Atywia - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 13.09.2023

Atywia   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Atywia

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Lek Atywia to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny. Dodatkowe wskazanie to terapia umarkowanego trądziku. Substancje czynne zawarte w  leku to: etynyloestradiol i dienogest.

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Atywia

Czym jest Atywia?

Atywia 0,03 mg + 2 mg to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny . Lek przeznaczony jest dla kobiet powyżej 18 roku życia i nie jest odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Podawany jest w formie okrągłej, białej tabletki powlekanej.

Atywia może być stsowana w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu po niepowodzeniu odpowiedniego leczenia
miejscowego lub leczenia antybiotykami doustnymi u kobiet, które zdecydowały się na stosowanie doustnego środka antykoncepcyjnego.

Lek nie chroni (podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne) przed zakażeniem wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Mechanizm działania leku Atywia

Antykoncepcyjne działanie leku Atywia związane jest z wieloma mechanizmami, z których najważniejszym są zahamowanie owulacji oraz zmiana składu śluzu szyjkowego.

Oprócz zapobiegania ciąży, lek Atywia reguluje cykl miesiączkowy, a krwawienia często mają mniejsze nasilenie i są mniej bolesne, co może prowadzić do zmniejszenia częstości występowania niedoboru żelaza. Ponadto Atywia łagodzi zmiany skórne. Z tego powodu wykorzystuje się ją również w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu.

Skład leku

Jedna tabletka powlekana preparatu Atywia zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg dienogestu (substancje czynne) oraz 54,6 mg laktozy jednowodnej (jako substancja pomocnicza). Wśród substancji pomocniczych znajdziemy także: Magnezu stearynian, Skrobia kukurydziana, Powidon K30, Talk, Kroskarmeloza sodowa, Glukoza, Maltodekstryna, Sodu cytrynian dwuwodny i Fosfatydylocholina sojowa.

Jeden blister składa się z 21 tabletek powlekanych. Tekturowe pudełko zawiera 1, 3 lub 6 blistrów po 21 pigułek. Obok tabletki znajduje się napis z dniem tygodnia, w którym pigułka powinna być przyjęta. Tabletki przyjmuje się zgodnie z kierunkiem strzałki na blistrze, aż wszystkie 21 tabletek zostanie przyjętych.

Cena preparatu waha się od ok. 21 do 125 złotych. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Jak stosować lek Atywia?

Tabletki należy przyjmować przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, w kolejności wskazanej na opakowaniu - przez 21 dni. Po przyjęciu wszystkich tabletek z opakowania, następuje 7-dniowa przerwa (wtedy nie zażywa się tabletek). Zazwyczaj w 2 – 3 dniu przerwy w przyjmowaniu tabletek pojawia się krwawienie z odstawienia.

Jeśli krwawienie nie zakończy się do dnia, w którym trzeba rozpocząć kolejne opakowanie, nie należy się tym martwić i przyjąć lek zgodnie z harmonogramem.

Do zapewnienia ochrony antykoncepcyjnej konieczne jest co najmniej 7-dniowe, nieprzerwane stosowanie leku. Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinna przekraczać 7 dni.

Produkt Atywia może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki.

Jak rozpocząć przyjmowanie leku Atywia?

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, przyjmowanie tabletek należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Stosowanie można także rozpocząć między 2 a 5 dniem cyklu miesiączkowego, lecz w takim przypadku podczas pierwszych 7 dni stosowania należy stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, kobieta powinna rozpocząć stosowanie produktu leczniczego Atywia w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia dopochwowego systemu lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie leku Atywia w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciem tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jak opóźnić krwawienie za pomocą leku Atywia?

Istnieje możliwość opóźnienia wystąpienia krwawienia z odstawienia podczas terapii za pomocą Atywia, jednak nie jest to zalecane.

Aby opóźnić dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia, należy kontynuować przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania produktu leczniczego Atywia (bez przerwy). Wydłużenie okresu do wystąpienia krwawienia może trwać według potrzeby, nawet do zakończenia drugiego opakowania. W czasie wydłużonego cyklu może wystąpić niewielkie krwawienie lub plamienie. Następnie, po normalnej 7-dniowej przerwie, należy wznowić regularne przyjmowanie produktu leczniczego Atywia.


Aby zmienić dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia niż w stosowanym schemacie, można skrócić przerwę o dowolną liczbę dni. Im krótsza przerwa, tym większe jest ryzyko, że krwawienie z odstawienia nie wystąpi i że w trakcie przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania będą występowały niewielkie krwawienia śródcykliczne oraz plamienia (podobnie jak w przypadku opóźnienia wystąpienia krwawienia z odstawienia).

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Atywia - Cena, refundacja

Lek Atywia nie jest refundowany przez NFZ. Koszt preparatu jest zależny od rodzaju opakowania. Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

  • Atywia (0,03 mg + 2 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 28 zł
  • Atywia (0,03 mg + 2 mg tabletki powlekane 3 x 21 szt.) - cena wynosi ok. 70 zł

Pominięcie dawki preparatu Atywia

Co zrobić przy pominięciu dawki leku Atywia?

W razie opóźnienia w przyjęciu tabletki leku Atywia, które jest jednak mniejsze niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. W tym przypadku skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana.

Jeśli od zaplanowanej godziny przyjęcia tabletki minęło więcej niż 12 godzin, istnieje ryzyko, że ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Należy przyjąć tabletkę tak szybko jak to możliwe, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Przez kolejne dni 7 dni konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatyw.

Co zrobić, jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Atywia może być zmniejszone, co zwiększa ryzyko utraty skuteczności antykoncepcji. Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki zawierającej substancje czynne, należy zastosować nową tabletkę tak szybko jak jest to możliwe. Jeżeli pacjentka nie
chce zmieniać normalnego schematu stosowania tabletek, powinna przyjąć dodatkową tabletkę z innego, dodatkowego opakowania.

Możliwe działania niepożądane preparatu Atywia

Najczęstsze działania niepożądane leku

U kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne Atywia, tak jak i inne złożone preparaty antykoncepcyjne, najczęściej opisywano następujące objawy niepożądane: ból głowy lub migrena , zawroty głowy, osłabienie, obniżenie nastroju (a nawet depresja) oraz libido, zwiększony apetyt, a tym samym wzrost masy ciała, zaburzenia żołądkowo-jelitowe m.in.: ból brzucha, nudności i wymioty, biegunka.

U pacjentek stosujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne odnotowano zwiększone ryzyko zakrzepicy żył i tętnic oraz zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, w tym zawału mięśnia sercowego, udaru, przemijającego napadu niedokrwiennego, zakrzepicy żylnej oraz zatorowości płucne.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Lek Atywia może powodować także ból piersi, ból pleców, bóle mięśni, tłuszczaki piersi, stany zapalne narządów płciowych np. waginoza bakteryjna, kandydoza pochwy i sromu, zapalenie pęcherza moczowego, nieprawidłowe krwawienie z macicy, torbiele przydatków macicy, zapalenie jajników i jajowodów.

Podczas terapii istnieje także ryzyko pojawienia się choroby skóry: wysypka, pokrzywka często występująca ze świądem, alergiczne zapalenie skóry, reakcje nadwrażliwości m.in objawy obrzęku naczynioruchowego lub pokrzywka, łuszczyca, nadmierne pocenie się, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wypadanie włosów lub wirylizacja (rozwój cech typowo męskich u kobiet pod wpływem dużego stężenia androgenów, najczęstszym objawem wirylizacji jest hirsutyzm - nadmierne owłosienie w typowo męskich lokalizacjach).

Rzadko obserwuje się także zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, niedokrwistość, zaburzenia snu, napady agresji i rozdrażnienia, zaburzenia widzenia, szumy uszne, zapalenie błony śluzowej żołądka, bóle pleców, ból w klatce piersiowej, dysplazję lub zapalenie szyjki macicy, torbiele piersi, atopowe zapalenie skóry, mlekotok, grzybica pochwy lub inne zakażenia grzybicze, rumień guzowaty, choroby grypopodobne, zatrzymanie płynów, objaw "skórki pomarańczowej".

Atywia a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Złożona antykoncepcja, szczególnie u kobiet >35 r.ż palących papierosy niesie za sobą również niebezpieczeństwo wystąpienia tętniczych epizodów zakrzepowo-zatorowych np. udar mózgu, przemijający napad niedokrwienny (TIA), zawał serca.

Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest żylna choroba zatorowo-zakrzepowa czyli zwiększone ryzyko zakrzepów krwi. Może ona przyjmować formę tj. zatorowość płucna lub zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych,

Atywia a nowotwory

W niektórych badaniach podczas terapii lekiem Atywia obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

U kobiet przyjmujących złożone hormonalne leki antykoncepcyjne obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Zaobserwowano również występowanie nowotworów łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej preparat Atywia wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby.

Przedawkowanie leku Atywia

Nie opisano przypadków przedawkowania leku Atywia. W przypadku przedawkowania najprawdopodobniej mogą wystąpić następujące objawy: mdłości, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w produktu Atywia, dlatego leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe.

Gdzie można zgłaszać objawy niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować preparatu Atywia w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Do bezwzględnych przeciwwskazań, w przypadku których nie należy stosować złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych należą: ciąża lub okres karmienia piersią (do 6 miesięcy po porodzie), niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, nowotwór piersi lub inny nowotwór hormonozależny (np. rak błony śluzowej macicy), zdekompensowana marskość wątroby, nowotwory wątroby, zapalenie żyły, aktualna lub występująca w przeszłości żylna choroba zakrzepowo-zatorowa oraz czynniki, które mogą zwiększać ryzyko powstania zakrzepu (m.in.: trombofilia - predyspozycja do tworzenia się zakrzepów krwi np. oporność na aktywowane białko C lub S, niedobór antytrombiny III, mutacja V Leiden, rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem, wiek >35 r.ż., BMI >30, palenie papierosów, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, choroba zatorowo-zakrzepowa w najbliższej rodzinie, dyslipidemia, cukrzyca , zapalenie trzustki, uszkodzenia zastawek serca oraz zaburzenia rytmu serca), bardzo wysokie ciśnienie krwi, aktualna tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej czynniki ryzyka (zawał lub udar w przeszłości, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, migrena z aurą, ciężka dyslipoproteinemia)

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, głównie ze strony układu sercowo-naczyniowego, podczas stosowania leku Atywia oraz innych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej z wiekiem i ilością wypalanych papierosów i odnosi się do kobiet powyżej 35 roku życia.

Preparat Atywia zawiera laktozę, dlatego nie jest polecany do przyjmowania przez pacjentki z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania leku Atywia może dojść do wystąpienia interakcji z innymi substancjami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir.

Atywia a karmienie piersią

Złożone doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na laktację zmniejszając ilość i zmieniając skład pokarmu, dlatego zasadniczo nie należy zalecać ich stosowania do czasu zakończenia karmienia piersią. Niewielkie ilości steroidowych środków antykoncepcyjnych i (lub ich metabolitów) mogą przenikać do mleka matki.

Atywia a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Atywia na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne, nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Atywia a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Atywia, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Atywia

Substancje czynne: Etynyloestradiol oraz dienogest
Wskazania: Ochrona przed ciążą oraz leczenie trądziku o umiarkowanym nasileniu
Stosowanie: Doustne
Dawkowanie: Należy stosować 1 tabletkę raz dziennie
Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty zakrzepowo- zatorowe i ich czynniki ryzyka (oporność na białko C lub S, niedobór antytrombiny III, rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, zawał mięśnia sercowego, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych); Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby
Główne działania niepożądane: Bóle głowy, ból piersi, zapalenie pochwy i sromu, zwiększony apetyt i wzrost masy ciała, obniżenie nastroju, zawroty głowy, migrena, nadciśnienie tętnicze, bolesność brzucha, nudności, wymioty, biegunka, łysienie, wysypka, świąd, nieprawidłowe krwawienia, torbiel jajnika, zmęczenie

Bibliografia

Charakterystyka Produktu leczniczego Atywia, dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/34209/leaflet

Inne popularne leki:

Atywia - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Wkładka antykoncepcyjna Copper TCu 380A - co warto o niej wiedzieć?
Wkładka antykoncepcyjna Copper TCu 380A - co warto o niej wiedzieć?

Wkładka wewnątrzmaciczna to jedna z metod antykoncepcji, która cieszy się wysoką skutecznością działania. Co warto wiedzieć przed aplikacją wkładki antykoncepcyjnej Copper TCu 380A? Czy można jej używać w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową? Więcej o tym dowiesz się w poniższym artykule.

Artykuł
06.06.2023
Jak radzić sobie z krwawieniem podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?
Jak radzić sobie z krwawieniem podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Wśród wielu swoich zalet tabletki antykoncepcyjne zapewniają regularność cyklu miesiączkowego, dzięki czemu miesiączki są mniej uciążliwe. Jednak część kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne, doświadcza dyskomfortu spowodowanego przez krwawienia śródcykliczne. Plamienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest zjawiskiem dosyć powszechnym i przeważnie zupełnie normalnym, jednakże mogącym budzić niepokój.Czy każde krwawienie międzymiesiączkowe jest groźne? Na to oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Artykuł
03.08.2023
Wpływ stosowania antykoncepcji hormonalnej na płodność
Wpływ stosowania antykoncepcji hormonalnej na płodność

Wiele par podejmujących się starań o dziecko stosowało wcześniej metody zapobiegania ciąży. Często po zrezygnowaniu z antykoncepcji pojawiają się obawy o to, czy miała ona wpływ na późniejszą płodność i szanse na zajście w ciąże. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Artykuł
12.03.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!