Elocom Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Elocom - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Elocom maść pozwala na złagodzenie objawów choroby skóry. Jak zachować warunki bezpieczeństwa stosowania leku Elocom? Czy miejscowe stosowanie kortykosteroidów jest bezpieczne? W jakich chorobach Elocom jest wskazany?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Elocom
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Elocom - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 15.02.2024
Nazwa preparatu Elocom
Substancje czynne Mometasoni furoas
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • P┼éyn na sk├│r─Ö
 • krem
 • Ma┼Ť─ç
 • roztw├│r na sk├│r─Ö
Dawki
 • 1 mg/g (P┼éyn na sk├│r─Ö)
 • 1 mg/g (krem)
 • 1 mg/g (Ma┼Ť─ç)
 • 1 mg/ml (roztw├│r na sk├│r─Ö)

Podstawowe informacje o leku Elocom ma┼Ť─ç

Substancja czynna: furoinian mometazonu (1 mg/g maści)

Wskazania: w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu w chorobach skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami (np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca)

Zastosowanie: do stosowania miejscowego, powierzchniowo na chorobowo zmienione miejsca

Dawkowanie: 1x na dobę miejscowo (nie na dużą powierzchnię skóry)

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą, nadwrażliwość na kortykosteroidy, trądzik, w zakażeniach bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych, grzybiczych skóry, zanik skóry, pieluszkowe zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, świąd okolic narządów płciowych

Główne działania niepożądane: zakażenia, czucie opaczne, kontaktowe zapalenie skóry, nadmierne owłosienie, rozstępy, zanik skóry, zmiany podobne do trądziku, ból i inne reakcje w miejscu stosowania, uczucie pieczenia, podrażnienie skóry

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Elocom - Cena, refundacja

Lek Elocom nie jest refundowany przez NFZ. Koszt preparatu jest zależny od rodzaju opakowania..

 • Elocom (1 mg/g krem 1 tuba 15 g) - cena wynosi ok. 20 zł
 • Elocom (1 mg/g krem 1 tuba 30 g) - cena wynosi ok. 32 zł
 • Elocom (1 mg/g maść 1 tuba 15 g) - cena wynosi ok. 18 zł
 • Elocom (1 mg/g maść 1 tuba 30 g) - cena wynosi ok. 29 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Elocom ma┼Ť─ç?

Elocom jest lekiem w postaci maści, który w 1 g produktu leczniczego zawiera 1 mg mometazonu furoinianu. Może być stosowany w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu w reagujących na leczenie kortykosteroidami chorobach skóry. Do takich chorób należą np. łuszczyca i atopowe zapalenie skóry (AZS). Maść jest przeznaczona do stosowania miejscowego, w leczeniu zmian suchych, łuszczących i pozwala na złagodzenie objawów choroby.

Mechanizm działania

Mometazon zalicza się do grupy kortykosteroidów, jego działanie określa się jako średnio silne. Działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwświądowo i immunosupresyjnie. Ma również działanie obkurczające naczynia krwionośne.

Sk┼éad leku Elocom ma┼Ť─ç

Poza furoinianem mometazonu 1 mg/g maści, Elocom zawiera glikol heksylenowy, wodę oczyszczoną, kwas fosforowy, stearynian glikolu propylenowego, wosk biały i wazelinę białą.

Stearynian glikolu może powodować podrażnienie skóry.

Jak stosowa─ç Elocom ma┼Ť─ç? Jakie s─ů warunki bezpiecze┼ästwa stosowania?

Lek stosuje się na chorobowo zmienione miejsca. Zaleca się nakładać cienką warstwę produktu leczniczego. Zaleca się stosować najmniejszą skuteczną dawkę, podobnie jak przy stosowaniu innych kortykosteroidów.

Miejscowo podawane kortykosteroidy wchłaniają się w niewielkim stopniu. Stosowanie preparatu Elocom na dużą powierzchnię skóry lub w przypadku użycia opatrunków okluzyjnych może spowodować zahamowanie czynności kory nadnerczy ze względu na zaburzenie działania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Stosowanie leku Elocom na uszkodzoną skórę, błony śluzowe, w fałdach skórnych również może zaburzać czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Należy unikać stosowania produktu leczniczego Elocom w taki sposób, chyba że lekarz zaleci inaczej - wtedy pod warunkiem okresowych kontroli poziomów hormonów.

Należy unikać nagłego zaprzestania leczenia, a zdecydować się na stopniowe zmniejszanie dawki produktu. Długotrwałe miejscowe stosowanie kortykosteroidów wymaga takiego postępowania, aby nie doszło do wystąpienia objawów tzw. "z odbicia".

W przypadku łuszczycy należy zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość wywołania nowych objawów.

Jeśli w trakcie stosowania miejscowego dojdzie do nadkażenia, rozwinie się ropne zapalenie skóry, należy przerwać stosowanie kortykosteroidu w tym miejscu zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub inne przeciwdrobnoustrojowe po konsultacji z lekarzem.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Producent produktu leczniczego zaleca stosowanie Elocom raz na dobę.

Jeśli istnieje konieczność stosowania produktu leczniczego na twarz, nie powinno przekraczać się 5 dni kuracji.

Nie opisano przypadku przedawkowania leku. Nie należy stosować do leczenia okulistycznego.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Nie powinno się stosować tego produktu leczniczego u dzieci młodszych niż w wieku dwóch lat. Ze względu na większy stosunek powierzchni ciała do objętości u dzieci, należy ostrożnie stosować Elocom maść i zwracać szczególną uwagę na możliwe działania niepożądane. U dorosłych stosunek powierzchni ciała do objętości jest pod tym względem korzystniejszy.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Stosowanie leku Elocom powoduje pewne działania niepożądane, natomiast żadne do tej pory wykazane nie zostały określone jako częste lub bardzo częste. Elocom podawany miejscowo bardzo rzadko wywołuje działania niepożądane. Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania to: zakażenia, czucie opaczne, kontaktowe zapalenie skóry, nadmierne owłosienie, rozstępy, zanik skóry (mogą świadczyć o zespole Cushinga), zmiany podobne do trądziku, ból i inne reakcje w miejscu stosowania.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Elocom może powodować działania niepożądane określane jako bardzo rzadkie (tzn. występujące rzadziej niż raz na 10 000 przypadków), np. zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, swędzenie.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Elocom?

Poza nadwrażliwością na substancję czynną, inne sterydy lub którąkolwiek substancję pomocniczą znajdującą się w składzie produktu leczniczego, istnieje kilka stanów, w których stosowanie preparatu Elocom jest przeciwwskazane. Należą do nich: trądzik pospolity lub różowaty , zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, zakażenia skóry o różnym podłożu (zarówno w bakteryjnych, jak i wirusowych, pasożytniczych czy grzybiczych - np. kłykciny kończyste, mięczak zakaźny, liszajec, ropne zapalenie skóry, brodawki zwykłe), kiłowe zmiany skórne. Odczyny poszczepienne, gruźlica skóry, świąd okolic narządów płciowych i odbytu. Nie należy stosować leku w pieluszkowym zapaleniu skóry ani na uszkodzoną skórę z owrzodzeniami, w chorobach z zaburzeniem ciągłości skóry.

Elocom a ci─ů┼╝a

Nie wiadomo, czy w czasie ciąży lek Elocom stosowany u matki jest bezpieczny dla płodu. W badaniach na zwierzętach wykazano, że miejscowo podawane kortykosteroidy mogą mieć negatywny wpływ na rozwój. Stosowanie preparatu jest uzasadnione jedynie wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko.

Elocom a karmienie piersi─ů

Nie wiadomo czy Elocom przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Jeśli planowane jest długotrwałe leczenie kortykosteroidami należy przerwać karmienie piersią.

Elocom a zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w

Stosowanie produktu leczniczego Elocom nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝