Antykoncepcja awaryjna a środki wczesnoporonne

Opublikowano 25.05.2023

Antykoncepcja awaryjna a środki wczesnoporonne

Wiele osób myli antykoncepcję awaryjną z tabletkami wczesnoporonnymi, które służą do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej. Antykoncepcja awaryjna - tabletki "dzień po", stosowane są gdy istnieje ryzyko zajścia w niechcianą ciążę, nie wywierają one wpływu na istniejącą ciążę. Nielegalne jest natomiast wywoływanie aborcji farmakologicznej środkami wczesnoporonnymi. Warto znać różnice pomiędzy tymi produktami. W poniższym artykule omówimy najważniejsze zagadnienia w tym temacie.

Spis treści

Czym są tabletki "dzień po"?

Antykoncepcja awaryjna (inaczej antykoncepcja postkoitalna) to sposób zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą. Antykoncepcję ratunkową można zastosować po niezabezpieczonym stosunku lub gdy użyte zabezpieczenie było nieskuteczne (np. pękła prezerwatywa, nieprawidłowo przyjęto tabletki antykoncepcyjne).

Nie ma potrzeby przeprowadzania szczegółowych badań przed przepisaniem tabletki "dzień po". Nie trzeba również robić specjalistycznych badań takich jak USG, cytologia czy morfologia.

Najpopularniejsze preparaty to EllaOne i Escapelle. Tabletka Escapelle stosowana jest jednorazowo, do 72 godzin po odbyciu stosunku seksualnego. Natomiast pigułka EllaOne powinna być przyjęta do 120 godzin po niebezpiecznym współżyciu.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czym są tabletki wczesnoporonne?

Tabletki poronne to leki stosowane do zakończenia ciąży. Czas, po którym zaczną działać, zależy od zastosowanej metody.

Mifepriston, jeden z leków stosowanych w terapii farmakologicznej poronień, jest przyjmowany doustnie w dawce 200 mg. Mifepriston hamuje działanie progesteronu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży, co prowadzi do wywołania skurczów macicy i wydalenia zarodka.

Misoprostol, drugi lek stosowany w terapii farmakologicznej poronień, jest przyjmowany doustnie lub dopochwowo w dawce 800 mikrogramów. Można go przyjąć w ciągu 24-48 godzin po zastosowaniu mifepristonu lub samodzielnie w przypadku poronienia samoistnego.

Tabletki wczesnoporonne w Polsce są nielegalne. Lekarz nie przepisze tych środków, ponieważ aborcja farmakologiczna jest zakazana w naszym kraju. Co ważne, tabletek wczesnoporonnych nie można mylić tabletką dzień po. To dwa różne, inne środki. Tabletka po to antykoncepcja awaryjna i jest dostępna w Polsce na receptę.

Środki poronne a antykoncepcja awaryjna - różnice

Środki poronne i antykoncepcja awaryjna to dwa różne pojęcia. Tabletki wczesnoporonne nie są dostępne w Polsce, natomiast tabletki "dzień po" można kupić w każdej aptece po okazaniu recepty od lekarza.

Antykoncepcja awaryjna, taka jak tabletka "dzień po" stosuje się po niezabezpieczonym stosunku lub w przypadku awarii innej metody antykoncepcji. Tabletki "po" działają poprzez uniemożliwienie zapłodnienia lub zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Tabletki "dzień po" nie przerywają już istniejącej ciąży.

Środki poronne, takie jak mifepriston lub misoprostol, są stosowane do przerwania ciąży, która już istnieje. Działają one poprzez blokowanie hormonów potrzebnych do utrzymania ciąży lub przez indukowanie skurczów macicy, co powoduje opróżnienie jamy narządu (aborcja farmakologiczna).

Warto pamiętać, że stosowanie antykoncepcji awaryjnej powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, a ich nadużywanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Czy stosowanie antykoncepcji awaryjnej i tabletek poronnych jest bezpieczne dla zdrowia i życia kobiet?

Aby zapobiec niechcianej ciąży, w Polsce można skorzystać z antykoncepcji awaryjnej - tabletki "dzień po". Środki te są na tyle bezpieczne, że zostały dopuszczone na rynek, dostępne są jednak wyłącznie po okazaniu recepty.

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej i tabletek wczesnoporonnych, tak jak każdego preparatu leczniczego, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Wszystkie decyzje dotyczące stosowania tych środków powinny być podjęte po konsultacji z lekarzem. Wykonanie aborcji farmakologicznej jest nielegalne w Polsce.

Tabletki poronne, np. mifepriston lub misoprostol, stosowane są do zakończenia ciąży (aborcja farmakologiczna) i mogą powodować poważne skutki uboczne m.in. silne krwawienia, zakażenia lub uszkodzenia macicy. Używanie środków wczesnoporonnych w Polsce jest nielegalne.

Z powodu możliwych działań niepożądanych, przed zastosowaniem środków antykoncepcji awaryjnej należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie przeczytać ulotkę wybranego preparatu. Przyjmowanie preparatów bez nadzoru medycznego może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, włączając w to ryzyko utraty płodności i powikłania zagrażające życiu.

Bibliografia

HRA Pharma ,Charakterystyka Produktu leczniczego [online], [dostęp 25. maja 2023], dostępny w internecie:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjAtNjrvpD_AhWmlIsKHRZxCAAQFnoECAkQAQ&url=https%3A%2F%2Fec.europa.eu%2Fhealth%2Fdocuments%2Fcommunity-register%2F2014%2F20141001129545%2Fanx_129545_pl.pdf&usg=AOvVaw2Mk_vcn8Gv1QARLNWVbYs-

Gedeon Richter ,Charakterystyka Produktu leczniczego [online], [dostęp 25. maja 2023], dostępny w internecie:
https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0CAIQw7AJahcKEwiYkb_Qv5D_AhUAAAAAHQAAAAAQAg&url=http%3A%2F%2Fchpl.com.pl%2Fdata_files%2F2012-10-02_Escapelle_1500_ChPL_GedeonRichter.pdf&psig=AOvVaw0OU7-Jl7pQLiiabmk-fuXD&ust=1685105039469944

Inni czytali również

Metody antykoncepcji niehormonalnej
Metody antykoncepcji niehormonalnej

Antykoncepcja niehormonalna jest alternatywą dla hormonalnych metod antykoncepcji, które ze względów zdrowotnych lub światopoglądowych nie zawsze mogą być stosowane przez parę.

Artykuł
24.03.2023
Lesine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Lesine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lesine to preparat należący do hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Zawiera syntetyczne pochodne dwóch różnych żeńskich hormonów zatem jest tak zwanym preparatem złożonym. Jest dostępny wyłącznie na receptę .

Charakterystyka produktów leczniczych
11.09.2023
Antykoncepcja a karmienie piersią - jakie są dostępne opcje?
Antykoncepcja a karmienie piersią - jakie są dostępne opcje?

Karmienie piersią jest nie tylko wyjątkowo istotnym elementem budowania silnej więzi między matką a dzieckiem, ale to również kluczowy aspekt zapewnienia maluchowi zdrowego startu w życie. W czasie karmienia piersią wiele kobiet zastanawia się nad tym, jaki wpływ na ten proces mogą mieć metody antykoncepcji. Czy antykoncepcja rzeczywiście wpływa na laktację? Czy jest bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka? W jakim momencie po porodzie można zacząć stosować antykoncepcję? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Artykuł
02.06.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!