Badanie: Polacy wstydzą się rozmawiać o seksie z rodzicami

Opublikowano 26.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Badanie: Polacy wstydzą się rozmawiać o seksie z rodzicami

Z najnowszego badania opinii przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Erecept.pl wynika, że podstawowym źródłem wiedzy o seksie jest dla Polaków Internet. Rodacy czerpią wiedzę na temat seksu również z gazet, książek, czasopism oraz od swoich partnerów czy lekarzy seksuologów. Polacy oceniają swoją wiedzę na tematy seksualne dobrze (tak odpowiedziało 57,5 proc. ankietowanych) oraz bardzo dobrze (25,7 proc.). Tylko co dziesiąty ankietowany uważa, że jego wiedza w tej kwestii jest mała. Jakich informacji o seksie szukają Polacy? Co jest przyczyną tych poszukiwań?

Spis treści

 • Główne źródło informacji o seksie Polaków to Internet i media społecznościowe (52,6 proc.).
 • Ankietowani są ciekawi nowych informacji, nowinek i wiedzy (49,6 proc.), chcą udoskonalić i urozmaicić swoje życie erotyczne (38,7 proc.) oraz poprawić technikę (19,2 proc.).
 • Ponad 40 proc. Polaków wstydzi się rozmawiać na tematy seksualne z rodzicami. Nie krępują ich takie rozmowy z przyjaciółmi czy seksuologiem.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Skąd Polacy czerpią wiedzę o seksie?

Polacy uważają się za osoby poinformowane w sprawach seksualnych, a mimo to wciąż chcą poszerzać swoją wiedzę. Pierwszym źródłem tych informacji jest zazwyczaj Internet oraz media społecznościowe (52,6 proc.). Kolejnym są gazety, czasopisma i książki (39,2 proc.), partnerzy (34,2 proc.) oraz lekarze seksuolodzy (22 proc.). Z rodzicami na temat seksu rozmawia tylko 8 proc. rodaków. Większą wiedzę czerpią od znajomych (15 proc.) aniżeli od kogoś z rodziny.Gadżety erotyczne czy techniki seksualne?

Jakie obszary wiedzy najbardziej interesują Polaków? Z badania opinii SW Research na zlecenie Erecept wynika, że po pierwsze – jest to czerpanie większej przyjemności i satysfakcji z seksu (45 proc.), po drugie – bezpieczeństwo i różne sposoby zabezpieczania się (42,2 proc.), po trzecie – kwestie zdrowotne i problemy natury seksualnej (42 proc.), po czwarte - różne techniki seksualne i fantazje (34,2 proc.). 

Niskie libido i wstyd

Polacy, zapytani o powody poszerzania wiedzy związanej z seksem i edukacją seksualną, odpowiadali zazwyczaj, że są ciekawi nowych informacji, nowinek i wiedzy (49,6 proc.), chcą udoskonalić i urozmaicić swoje życie erotyczne (38,7 proc.) oraz poprawić technikę (19,2 proc.). 

Co dziesiąta osoba przyznaje, że ma poczucie niskiej wartości i dlatego chce się doedukować w kwestiach seksualnych (13,6 proc.). Kolejne 10 proc. mówi otwarcie, że powodem jest niesatysfakcjonujący seks z partnerem, niska świadomość własnego ciała oraz potrzeb (10,2 proc.), a także odczuwanie wstydu i różnych zahamowań w sypialni (9,6 proc.).

Rozmowy z rodziną czy z przyjaciółmi?

Z kim najlepiej rozmawiać o seksie, by czuć się komfortowo? Według Polaków wszystko zależy od tematu rozmowy i sytuacji, niemniej jednak najlepiej rozmawia się rodakom z przyjaciółmi, lekarzem seksuologiem, a na ostatnim miejscu z rodzicami lub rodziną. 

Polacy, pytani o to, czy wstydzą się rozmawiać na tematy seksualne, odpowiadali, że owszem, zwłaszcza gdy poruszają te tematy z rodzicami (ponad 40 proc.). Mniejszy wstyd odczuwali podczas rozmów z przyjaciółmi czy lekarzem seksuologiem (ponad 50 proc. nie odczuwało wstydu z powodu takiej rozmowy).


Informacje zawarte w artykule są dostępne dla ogółu i mogą być wykorzystane i cytowane, pod warunkiem podania autora artykułu oraz źródła (wraz z linkiem).

Bibliografia

Badanie opinii SW Research przeprowadzone na zlecenie Erecept.pl w lutym 2024 roku. Metodologia: CAWI, próba badawcza = 300 (reprezentatywna grupa Polaków).

Inni czytali również

Tadaxin  E recepta  recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Tadaxin- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Tadaxin stosowany jest w leczeniu zaburzeń erekcji oraz objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Zawiera substancję tadalafil będącą inhibitorem fosfodiesterazy cGMP typu 5.

Charakterystyka produktów leczniczych
09.04.2024
Orungal E recepta recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Orungal E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Orungal ma działanie przeciwgrzybicze. Jego substancja czynna zaburza produkcję ergosterolu - składnika błony komórkowej grzybów. Dzięki temu może być stosowany w leczeniu zakażeń narządów płciowych, w leczeniu zakażeń skóry, błony śluzowej lub oczu, leczeniu grzybicy paznokci stóp i rąk (wywołanej przez dermatofity i/lub drożdżaki) oraz w leczeniu grzybicy układowej.

Charakterystyka produktów leczniczych
15.04.2024
Telemedycyna w Polsce i Europie  jakie są liczby? Polska 1 z liderów
Telemedycyna w Polsce i Europie - jakie są liczby? Polska 1 z liderów

Co piąta wizyta u lekarza w Europie to spotkanie online. W Polsce rocznie lekarze POZ i specjaliści udzielają 34 milionów teleporad. Światowe badania kliniczne dają dowody, że zdalna diagnostyka i monitoring pacjentów znacząco wydłuża długość życia. Potwierdzają to również polskie dane. Telemedyna na stałe zagościła się w życiu pacjentów.

Artykuł
08.04.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!