Levomine Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Levomine - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Wyrób medyczny Levomine to złożony doustny środek antykoncepcyjny. Preparat wpływa na zahamowanie owulacji oraz zmianę konsystencji śluzu szyjkowego, co dodatkowo wzmaga efekt antykoncepcyjny. Ryzyko zajścia w ciążę podczas prawidłowego stosowania leku Levomine jest bardzo małe. 

Rozpocznij konsultacj─Ö z Levomine
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Levomine - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.02.2024
Nazwa preparatu Levomine
Substancje czynne Ethinylestradiolum Levonorgestrelum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 30 mcg + 150 mcg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Levomine

Substancja czynna: etynyloestradiol i lewonogestrel

Wskazania: antykoncepcja hormonalna

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: należy przyjmować jedną tabletkę dziennie o stałej porze przez 21 dni, po czym wykonuje się 7-dniową przerwę w stosowaniu tabletek na wystąpienie następnego krwawienia miesiączkowego, zwanego krwawieniem z odstawienia

Główne przeciwwskazania: choroba zakrzepowo-zatorowa, nadwrażliwość na składnik preparatu, przerost endometrium, krwawienie z dróg rodnych bez znanej etiologii, nowotwory hormonozależne

Główne działania niepożądane: ból głowy, krwawienia śródcykliczne, plamienia, ból brzucha, wrażliwość, tkliwość piersi, zwiększenie masy ciała, zmienność nastroju

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Levomine - Cena, refundacja

Lek Levomine jest objęty refundacją. Koszt preparatu różni się w zależności od rodzaju opakowania.

  • Levomine (0,03 mg + 0,15 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 8 zł i w przypadku refundacji ok. 3 zł
  • Levomine (0,03 mg + 0,15 mg tabletki powlekane 3 x 21 szt.) - cena wynosi ok. 21 zł i w przypadku refundacji ok. 6 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest lek Levomine?

Wyrób medyczny Levomine to lek antykoncepcyjny stosowany doustnie. W każdej tabletce znajdują się dwie substancje czynne: etynyloestradiol oraz lewonogestrel. Działanie preparatu opiera się na zahamowaniu owulacji i zmianie właściwości śluzu szyjki macicy oraz endometrium.

Zastosowanie złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego powinno odbywać się po konsultacji lekarskiej i indywidualnej ocenie ryzyka, przede wszystkim dotyczącego potencjalnego rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej.

Zastosowanie preparatu Levomine nie chroni przed zakażeniem się chorobą transmitowaną drogą płciową. W celu wzmocnienia ochrony przed szkodliwymi patogenami należy dodatkowo stosować prezerwatywę.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Prawidłowe przyjmowanie leku Levomine powoduje zahamowanie wydzielania w przysadce mózgowej hormonu folikulotropowego (FSH) oraz hormonu luteinizującego (LH). Prowadzi to do zahamowania owulacji.

Pod wpływem działania leku Levomine zmienia się konsystencja śluzu szykowego oraz czynność wydzielnicza endometrium. Wywołuje to zmniejszenie ruchliwości plemników w zmodyfikowanym środowisku oraz obniżenie skuteczności przesuwania spermy w kanale rodnym kobiety.

Skuteczność ochrony antykoncepcyjnej leku Levomine oceniono podczas przeprowadzanego badania wśród 2498 kobiet. Całkowity wskaźnik Pearla osiągnął wartość 0,69. Jeżeli pacjentka przyjmowała prawidłowo tabletki, to skuteczność antykoncepcyjna wzrasta.

Jaki jest skład leku Levomine?

Pojedyncza tabletka zawiera dwie substancje czynne - 30 mikrogramów etynyloestradiolu oraz 150 mikrogramów lewonorgestrelu.

Tabletka składa się z otoczki oraz rdzenia tabletki. Substancjami pomocniczymi preparatu Levomine w rdzeniu tabletki są: laktoza jednowodna , maltodekstryna, skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa- typu A oraz stearynian magnezu. W otoczce tabletki Levomine znajduje się: makrogol 400, hypromeloza 6cP, dwutlenek tytanu - E171, żółcień chinolowa oraz lak.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jakie jest dawkowanie tabletek Levomine?

W opakowaniu Levomine znajduje się 21 tabletek. Każdego dnia o tej samej porze należy zażyć jedną tabletkę przez okres 21 dni, po czym wykonuje się tygodniową przerwę od przyjmowania tabletek. Krwawienie z odstawienia zwykle pojawia się ok. 3. dnia przerwy przerwy w przyjmowaniu tabletek. Niezależnie od tego czy krwawienie występuje czy już się zakończyło, po 7 dniach rozpoczyna się stosowanie kolejnego opakowania. Nie wolno przerywać przyjmowania tabletek przez dłuższy okres niż 7 dni.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie preparatu Levomine?

Jeżeli w poprzednim miesiącu kobieta nie stosowała antykoncepcji hormonalnej, to rozpoczęcie przyjmowania leku Levomine powinno mieć miejsce w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Istnieje również możliwość rozpoczęcia opakowania między 2. i 5. dniem cyklu menstruacyjnego, jednakże w tym wypadku przez pierwszy tydzień należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji mechanicznej.

Gdy kobieta dotychczas stosowała złożoną antykoncepcję hormonalną, system transdermalny bądź terapeutyczny dopochwowy i chce rozpocząć przyjmowanie leku Levomine, to stosowanie tabletek należy rozpocząć pierwszego dnia po przyjęciu ostatniej kapsułki poprzedniego stosowanego hormonalnego środka antykoncepcyjnego, maksymalnie do pierwszego dnia po tygodniowej przerwie odstawiennej bądź po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej placebo. Przy dotychczasowym stosowaniu systemów transdermalnych bądź terapeutycznych, terapię lekiem Levomine najlepiej rozpocząć w dniu usunięcia poprzedniego środka antykoncepcyjnego.

Jeżeli osoba dotychczas stosowała jako metodę antykoncepcji produkty tj. minipill, implanty, iniekcje lub wkładki hormonalne, należy zastosować się do poniższych zaleceń. W przypadku zastrzyków, Levomine należy rozpocząć w kolejnym planowanym dniu iniekcji. Przyjmując tabletki jednoskładnikowe zawierające progesteron, kobieta może przejść na nowy preparat w dowolnym dniu cyklu. Przy systemie terapeutycznym domacicznym bądź implancie, Levomine może włączyć w dniu usunięcia poprzedniej antykoncepcji. W każdym z powyższych przypadków przez pierwsze 7 dni kuracji należy dołączyć stosowanie dodatkowych zabezpieczeń antykoncepcyjnych.

Jeżeli w pierwszym trymestrze ciąży dojdzie do poronienia, produkt Levomine można włączyć od razu, bez konieczności stosowania dodatkowej formy antykoncepcji.

Jeżeli doszło do poronienia w drugim trymestrze, bądź kobieta urodziła, to przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w 21-28 dniu po poronieniu w II trymestrze lub porodzie. Jeżeli kobieta zechce później włączyć tabletki Levomine, to przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkowo prezerwatywy.

Co robi─ç w przypadku pomini─Öcia tabletek Levomine?

Tabletki powlekane Levomine należy przyjmować regularnie o stałych porach. Jeżeli upłynęło od planowanego zażycia leku, należy natychmiast przyjąć pominiętą dawkę i kolejną zastosować o typowej porze. Ochrona antykoncepcyjna pozostanie utrzymana na tym samym poziomie.

Jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki wynosi ponad 12 godzin, to działanie antykoncepcyjne może ulec zmniejszeniu. Wtedy należy kontynuować przyjmowanie tabletek, jednakże przez 7 dni zaleca się stosowanie się dodatkowej formy antykoncepcji mechanicznej.

W zależności od tygodnia cyklu postępowanie w przypadku pominięcia tabletki będzie następujące:

Pierwszy tydzień - pominiętą tabletkę należy zażyć jak najszybciej, nawet gdy zajdzie konieczność przyjęcia 2 tabletek w tym samym czasie. Kolejne tabletki przyjmuje się o typowej porze, a przez 7 kolejnych dni dołącza się antykoncepcję mechaniczną. Gdy w ciągu tygodnia przed pominięciem przyjęcia tabletki będzie miał miejsce stosunek, to należy brać pod uwagę możliwość ciąży.

Drugi tydzień - zapomnianą pastylkę przyjmuje się jak najszybciej, nawet gdy oznacza to przyjęcie 2 tabletek razem. Jeżeli tydzień przed pominięciem leku Levomine terapię prowadzono właściwie, nie ma potrzeby korzystania z dodatkowego środka antykoncepcyjnego. Natomiast jeżeli w terapii pojawiły się błędy, należy zastosować dodatkową formę antykoncepcji.

Trzeci tydzień - w tym okresie istnieje duże ryzyko obniżenia skuteczności antykoncepcji po pominięciu dawki. Zastosowanie się do jednej z dwóch metod przyjmowania leku Levomine po wystąpieniu błędu w terapii pozwoli tą skuteczność utrzymać na zadowalającym poziomie. Należy pamiętać, że na efekt tego działania ma również wpływ wcześniejsze prawidłowe przyjmowanie dawek. Jako pierwszą możliwość uznaje się jak najszybsze przyjęcie zapomnianej tabletki, nawet jeśli będzie to oznaczać przyjęcie w tym samym czasie 2 tabletek. Gdy kobieta przyjmie ostatnią tabletkę z opakowania, kolejnego dnia powinna rozpocząć drugie opakowanie, bez tygodniowej przerwy. Alternatywnie można zaprzestać stosowania pastylek z obecnego opakowania i rozpocząć tygodniową przerwę (liczone są tu również dni i gdy pominięto tabletki. Po tygodniu rozpoczyna się kolejne opakowanie leku.

Jeżeli w okresie 3-4 godzin po przyjęciu tabletki wystąpią wymioty, należy to potraktować jako pominięcie dawki leku i postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pominięcia tabletki. W wypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych wchłanianie leku może ulec zaburzeniu, powinno się dołączyć dodatkową metodę antykoncepcji.

Najcz─Östsze mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Levomine

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi występującymi podczas stosowania preparatu Levomine są takie objawy jak: ból głowy, krwawienia śródcykliczne, plamienia, nudności, ból brzucha, wrażliwość, tkliwość piersi, zwiększenie masy ciała, zmienność nastroju, depresja oraz wysypka. Przerwanie przyjmowania tabletek może zakończyć się ciążą.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Levomine

Do niezbyt często występujących działań niepożądanych zalicza się takie symptomy jak: łysienie, opuchnięcie piersi, zatrzymanie płynu w organizmie, wymioty, biegunka, migrena, obniżenie libido, guzki na skórze oraz swędzenie.

Rzadziej występującymi objawami ubocznymi po zastosowaniu preparatu Levomine jest: obniżenie masy ciała, zaczerwienienie skóry, plamy skórne, wzrost libido, reakcje alergiczne, upławy, wydzielina z piersi, zakrzepica żył głębokich, objawy żylnej choroby zakrzepowo zatorowej, zmiany zakrzepowo-zatorowe w płucu - zatorowość płucna, udar, zawał serca, zakrzepy w wątrobie, jelitach, oku, nerce oraz żołądku a także przemijający udar niedokrwienny. Z nieznaną częstością objawy obrzęku naczynioruchowego ulegają nasileniu.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może objawiać się poprzez krwawienie z dróg rodnych, nudności oraz wymioty. Należy zastosować leczenie objawowe.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniami do zastosowania preparatu Levomine jest: zakrzepica żylna - obecna lub w przeszłości (zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich), nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie, zakrzepica tętnica, choroba wieńcowa, lub przemijający atak niedokrwienny obecny lub w przeszłości, zapalenie trzustki z ciężką hipertrójglicerydemią, udar naczyniowy mózgu - w wywiadzie bądź obecnie, migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi, nowotwór wątroby oraz ciężka choroba wątroby, nowotwór hormonozależny np. sutka lub narządów płciowych, niediagnozowane krwawienie z dróg rodnych oraz zanik miesiączki bez poznanej etiologii.

Do przeciwwskazań stosowania preparatu Levomine zalicza się też nabytą bądź dziedziczną skłonność do wystąpienia zakrzepicy tętniczej lub żylnej np. niedobór antytrombiny III, niedobór białka S lub niedobór białka C i obecność przeciwciał antyfosfolipidowych.

Interakcje z innymi lekami

Na wizycie lekarskiej należy poinformować lekarza o stosowanych lekach i wyrobach medycznych. Leki wchodzące w interakcje z preparatem Levomine mogą doprowadzić do obniżenia skuteczności antykoncepcyjnej oraz do wystąpienia krwawień międzymiesiączkowych.

Wyroby medyczne które wzmagają motorykę przewodu pokarmowego (np. metoklopramid) mogą osłabiać działanie antykoncepcyjne poprzez zmniejszenie absorbcji hormonów.

Wyrób medyczny Levomine nie powinien być stosowany w tym samym czasie co ziele dziurawca, gdyż osłabia on działanie preparatu antykoncepcyjnego.

Nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy oraz inhibitory proteazy HIV mogą potencjalnie wpływać na metabolizm wątrobowy. W okresie stosowania tych preparatów należy dołączyć mechaniczną metodę antykoncepcji.

Wyroby medyczne które indukują enzymy mikrosomalne zawarte w wątrobie mogą wywołać zwiększenie klirensu hormonów płciowych. Do tej grupy leków zalicza się m. inn. fenytoinę, barbiturany, topiramat, ryfampicynę czy też karbamazepinę. Podczas stosowania tych leków oraz przez 28 dni po zakończeniu leczenia należy dołączyć dodatkowo metodę barierową antykoncepcyjną.

Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna może negatywnie wpłynąć na metabolizm innych leków, np. powodując indukcję metabolizmu lamotryginy, przez co nie osiąga ona stężeń terapeutycznych.

Levomine a ci─ů┼╝a

Preparatu Levomine nie należy stosować w okresie ciąży. Zanim rozpocznie się stosowanie leku powinno się wykluczyć możliwą ciążę.

Levomine a karmienie piersi─ů

Lek Levomine nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią. Przyjmowane hormony mogą wpłynąć na laktację i zmodyfikować skład i ilość mleka. Co więcej, składniki preparatu mogą przedostawać się do mleka matki i wpłynąć na karmione dziecko.

Levomine a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Preparat Levomine nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych bądź wpływ ten nie jest istotny.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Levomine - leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Te same substancje czynne co Levomine zawierają leki:
- Leverette,
- Microgynon,
-Rigevidon,
-Seasonique,

- Stediril 30.

Bibliografia

  • Charakterystyka produkt├│w leczniczego Levomine https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/39326/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝