Elocom - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 18.03.2023

Elocom  Recepta online  e Recepta z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Elocom

Otrzymaj konsultacje lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Elocom maść pozwala na złagodzenie objawów choroby skóry. Jak zachować warunki bezpieczeństwa stosowania leku Elocom? Czy miejscowe stosowanie kortykosteroidów jest bezpieczne? W jakich chorobach Elocom jest wskazany?

Nazwa preparatu Elocom
Substancje czynne Mometasoni furoas
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • P艂yn na sk贸r臋
 • krem
 • Ma艣膰
 • roztw贸r na sk贸r臋
Dawki
 • 1 mg/g (P艂yn na sk贸r臋)
 • 1 mg/g (krem)
 • 1 mg/g (Ma艣膰)
 • 1 mg/ml (roztw贸r na sk贸r臋)

Spis tre艣ci

Czym jest Elocom ma艣膰?

Elocom jest lekiem w postaci maści, który w 1 g produktu leczniczego zawiera 1 mg mometazonu furoinianu. Może być stosowany w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu w reagujących na leczenie kortykosteroidami chorobach skóry. Do takich chorób należą np. łuszczyca i atopowe zapalenie skóry (AZS). Maść jest przeznaczona do stosowania miejscowego, w leczeniu zmian suchych, łuszczących i pozwala na złagodzenie objawów choroby.

e-Recepta online 58.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Elocom - Cena, refundacja

Lek Elocom nie jest refundowany przez NFZ. Koszt preparatu jest zależny od rodzaju opakowania..

 • Elocom (1 mg/g krem 1 tuba 15 g) - cena wynosi ok. 20 zł
 • Elocom (1 mg/g krem 1 tuba 30 g) - cena wynosi ok. 32 zł
 • Elocom (1 mg/g maść 1 tuba 15 g) - cena wynosi ok. 18 zł
 • Elocom (1 mg/g maść 1 tuba 30 g) - cena wynosi ok. 29 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Mechanizm dzia艂ania

Mometazon zalicza się do grupy kortykosteroidów, jego działanie określa się jako średnio silne. Działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwświądowo i immunosupresyjnie. Ma również działanie obkurczające naczynia krwionośne.

Sk艂ad leku Elocom ma艣膰

Poza furoinianem mometazonu 1 mg/g maści, Elocom zawiera glikol heksylenowy, wodę oczyszczoną, kwas fosforowy, stearynian glikolu propylenowego, wosk biały i wazelinę białą.

Stearynian glikolu może powodować podrażnienie skóry.

Jak stosowa膰 Elocom ma艣膰? Jakie s膮 warunki bezpiecze艅stwa stosowania?

Lek stosuje się na chorobowo zmienione miejsca. Zaleca się nakładać cienką warstwę produktu leczniczego. Zaleca się stosować najmniejszą skuteczną dawkę, podobnie jak przy stosowaniu innych kortykosteroidów.

Miejscowo podawane kortykosteroidy wchłaniają się w niewielkim stopniu. Stosowanie preparatu Elocom na dużą powierzchnię skóry lub w przypadku użycia opatrunków okluzyjnych może spowodować zahamowanie czynności kory nadnerczy ze względu na zaburzenie działania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Stosowanie leku Elocom na uszkodzoną skórę, błony śluzowe, w fałdach skórnych również może zaburzać czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Należy unikać stosowania produktu leczniczego Elocom w taki sposób, chyba że lekarz zaleci inaczej - wtedy pod warunkiem okresowych kontroli poziomów hormonów.

Należy unikać nagłego zaprzestania leczenia, a zdecydować się na stopniowe zmniejszanie dawki produktu. Długotrwałe miejscowe stosowanie kortykosteroidów wymaga takiego postępowania, aby nie doszło do wystąpienia objawów tzw. "z odbicia".

W przypadku łuszczycy należy zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość wywołania nowych objawów.

Jeśli w trakcie stosowania miejscowego dojdzie do nadkażenia, rozwinie się ropne zapalenie skóry, należy przerwać stosowanie kortykosteroidu w tym miejscu zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub inne przeciwdrobnoustrojowe po konsultacji z lekarzem.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Producent produktu leczniczego zaleca stosowanie Elocom raz na dobę.

Jeśli istnieje konieczność stosowania produktu leczniczego na twarz, nie powinno przekraczać się 5 dni kuracji.

Nie opisano przypadku przedawkowania leku. Nie należy stosować do leczenia okulistycznego.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

Nie powinno się stosować tego produktu leczniczego u dzieci młodszych niż w wieku dwóch lat. Ze względu na większy stosunek powierzchni ciała do objętości u dzieci, należy ostrożnie stosować Elocom maść i zwracać szczególną uwagę na możliwe działania niepożądane. U dorosłych stosunek powierzchni ciała do objętości jest pod tym względem korzystniejszy.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane

Stosowanie leku Elocom powoduje pewne działania niepożądane, natomiast żadne do tej pory wykazane nie zostały określone jako częste lub bardzo częste. Elocom podawany miejscowo bardzo rzadko wywołuje działania niepożądane. Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania to: zakażenia, czucie opaczne, kontaktowe zapalenie skóry, nadmierne owłosienie, rozstępy, zanik skóry (mogą świadczyć o zespole Cushinga), zmiany podobne do trądziku, ból i inne reakcje w miejscu stosowania.

Rzadziej wyst臋puj膮ce dzia艂ania niepo偶膮dane

Elocom może powodować działania niepożądane określane jako bardzo rzadkie (tzn. występujące rzadziej niż raz na 10 000 przypadków), np. zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, swędzenie.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku Elocom?

Poza nadwrażliwością na substancję czynną, inne sterydy lub którąkolwiek substancję pomocniczą znajdującą się w składzie produktu leczniczego, istnieje kilka stanów, w których stosowanie preparatu Elocom jest przeciwwskazane. Należą do nich: trądzik pospolity lub różowaty , zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, zakażenia skóry o różnym podłożu (zarówno w bakteryjnych, jak i wirusowych, pasożytniczych czy grzybiczych - np. kłykciny kończyste, mięczak zakaźny, liszajec, ropne zapalenie skóry, brodawki zwykłe), kiłowe zmiany skórne. Odczyny poszczepienne, gruźlica skóry, świąd okolic narządów płciowych i odbytu. Nie należy stosować leku w pieluszkowym zapaleniu skóry ani na uszkodzoną skórę z owrzodzeniami, w chorobach z zaburzeniem ciągłości skóry.

Elocom a ci膮偶a

Nie wiadomo, czy w czasie ciąży lek Elocom stosowany u matki jest bezpieczny dla płodu. W badaniach na zwierzętach wykazano, że miejscowo podawane kortykosteroidy mogą mieć negatywny wpływ na rozwój. Stosowanie preparatu jest uzasadnione jedynie wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko.

Elocom a karmienie piersi膮

Nie wiadomo czy Elocom przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Jeśli planowane jest długotrwałe leczenie kortykosteroidami należy przerwać karmienie piersią.

Elocom a zdolno艣膰 prowadzenia pojazd贸w

Stosowanie produktu leczniczego Elocom nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz膮cych leku Elocom ma艣膰

Substancja czynna: furoinian mometazonu (1 mg/g maści)

Wskazania: w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu w chorobach skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami (np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca)

Zastosowanie: do stosowania miejscowego, powierzchniowo na chorobowo zmienione miejsca

Dawkowanie: 1x na dobę miejscowo (nie na dużą powierzchnię skóry)

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą, nadwrażliwość na kortykosteroidy, trądzik, w zakażeniach bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych, grzybiczych skóry, zanik skóry, pieluszkowe zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, świąd okolic narządów płciowych

Główne działania niepożądane: zakażenia, czucie opaczne, kontaktowe zapalenie skóry, nadmierne owłosienie, rozstępy, zanik skóry, zmiany podobne do trądziku, ból i inne reakcje w miejscu stosowania, uczucie pieczenia, podrażnienie skóry

Elocom - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali r贸wnie偶

Tr膮dzik grudkowy - przyczyny, wygl膮d zmian sk贸rnych, leczenie
Tr膮dzik grudkowy - przyczyny, wygl膮d zmian sk贸rnych, leczenie

Wielu z nas do艣wiadcza go w r贸偶nym okresie 偶ycia, niezale偶nie od wieku czy p艂ci. Tr膮dzik to jedna z najcz臋stszych dolegliwo艣ci sk贸rnych, kt贸ra potrafi zrujnowa膰 pewno艣膰 siebie i wp艂yn膮膰 na nasze samopoczucie.Jednym z mniej znanych, lecz r贸wnie k艂opotliwych rodzaj贸w tr膮dziku jest tr膮dzik grudkowy. Cechuje go obecno艣膰 twardych, nieestetycznych grudek na sk贸rze, kt贸re mog膮 by膰 nie tylko widoczne, ale tak偶e bolesne.

Artyku艂
28.11.2023
Dermovate - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Dermovate - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Dermovate to preparat leczniczy zawieraj膮cy bardzo silny kortykosteroid - klobetazolu propionan. Wyst臋puje w r贸偶nych postaciach farmaceutycznych - wszystkie s膮 wskazane do stosowania miejscowego na sk贸r臋 zmienion膮 zapalnie.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
24.11.2023
Atywia - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Atywia - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Atywia to doustny, dwusk艂adnikowy lek antykoncepcyjny. Dodatkowe wskazanie to terapia umarkowanego tr膮dziku. Substancje czynne zawarte w leku to: etynyloestradiol i dienogest.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
13.09.2023
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!