczność i zwiększać ryzyko niechcianej ciąży.

Spożywanie alkoholu równocześnie z tabletką dzień po może również zwiększać jej efekty niepożądane takie jak nudności, bóle głowy czy wymioty. Dodatkowo jeśli w ciągu 3 godzin po przyjęciu tabletki wystąpią wymioty należy zażyć kolejną tabletkę.

Tabletka dzień po a karmienie piersią

Substancje zawarte w antykoncepcji awaryjnej mogą przenikać do mleka matki, dlatego nie powinno się jej stosować w trakcie karmienia piersią lub należy zrobić przerwę w karmieniu piersią do 7 dni w przypadku octanu uliprystalu lub do 8 godzin w przypadku lewonorgestrelu.

Tabletka dzień po a interakcje z innymi lekami

Wiele leków i suplementów może wchodzić w interakcje z tabletką dzień po i tym samym wpływać na jej skuteczność. W razie zażywania innych leków zaleca się konsultację u lekarza ginekologa lub farmaceuty, który indywidualnie dobierze plan postępowania.

Aktualnie, aby zastosować antykoncepcję awaryjną potrzebna jest recepta wystawiona przez lekarza.

Czy pomimo ustawy farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedania tabletki dzień po?

Nie, w świetle obowiązującego prawa farmaceuta nie może powołać się na tzw. klauzulę sumienia i nie sprzedać antykoncepcji awaryjnej.

Klauzula sumienia jest zawarta w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty i daje możliwość powstrzymania się od wykonywania świadczeń zdrowotnych, jeśli są one niezgodne z sumieniem lekarza. Tej ustawie nie podlegają farmaceuci, przez co nie powinni oni odmówić sprzedaży tabletki dzień po.

Kto będzie mógł kupić tabletkę dzień po bez recepty?

Nowelizacja ustawy przewiduje, że dostępność hormonalnych środków antykoncepcyjnych zawierających octan uliprystalu bez recepty przeznaczona będzie dla osób, które ukończyły 15. rok życia.

Jest to kontrowersyjny wiek, przez co spotkał się ze sprzeciwem. Wielu posłów, jak i sam prezydent, uważają, że tabletka dzień po bez recepty powinna być dostępna dla osób pełnoletnich, czyli powyżej 18. roku życia.

Temat jest warty przemyślenia szczególnie, że wiek przyzwolenia w polskim prawie wynosi 15 lat. Skoro piętnastolatka może uprawiać seks, to czy powinniśmy odbierać jej prawo do zakupienia tabletki dzień po bez recepty?

Aktualnie tabletkę dzień po mogą otrzymać osoby, które posiadają receptę od lekarza. W tym należy pamiętać, że osoby poniżej 16 lat nie mogą odbyć wizyty lekarskiej bez opiekuna prawnego, a nastolatki powyżej 16. roku życia muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na samodzielną wizytę.

Bibliografia

Prawo, [online], [luty 2024], dostępny w Internecie:

https://www.prawo.pl/zdrowie/tabletki-dzien-po-na-recepte-czy-bez-recepty,262624.html

Medycyna Praktyczna, [online], [luty 2024], dostępny w Internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/aktualnosci/342823,sejm-uchwalil-przepisy-w-sprawie-tabletki-dzien-po

Rzeczpospolita, [online], [luty 2024], dostępny w Internecie:

https://www.rp.pl/zdrowie/art39886671-tabletka-dzien-po-bedzie-dostepna-bez-recepty-sejm-uchwalil-ustawe

Sexed, [online], [luty 2024], dostępny w Internecie:

https://sexed.pl/dzien-dziecka-znaj-swoje-prawa/

Medycyna Praktyczna, [online], [luty 2024], dostępny w Internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=510

Medycyna Praktyczna, [online], [luty 2024], dostępny w Internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4751

Rzecznik Praw Obywatelskich, [online], [luty 2024], dostępny w Internecie:

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/minister-zdrowia-farmaceuci-mog%C4%85-stosowa%C4%87-klauzul%C4%99-sumienia

Inni czytali również

Daylette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Daylette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Daylette to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny. Substancjami czynnymi zawartymi w w preparacie są etynyloestradiol oraz drospirenon. 

Charakterystyka produktów leczniczych
09.02.2024
Antykoncepcja a zaburzenia endokrynologiczne - jakie są zalecenia lekarzy?
Antykoncepcja a zaburzenia endokrynologiczne - jakie są zalecenia lekarzy?

Zaburzenia endokrynologiczne mogą znacząco wpływać na życie i zdrowie kobiet, a jednym z aspektów, który wymaga szczególnej uwagi, jest antykoncepcja. Wartość porad lekarzy w tym obszarze jest nieoceniona, ponieważ wybór odpowiedniej metody antykoncepcji może być kluczowy dla pacjentek z problemami hormonalnymi. W niniejszym artykule omówimy zalecenia specjalistów dotyczące antykoncepcji w kontekście zaburzeń endokrynologicznych, analizując, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić pacjentkom bezpieczne i skuteczne rozwiązania.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
21.02.2024
Nowoczesne metody antykoncepcji - nie tylko tabletki! Co wybrać?
Nowoczesne metody antykoncepcji - nie tylko tabletki! Co wybrać?

Tabletki antykoncepcyjne stosowane są przez kobiety już od dekad i można śmiało stwierdzić, że stanowią jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Warto jednak wiedzieć, że nowoczesna antykoncepcja hormonalna (dostępna także na receptę online) wcale nie ogranicza się jedynie do pigułek, a wręcz przeciwnie - obecnie mamy całkiem spory wybór różnego rodzaju metod antykoncepcji. Czym są, jak działają i dlaczego warto ich używać? Sprawdź!

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!