Finapil - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 16.07.2023

Finapil   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Finapil

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Finapil jest lekiem stosowanym w leczeniu łysienia typu męskiego, a nawet odwrócenia procesu łysienia. Co jest substancją czynną leku Finapil? Czy konieczne jest stosowanie leku codziennie? Kto nie może stosować leku Finapil?

Spis treści

Czym jest lek Finapil?

Finapil jest lekiem, który zawiera substancję czynną - finasteryd. W tabletce leku Finapil mieści się 1 mg finasterydu, który jest wskazany w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn. Pozwala zwiększyć wzrost włosów i zapobiec ich dalszej utracie.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Mechanizm działania

Finasteryd poprzez hamujący wpływ na 5-alfa-reduktazę wpływa na zmniejszenie przekształcania testosteronu w 5-alfa-dihydrotestosteron (DHT), będący jego bardziej aktywną formą. Zmniejszenie stężenia DHT wpływa na proces miniaturyzacji mieszków włosowych, pozwalając na jego zahamowanie, a nawet odwrócenie.

Najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się na szczycie głowy, ale zmniejszenie wypadania włosów może dotyczyć całego skalpu.

Skład leku

Poza substancją czynną, w skład leku Finapil wchodzi m.in. laktoza jednowodna - pacjenci z nietolerancją tego cukru nie powinni go przyjmować. Ponadto zawartość tabletek powlekanych Finapil stanowią: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), lauryniany makroglicerydów, stearynian magnezu oraz otoczka Opadry 03F34739 Pink.

Stosowanie leku Finapil

Lek należy przyjmować doustnie, z posiłkiem lub między posiłkami.

Jak dawkować lek Finapil u dorosłych?

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Mężczyźni powinni przyjmować jedną tabletkę Finapil (1 mg finasterydu) dziennie. Efekty pozwala uzyskać nieprzerwane stosowanie leku przez około 3 miesiące, natomiast jeśli pacjent przestanie przyjmować lek Finapil, to efekty zanikną w ciągu 9 do 12 miesięcy.

Kobiety nie powinny stosować tabletek leku Finapil. Istotne jest, aby kobiety w ciąży nie miały żadnej styczności z uszkodzonymi tabletkami Finapil, gdyż możliwe jest wchłanianie leku Finapil przez skórę, co może negatywnie wpływać na płód.

Stosowanie leku Finapil u dzieci

Lek nie powinien być stosowany u dzieci.

Najczęstsze działania niepożądane

U mężczyzn przyjmujących lek Finapil może dojść do wystąpienia reakcji nadwrażliwości, osłabionego popędu płciowego (także po zakończeniu przyjmowania leku, jest to działanie o nieznanej częstości). Możliwe są także zaburzenia erekcji i ejakulacji (w tym zmniejszenie objętości ejakulatu). Kołatanie serca czy wzrost aktywności enzymów wątrobowych, tkliwość gruczołów sutkowych, obecność krwi w ejakulacie, wahania nastroju to inne możliwe działania niepożądane o nieznanej częstości występowania.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Zaobserwowano przypadki raka piersi u mężczyzn stosujących finasteryd, stąd w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów (wykrycie guzka, bolesność, powiększenie, wyciek z brodawki) należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Jako działanie niepożądane zgłaszano także depresję , natomiast w badaniach klinicznych częstość występowania depresji między grupami przyjmującymi finasteryd i grupie placebo nie różniła się.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Lek Finapil nie powinien być przyjmowany przez kobiety.

Przeciwwskazania dla mężczyzn to nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Mężczyźni stosujący finasteryd lub inne leki o podobnym działaniu, stosowane w łagodnym przeroście prostaty, również nie powinni przyjmować leku Finapil.

Po wprowadzeniu do obrotu otrzymywano zgłoszenia dotyczące niepłodności u mężczyzn stosujących finasteryd.

Interakcje z innymi lekami

Przypuszczalnie finasteryd w niewielkim stopniu wpływa na metabolizm innych leków. Jednak istnieje możliwość, że inhibitory i induktory cytochromu P450 3A4 mogą wpływać na stężenie finasterydu we krwi.

Lek Finapil a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Nie ma danych potwierdzających wpływ leku Finapil na zdolność prowadzenia pojazdów.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Finapil

Substancja czynna: finasteryd

Wskazania: łysienie androgenowe (w celu zwiększenia wzrostu włosów i zapobiegania wypadania)

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie

Główne przeciwwskazania: płeć żeńska, nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, stosowanie finasterydu i podobnych w innym wskazaniu

Główne działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości, zaburzenia erekcji i ejakulacji

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego z serwisu rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl, [online], [dostęp 15.07.2023] https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/38860/characteristic

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Finapil - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Chlamydioza - objawy, przyczyny i leczenie
Chlamydioza - objawy, przyczyny i leczenie

Chlamydioza to choroba bakteryjna wywoływana przez Chlamydię trachomatis. Do zakażenia dochodzi głównie drogą płciową, poprzez bezpośredni kontakt zakaźnej wydzieliny z błoną śluzową. Patogen może wywołać zapalenie szyjki macicy lub zapalenie męskiej cewki moczowej. Wśród powikłań chlamydiozy wyróżnić możemy m.in. zapalenie narządów miednicy mniejszej oraz niepłodność. 

Artykuł
31.12.2022
Momecutan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Momecutan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Momecutan to preparat zawierający glikokortykosteroid do stosowania zewnętrznego w stanach zapalnych skóry. Jest dostępny w postaci maści oraz roztworu na skórę.

Charakterystyka produktów leczniczych
09.08.2023
Nezyr - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Nezyr - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Łysienie androgenowe jest powszechnym problemem, który dotyka wielu mężczyzn na całym świecie. Jest to rodzaj łysienia spowodowanego działaniem hormonów androgenowych, głównie dihydrotestosteronu (DHT), na mieszki włosowe. Skutkuje ono stopniowym przerzedzeniem i utratą włosów, co może znacząco wpływać na pewność siebie i jakość życia mężczyzn.W ostatnich latach, dzięki postępom w dziedzinie medycyny, pojawiają się nowe nadzieje dla osób dotkniętych łysieniem androgenowym. Jednym z obiecujących leków jest Nezyr, który oferuje nowe perspektywy w leczeniu tego rodzaju łysienia .

Charakterystyka produktów leczniczych
27.06.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!