Limetic Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Limetic - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Limetic czyli hormonalne tabletki antykoncepcyjne. Substancją aktywną jest dezogestrel. Pozostałe składniki: skrobia kukurydziana, powidon K30, d-alfa-tokoferol, krzemionka koloidalna bezwodna, krzemionka koloidalna uwodniona, kwas stearynowy, hypromeloza 2910, makrogol, dwutlenek tytanu (E 171), laktoza jednowodna, olej sojowy. 

Rozpocznij konsultacj─Ö z Limetic
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Limetic - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.02.2024
Nazwa preparatu Limetic
Substancje czynne Desogestrelum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 75 mcg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Limetic

Substancja czynna: Dezogestrel

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie

Główne przeciwwskazania: Ciąża, nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, choroby wątroby, nowotwory hormonozależne, zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, niezdiagnozowane krwawienia z pochwy

Główne działania niepożądane: Nieregularne krwawienia z pochwy lub brak miesiączki, obniżenie nastroju, wahania nastroju, obniżenie popędu płciowego, trądzik, bóle głowy , nudności, wzrost masy ciała oraz tkliwość piersi.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Limetic - Cena, refundacja

Produkt leczniczy Limetic nie znajduje się na liście leków refundowanych, a jego cena jest uzależniona od wielkości opakowania.

  • Limetic (0,075 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 25 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Limetic

Czym jest Limetic?

Lek Limetic to doustny, hormonalny lek antykoncepcyjny dla miesiączkujących kobiet powyżej 18 roku życia. Preparat zawiera wyłącznie jedną substancję czynną - dezogestrel, należący do hormonów gestagenowych. Z tego powodu może być stosowany przez kobiety, które nie tolerują estrogenów oraz kobiety karmiące, nie jest przeciwwskazaniem karmienie piersią. Skuteczność tej metody antykoncepcji jest porównywalna do skuteczności złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Należy pamiętać, iż tabletki antykoncepcyjne Limetic, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Taką zdolność ma jedynie prezerwatywa męska.

Żadna z dostępnych metod antykoncepcji nie zapewnia stuprocentowej skuteczności. Ryzyko zawodności zwiększone jest w przypadku niestosowania się do zaleceń producenta załączonych do ulotki.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Działanie antykoncepcyjne produktu Limetic opiera się przede wszystkim na hamowaniu owulacji (jajeczkowania). Lek ten zwiększa również gęstość śluzu szyjkowego, co sprawia, że plemniki mają trudność z przedostaniem się do wnętrza jamy macicy.

Jaki jest skład leku?

Opakowanie preparatu Limetic obejmuje 28 białych, okrągłych tabletek powlekanych, zawierających taką samą ilość substancji czynnej - 0.075 mg dezogestrelu. W przeciwieństwie do tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych, produkt ten nie zawiera estrogenów.

Jeden blister kosztuje około 26 zł i zapewnia ochronę antykoncepcyjną podczas jednego cyklu miesięcznego.

Wśród substancji pomocniczych użytych przy produkcji wyróżniamy m.in.: skrobię kukurydzianą, powidon K30, d-alfa-tokoferol, krzemionkę koloidalną bezwodną i uwodnioną, kwas stearynowy, hypromelozę 2910, makrogol, dwutlenek tytanu (E 171), laktozę jednowodną, olej sojowy.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.

Jak przyjmować lek Limetic?

Tabletki antykoncepcyjne Limetic przyjmuje się doustnie. Tabletkę należy połknąć w całości, podczas posiłku lub niezależnie od niego, popijając dużą ilością wody.

Preparat przyjmuje się raz dziennie, codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia. Na opakowaniu (blistrze) nadrukowano dni tygodnia, a także strzałki pokazujące kolejność przyjmowania tabletek. Lek należy stosować nieprzerwanie przez kolejne 28 dni cyklu. Po zakończeniu blistra należy od razu rozpocząć kolejne opakowanie. Nie przewidziano tu przerwy od antykoncepcji.

Podczas terapii nie występują typowe, regularne krwawienia z odstawienia jak w przypadku złożonych preparatów hormonalnych. Pacjentka może obserwować jednak nieregularne, niezależne od fazy cyklu plamienia.

Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki. Podczas terapii wymagana jest jednak coroczna konsultacja ginekologiczna.

Jak rozpocząć stosowanie preparatu?

Decyzję o rozpoczęciu antykoncepcji hormonalnej podejmuje ginekolog po uprzednim przeprowadzeniu badania fizykalnego, przezpochwowego USG, badania piersi i ewentualnych badań laboratoryjnych.

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, terapię preparatem Limetic można rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Zacząć można także między 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego, jednak konieczne jest wtedy korzystanie z dodatkowej metody antykoncepcji barierowej przez pierwsze 7 dni.

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego - tabletki, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, terapię za pomocą Limetic można zacząć dzień po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej dotychczasowego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - minitabletki, iniekcji, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie preparatu Limetic w dowolnym dniu po przyjęciu tabletki dotychczasowego preparatu, w dniu usunięcia systemu lub w dniu na który przypada kolejna iniekcja.

Antykoncepcja hormonalna Limetic - dlaczego warto?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to jedna z najczęściej wybieranych w Polsce metod zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Wpływ na to mają z pewnością twarde dane na temat wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej tej metody. Obecnie uznaje się, że przyjmowanie tabletek zawierających odpowiednik żeńskiego hormonu płciowego w roli substancji czynnej wysoce skutecznie zapobiega zapłodnieniu. Taką skutecznością cechują się zarówno tabletki złożone, jak i jednoskładnikowe (do których należy Limetic). Skuteczność wynosi 99,7%. Stosować lek Limetic można też w okresie laktacji. Co więcej, tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko niektórych chorób. Dotyczy to m.in. raka jajnika, raka endometrium oraz zapalenia narządów rodnych.

Pigułki hormonalne są również stosowane w niektórych sytuacjach jako preparat na wyregulowanie miesiączek lub zmniejszenie ich bolesności. Taki zamiar należy zgłosić jednak zawsze swojemu lekarzowi. Pomimo że Limetic 75 należy przyjmować codziennie o tej samej porze, wciąż uznaje się, że jest dość wygodna metoda antykoncepcji. Nie wymaga żadnych czynności w trakcie samego stosunku w odróżnieniu od prezerwatyw czy globulek. Opakowanie Limetic 75 dostępne jest w przystępnej cenie, w większości aptek w Polsce. Warto więc zapytać swojego lekarza o możliwość przyjmowania leku Limetic lub innych hormonów płciowych w tabletkach.

Jak stosować lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, lek Limetic można zacząć stosować natychmiast. Nie wiąże się to z koniecznością korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji.

Po poronieniu w drugim trymestrze ciąży lub po porodzie, zaleca się rozpoczęcie stosowania preparatu po upływie 21-28 dnia od zakończenia ciąży. Jeśli pacjentka podejmie decyzję w późniejszym okresie, przez pierwsze 7 dni konieczne będzie dodatkowe stosowanie prezerwatyw.

Pomini─Öcie dawki preparatu Limetic

Co zrobić w razie pominięcia dawki produktu Limetic?

Kolejne tabletki antykoncepcyjne Limetic należy przyjmować w 24 godzinnym odstępie. Jeśli między dwiema kolejnymi dawkami minęło więcej niż 36 godzin, skuteczność antykoncepcyjna może ulec osłabieniu.
Jeśli pacjentka zapomniała połknąć tabletkę, jednak przypomniała sobie o niej w ciągu 12 godzin od standardowego terminu, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, a skuteczność antykoncepcyjna zostanie zachowana.
Jeśli jednak opóźnienie jest większe niż 12 godzin, ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą dawkę, a przez kolejne 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.
Jeśli tabletka została pominięta w pierwszym tygodniu stosowania preparatu Limetic, a w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki odbył się stosunek seksualny, istnieje możliwość zajścia w ciążę.

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Limetic może być zmniejszone, co wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej metody antykoncepcji. Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, należy zastosować nową dawkę tak szybko jak jest to możliwe.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Limetic

Jakie są najczęstsze działania niepożądane?

U ponad 50% pacjentek stosujących preparat Limetic dochodzi do nieregularnych krwawień z pochwy. Krwawienia te najczęściej ustępują po kilku miesiącach terapii, jeśli jest to uciążliwe można rozważyć zmianę formy antykoncepcji.
Często obserwuje się także: obniżenie nastroju (w tym depresję), wahania nastroju, brak miesiączki, obniżenie popędu płciowego, trądzik, ból głowy, nudności, wzrost masy ciała oraz tkliwość piersi.


Rzadziej występujące działania niepożądane

Wśród rzadziej występujących działań niepożądanych podczas terapii za pomocą preparatu Limetic obserwujemy: zakażenia pochwy, bolesne miesiączkowanie, wydzielinę z piersi, torbiele jajnika, wymioty, zmęczenie, bóle głowy, rumień guzowaty, nietolerancję szkieł kontaktowych, obrzęk twarzy, łysienie oraz wzrost ryzyka ciąży pozamacicznej.
Zaburzenia psychiczne - Niektóre kobiety podczas stosowania leku Limetic zgłaszały objawy depresji oraz obniżenie nastroju, depresja może mieć ciężki przebieg i prowadzić do myśli lub zachowań samobójczych.
Stosowanie hormonalnych substancji może zwiększać ryzyko wystąpienia: kamicy żółciowej i zastoju żółci, porfirii, tocznia rumieniowatego układowego, zespołu hemolityczno-mocznicowego, pląsawicy Sydenhama, ostudy, ubytku słuchu związanego z otosklerozą i obrzęku naczynioruchowego. Nie udowodniono jednak bezpośredniego związku tych schorzeń z terapią za pomocą produktu Limetic.
Tabletki antykoncepcyjne Limetic mogą mieć wpływ na wyniki badań laboratoryjnych oceniających funkcję wątroby, nerek, tarczycy, nadnerczy, parametry krzepnięcia i fibrynolizy, lipidogram czy metabolizm węglowodanów. Lek może również zwiększać wartości ciśnienia tętniczego. Wszystkie te parametry utrzymują się jednak zazwyczaj w granicach normy.

Limetic a nowotwory

U kobiet stosujących złożoną doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania terapii. W przypadku jednoskładnikowych leków hormonalnych tj. Limetic szacuje się, że ryzyko to jest podobne, jednak dane są mniej jednoznaczne.
Istnieją również doniesienia dotyczące wzrostu zachorowań na nowotwory wątroby podczas stosowania jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej

Limetic a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Nie wiadomo czy stosowanie jednoskładnikowego preparatu antykoncepcyjnego Limetic wpływa na zwiększenie ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Mimo to w przypadku zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych terapię należy przerwać.

Przerwę w leczeniu można rozważyć również u kobiet z współwystępującym dużym ryzykiem zakrzepowo-zatorowym np. długotrwałe unieruchomienie spowodowane operacją lub chorobą.


Przedawkowanie preparatu Limetic

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Limetic. Podejrzewa się, że jedynymi negatywnymi skutkami jakie mogą wtedy wystąpić to nudności i wymioty. Nie istnieje swoiste antidotum na dezogestrel, jedyną opcją przy przedawkowaniu jest leczenie objawowe.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwskazania do stosowania produktu Limetic?

Tabletki antykoncepcyjne Limetic przeciwwskazane są w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, a także przy alergii na soję lub orzeszki ziemne.

Produktu nie należy stosować w przypadku: ciąży, czynnej żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych), chorób wątroby (do czasu normalizacji laboratoryjnych parametrów wątrobowych), nowotworów wątroby, trzonu macicy lub piersi.

Tabletki antykoncepcyjne Limetic w swoim składzie zawiera laktozę, w związku z czym przeciwwskazany jest u kobiet cierpiących na dziedziczną nietolerancję galaktozy, brak laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Podczas stosowania leku Limetic, lekarz zaleci pacjentce systematyczne zgłaszanie się na badania kontrolne, których częstość i rodzaj badań kontrolnych zależeć będzie od stanu zdrowia pacjentki.

Interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania preparatu Limetic może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ketokonazol, diltiazem, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir oraz leki stosowane przy rozstroju żołądka (węgiel aktywowany).

Należy unikać stosowania produktu Limetic podczas terapii za pomocą wyżej wymienionych substancji oraz na 28 dni po jej zakończeniu.

Tabletki antykoncepcyjne Limetic a alkohol

Nie udowodniono negatywnego wpływu alkoholu na skuteczność antykoncepcyjną leku Limetic. Stan upojenia alkoholowego zwiększa jednak ryzyko popełnienia błędu podczas terapii oraz wystąpienia wymiotów.

Limetic a ciąża

Tabletki antykoncepcyjne Limetic nie są przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie terapii, należy jak najszybciej odstawić produkt. Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę. Nie udowodniono również ich teratogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania ich w ciąży.

Limetic a karmienie piersią

Limetic jest preparatem całkowicie przeciwwskazanym do stosowania w okresie ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę przed rozpoczęciem stosowania leku Limetic, nie należy rozpoczynać stosowania tabletek. W przypadku gdy kobieta jest już w trakcie przyjmowania tabletek Limetic, konieczne jest przerwanie stosowania leku. Należy również jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Kobiety karmiące piersią mogą bezpiecznie stosować tabletki zawierające dezogestrel. Limetic należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed zastosowaniem leku lekarz poinformuje pacjentkę o wpływie preparatu na laktację oraz jego skuteczności w zapobieganiu ciąży. Badania nie wykazały negatywnego wpływu na kobiety w czasie karmienia piersią ani na skład mleka matki. Lek Limetic jest więc polecany jako metoda antykoncepcji w czasie karmienia piersią.

Limetic a prowadzenie pojazdów

Podczas stosowania preparatu Limetic nie obserwowano występowania działań niepożądanych, które miałyby negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Przyjęcie większej dawki leku Limetic niż zalecana

Tabletki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami. Mówią one wyraźnie o tym, że 28 tabletek z opakowania należy połykać w całości po jednej dziennie. Może jednak zdarzyć się zastosowanie większej dawki, niż wynika to z zaleceń. W badaniach nie wykazano ciężkich następstw takiego postępowania, o ile zdarzyło się to jednorazowo. Lek Limetic przyjęty w większej dawce może jednak powodować działania niepożądane takie jak nudności, wymioty oraz nieznaczne krwawienie z pochwy. Nie można jednak zapominać, że każdy preparat, w tym lek Limetic, niewłaściwe stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Z tego względu jeśli zauważyłaś u siebie inne niż wymienione objawy lub też zdarzyło Ci się przyjąć więcej niż jedną dodatkową dawkę, skonsultuj się z lekarzem.

Lek Limetic - od jakiego wieku?

Co do zasady, tabletek Limetic nie powinien być stosowany przez kobiety w wieku poniżej 18 lat. Brak jest wystarczających danych klinicznych do oceny skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu w młodszym wieku. Jeśli jesteś osobą młodszą i masz potrzebę zastosowania środka antykoncepcyjnego w celu zapobiegania ciąży, wybierz się do lekarza. On najlepiej oceni, czy przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych to postępowanie zalecane w Twoim przypadku.

Dezogestrel - ważny składnik produktu leczniczego Limetic i innych tabletek
antykoncepcyjnych - podstawowe informacje

Dezogestrel to jeden z hormonów płciowych. Dokładnie mówiąc, to progesteron trzeciej generacji. Jest często stosowany do produkcji tabletek antykoncepcyjnych. Działa poprzez zablokowanie wydzielania hormonu luteinizującego oraz zagęszcza śluz w szyjce macicy. Preparaty, które go zawierają, jako leki jednoskładnikowe mogą być przyjmowane przez kobiety, które nie mogą lub nie chcą stosować estrogenów. Są to na przykład kobiety w okresie karmienia piersią. Dezogestrelu nie powinny przyjmować osoby, które są na ten składnik uczulone, a także jeśli występuje u nich choroba zakrzepowo zatorowa. Dotyczy to również sytuacji, gdy u pacjentki przyjmującej preparat z dezogestrelem dojdzie np. do konieczności unieruchomienia nogi (jest to sytuacja podnosząca ryzyko wystąpienia zakrzepów). Wskaźnik Pearla dla grupy kobiet stosujących środki z tym składnikiem aktywnym wynosi 0,4. Limetic jest jednym z kilku dostępnych na rynku polskim środków antykoncepcyjnych opierających swoje działanie na właśnie tej substancji.

Limetic - przechowywanie

Tabletki powlekane Limetic należy przechowywać na takich samych zasadach, jak wszystkie środki tego typu. Powinno się więc zadbać o to, by było to miejsce niewidoczne i niedostępne dla dzieci. Brak jest innych specjalnych zaleceń. Ważne także, aby nie stosować leku Limetic po upływie terminu ważności oraz wrzucać do domowych pojemników na odpadki lub do kanalizacji. O najlepsze metody zutylizowania preparatu należy zapytać lekarza lub farmaceutę.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Limetic, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/29668/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝