Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

L4 na wypalenie zawodowe - kiedy można się o nie ubiegać?

W Twojej pracy panuje napięta atmosfera, zadań do wykonania coraz więcej, a Ty czujesz, że nie możesz już tego wytrzymać? Na myśl o powrocie do pracy w poniedziałek aż skręca Cię w żołądku, a zadania, które niegdyś sprawiały Ci radość w Twoim miejscu pracy, teraz są tylko kolejnym uciążliwym obowiązkiem? Nie potrafisz znaleźć w sobie energii, czujesz się przewlekle zmęczony i gdyby nie zobowiązania finansowe, najchętniej byś tę pracę rzucił?

Jeżeli powyższy opis brzmi dla Ciebie znajomo, możliwe, że cierpisz na syndrom wypalenia zawodowego. W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiesz się tu, czy możesz ubiegać się o zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego oraz w jaki sposób je uzyskać.

L4 na wypalenie zawodowe  kiedy można się o nie ubiegać?
Autor: Redakcja Erecept.pl 17.05.2024

Czym jest wypalenie zawodowe?

Światowa Organizacja Zdrowia charakteryzuje wypalenie zawodowe jako syndrom zawodowy, a jego efektem jest przewlekły stres w pracy, którego nie da się skutecznie zwalczyć. Syndrom wypalenia zawodowego został wpisany do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11), gdzie uzyskał symbol QD85.

Wypalenie zawodowe charakteryzuje się trzema głównymi filarami:

 • uczuciem wyczerpania oraz braku energii do pracy;

 • poczuciem cynizmu, czyli nieuznawaniem oraz podważaniem szeroko obowiązujących wartości oraz norm w środowisku pracy i dystansem emocjonalnym czy negatywizmem w stosunku do swojego stanowiska oraz współpracowników;

 • poczuciem braku sensu oraz efektów swojej pracy.

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Objawy związane z wypaleniem zawodowym mogą być związane zarówno z psychiczną, jak i z fizyczną sferą życia. Oto kilka głównych objawów wypalenia zawodowego:

 • przewlekłe zmęczenie - poczucie ciągłego zmęczenia, braku energii, uczucie wyczerpania zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego, nawet po odpoczynku;

 • cynizm i negatywne nastawienie do pracy - utrata zainteresowania pracą, negatywne lub cyniczne podejście do zadań zawodowych oraz do osób, z którymi się pracuje;

 • obniżona efektywność zawodowa - spadek produktywności, trudności w skoncentrowaniu się na zadaniach, obniżenie jakości wykonywanej pracy;

 • problemy z koncentracją i pamięcią - trudności z zapamiętywaniem, rozkojarzenie, problemy z koncentracją na bieżących zadaniach;

 • problemy emocjonalne - poczucie bezsilności, bezradności, obniżony nastrój, apatia, lęk lub nawet depresja;

 • zmiany w zachowaniu - unikanie kontaktów zawodowych, irytacja, złość;

 • pogorszenie relacji z innymi - zaburzenie relacji rodzinnych, zaburzenia w sferze seksualnej a także gorsze relacje z przyjaciółmi;

 • problemy z snem - bezsenność, trudności z zasypianiem lub przesypianiem nocy, niespokojny sen;

 • somatyczne objawy zdrowotne - bóle głowy, mięśni, zaburzenia układu pokarmowego, zwiększona podatność na infekcje, podwyższone ciśnienie;

 • brak satysfakcji z życia - poczucie, że nasza praca nie ma sensu, problemy z odnalezieniem celu wykonywanych zadań, obniżenie ogólnego zadowolenia z życia.

Wypalenie zawodowe to syndrom, którego nie należy bagatelizować, gdyż nasze złe samopoczucie związane z pracą szybko rozprzestrzenia się także na inne sfery naszego życia i może mieć poważne konsekwencje.

Jeżeli rozpoznajesz u siebie objawy wypalenia zawodowego, zgłoś się do lekarza, psychologa lub psychoterapeuty, aby prędko znaleźć rozwiązanie Twojego problemu.

Zobacz także: Depresja w pracy - co robić, kiedy depresja uniemożliwia pracę?

Jakie są przyczyny wypalenia zawodowego?

Przyczyny wypalenia zawodowego są bardzo indywidualne. Mogą być to czynniki związane typowo z osobowością pracownika oraz takie, które wiążą się ze specyfiką pracy, którą on wykonuje.

Obejmują one m.in. nadmierną ilość obowiązków i przeciążenie pracą, brak kontroli, niejasne role w miejscu pracy, zbyt wysokie oczekiwania przełożonych, konflikty wartości, niedostateczne wsparcie ze strony współpracowników i kierownictwa, poczucie niesprawiedliwości, ograniczone możliwości rozwoju, nieefektywne zarządzanie, izolację w miejscu pracy oraz niepewność zatrudnienia.

Na wystąpienie wypalenia zawodowego ma również wpływ niska kultura pracy oraz nieadekwatne wynagrodzenie.

Kto jest szczególnie narażony na wypalenie zawodowe?

Szczególnie wysokie ryzyko syndromu wypalenia zawodowego dotyczy pracowników obarczonych dużą odpowiedzialnością (przykładowo na stanowiskach kierowniczych) oraz pracujących w zawodach wymagających bliskich kontaktów interpersonalnych, np. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni czy pracownicy społeczni. W rzeczywistości jednak wypalenie zawodowe może dotknąć pracowników każdej profesji.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czy można uzyskać zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego?

W związku z tym, że wypalenie zawodowe jest wpisane przez WHO do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) jako syndrom, a nie choroba, nie jest możliwe uzyskanie zwolnienia lekarskiego konkretnie z powodu wypalenia zawodowego.

W świetle prawa wystawienie takiego zwolnienia lekarskiego mogłoby być ryzykowne i istniałoby ryzyko, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych podważyłby zasadność takiego zwolnienia.

Nie oznacza to jednak, że gdy cierpisz na objawy wypalenia zawodowego, nie będziesz w stanie uzyskać zwolnienia lekarskiego.

Zobacz także: Zwolnienie lekarskie (L4) - wszystko, co musisz wiedzieć! Ile może trwać?

Kiedy można się ubiegać o L4 na wypalenie zawodowe?

Lekarz nie może wystawić zwolnienia konkretnie z powodu wypalenia zawodowego, jednak może to zrobić w związku z odczuwanymi przez Ciebie objawami tego stanu - chociażby z przewlekłym stresem, depresją, zaburzeniami lękowymi czy innymi zaburzeniami psychicznymi.

Dlatego też, jeżeli odczuwasz ciężkie objawy wypalenia zawodowego, które uniemożliwiają Ci codzienną pracę, udaj się do lekarza, najlepiej psychiatry, który poza pomocą w leczeniu Twojego stanu psychicznego, będzie także w stanie wypisać Ci zwolnienie lekarskie, abyś miał czas dojść do siebie. Możesz także rozważyć udanie się do psychologa lub psychoterapeuty.

Należy pamiętać, że tylko lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie - takich uprawnień nie mają ani psycholodzy ani psychoterapeuci.

Zobacz także: Depresja a nerwica - czym różnią się te dwa zaburzenia psychiczne?

Kto może wystawić L4 na wypalenie zawodowe?

W celu uzyskania zwolnienia lekarskiego z powodu stresu, depresji czy innych zaburzeń psychicznych możesz udać się do każdego lekarza. Nie musi to być tylko lekarz psychiatra. Pomoc możesz uzyskać także podczas konsultacji medycznych online w serwisie erecept.pl, podczas których lekarz na podstawie rozmowy i identyfikacji objawów pacjenta jest w stanie wystawić e-zwolnienie.

Bibliografia

Portal Firma [online], [dostęp: 28 marca 2024], dostępny w internecie:

www.firma.rp.pl/zus/art19320341-wypalenie-zawodowe-czy-moze-byc-podstawa-do-wystawienia-l4-od-1-stycznia-2022-r-zwolnienie-lekarskie-ZUS-syndrom-zawodowy

Portal Humanitas [online], [dostęp: 28 marca 2024], dostępny w internecie:

www.humanitas.edu.pl/resources/upload/dokumenty/Wydawnictwo/Zarzadzanie_zeszyt/Zarz%201_2013%20podzielone/znanska.pdf


Inni czytali również