Mywy – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 09.11.2021

Mywy – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Mywy jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz drospirenon. Działanie antykoncepcyjne leku związane jest z wieloma mechanizmami, z których najważniejszym jest zahamowanie owulacji oraz zmiany w budowie endometrium.  
Należy pamiętać, iż preparat Mywy podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. 
Przed użyciem należy wykonać badania krwi oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Mywy

Lek Mywy przeznaczony jest dla kobiet powyżej 18 roku życia i nie jest odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Cena preparatu Mywy może się różnić w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi ok 22 zł za opakowanie zawierające 28 tabletek. 
Każda tabletka leku Mywy w kolorze różowym zawiera 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu. Preparat powinno przyjmować się codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, w kolejności wskazanej na opakowaniu. Tabletki należy przyjmować przez kolejne 24 dni. Następnie należy przyjmować każdego dnia białą tabletkę przez 4 dni. W tym czasie powinno nastąpić krwawienie z odstawienia. Krwawienie z odstawienia zazwyczaj rozpoczyna się po 2-3 dniach od zakończenia przyjmowania tabletek z substancją aktywną i może nie zakończyć się do czasu rozpoczęcia kolejnego opakowania. Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki.
Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie preparatu Mywy należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, kobieta powinna rozpocząć stosowanie leku Mywy w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra. Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie preparatu Mywy w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciem tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną. Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, lek Mywy można zacząć stosować natychmiast, bez konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej. Lek należ zacząć przyjmować w okresie od 21 do 28 dnia w przypadku, gdy pacjentka poroniła w drugim trymestrze ciąży lub jest po porodzie. 
W przypadku stosowania preparatu Mywy można opóźnić  dzień rozpoczęcia krwawienia. W wyjątkowych sytuacjach można kontynuować przyjmowanie produktu leczniczego Mywy z kolejnego opakowania, z pominięciem 4 tabletek placebo. Podczas stosowania tabletek z drugiego opakowania może dojść do plamień lub niewielkich krwawień. Aby powrócić do regularnego przyjmowania produktu, należy przyjąć kolejno 4 tabletki placebo. Możliwe jest także przesunięcie krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia niż zwykle. W takiej sytuacji należy skrócić czas przyjmowania tabletek placebo o dowolną liczbę dni. Należy pamiętać, że im krótszy będzie okres przerwy w przyjmowaniu preparatu, tym większa szansa pojawienia się krwawień śródcyklicznych lub plamień w czasie stosowania tabletek z kolejnego opakowania. 

Pominięcie dawki preparatu Mywy

W razie opóźnienia w przyjęciu tabletki różowej, mniejszego niż 24 godziny, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. W tym przypadku skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. Jeśli od przyjęcia jakiejkolwiek różowej tabletki minęło więcej niż 24 godziny, ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Należy wtedy stosować dodatkowe metody antykoncepcji mechanicznej przez okres kolejnych 7 dni. Pominięcie jakiejkolwiek białej tabletki nie wpływa na skuteczność ochrony antykoncepcyjnej. 
W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Mywy może być zmniejszone i konieczne może być stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Jeśli doszło do wymiotów w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki zawierającej substancję czynną, należy zastosować nową tabletkę tak szybko jak jest to możliwe. 

Możliwe działania niepożądane preparatu Mywy

U kobiet przyjmujących preparat Mywy, tak jak i inne złożone preparaty antykoncepcyjne, opisywano następujące działania niepożądane: nudności, ból piersi, krwotok maciczny, brak miesiączki, zawroty głowy, zmniejszenie popędu płciowego, nerwowość, senność, zawroty głowy, migrena, żylaki, nadciśnienie tętnicze, ból brzucha, wymioty, niestrawność, wzdęcia, zapalenie żołądka, biegunka, trądzik, świąd, wysypka, ból pleców, bóle kończyn, grzybica pochwy, ból w obrębie miednicy, powiększenie piersi, uderzenia gorąca, suchość pochwy, wzmożone pocenie, obrzęki, zwiększenie masy ciała, reakcje alergiczne, zaburzenia endokrynologiczne, zwiększone łaknienie, bezsenność, zapalenie spojówek, przepuklina rozworu przełykowego, ból oraz zapalenie woreczka żółciowego, bolesne stosunki płciowe, torbiele w piersiach, polipy szyjki macicy, zanik endometrium, torbiele jajników, powiększenie macicy, złe samopoczucie, rumień wielopostaciowy.  Najgroźniejszymi powikłaniami są incydenty zakrzepowo-zatorowe, dlatego należy niezwłocznie poinformować lekarza, gdy pojawią się następujące objawy: drętwienie twarzy, rąk, nóg, szczególnie po jednej stronie ciała, trudności z chodzeniem, zawroty głowy, zaburzenia widzenia w jednym oku, utrata przytomności, ból w klatce piersiowej, uczucie ściskania w klatce piersiowej, przyspieszone lub nieregularne bicie serca. W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych. Zaobserwowano również występowanie nowotworów łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej preparat Mywy wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby. 
Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Mywy. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: nudności, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku Mywy, dlatego leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe. 

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Istnieje szereg schorzeń, w przypadku których nie należy stosować złożonych środków antykoncepcyjnych. Należą do nich:  choroba zakrzepowo-zatorowa obecnie lub w przeszłości, nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną zawartą w leku, oporność na aktywowane białko C lub S, zatorowość płucna, niedobór antytrombiny III, rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, obecne lub przebyte nowotwory wątroby, rozrost endometrium, ciąża lub jej podejrzenie.  
W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych preparatów antykoncepcyjnych. 

Podczas stosowania preparatu Mywy może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir. Produkt leczniczy Mywy można zastosować po około 2 tygodniach po zakończeniu leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi powyższe substancje. 

Produkt Mywy nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciąże w trakcie stosowania produktu, należy go jak najszybciej odstawić. Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę, ani kancerogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania ich w ciąży. Preparat Mywy może wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do moment całkowitego odstawienia dziecka od piersi. 

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Mywy na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne, nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów. 

Preparat Mywy zawiera laktozę, dlatego nie jest polecany do stosowania u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. 

Należy pamiętać , by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu Mywy. 

Inni czytali również

Metody antykoncepcji u mężczyzn

Metody antykoncepcji u mężczyzn

Antykoncepcja już od starożytności stanowiła bardzo poważny problem wśród ludzi w wieku rozrodczym. Metody, którymi się posługiwano zazwyczaj oddziaływały na kobiecą rozrodczość, a trend ten pozostał z nami do dziś. Kobiety wsuwały do pochwy przedmioty mające zablokować przepływ nasienia np. kłębki waty czy substancje, które zmieniając pH pochwy miały utrudniać ruch plemników np. odchody krokodyla. Spożywały także toksyczne rośliny, które hamowały ich rozrodczość oraz działały poronnie np. kwiaty Sylfionu. Wśród panów zainteresowanie antykoncepcją było dużo mniejsze, ale też metody chronienia partnerki przed zajściem w ciążę były bardziej ograniczone. Jedyną opcją zapobiegającą przedostaniu się plemników w okolię szyjki macicy były metody mechaniczne- prezerwatywy. Niewiele się zmieniło w tej kwestii do czasów dzisiejszych. Mimo iż świadomość społeczeństwa rośnie, a metody antykoncepcji damskiej doskonalone są od wielu lat (pierwsze prace nad tabletką antykoncepcyjną damską rozpoczęły się w 1950 r.), rozwiązania dla mężczyzn pozostają niezmienne. W ostatnich latach rozpoczęły się badania nad  męską hormonalną antykoncepcją, istnieją już doniesienia o powodzeniu testów klinicznych niektórych preparatów. Kwestią czasu jest więc zwiększenie różnorodności antykoncepcji i równoważenie udziału mężczyzn i kobiet w kontroli urodzeń.    

Artykuł
26.01.2022