Elocom – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 18.03.2023

Elocom – informacje o leku  cena  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Elocom

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Elocom maść pozwala na złagodzenie objawów choroby skóry. Jak zachować warunki bezpieczeństwa stosowania leku Elocom? Czy miejscowe stosowanie kortykosteroidów jest bezpieczne? W jakich chorobach Elocom jest wskazany?

Spis treści

Czym jest Elocom maść?

Elocom jest lekiem w postaci maści, który w 1 g produktu leczniczego zawiera 1 mg mometazonu furoinianu. Może być stosowany w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu w reagujących na leczenie kortykosteroidami chorobach skóry. Do takich chorób należą np. łuszczyca i atopowe zapalenie skóry (AZS). Maść jest przeznaczona do stosowania miejscowego, w leczeniu zmian suchych, łuszczących i pozwala na złagodzenie objawów choroby.

e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Elocom - Cena, refundacja

Lek Elocom nie jest refundowany przez NFZ. Koszt preparatu jest zależny od rodzaju opakowania..

  • Elocom (1 mg/g krem 1 tuba 15 g) - cena wynosi ok. 20 zł
  • Elocom (1 mg/g krem 1 tuba 30 g) - cena wynosi ok. 32 zł
  • Elocom (1 mg/g maść 1 tuba 15 g) - cena wynosi ok. 18 zł
  • Elocom (1 mg/g maść 1 tuba 30 g) - cena wynosi ok. 29 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Mechanizm działania

Mometazon zalicza się do grupy kortykosteroidów, jego działanie określa się jako średnio silne. Działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwświądowo i immunosupresyjnie. Ma również działanie obkurczające naczynia krwionośne.

Skład leku Elocom maść

Poza furoinianem mometazonu 1 mg/g maści, Elocom zawiera glikol heksylenowy, wodę oczyszczoną, kwas fosforowy, stearynian glikolu propylenowego, wosk biały i wazelinę białą.

Stearynian glikolu może powodować podrażnienie skóry.

Jak stosować Elocom maść? Jakie są warunki bezpieczeństwa stosowania?

Lek stosuje się na chorobowo zmienione miejsca. Zaleca się nakładać cienką warstwę produktu leczniczego. Zaleca się stosować najmniejszą skuteczną dawkę, podobnie jak przy stosowaniu innych kortykosteroidów.

Miejscowo podawane kortykosteroidy wchłaniają się w niewielkim stopniu. Stosowanie preparatu Elocom na dużą powierzchnię skóry lub w przypadku użycia opatrunków okluzyjnych może spowodować zahamowanie czynności kory nadnerczy ze względu na zaburzenie działania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Stosowanie leku Elocom na uszkodzoną skórę, błony śluzowe, w fałdach skórnych również może zaburzać czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Należy unikać stosowania produktu leczniczego Elocom w taki sposób, chyba że lekarz zaleci inaczej - wtedy pod warunkiem okresowych kontroli poziomów hormonów.

Należy unikać nagłego zaprzestania leczenia, a zdecydować się na stopniowe zmniejszanie dawki produktu. Długotrwałe miejscowe stosowanie kortykosteroidów wymaga takiego postępowania, aby nie doszło do wystąpienia objawów tzw. "z odbicia".

W przypadku łuszczycy należy zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość wywołania nowych objawów.

Jeśli w trakcie stosowania miejscowego dojdzie do nadkażenia, rozwinie się ropne zapalenie skóry, należy przerwać stosowanie kortykosteroidu w tym miejscu zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub inne przeciwdrobnoustrojowe po konsultacji z lekarzem.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Producent produktu leczniczego zaleca stosowanie Elocom raz na dobę.

Jeśli istnieje konieczność stosowania produktu leczniczego na twarz, nie powinno przekraczać się 5 dni kuracji.

Nie opisano przypadku przedawkowania leku. Nie należy stosować do leczenia okulistycznego.

Jak dawkować lek u dzieci?

Nie powinno się stosować tego produktu leczniczego u dzieci młodszych niż w wieku dwóch lat. Ze względu na większy stosunek powierzchni ciała do objętości u dzieci, należy ostrożnie stosować Elocom maść i zwracać szczególną uwagę na możliwe działania niepożądane. U dorosłych stosunek powierzchni ciała do objętości jest pod tym względem korzystniejszy.

Najczęstsze działania niepożądane

Stosowanie leku Elocom powoduje pewne działania niepożądane, natomiast żadne do tej pory wykazane nie zostały określone jako częste lub bardzo częste. Elocom podawany miejscowo bardzo rzadko wywołuje działania niepożądane. Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania to: zakażenia, czucie opaczne, kontaktowe zapalenie skóry, nadmierne owłosienie, rozstępy, zanik skóry (mogą świadczyć o zespole Cushinga), zmiany podobne do trądziku, ból i inne reakcje w miejscu stosowania.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Elocom może powodować działania niepożądane określane jako bardzo rzadkie (tzn. występujące rzadziej niż raz na 10 000 przypadków), np. zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, swędzenie.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku? 

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Elocom?

Poza nadwrażliwością na substancję czynną, inne sterydy lub którąkolwiek substancję pomocniczą znajdującą się w składzie produktu leczniczego, istnieje kilka stanów, w których stosowanie preparatu Elocom jest przeciwwskazane. Należą do nich: trądzik pospolity lub różowaty , zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, zakażenia skóry o różnym podłożu (zarówno w bakteryjnych, jak i wirusowych, pasożytniczych czy grzybiczych - np. kłykciny kończyste, mięczak zakaźny, liszajec, ropne zapalenie skóry, brodawki zwykłe), kiłowe zmiany skórne. Odczyny poszczepienne, gruźlica skóry, świąd okolic narządów płciowych i odbytu. Nie należy stosować leku w pieluszkowym zapaleniu skóry ani na uszkodzoną skórę z owrzodzeniami, w chorobach z zaburzeniem ciągłości skóry.

Elocom a ciąża

Nie wiadomo, czy w czasie ciąży lek Elocom stosowany u matki jest bezpieczny dla płodu. W badaniach na zwierzętach wykazano, że miejscowo podawane kortykosteroidy mogą mieć negatywny wpływ na rozwój. Stosowanie preparatu jest uzasadnione jedynie wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko.

Elocom a karmienie piersią

Nie wiadomo czy Elocom przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Jeśli planowane jest długotrwałe leczenie kortykosteroidami należy przerwać karmienie piersią.

Elocom a zdolność prowadzenia pojazdów

Stosowanie produktu leczniczego Elocom nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Elocom maść

Substancja czynna: furoinian mometazonu (1 mg/g maści)

Wskazania: w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu w chorobach skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami (np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca)

Zastosowanie: do stosowania miejscowego, powierzchniowo na chorobowo zmienione miejsca

Dawkowanie: 1x na dobę miejscowo (nie na dużą powierzchnię skóry)

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą, nadwrażliwość na kortykosteroidy, trądzik, w zakażeniach bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych, grzybiczych skóry, zanik skóry, pieluszkowe zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, świąd okolic narządów płciowych

Główne działania niepożądane: zakażenia, czucie opaczne, kontaktowe zapalenie skóry, nadmierne owłosienie, rozstępy, zanik skóry, zmiany podobne do trądziku, ból i inne reakcje w miejscu stosowania, uczucie pieczenia, podrażnienie skóry

Elocom

Inni czytali również

PolaRing - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
PolaRing - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

PolaRing jest to hormonalny środek antykoncepcyjny działający na zasadzie dopochwowego systemu terapeutycznego. W składzie preparatu znajdują się dwa hormony płciowe: progesteron i estrogen, które w niewielkiej dawce uwalniane są do krwiobiegu.

Charakterystyka produktów leczniczych
20.01.2023
Triplixam – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Triplixam – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Triplixam to lek przeciwnadciśnieniowy, wydawany na receptę, zawierający trzy różne substancje aktywne, z których każda ma inny mechanizm działania. Takie połączenie umożliwia redukcję ilości dotychczas przyjmowanych tabletek.

Charakterystyka produktów leczniczych
27.02.2023
Narcystyczne zaburzenia osobowości
Narcystyczne zaburzenia osobowości

Narcyzm to jeden z typów zaburzeń osobowości, w którym człowiek odczuwa wyższość nad innymi ludźmi, potrzebuje ciągłego podziwu, brakuje mu empatii, a skupiony jest wyłącznie na własnej osobie.

Artykuł
06.01.2022
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!