Axia Plus Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Axia Plus- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Axia Plus 0,02 mg + 3 mg to preparat leczniczy należący do grupy dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Lek ten jest jednym z przykładów doustnej antykoncepcji hormonalnej. Substancje aktywne zawarte w preparacie Axia Plus to etynyloestradiol oraz drospirenon.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Axia Plus
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Axia Plus- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Axia Plus
Substancje czynne Drospirenonum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 3 mg + 0,02 mg (Tabletki powlekane)

Czym jest lek Axia Plus?

Preparat leczniczy Axia Plus jest doustnym, dwuskładnikowym, hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym. Jest stosowany w celu zapobiegania ciąży u kobiet miesiączkujących, które skończyły 18 lat. Zawiera składniki aktywne, będące syntetycznymi odpowiednikami hormonów płciowych cyklicznie wydzielanych w organizmie kobiety: etynyloestradiol (odpowiednik estrogenu) w dawce 0,02 mg oraz drospirenon (odpowiednik progesteronu) w dawce 3 mg.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Axia Plus?

Lek Axia Plus kosztuje 31,50 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 tabletek.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jaki jest mechanizm działania leku Axia Plus?

Mechanizm działania dwuskładnikowych doustnych tabletek antykoncepcyjnych, w tym leku Axia plus opiera się na wpływie na naturalny cykl menstruacyjny i zmniejszeniu szansy na zajście w ciążę poprzez kilka różnych mechanizmów, z których najważniejszym jest zahamowanie owulacji. W jaki sposób do tego dochodzi?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne mają efekt regulacyjny na osi podwzgórze-przysadka-jajniki, która kontroluje produkcję hormonów płciowych. Oto, jak działa ten mechanizm:

 1. Podwzgórze i przysadka: Mechanizm hamowania osi jajnik - przysadka (podwzgórze-przysadka-jajniki) polega na tym, że składniki aktywne zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych wpływają na wydzielanie hormonów w podwzgórzu i przysadce mózgowej. Główne hormony zaangażowane w tę oś to hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH) w podwzgórzu oraz hormony gonadotropowe (LH i FSH) w przysadce.

 2. Zahamowanie wydzielania LH i FSH: Składniki estrogenowe i progestagenowe zawarte w tabletkach hamują wydzielanie hormonów gonadotropowych (LH i FSH) z przysadki. Te hormony są zazwyczaj odpowiedzialne za pobudzanie jajników do produkcji estrogenów i przygotowania komórek jajowych do owulacji.

 3. Redukcja owulacji: Poprzez hamowanie wydzielania LH i FSH, tabletki antykoncepcyjne ograniczają pobudzenie jajników i zmniejszają prawdopodobieństwo owulacji. Bez regularnych szczytów tych hormonów, jajniki nie zaczynają procesu dojrzewania komórek jajowych, co uniemożliwia ich uwolnienie.

 4. Stabilizacja poziomu hormonów płciowych: Tabletki antykoncepcyjne utrzymują stały poziom estrogenów i progestagenów w organizmie. To z kolei powoduje, że układ podwzgórze-przysadka-jajniki nie generuje skoków hormonalnych, które prowadziłyby do owulacji.

Poza hamowaniem owulacji, dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zapobiegają zajściu w ciążę także poprzez:

 • Zmiany w śluzie szyjkowym: Składniki tabletek sprawiają, że śluz w szyjce macicy staje się gęstszy i trudniejszy do przebycia dla plemników. To ogranicza ich zdolność do dotarcia do jajeczka.

 • Zmiany w błonie śluzowej macicy: Tabletki antykoncepcyjne wpływają na błonę śluzową macicy, sprawiając, że jest ona mniej sprzyjająca dla implantacji zapłodnionej komórki jajowej.

Jaki jest skład leku Axia Plus?

Tabletki antykoncepcyjne Axia Plus są dostępne na polskim rynku w postaci blistrów składających się z 28 tabletek. Preparat jest skonstruowany w schemacie 21+7, co znaczy, że 21 różowych tabletek zawiera substancje aktywne, a 7 białych tabletek to tabletki placebo, które nie zawierają substancji czynnych. Stosowanie tabletek placebo powoduje, że podczas przyjmowania tego rodzaju pigułek antykoncepcyjnych nie trzeba robić przerwy, tylko przyjmuje się je ciągle.

Każde opakowanie leku Axia Plus zawiera:

 • 21 tabletek różowych, z których każda zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu

 • 7 białych tabletek placebo, które nie zawierają żadnych substancji aktywnych

  W tabletkach różowych znajdują się następujące substancje pomocnicze:

 • Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, poliwinylopirolidon, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, stearynian magnezu

 • Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172)

  Natomiast w białych tabletkach znajdziemy takie substancje pomocnicze:

 • Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, poliwinylopirolidon, magnezu stearynian

 • Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jak stosowa─ç lek Axia Plus?

Tabletki Axia Plus należy stosować według ustalonego schematu dawkowania - przez pierwsze trzy tygodnie cyklu miesiączkowego przyjmujemy tabletki różowe zawierające hormony, następnie w czwartym tygodniu cyklu stosujemy tabletki białe, czyli placebo. Podczas okresu przyjmowania białych tabletek placebo może pojawić się krwawienie z odstawienia.

Tabletki należy stosować codziennie o tej samej porze, w kolejności wskazanej na blistrze, popijając niewielką ilością wody. Nie należy robić przerw w stosowaniu tabletek, należy przyjmować je w sposób ciągły. Każde następne opakowanie trzeba rozpoczynać następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania.

Należy pamiętać, że aby skuteczność leku Axia Plus była wysoka, stosowanie leku Axia Plus powinno być regularne - tabletki przyjmowane o tej samej porze każdego dnia bez wyjątku, zgodnie z kolejnością na blistrze. Jest to tak bardzo ważne dlatego, że każde pominięcie dawki leku Axia Plus może mieć negatywny wpływ na jego działanie antykoncepcyjne.

Jak dawkować lek Axia Plus u dorosłych?

Powinno się przyjmować tabletki antykoncepcyjne Axia Plus w schemacie: jedna tabletka raz dziennie o tej samej godzinie. Jednak trzeba zwrócić uwagę na kolejność tabletek w blistrze, gdyż jej zachowanie jest bardzo ważne. W opakowaniu leku Axia Plus znajduje się 21 różowych tabletek aktywnych i 7 białych tabletek placebo. Przyjmujesz jedną tabletkę aktywną codziennie przez pierwsze 21 dni cyklu menstruacyjnego, a następnie przez kolejne 7 dni przyjmujesz tabletki placebo. To pomaga utrzymać rutynę przyjmowania i kontrolować dni krwawienia.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie leku Axia Plus?

Zanim rozpoczniesz stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Axia Plus, umów się na wizytę u ginekologa. Lekarz oceni Twoje zdrowie ogólne, historię medyczną i pomoże wybrać odpowiedni rodzaj tabletek antykoncepcyjnych. Decyzję o przepisaniu preparatu lekarz podejmie na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u pacjentki, zwłaszcza ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Tabletki antykoncepcyjne należy stosować zgodnie z zasadami, aby ich skuteczność była wysoka. Dlatego też przy pierwszym zastosowaniu leku Axia plus także trzeba wziąć pod uwagę zalecenia:

 • Jeśli nie brałaś antykoncepcji w zeszłym miesiącu lub gdy stosujesz tabletki antykoncepcyjne po raz pierwszy, to przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w 1. dniu naturalnego cyklu miesiączkowego (tj. w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego)

 • Jeśli zmieniasz metodę antykoncepcji z innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego (złożony doustny środek antykoncepcyjny, terapeutyczny system dopochwowy lub system transdermalny, plaster) to powinnaś rozpocząć stosowanie produktu leczniczego Axia Plus w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej (ostatnia tabletka zawierająca substancje czynne) poprzednio stosowanego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego, ale najpóźniej w dniu następującym po zwyczajowej przerwie w przyjmowaniu tabletek lub w dniu następującym po przyjęciu tabletek placebo poprzednio stosowanego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego. W przypadku stosowania wkładki wewnątrzmacicznej lub plastra, powinnaś zacząć przyjmować produkt leczniczy Axia Plus w dniu usunięcia poprzedniego środka antykoncepcyjnego, ale najpóźniej w dniu, na który przypadałoby kolejne zastosowanie poprzednio stosowanego produktu leczniczego.

 • Jeśli zmieniasz metodę antykoncepcji z metody wyłącznie progestagenowej (tabletki zawierające wyłącznie progestagen, iniekcje, implant lub domaciczny system uwalniający progestagen) to możesz rozpocząć stosowanie produktu leczniczego Axia Plus po stosowaniu tabletek zawierających wyłącznie progestagen w dowolnym dniu (jeśli stosowałaś implant lub hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną – to w dniu jego usunięcia, a jeśli iniekcje – w dniu, w którym powinna zostać podana następna iniekcja). W tych wszystkich przypadkach powinnaś na wszelki wypadek stosować dodatkowo mechaniczną metodę antykoncepcji w ciągu pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek leku Axia Plus.

 • Jeżeli chcesz zacząć stosować tabletki antykoncepcyjne Axia Plus po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, możesz zacząć je stosować natychmiast.

 • Jeżeli chcesz wprowadzić stosowanie leku Axia Plus po porodzie lub po poronieniu w drugim trymestrze ciąży, powinnaś przyjąć pierwszą tabletkę preparatu od 21. do 28. dnia po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży. Jeśli postanowisz rozpocząć stosowanie leku Axia Plus po tym okresie, powinnaś dodatkowo stosować mechaniczną metodę antykoncepcji, np. prezerwatywę przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek leku Axia Plus.

Jak dawkowa─ç lek Axia Plus u dzieci?

Lek Axia Plus nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci. Składniki aktywne zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych, takie jak estrogeny i progestageny, są przeznaczone dla dorosłych kobiet i mają wpływ na regulację hormonalną oraz cykl menstruacyjny. Organizm dziecka nie jest jeszcze gotowy do tego typu zmian hormonalnych, a stosowanie takich leków może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Jeśli istnieje potrzeba regulacji cyklu menstruacyjnego lub leczenia jakichkolwiek problemów zdrowotnych u dziewczynek, które już zaczęły miesiączkować, zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, takim jak pediatra lub ginekolog dziecięcy. Lekarz dobierze odpowiednie metody leczenia lub regulacji hormonalnej, które będą odpowiednie i bezpieczne dla zdrowia dziecka.

Jaka jest dawka maksymalna preparatu Axia Plus?

Stosowanie leku Axia Plus jest możliwe tylko w schemacie jedna tabletka raz dziennie zgodnie z ustaloną kolejnością. W dostępnych źródłach nie ma informacji na temat maksymalnej dawki dobowej preparatu Axia Plus.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia dawki preparatu Axia Plus?

Przyjmowanie leku Axia Plus powinno być regularne i bez żadnych przerw. Jednak każdemu się może zdarzyć czasem zapomnieć o jednej tabletce. Co zrobić, jeśli to spotka właśnie Ciebie?

Jeżeli zdarzy Ci się pominięcie tabletki, to musisz wiedzieć, że może to obniżyć skuteczność leku Axia Plus. Jednak wszystko zależy od tego, ile tabletek leku Axia Plus zostało pominiętych i w którym tygodniu miało to miejsce. Co bardzo ważne, jeśli odpowiednio zareagujesz w takiej sytuacji, możesz zapobiec obniżeniu skuteczności antykoncepcji lub to ryzyko zminimalizować. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, których musisz przestrzegać, jeśli doszło do pominięcia dawki tabletki Axia Plus:

 • Jeżeli pominęłaś białą tabletkę placebo, to możesz ten fakt zignorować, gdyż nie wpływa to na skuteczność antykoncepcji. Poniższe zasady dotyczą pominięcia tabletki różowej, zawierającej hormony.

 • Generalne zasady postępowania w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej opierają się na tym, że odpowiednie hamowanie osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej uzyskuje się po 7 dniach ciągłego przyjmowania tabletek, dlatego też nie wolno przerywać stosowania tabletek na dłużej niż 7 dni.

 • Jeżeli przypomniałaś sobie o pominiętej pigułce po okresie czasu krótszym niż 24 godziny od typowej pory jej zażywania, to skuteczność antykoncepcji nie uległa zmniejszeniu. Ominiętą tabletkę musisz przyjąć jak najszybciej, a kolejne połykać normalnie o codziennej porze.

 • Jeśli od czasu przyjęcia jakiejkolwiek tabletki minęło więcej niż 24 godziny, ochrona antykoncepcyjna zapewniana przez tabletki może być zmniejszona. W przypadku pominięcia tabletek należy postępować zgodnie z następującymi zasadami:

  Tydzień pierwszy:
  Powinnaś przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę jak najszybciej, od razu jak sobie o tym przypomnisz, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Następnie powinnaś kontynuować przyjmowanie tabletek o normalnej porze. Poza tym powinnaś na wszelki wypadek zabezpieczyć się dodatkową mechaniczną metodą antykoncepcji, np. prezerwatywą przez następne 7 dni.

  Tydzień drugi:

  Powinnaś przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę, od razu jak tylko sobie o tym przypomnisz, nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek równocześnie. Następnie powinnaś kontynuować przyjmowanie tabletek o typowej porze. Jeżeli w ciągu 7 dni poprzedzających pominięcie pierwszej tabletki, przyjmowałaś tabletki Axia Plus w prawidłowy sposób, nie musisz stosować jakichkolwiek dodatkowych środków antykoncepcyjnych. Jeżeli jednak zapomniałaś o przyjęciu więcej niż 1 tabletki, powinnaś stosować dodatkową metodę antykoncepcji mechanicznej, np. prezerwatywę przez następnych 7 dni.

  Tydzień trzeci:

  Postępowanie w tygodniu trzecim jest podobne jak w powyższych punktach, natomiast dodatkowo po nadejściu końca trzeciego tygodnia, powinnaś wyrzucić siedem tabletek placebo i od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek zawierających hormony z następnego blistra.

  W przypadku pominięcia tabletki z tygodnia trzeciego można także zaprzestać stosowania tabletek aktywnych i zacząć przyjmować białe tabletki placebo przez okres do 7 dni, wliczając w to dni, w których tabletka została pominięta. Następnie można kontynuować przyjmowanie tabletek zawierających hormony z kolejnego blistra.

  Zastosowanie jednej z tych dwóch opcji sprawia, że nie ma konieczności dodatkowego stosowania metod antykoncepcji barierowej, o ile pacjentka przyjmowała tabletki prawidłowo przez 7 dni poprzedzających pomyłkę.

Op├│┼║nienie krwawienia z odstawienia

Aby opóźnić krwawienie z odstawienia, można rozpocząć stosowanie tabletek z kolejnego blistra bez przyjmowania tabletek placebo z bieżącego opakowania.


Jeśli pacjentka chce zmienić dzień krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, może skrócić następny okres stosowania tabletek placebo o dowolną liczbę dni.

Co zrobi─ç w przypadku wyst─ůpienia zaburze┼ä ┼╝o┼é─ůdkowo-jelitowych?

Jeżeli wystąpią ciężkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty czy biegunka, to wchłanianie się tabletek Axia Plus może nie być całkowite, co może zaburzyć ich działanie. Dlatego należy wtedy zastosować dodatkowe metody antykoncepcyjne. Jeżeli wymioty wystąpią w ciągu 4 godzin od przyjęcia tabletki zawierającej substancje czynne, należy jak najszybciej zastosować nową, dodatkową tabletkę. Jeśli to możliwe powinno się ją przyjąć do 12 godzin od zwykłej pory przyjmowania tabletki. Jeżeli natomiast minie więcej czasu niż 12 godzin, należy zastosować się do opisanych we wcześniejszym akapicie zasad postępowania w przypadku pominięcia dawki tabletki antykoncepcyjnej.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Axia Plus

Podczas stosowania leku Axia Plus, tak jak i w przypadku każdego innego leku, mogą wystąpić nieprzyjemne działania niepożądane. Poniżej wymienimy kilka najczęściej występujących działań niepożądanych, mogących wystąpić w trakcie przyjmowania preparatu:

 • chwiejność emocjonalna,

 • bóle głowy,

 • ból brzucha,

 • trądzik,

 • ból piersi,

 • powiększenie piersi,

 • tkliwość piersi,

 • brak miesiączki,

 • zwiększenie masy ciała.

Rzadko wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Axia Plus

Złożone hormonalne środki antykoncepcyjne takie jak Axia Plus mogą powodować również inne, rzadko występujące działania niepożądane takie jak:

 • reakcja alergiczna,

 • astma,

 • nadciśnienie,

 • niedosłuch,

 • obrzęk naczynioruchowy,

 • wysypka,

 • zmniejszenie masy ciała,

 • rumień guzowaty,

 • rumień wielopostaciowy,

 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,

 • ostre lub przewlekłe zaburzenia czynności wątroby.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Axia Plus?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Lek Axia Plus a zaburzenia zakrzepowo-zatorowe

U pacjentek przyjmujących lek Axia Plus, tak jak w przypadku innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, zauważono podwyższone prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi i związanych z nimi zdarzeń, takich jak: zawał serca, udar, przemijający napad niedokrwienny (TIA) mogący dawać przejściowe objawy udaru, zakrzepica żył głębokich czy zatorowość płucna.

Pacjentka może być bardziej narażona na wystąpienie zdarzenia zakrzepowo-zatorowego podczas stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, gdy ma dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak:

 • otyłość (BMI >30),

 • długotrwałe unieruchomienie, ciężki zabieg operacyjny, zabieg w okolicach kończyn dolnych czy miednicy, zabieg neurochirurgiczny,

 • tymczasowe unieruchomienie (w tym podróż samolotem >4 godziny u pacjentek ze współtowarzyszącymi innymi czynnikami ryzyka),

 • dodatni wywiad rodzinny w kierunku występowania żylnych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, szczególnie u rodziców i rodzeństwa, a także jeśli występowały one w młodym wieku (przed 50 rokiem życia),

 • wiek powyżej 35 lat,

 • inne choroby związane z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, takie jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nowotwór, toczeń rumieniowaty układowy, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa,

 • nadciśnienie tętnicze,

 • palenie papierosów,

 • migrena.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może dawać następujące objawy:

 1. Objawy zakrzepicy żył głębokich: obrzęk nogi lub stopy, ból lub tkliwość w nodze, które mogą być odczuwane tylko w czasie stania lub chodzenia, zwiększone ucieplenie i zaczerwienienie zmienionej chorobowo nogi.

 2. Objawy zatorowości płucnej: nagłe przyspieszenie lub spłycenie oddechu, nagły napad kaszlu, któremu może towarzyszyć krwioplucie, ostry ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, przyspieszone lub nieregularne bicie serca.

Natomiast tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe mogą się objawiać:

 1. W przypadku udaru mózgu: nagłe osłabienie lub zdrętwienie twarzy, nóg lub rąk, szczególnie po jednej stronie ciała, nagły problem z chodzeniem, zawroty głowy, utrata równowagi lub koordynacji, nagłe splątanie, problemy z mową lub rozumieniem, nagłe zaburzenia widzenia w jednym lub w obydwu oczach, nagłe i ciężkie lub długotrwałe bóle głowy bez konkretnej przyczyny, utrata przytomności.

  Jeżeli powyższe objawy są przejściowe, mamy do czynienia z przemijającym napadem niedokrwiennym (TIA).

 2. W przypadku zawału mięśnia sercowego: ból, uczucie ściskania lub dyskomfort w klatce piersiowej, ramieniu lub poniżej mostka, uczucie dyskomfortu, które promieniuje do pleców, szczęki, gardła, ramienia, żołądka, pocenie się, nudności, wymioty lub zawroty głowy, skrajne osłabienie, niepokój lub spłycenie oddechu, przyspieszone lub nieregularne bicie serca.

Jeżeli podczas stosowania leku Axia Plus zauważysz u siebie objawy któregokolwiek z powyższych stanów, pilnie zgłoś się do lekarza lub na najbliższy SOR! Należy wtedy poinformować personel medyczny o zażywaniu hormonalnych leków antykoncepcyjnych.

Objawy przedawkowania leku Axia Plus

Póki co nie odnotowano przypadków przedawkowania produktu Axia Plus. Na podstawie danych dotyczących przedawkowania innych złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych wiadomo, że w przypadku zastosowania nadmiernej ilości tabletek aktywnych mogą wystąpić nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Axia Plus?

Złożone hormonalne środki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania ciąży, takie jak lek Axia Plus, które zawierają zarówno estrogen, jak i progestagen, są skutecznym środkiem antykoncepcji dla wielu kobiet, ale istnieją pewne przeciwwskazania i sytuacje, w których ich stosowanie może być niewskazane lub ryzykowne. Oto kilka przykładów przeciwwskazań do stosowania leku Axia Plus:

 • Nadwrażliwość na składniki leku lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie Axia Plus.

 • Występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co obejmuje: aktywną lub leczoną produktami przeciwzakrzepowymi żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, takie jak zakrzepica żył głębokich (gdy szkodliwe zakrzepy krwi znajdują się w żyłach głębokich) lub zatorowość płucna (gdy zakrzepy krwi z żył głębokich przemieszczą się do krążenia płucnego); stwierdzoną dziedziczną lub nabytą predyspozycję do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, takie jak oporność na aktywowane białko C (w tym czynnik V Leiden), niedobór antytrombiny III, niedobór białka C, niedobór białka S; rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem.

 • Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, co obejmuje: aktywne tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, takie jak zawał mięśnia sercowego czy dławica piersiowa; choroby naczyń mózgowych (choroba układu nerwowego spowodowana tym, że szkodliwe zakrzepy krwi przedostały się do naczyń mózgowych) takie jak aktywny udar, przebyty udar, przemijający napad niedokrwienny (TIA); stwierdzoną dziedziczną lub nabytą skłonność do tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, które mogą zwiększać ryzyko powstania zakrzepu, takie jak hiperhomocysteinemia i obecność przeciwciał antyfosfolipidowych; migrenę z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie; wysokie ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych z powodu występowania wielu czynników ryzyka lub jednego z poważnych czynników ryzyka, takich jak cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze lub ciężka dyslipoproteinemia.

 • Ciężka choroba wątroby obecnie lub w przeszłości, nieprawidłowa czynność wątroby potwierdzona wynikami badań laboratoryjnych do czasu uzyskania wyników badań czynności wątroby w granicach normy.

 • Ciężka lub ostra niewydolność nerek.

 • Obecne lub przebyte nowotwory wątroby.

 • Występowanie lub podejrzenie złośliwego hormonozależnego nowotworu, takiego jak nowotworu narządów płciowych lub raka piersi.

 • Jeśli u pacjentki występuje jakiekolwiek krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie.

 • Niedozwolone jest stosowanie tego leku jednocześnie z produktami leczniczymi zawierającymi ombitaswir/parytaprewir/rytonawir lub dazabuwir.

Axia Plus a alkohol

Obecne źródła nie podają wpływu picia alkoholu na skuteczność preparatu Axia Plus, lecz należy pamiętać, że podczas stosowania jakichkolwiek leków picie alkoholu jest niewskazane.

Axia Plus a ci─ů┼╝a

Nie należy przyjmować leku Axia Plus w ciąży. Jeżeli natomiast kobieta zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku Axia Plus, preparat trzeba natychmiast odstawić.

Axia Plus a karmienie piersi─ů

Złożone hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na laktację, powodując zmniejszenie ilości i zmianę składu mleka kobiecego, więc nie należy ich stosować do czasu zakończenia karmienia piersią.

Axia Plus a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie ma szczegółowych badań sprawdzających, jaki wpływ ma stosowanie leku Axia Plus na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Jednak u pacjentek, które stosowały inne doustne złożone leki antykoncepcyjne, nie zauważono żadnego wpływu na zdolność kierowania pojazdami.


Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Axia Plus

Substancja czynna: etynyloestradiol, drospirenon

Wskazania: zapobieganie ciąży

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka dziennie

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki leku, występowanie lub czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych

Główne działania niepożądane: chwiejność emocjonalna, bóle głowy, ból brzucha, trądzik, ból piersi, powiększenie piersi, tkliwość piersi, brak miesiączki, zwiększenie masy ciała

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Axia Plus,[online], [dostęp 9.09.2023], dostępna w internecie:
https://baza-lekow.com.pl/download/axia-plus-charakterystyka/#


Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝