Mywy Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Mywy - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Mywy jest doustnym, dwuskładnikowym, hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym leku są: etynyloestradiol oraz drospirenon
Rozpocznij konsultacj─Ö z Mywy
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Mywy - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.02.2024
Nazwa preparatu Mywy
Substancje czynne Drospirenonum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 3 mg + 0,02 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Mywy

Substancja czynna: etynyloestradiol oraz drospirenon.

Wskazania: antykoncepcja hormonalna.
Zastosowanie: doustne.
Dawkowanie: jedna tabletka dziennie o stałej porze przez 28 kolejnych dni, każde nowe opakowanie należy rozpocząć od razu po zakończeniu poprzedniego opakowania.
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną, ciąża, karmienie piersią, aktualny lub przebyty epizod zatorowości płucnej czy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych.
Główne działania niepożądane: bóle głowy, nudności, bóle piersi, chwiejność emocjonalna.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Mywy - Cena, refundacja

Produkt leczniczy Mywy nie znajduje się na liście leków refundowanych, a jego cena jest uzależniona od wielkości opakowania.

  • Mywy (0,02 mg + 3 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 35 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Mywy

Czym jest lek Mywy?

Mywy to doustny, złożony, hormonalny lek antykoncepcyjny, przeznaczony dla kobiet pełnoletnich, które już miesiączkują, ale nie przeszły jeszcze menopauzy . Produkt zawiera dwie substancje czynne - etynyloestradiol oraz drospirenon.
Należy pamiętać, iż Mywy, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Taką funkcję ma jedynie prezerwatywa męska.
Nie istnieje metoda antykoncepcji, która cechowałaby się stuprocentową skutecznością. Ryzyko zawodności metody wzrasta, jeśli pacjentka nie stosuje się do ustalonego schematu leczenia.

Przed użyciem należy wykonać badania krwi oraz skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Lekarz zmierzy również ciśnienie krwi i zależnie od indywidualnego przypadku, może przeprowadzić inne badania.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Mywy to preparat zawierający dwie substancje czynne - jedną z grupy hormonów estrogenowych (etynyloestradiol) i drugą z grupy hormonów gestagenowych (drospirenon). Hormony te działając wspólnie hamują przysadkowe wydzielanie gonadotropin i tym samym udaremniają wystąpienie owulacji. Promują również zagęszczenie śluzu szyjkowego oraz ścieńczenie błony śluzowej macicy, co dodatkowo chroni przed zajściem w ciążę.

Terapia za pomocą leku Mywy sprzyja także regulacji cyklu miesięcznego, zmniejsza nasilenie krwawień miesięcznych oraz redukuje dolegliwości bólowe.

Dodatkowo wykazano, że lek antykoncepcyjny zmniejsza ilość zapalnych i niezapalnych zmian skórnych u osób cierpiących na trądzik pospolity.

Jaki jest skład preparatu?

Opakowanie leku zawiera 24 różowe tabletki powlekane, które zawierają substancje czynne oraz 4 białe tabletki placebo. Blister zapewnia ochronę antykoncepcyjną podczas całego, 28-dniowego cyklu menstruacyjnego.

Każda różowa tabletka Mywy ma w sobie taką samą ilość substancji czynnych: 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu. Białe tabletki placebo zawierają wyłącznie substancje pomocnicze. Do substancji pomocniczych użytych w produkcie należą m.in.: laktoza jednowodna i bezwodna, skrobia żelowana kukurydziana, powidon, kroskarmeloza sodowa, polisorbat, magnezu stearynian.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .


Jak stosować lek?

Tabletki preparatu Mywy należy przyjmować doustnie, razem lub niezależnie od posiłku, popijając wodą.

Lek stosuje się każdego dnia, raz dziennie, mniej więcej o tej samej porze, zgodnie z kolejnością na opakowaniu - tabletki różowe przez pierwsze 24 dni cyklu miesięcznego, przez następne 4 dni tabletki białe. Po zakończeniu blistra należy od razu rozpocząć nowe opakowanie, nie przewiduje się tu przerwy od antykoncepcji.

W ciągu pierwszych 2-3 dni stosowania białych tabletek placebo pojawia się zazwyczaj krwawienie z odstawienia.

Antykoncepcję hormonalną można kontynuować tak długo jak jest pożądana i nie stanowi dla pacjentki zagrożenia. Podczas terapii wymagana jest jednak regularna kontrola ginekologiczna.

Jak rozpocząć stosowanie leku Mywy?

Decyzję o rozpoczęciu terapii podejmuje ginekolog po przeprowadzeniu badania przedmiotowego, USG przezpochwowego, badania piersi, pomiaru ciśnienia oraz ewentualnych badań laboratoryjnych. Lekarz ocenia również indywidualne czynniki ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie stosowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie leku Mywy należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Nie ma tu konieczności korzystania z dodatkowych, barierowych środków antykoncepcyjnych.

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego - tabletek, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, terapię za pomocą Mywy rozpoczyna się dzień po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzedniego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - minitabletek, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie leku Mywy w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciu tabletki dotychczasowego preparatu. Przez pierwsze 7 dni należy jednak korzystać z dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.

Jak stosować lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, lek Mywy można zacząć stosować natychmiast, bez konieczności korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.

Jeśli pacjentka poroniła w drugim trymestrze lub jest po porodzie, terapię zaleca się rozpocząć w okresie od 21. do 28. dnia od zakończenia ciąży. Późniejszy początek wiąże się z koniecznością używania prezerwatyw przez pierwsze 7 dni.

Opóźnianie miesiączki

W wyjątkowych sytuacjach można zmodyfikować schemat leczenia tak, by uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu. Po zakończeniu puli różowych, aktywnych tabletek leku Mywy, należy wyrzucić resztę blistra (białe tabletki placebo) i od razu rozpocząć nowe opakowanie. Dalej kontynuuje się zgodnie z harmonogramem.

By przesunąć termin kolejnego krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, można jednorazowo skrócić okres przyjmowania białych tabletek placebo o dowolną ilość dni. Okresu tego nie należy jednak wydłużać. Dalej kontynuuje się zgodnie z harmonogramem.


Pomini─Öcie dawki preparatu Mywy

Co zrobić w razie pominięcia dawki leku Mywy?

Jeśli pacjentka zapomniała przyjąć różową, aktywną tabletkę, jednak opóźnienie to jest mniejsze niż 24 godziny, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a skuteczność antykoncepcyjna zostanie zachowana.

Jeśli od przyjęcia różowej tabletki minęło jednak więcej niż 24 godziny, ochrona antykoncepcyjna może ulec zmniejszeniu. Postępowanie będzie zależne od tygodnia cyklu, w którym doszło do pomyłki.

Jeśli do sytuacji doszło w 1. tygodniu cyklu, należy jak najszybciej połknąć zaległą dawkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz, a przez kolejne 7 dni stosować dodatkowe metody antykoncepcji mechanicznej (prezerwatywy).

Jeśli taka sytuacja ma miejsce w 2. tygodniu cyklu menstruacyjnego, to pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Następnie należy przyjmować lek zgodnie z dotychczasowym harmonogramem. Jeżeli w ciągu 7 dni przed pomyłką pacjentka przyjmowała lek prawidłowo, nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji.

Pominięcie dawki podczas 3. tygodnia cyklu powoduje, że skuteczność preparatu ulega zmniejszeniu z uwagi na zbliżającą się przerwę w stosowaniu. W celu uniknięcia konieczności stosowania dodatkowej formy zabezpieczenia, pacjentka powinna przyjąć pominięta tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch pigułek na raz, i kontynuować terapię o normalnej porze. Po zużyciu tabletek zawierających substancje aktywne, pacjentka powinna pominąć placebo i od razu rozpocząć nowy blister. Druga opcją jest zaprzestanie przyjmowania tabletek aktywnych z bieżącego blistra i rozpoczęcie przyjmowania tabletek placebo przez okres do 4 dni, wliczając w to dzień pomyłki. Następnie należy rozpocząć nowe opakowanie i kontynuować terapię według dotychczasowego schematu.

Pominięcie białej tabletki placebo nie wpływa na skuteczność ochrony antykoncepcyjnej. Zapomnianą dawkę należy wyrzucić, dalej kontynuować leczenie zgodnie z dotychczasowym schematem.

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku biegunki lub wymiotów, wchłanianie leku Mywy może ulec zmniejszeniu, tym samym konieczne może być stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia różowej tabletki zawierającej substancje czynne, należy połknąć nową tabletkę tak szybko jak jest to możliwe.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Przeciwwskazania do stosowania produktu Mywy

Mywy niewskazany jest u kobiet, które wykazują nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Z uwagi na zawartość laktozy, leku nie należy stosować u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Stosowanie Mywy przeciwwskazane jest również u pacjentek, które prezentują którykolwiek z poniższych stanów lub schorzeń: ciąża i okres karmienia piersią, aktualny lub przebyty epizod zatorowości płucnej czy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, duże ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, dławica piersiowa, aktualny lub przebyty udar niedokrwienny mózgu, TIA, zawał serca, duże ryzyko wystąpienia tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, obecne lub przebyte nowotwory wątroby, piersi czy trzonu macicy, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie, ciężka choroba wątroby, ostra lub ciężka niewydolność nerek, zapalenie trzustki przebiegające z hipertriglicerydemią.

Z uwagi na ryzyko zakrzepowo-zatorowe dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna przeciwwskazana jest u kobiet >35 r.ż., szczególnie jeśli palą one >15 papierosów dziennie. Dla tych pań bezpieczniejsza jest antykoncepcja zawierająca wyłącznie gestageny.

Interakcje z innymi lekami

Podczas jednoczesnego stosowania preparatu Mywy oraz leków tj. np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV lub HCV, topiramat, leki roślinne zawierające dziurawiec zwyczajny, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir może dojść do rozwoju niebezpiecznych interakcji.

Mywy można zacząć stosować po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi wyżej wymienione substancje.

Mywy a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol wpływał negatywnie na skuteczność antykoncepcyjną produktu Mywy. Wiadomo jednak, ze stan upojenia alkoholowego zwiększa ryzyko popełnienia błędu w terapii oraz wystąpienia wymiotów.

Mywy a ciąża

Produkt Mywy nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie terapii, lek należy jak najszybciej odstawić.

Badania kliniczne nie udowodniły, by stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych przed ciążą lub na wczesnych etapach ciąży zwiększało ryzyko wad wrodzonych u dziecka.

Mywy a karmienie piersią

Preparat Mywy może negatywnie wpływać na laktację - powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Z tego powodu nie zaleca się jego stosowania do moment całkowitego zaprzestania karmienia.

Mywy a prowadzenie pojazdów

U kobiet stosujących złożone preparaty antykoncepcyjne (np. Mywy), nie obserwowano żadnych działań niepożądanych, które wpływałyby negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Przed użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Mywy, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/30115/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝