Rimal Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Rimal ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nadciśnienie tętnicze stanowi jedno z najczęściej występujących schorzeń układu sercowo-naczyniowego na całym świecie i jest poważnym czynnikiem ryzyka wielu groźnych chorób, w tym udaru mózgu, zawału serca oraz niewydolności serca. Z tego powodu skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego jest kluczowe dla zdrowia i jakości życia pacjentów. Jednym z produktów leczniczych często stosowanych w terapii nadciśnienia jest Rimal, który zawiera w swoim składzie amlodypinę i ramipryl.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Rimal
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Rimal ÔÇô E recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 18.06.2024
Nazwa preparatu Rimal
Substancje czynne Ramiprilum Amlodipini besilas
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • kapsu┼éki twarde
Dawki
 • 5 mg + 5 mg (kapsu┼éki twarde)
 • 5 mg + 10 mg (kapsu┼éki twarde)
 • 10 mg + 5 mg (kapsu┼éki twarde)
 • 10 mg + 10 mg (kapsu┼éki twarde)

Podstawowe informacje o leku Rimal

Substancja czynna: ramipryl, amlodypina.

Wskazania: leczenie zastępcze nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów, którzy osiągnęli właściwą kontrolę ciśnienia tętniczego krwi, używając tych samych składników czynnych w oddzielnych produktach leczniczych.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: u pacjentów dorosłych stosuje się 1 kapsułkę raz na dobę.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, obrzęk naczynioruchowy w przeszłości, obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy jedynej funkcjonującej nerki, ciąża w drugim i trzecim trymestrze, niedociśnienie lub niestabilność hemodynamiczna, zaburzenia czynności wątroby, zwężenie drogi odpływu z lewej komory np. zwężenie zastawki aortalnej.

Główne działania niepożądane: hiperkaliemia (zwiększenie stężenia potasu we krwi), reakcje anafilaktyczne, suchy kaszel, zapalenie oskrzeli, nieżyt błony śluzowej nosa, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zapalenie żołądka, nudności, biegunka, wymioty), zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, uszkodzenie komórek wątroby, zwiększenie aktywności enzymów trzustkowych, zapalenie trzustki, ból i zawroty głowy, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, zaburzenia słuchu, nasilenie białkomoczu, zaburzenia czynności nerek, w tym ostra niewydolność nerek.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Rimal?

Cena leku różni się w zależności od dawki:

 • 10 mg ramiprylu + 10 mg amlodypiny ok. 17 zł, z refundacją ok. 5 zł;

 • 10 mg ramiprylu + 5 mg amlodypiny ok. 9 zł, z refundacją ok. 3 zł;

 • 5 mg ramiprylu + 10 mg amlodypiny ok. 17 zł, z refundacją ok. 5 zł;

 • 5 mg ramiprylu + 5 mg amlodypiny ok. 9 zł, z refundacją ok. 3 zł.

Każde opakowanie zawiera 30 kapsułek. Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Lek dostępny jest tylko na receptę.

Czym jest produkt leczniczy Rimal?

Produkt leczniczy Rimal to preparat farmaceutyczny stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Składnikiem aktywnym tego leku są amlodypina i ramipryl, które działają synergistycznie w celu obniżenia ciśnienia i poprawy stanu zdrowia pacjenta.

Ważne, aby przed rozpoczęciem stosowania leku Rimal skonsultować się z lekarzem, ponieważ ma on wiele zastosowań i może wywoływać różne skutki uboczne, które wymagają monitorowania i dostosowywania dawki. Jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jaki jest mechanizm działania produktu leczniczego?

Ramipryl i jego aktywny metabolit, ramiprylat, hamują działanie enzymu dipeptydylokarboksypeptydazy I, który przekształca angiotensynę I w angiotensynę II. Angiotensyna II jest substancją, która skurcza naczynia krwionośne i prowadzi do rozpadu bradykininy, która ma działanie rozszerzające naczynia. Działanie ramiprylu polega na obniżeniu ciśnienia krwi poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz redukcję oporu naczyń obwodowych.

W większości przypadków działanie obniżające ciśnienie tętnicze pojawia się po 1-2 godzinach od podania pojedynczej dawki ramiprylu doustnie. Maksymalne działanie następuje po około 3-6 godzinach i utrzymuje się przez 24 godziny. Pełne działanie substancji czynnej osiągamy zazwyczaj po 3-4 tygodniach stosowania leku Rimal.

Amlodypina jest dihydropirydynowym antagonistą wapnia. Jej mechanizm działania polega na blokowaniu napływu jonów wapnia do komórek mięśnia sercowego i mięśni gładkich naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich rozszerzenia. Ponadto, udowodniono, że amlodypina łagodzi objawy dławicy piersiowej.

U pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze, stosowanie leku raz na dobę skutkuje znaczącym i klinicznie istotnym obniżeniem ciśnienia krwi przez całą dobę. Ze względu na wolny początek działania amlodypiny, nie występuje nagły spadek ciśnienia krwi po jej podaniu.

Jaki jest skład leku?

Każda kapsułka w zależności od opakowania zawiera:

 • Rimal 5 mg + 5 mg (30 kapsułek) zawiera 5 mg ramiprylu oraz 5 mg amlodypiny;

 • Rimal 5 mg + 10 mg (30 kapsułek) zawiera 5 mg ramiprylu oraz 10 mg amlodypiny;

 • Rimal 10 mg + 5 mg (30 kapsułek) zawiera 10 mg ramiprylu oraz 5 mg amlodypiny;

 • Rimal 10 mg + 10 mg (30 kapsułek) zawiera 10 mg ramiprylu oraz 10 mg amlodypiny;

Do substancji pomocniczych zaliczamy: celulozę mikrokrystaliczną, hypromelozę, krospowidon (typ B), glicerolu dibehenian. Dodatkowo w składzie osłonki kapsułki występuje: żelatyna, dwutlenek tytanu (E171), indygotyna (E132).

Jakie s─ů wskazania do przyjmowania preparatu Rimal?

Rimal może być stosowany jako leczenie zastępcze nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów, którzy osiągnęli właściwą kontrolę ciśnienia tętniczego krwi, używając tych samych składników czynnych w oddzielnych produktach leczniczych, przy zachowaniu tych samych dawek.

W jaki spos├│b stosowa─ç lek Rimal?

Preparat Rimal stosuje się doustnie, raz na dobę, każdego dnia o tej samej porze. Lek może być podawany z posiłkiem lub niezależnie od niego. Tabletek nie należy żuć ani rozgryzać.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Wskazane jest stosowanie 1 kapsułki raz na dobę.

Nie zaleca się rozpoczynania leczenia za pomocą produktu leczniczego Rimal. Należy dostosować dawkę poszczególnych składników czynnych oddzielnie, uwzględniając stan pacjenta oraz wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego.

W przypadku konieczności zmiany dawkowania, należy dobrać dawki amlodypiny i ramiprylu indywidualnie, a po ustaleniu nowych dawek można przejść na stosowanie produktu Rimal o odpowiedniej sile działania.

Najwyższa dzienna dawka leku to 10 mg ramiprylu i 10 mg amlodypiny.

W przypadku pacjentów przyjmujących diuretyki, zaleca się ostrożność ze względu na ryzyko utraty płynów i/lub elektrolitów. Należy regularnie monitorować funkcje nerek i stężenie potasu we krwi.

Zaburzenia czynności wątroby

U pacjentów cierpiących na problemy z funkcjonowaniem wątroby, leczenie ramiprylem powinno być inicjowane tylko pod ścisłą opieką lekarza, a najwyższa dawka ramiprylu to 2,5 mg na dobę. Z tego względu produktu Rimal nie powinno się stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Zaburzenia czynności nerek

W celu określenia optymalnej dawki początkowej i podtrzymującej u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, dawkę ramiprylu i amlodypiny należy dostosowywać oddzielnie. Rimal jest zalecany wyłącznie u pacjentów, u których podczas ustalania dawki podtrzymującej ramiprylu optymalna okazała się dawka nie mniejsza niż 5 mg.

Dawki dobowe ramiprylu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy ustalić na podstawie klirensu kreatyniny, a wytyczne są następujące:

 • Jeśli klirens kreatyniny wynosi >60 ml/min, to nie ma potrzeby dostosowywania dawki początkowej (zalecane 2,5 mg na dobę), a maksymalna dawka dobowa wynosi 10 mg.

 • Jeśli klirens kreatyniny wynosi 30-60 ml/min, to nie ma konieczności zmiany dawki początkowej, ale maksymalna dawka dobowa wynosi 5 mg.

 • Jeśli klirens kreatyniny wynosi 10-29 ml/min, zaleca się dawkę początkową 1,25 mg, a maksymalna dawka dobowa wynosi 5 mg.

Ramipryl jest słabo usuwany podczas dializy, dlatego u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, którzy są poddawani dializoterapii, dawka początkowa wynosi 1,25 mg na dobę, a maksymalna dawka dobowa to 5 mg. Produkt leczniczy powinno się podawać kilka godzin po zakończeniu sesji dializy. Z kolei amlodypina nie jest eliminowana w procesie dializy, dlatego konieczne jest zachowanie ostrożności przy jej stosowaniu u pacjentów, którzy są poddawani dializoterapii.

Dodatkowo w trakcie leczenia produktem leczniczym Rimal zalecana jest kontrola funkcji nerek oraz stężenia potasu w surowicy. Jeśli czynność nerek ulegnie pogorszeniu, konieczne jest przerwanie przyjmowania leku Rimal i dostosowanie dawek poszczególnych substancji czynnych według potrzeb w oddzielnych preparatach.

Pacjenci w podeszłym wieku

Dawkę docelową leku Rimal należy ustalić po rozpoczęciu leczenia mniejszymi dawkami poszczególnych składników czynnych, a dostosowywanie tych dawek powinno przebiegać stopniowo, z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Niewskazane jest podawanie leku Rimal pacjentom w bardzo podeszłym wieku lub w ciężkim stanie ogólnym.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności, nie należy stosować produktu leczniczego Rimal u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Jakie s─ů najcz─Östsze objawy niepo┼╝─ůdane leku?

Do najczęstszych skutków ubocznych ramiprylu należą: zwiększenie stężenia potasu we krwi (hiperkaliemia), eozynofilia, spadek apetytu, anoreksja, obniżenie nastroju, lęk, niepokój ruchowy, zaburzenia snu, ból i zawroty głowy, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, obrzęki obwodowe, nagłe zaczerwienienie twarzy, niedociśnienie ortostatyczne, suchy kaszel, zapalenie oskrzeli, skurcz oskrzeli, zapalenie błony śluzowej żołądka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie stężenia bilirubiny sprzężonej, zwiększenie aktywności enzymów trzustkowych, zapalenie trzustki, wysypka, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, warg, języka), skurcze mięśni, zaburzenia czynności nerek, w tym ostra niewydolność nerek, zwiększenie stężenia mocznika we krwi oraz ból w klatce piersiowej.

Dodatkowo często po zastosowaniu amlodypiny może wystąpić: bezsenność, depresja, omdlenie, drżenie, kołatanie serca, uderzenia gorąca, ból brzucha, suchość błony śluzowej jamy ustnej, łysienie, zwiększona potliwość, pokrzywka, obrzęk kostek, bóle stawowo-mięśniowe, zaburzenia oddawania moczu, impotencja, ginekomastia, wzrost lub zmniejszenie masy ciała.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku Rimal?

W razie przedawkowania inhibitorów konwertazy angiotensyny mogą wystąpić objawy tj. niedociśnienie tętnicze, wstrząs, bradykardia (spowolnienie akcji serca poniżej 60 uderzeń/min.), zaburzenia poziomu elektrolitów we krwi, niewydolność nerek.

Do objawów przedawkowania amlodypiny należą: rozszerzenie naczyń krwionośnych z następczą odruchową tachykardią, niedociśnienie, czasem prowadzące do wstrząsu, a nawet śmierci pacjenta. Rzadziej obserwowano niekardiogenny obrzęk płuc z koniecznością wspomagania oddychania.

Zaleca się ścisłe monitorowanie stanu pacjenta oraz leczenie objawowe. Można zastosować manewry wywołujące wymioty, płukanie żołądka lub węgiel aktywny. W przypadku niskiego ciśnienia tętniczego można zastosować leki obkurczające naczynia krwionośne, jeśli nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Podanie glukonianu wapnia dożylnie może być skuteczne w złagodzeniu blokującego działania amlodypiny na kanały wapniowe.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania preparatu?

Nie należy przyjmować leku Rimal, jeśli występuje nadwrażliwość na substancje czynne, pochodne dihydropiryny, inhibitory konwertazy angiotensyny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Przeciwwskazania dla ramiprylu

 1. obrzęk naczynioruchowy w przeszłości;

 2. leczenie metodami pozaustrojowymi (np. dializa lub hemofiltracja);

 3. obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy nerkowej jedynej nerki;

 4. ciąża w drugim i trzecim trymestrze;

 5. niedociśnienie lub niestabilność hemodynamiczna;

 6. zaburzenia czynności wątroby;

 7. jednoczesne stosowanie preparatów zawierających alskiren u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniem czynności nerek;

 8. równoczesne stosowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze zawierających sakubitryl i walsartan - należy zachować odstęp przynajmniej 36 godzin przed zastosowaniem ramiprylu.

Przeciwwskazania dla amlodypiny

 1. ciężkie niedociśnienie tętnicze;

 2. wstrząs;

 3. zwężenie drogi odpływu z lewej komory np. zwężenie zastawki aortalnej;

 4. niestabilna niewydolność serca po ostrym zawale mięśnia sercowego.

Jakie potencjalne interakcje mog─ů wyst─Öpowa─ç z innymi lekami?

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, zwłaszcza jeśli należą do nich:

 • preparaty zawierające sakubitryl i walsartan - wzrost ryzyka obrzęku naczynioruchowego;

 • leki moczopędne oszczędzające potas (np. spironolakton, triamteren lub amiloryd) lub suplementy potasu - mogą prowadzić do znacznego wzrostu stężenia potasu we krwi (hiperkaliemia);

 • inne leki zwiększające stężenie potasu we krwi (m.in. cyklosporyna, heparyna, takrolimus) - zaleca się ścisłe monitorowanie stężenia potasu we krwi;

 • leki obniżające ciśnienie tętnicze, azotany, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, baklofen, doksazosyna - zwiększone ryzyko wystąpienia niedociśnienia tętniczego;

 • allopurynol, leki immunosupresyjne, glikokortykosteroidy - zwiększone prawdopodobieństwo reakcji hematologicznych;

 • sole litu - jednoczesne przyjmowanie ACE-I mogą powodować wzrost toksyczności litu;

 • leki przeciwcukrzycowe - zwiększenie ryzyka hipoglikemii, podczas stosowania leku Rimal należy dokładnie monitorować stężenie cukru we krwi;

 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne np. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), kwas acetylosalicylowy - może dojść do pogorszenia czynności nerek;

 • symwastatyna (lek zmniejszający stężenie cholesterolu) - w przypadku równoczesnego stosowania amlodypiny należy zmniejszyć dawkę stosowanej statyny z uwagi na możliwy wzrost jej stężenia w organizmie.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Rimal w czasie ci─ů┼╝y?

Nie należy przyjmować leku Rimal w pierwszym trymestrze ciąży, a jego stosowanie w drugim i trzecim trymestrze jest przeciwwskazane.

Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE-I), takie jak ramipryl, stosowane w drugim i trzecim trymestrze ciąży, mogą wywoływać szkodliwy wpływ na rozwijający się płód. Mogą wystąpić m.in. zaburzenia funkcji nerek, małowodzie oraz opóźnienie kostnienia czaszki. Dodatkowo, mogą powodować niekorzystne skutki dla zdrowia noworodka, co może objawiać się niewydolnością nerek, obniżeniem ciśnienia krwi oraz wzrostem stężenia potasu w organizmie (hiperkaliemia).

Amlodypinę można rozważyć u kobiet w ciąży tylko w sytuacji, gdy nie ma dostępnych innych bezpiecznych alternatyw lekowych lub gdy powikłania nadciśnienia tętniczego matki są bardziej niebezpieczne dla zdrowia ciężarnej i dziecka niż stosowanie amlodypiny.

Czy preparat wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç do prowadzenia pojazd├│w?

Rimal może powodować niewielkie lub umiarkowane zaburzenia w zdolności do prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. Jeśli pacjenci odczuwają zawroty głowy, ból głowy, uczucie zmęczenia, znużenie lub nudności, może to wpływać na szybkość ich reakcji. Dlatego ważne jest zachowanie ostrożności, szczególnie na początku leczenia.

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego Rimal, [online], [dost─Öp 22.10.2021 r.], dost─Öpna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/23945/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝