Co-Valsacor - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 20.10.2023

Co Valsacor  E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania

Co-Valsacor

Otrzymaj konsultacje lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Preparat Co-Valsacor to popularny, złożony lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi. Jego substancjami czynnymi są walsartan i hydrochlorotiazyd - leki przeciwnadciśnieniowe o różnych mechanizmach działania. Takie leczenie skojarzone może okazać się skuteczne, jeśli występuje nadciśnienie tętnicze, którego nie udaje się kontrolować podaniem pojedynczego leku. Co-Valsacor jest dostępny w wielu dawkach oraz w opakowaniach różnej wielkości.

Nazwa preparatu Co-Valsacor
Substancje czynne Valsartanum Hydrochlorothiazidum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 80 mg + 12,5 mg (Tabletki powlekane)
 • 160 mg + 12,5 mg (Tabletki powlekane)
 • 160 mg + 25 mg (Tabletki powlekane)
 • 320 mg + 12,5 mg (Tabletki powlekane)
 • 320 mg + 25 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Czym jest Co-Valsacor?

Co-Valsacor to lek na nadciśnienie tętnicze zawierający dwie substancje czynne - walsartan i hydrochlorotiazyd. Walsartan to substancja z grupy antagonistów receptora angiotensyny II, a hydrochlorotiazyd jest lekiem moczopędnym z grupy tiazydów.

Lek Co-Valsacor jest wskazany dla osób dorosłych chorujących na nadciśnienie tętnicze pierwotne, u których monoterapia walsartanem lub hydrochlorotiazydem nie powoduje pożądanego spadku ciśnienia tętniczego.

W dostępnych na rynku opakowaniach leku Co-Valsacor może znajdować się 28, 56 lub 98 tabletek powlekanych.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaki jest mechanizm działania?

Walsartan jest lekiem z grupy antagonistów receptora angiotensyny II - łączy się i blokuje receptor AT1. W ten sposób angiotensyna II nie może wykazać swojego działania obkurczającego naczynia krwionośne i podnoszącego ciśnienie krwi.

Hydrochlorotiazyd to lek moczopędny, który działając na nerki, zwiększa wydalanie w głównej mierze wody i sodu, ale też potasu, magnezu, chlorków, fosforanów, jonów wodorowych i wodorowęglanowych. Poza zmniejszaniem objętości płynów pozakomórkowych, hydrochlorotiazyd może mieć też bezpośredni wpływ na naczynia krwionośne i zmniejszać opór obwodowy.

Jaki jest skład leku?

Na rynku istnieje kilka odmian leku Co-Valsacor, które różną się ilością zawartych w nich substancji czynnych. Wszystkie nich zawierają walsartan oraz hydrochlorotiazyd. Walsartan występuje w dawce 80 mg, 160 mg oraz 320 mg, a hydrochlorotiazyd 12,5 mg lub 25 mg.

Oprócz substancji czynnych w leku Co-Valsacor znajdują się również substancje pomocnicze. Tabletki są powlekane, a ich rdzeń tworzy: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa, powidon K-25 i krzemionka koloidalna bezwodna. Otoczka składa się z hypromelozy, dwutlenku tytanu, makrogolu 4000 oraz żelaza tlenku czerwonego.

Jak stosowa─ç lek?

Lek należy przyjmować doustnie, z posiłkiem lub niezależnie od posiłków, popijając wodą.

Należy pamiętać, żeby leki były stosowane zawsze według zaleceń lekarza prowadzącego.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy przyjmować 1 tabletkę powlekaną 1 raz dziennie. Jeśli zachodzi potrzeba zwiększenia dawki, należy robić to stopniowo i zgodnie z zaleceniami lekarza. Efekt terapeutyczny można ocenić po 2 tygodniach, kiedy działanie hipotensyjne powinno być już widoczne. U większości pacjentów maksymalne działanie obserwuje się w ciągu 4 tygodni, ale może się zdarzyć, że trzeba odczekać 2 miesiące.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Ze względu na brak badań dotyczących profilu bezpieczeństwa stosowania leku Co-Valsacor u dzieci i młodzieży, nie należy go stosować u osób poniżej 18 roku życia.

Jaka jest maksymalna dawka produktu?

Dawka dobowa maksymalna walsartanu wynosi 320 mg, a hydrochlorotiazydu 25 mg.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Lek Co-Valsacor może powodować działania niepożądane związane z mechanizmem działania dwóch substancji czynnych - walsartanu i hydrochlorotiazydu. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są: obniżone stężenie potasu we krwi (hipokaliemia), zwiększone stężenie lipidów we krwi, hiponatremia, hipomagnezemia, hiperurykemia, niedociśnienie ortostatyczne, utrata apetytu, nudności, pokrzywka oraz impotencja.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Wśród rzadziej zgłaszanych działań niepożądanych leku Co-Valsacor wymienia się między innymi ból mięśni, ból stawów, reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy, kaszel, zmęczenie, zmniejszenie stężenia hemoglobiny, zmniejszenie odsetka krwinek czerwonych, nadwrażliwość na światło, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego i szumy uszne, zapalenie trzustki, niewydolność oddechowa (w tym zapalenie płuc i obrzęk płuc), bóle i zawroty głowy, niedokrwistość aplastyczna, objawy zapalenia naczyń krwionośnych, zaburzenia snu. Częstość występowania niektórych z wymienionych działań niepożądanych jest nieznana, a inne występują rzadko.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Przedawkowanie walsartanu może spowodować niedociśnienie tętnicze, które może objawiać się poprzez zaburzenia świadomości, zapaść i wstrząs. Hydrochlorotiazyd przyjęty w zbyt dużej dawce może powodować nudności, senność, hipowolemię oraz zaburzenia elektrolitowe (powodujące zaburzenia rytmu serca i kurcze mięśni).

W leczeniu przedawkowania leku Co-Valsacor najważniejsze jest ustabilizowanie krążenia. W przypadku wystąpienia niedociśnienia tętniczego, pacjenta należy ułożyć w pozycji na plecach i niezwłocznie uzupełnić płyny i elektrolity. Hydrochlorotiazyd może być usunięty z organizmu za pomocą dializy.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie zaleca się stosowania leku Co-Valsacor, w przypadku występowania u pacjenta poniższych stanów:

 • nadwrażliwość na substancje czynne, inne pochodne sulfonamidów lub substancje pomocnicze zawarte w leku;

 • II lub III trymestr ciąży;

 • ciężkie zaburzenia czynności wątroby, marskość żółciowa lub cholestaza;

 • ciężkie zaburzeń funkcji nerek, bezmocz;

 • hipokaliemia, hiponatremia, hiperkalcemia lub objawowa hiperurykemia, które są oporne na leczenie;

 • jednoczesne stosowanie leków zawierającymi aliskiren u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniami czynności nerek.

W jakich sytuacjach nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç?

W czasie terapii lekiem Co-Valsacor należy regularnie badać stężenia elektrolitów.

Leczenie preparatem zawierającym walsartan u osób, u których występuje zwężenie tętnicy nerkowej może być przeciwwskazane.

U pacjentów cierpiących na ciężką niewydolność serca, u których praca nerek jest zależna od układu renina-angiotensyna-aldosteron, stosowanie leku Co-Valsacor może prowadzić do zaburzeń czynności nerek (w tym do niewydolności nerek). W takich chorych wymagana jest ocena funkcji nerek, przed rozpoczęciem terapii.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas leczenia lekiem Co-Valsacor pacjentów z zwężeniem zastawki aorty, zastawki dwudzielnej lub kardiomiopatią przerostową z zawężeniem drogi odpływu z lewej komory.

Hydrochlorotiazyd może nasilać objawy tocznia rumieniowatego układowego, dlatego ewentualną decyzję o rozpoczęciu terapii tą substancją powinien podejmować lekarz specjalista, a podczas terapii należy zachować szczególną ostrożność.

Diuretyki tiazydowe, takie jak hydrochlorotiazyd, mogą wpływać na zdolność organizmu do przemian glukozy oraz mogą prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu, triglicerydów i kwasu moczowego we krwi. U pacjentów z cukrzycą może być konieczne dostosowanie dawek leków takich jak insulina lub doustne leki przeciwcukrzycowe.

Badania sugerują, że hydrochlorotiazyd może zwiększać ryzyko wystąpienia nieczerniakowych nowotworów złośliwych skóry, ze względu na swoje fotouczulające działanie.

Nie należy stosować leku Co-Valsacor u osób cierpiących na dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy lub zaburzenia wchłaniania glukozy-galaktozy, ponieważ zawiera on laktozę.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

Podstawowym niezalecanym lekiem do jednoczesnego stosowania z preparatem Co-Valsacor jest lit. Leczenie skojarzone hydrochlorotiazydem i litem, może zwiększać stężenie we krwi i toksyczność litu. Nie należy również łączyć walsartanu z substancjami mogącymi zwiększać stężenie potasu we krwi - np. suplementy potasu, diuretyki oszczędzające potas. Jeśli konieczne jest stosowanie leków, które wpływają na poziom potasu we krwi w połączeniu z walsartanem, zaleca się regularne monitorowanie poziomu potasu we krwi.

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania innych leków rozszerzających naczynia krwionośne, ze względu na ryzyko zbyt dużego obniżenia ciśnienia tętniczego.

Niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne - niesteroidowe leki przeciwzapalne i kwas acetylosalicylowy mogą osłabiać działanie przeciwnadciśnieniowe leku Co-Valsacor, a ponadto mogą prowadzić do pogorszenia czynności nerek oraz zwiększać stężenie potasu w surowicy.

Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca typu torsades de pointes, przez hipokaliemię, należy zachować ostrożność podczas łączenia hydrochlorotiazydu z lekami takimi jak leki przeciwarytmiczne klasy Ia i III, niektóre leki przeciwpsychotyczne lub leki przeciwdepresyjne. Ponadto możliwa po hydrochlorotiazydzie hipokaliemia lub hipomagnezemia sprzyja zaburzeniom rytmu serca spowodowanym stosowaniem glikozydów naparstnicy, dlatego przy takim połączeniu również należy zachować szczególną ostrożność.

Przyjmowanie diuretyków tiazydowych, w tym hydrochlorotiazydu, razem z witaminą D lub solami wapnia może prowadzić do wzrostu stężenia wapnia we krwi. Jednoczesne przyjmowanie hydrochlorotiazydu razem z solami wapnia może spowodować nadmiernie wysoki poziom wapnia we krwi u pacjentów, którzy są podatni na hiperkalcemię.

Hydrochlorotiazyd może zwiększać stężenie kwasu moczowego w surowicy i dlatego może być konieczna modyfikacja dawki leków zwiększających wydalanie kwasu moczowego z moczem np. stosowanych w leczeniu dny moczanowej.

W celu wykluczenia innych interakcji i zminimalizowania potencjalnych działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym i stosować lek Co-Valsacor zgodnie z jego zaleceniami.

Czy mo┼╝na ┼é─ůczy─ç Co-Valsacor z alkoholem?

Ze względu na zawartość hydrochlorotiazydu w leku Co-Valsacor, nie należy łączyć go z alkoholem, ze względu na ryzyko zbyt dużego spadku ciśnienia tętniczego.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek w ci─ů┼╝y?

Stosowanie preparatów zawierających walsartan jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży. Jest substancją teratogenną i może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu i przebieg ciąży. Jeśli w czasie terapii antagonistami receptora angiotensyny II pacjentka zajdzie w ciąże, należy jak najszybciej zmienić leczenie obniżające ciśnienie tętnicze krwi, na takie, które jest bezpieczne w ciąży.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek w okresie karmienia piersi─ů?

Dostępne informacje na temat stosowania walsartanu podczas karmienia piersią są mocno ograniczone. Wiadomo jednak, że hydrochlorotiazyd przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się korzystania z preparatu Co-Valsacor w okresie karmienia piersią. W takim przypadku wskazane jest poszukiwanie innej terapii, która ma lepszy profil bezpieczeństwa podczas karmienia piersią, zwłaszcza jeśli karmienia noworodka lub wcześniaka.

Czy lek wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?

Brak jest badań dotyczących ewentualnego wpływu jednoczesnego stosowania walsartanu i hydrochlorotiazydu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Warto jednak pamiętać, że podczas terapii lekiem Co-Valsacor mogą czasem wystąpić zawroty głowy lub uczucie zmęczenia, które mogą wpłynąć na te czynności.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Co-Valsacor

Substancja czynna: walsartan i hydrochlorotiazyd

Wskazania: nadciśnienie tętnicze.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka 1 raz dziennie.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie, zaburzenia czynności nerek i wątroby, ciężka niewydolność nerek, oporne na leczenie zaburzenia elektrolitowe, ciąża.

Główne działania niepożądane: zmniejszone stężenie potasu, niedociśnienie ortostatyczne, zwiększone stężenie lipidów we krwi, pokrzywka, zawroty głowy.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Co-Valsacor; dostępna w internecie; https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/21815/characteristic

mp.pl; INDEKS; Walsartan (valsartan); https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=818

mp.pl; INDEKS; Hydrochlorotiazyd (hydrochlorothiazide); https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=363

Co-Valsacor - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Hasco jest lekiem przeciwhistaminowym pierwszej generacji przeznaczonym do objawowego leczenia l─Öku u os├│b doros┼éych, objawowego leczenia ┼Ťwi─ůdu i premedykacji przed operacjami. Jest to preparat dost─Öpny na recept─Ö.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
24.11.2023
Depresja lekooporna - u kogo mo┼╝e wyst─ůpi─ç i jakie s─ů metody leczenia?
Depresja lekooporna - u kogo mo┼╝e wyst─ůpi─ç i jakie s─ů metody leczenia?

Depresja jest chorob─ů, kt├│ra powoli staje si─Ö epidemi─ů XXI wieku. Coraz wi─Öcej ludzi do┼Ťwiadcza problem├│w ze zdrowiem psychicznym, co sta┼éo si─Ö jeszcze bardziej widoczne podczas pandemii COVID-19. Wsp├│┼éczesna medycyna oferuje wiele skutecznych metod leczenia depresji - g┼é├│wnymi filarami s─ů farmakoterapia oraz psychoterapia.Jednak zdarzaj─ů si─Ö pacjenci, kt├│rzy nie reaguj─ů na standardowe leczenie przeciwdepresyjne - w takim przypadku do opisania ich schorzenia u┼╝ywa si─Ö poj─Öcia "depresja lekooporna" lub "depresja oporna na leczenie". W poni┼╝szym artykule przyjrzymy si─Ö, u kogo mo┼╝e wyst─ůpi─ç depresja lekooporna i mo┼╝liwym strategiom jej leczenia.

Artykuł
29.11.2023
Faxolet ER - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Faxolet ER - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Faxolet ER to lek wskazany głównie do leczenia epizodów dużej depresji . Czy jest to jedyne zastosowanie tego leku?

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
24.11.2023
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!